Dobre bakterie

Wydawnictwo: Feeria
The Microbiome Solution: A Radical New Way to Heal Your Body from the Inside Out
poradniki
xVariax

"Żyj brudniej, jedz czyściej" – takim przewrotnym hasłem autorka, doświadczony lekarz, zachęca nas do bardziej racjonalnego i odważnego podejścia do zdrowia, które neguje wiele zbyt pochopnie przyjętych konwencji. Mikrobiom – zbiorcza nazwa trylionów żyjących w nas bakterii – to dziś jeden z najgorętszym tematów w medycynie. Czerpiąc z wyników najnowszych badań dr R. Chutkan pokazuje, że...

Mikrobiom – zbiorcza nazwa trylionów żyjących w nas bakterii – to dziś jeden z najgorętszym tematów w medycynie. Czerpiąc z wyników najnowszych badań dr R. Chutkan pokazuje, że typowa zachodnia dieta oraz przesadnie sterylny styl życia pozbawia nas wsparcia ze strony "dobrych" bakterii jelitowych, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia, a naraża na rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych. Te zaburzenia równowagi mikrobiomu, powodowane naszymi niezdrowymi przyzwyczajeniami, wywołują lawinowy wzrost chorób autoimmunologicznych i przewlekłych.
Na szczęście odpowiednie zmiany w codziennym trybie życia i odżywiania oraz mniejszy zapał w stosowaniu antybiotyków mogą odwrócić te procesy. Rozliczne skutki tego mogą nas zadziwić:

• Poprawa trawienia
• Lepszy stan skóry
• Złagodzenie lub usunięcie reakcji alergicznych
• Eliminacja trądziku, czyraków, opryszczki
• Odporność na przeziębienia
• Dobry nastrój
• Energia na co dzień

Oprócz fascynującej wiedzy w książce znajdziemy m.in. praktyczne zalecenia dietetyczne, przestrogi przed szkodliwą obsesją na punkcie czystości oraz wskazania, jak chronić się przed nadmiarem antybiotyków, lecząc się z drobniejszych infekcji bez uciekania się do tych środków.

źródło opisu: Wydawnictwo Feeria, 2016

źródło okładki: http://wydawnictwofeeria.pl/

Riwona | 2016-03-01
Na półkach: Przeczytane, Ludzie ciekawi
Przeczytana: 01 marca 2016

Mikrobiom, ważne słowo klucz... a bardziej obrazowo: "ZOO w twoim brzuchu".

Paradygmat postrzegania bakterii, jako przyjaciół a nie wrogów, który podnosi autorka, zmusza do rewizji naszego stylu życia. W zasadzie to już nie moda, ale potrzeba zainwestowania w zdrowie jest dla mnie argumentem do zakupu książki. Wiem, że będę zaglądać do niej często...

Dr Robynne Chutkan (gastroenterolog) podpowiada, jak mamy odbudowywać swój mikrobiom, jakie produkty jeść, jak pielęgnować swoje ciało i dbać o dom, aby wspólnie z bakteriami dogadywać się bez problemów :-) Dziesięć pytań do lekarza, który zaleca antybiotyk, wykorzystam przy nadarzającej się okazji, chociaż na nią nie czekam! Na końcu około stu stron przepisów... Jutro pierwszy pojawi się na talerzu!

W książce znalazłam konkretne informacje na temat tego, co jest dobre dla obu światów, i... świadomie będę wybierała węglowodny, postaram się jeść prawdziwe kiszonki (nie kwaszone, a kiszone), mięso ograniczam już od dawna, mój talerz...

| 2016-06-01

Wartościowa pozycja i według mnie jedna z podstawowych, jakie powinno się przeczytać, by móc zdrowo żyć. Mam drobne zastrzeżenia co do części z przepisami i porad dotyczących higieny, według mnie, nie są one wystarczająco opisane, autorka kompletnie pomija na przykład w żywieniu kasze, które w kulturze europejskiej są chyba bardziej popularne niż w amerykańskiej. Tak że czytając tę książkę, należy brać pod uwagę różnice kulturowe - nie dotyczy to oczywiście samych bakterii, które są wielokulturowe ;)

lindix | 2019-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Książka opisuje wpływ mikrobiomu człowieka na jego zdrowie i stan emocjonalny / psychiczny. Pokazuje także wyniszczający wpływ antybiotyków na organizm. Autorka opisuje, w jaki sposób leczyła ciężkie przypadki różnych chorób gastrycznych za pomocą probiotyków i odpowiedniej diety.
Na końcu książki znajdują się przepisy na potrawy, które są odżywcze dla ludzkiego mikrobiomu. Niestety dla mnie nic odkrywczego w tych przepisach nie było. Te same propozycje co w wielu innych książkach: granola, zielony koktajl, mus czekoladowy z avocado, kimchi. Część z przepisami nic dla mnie nie wniosła, a wyglądała jak typowy wypełniacz książki.
Mimo to uważam, że książka jest dobra i potrzebna. Bardzo polecam tę książkę osobom zainteresowanym tematem zdrowia.

Duke1985 | 2018-06-04

Czy warto żyć trochę brudniej? Czy częste mycie skraca życie? Czy warto zwracać uwagę na to co jemy? Czy jesteśmy tym co jemy? Czy warto rozważniej podchodzić do antybiotykoterapii? Co jeść a czego unikać? Czego używać do pielęgnacji? Na te wszystkie pytania i wiele innych, znajdziemy odpowiedź w lekturze "Dobre bakterie".
Książka warta uwagi. Można nie ze wszystkim się zgadzać z autorką, niemniej warto sięgnąć po tą lekturę.

Markus | 2018-01-25
Przeczytana: czerwiec 2016

Szczegółowo, a przy tym zrozumiale autorka wyjaśnia zależności pomiędzy bakteriami zasiedlającymi nasz układ pokarmowy (mikrobiom), a naszym stanem zdrowia fizycznego i... psychicznego. Szczególnie ten ostatni aspekt szczerze mnie zaskoczył i jeszcze bardziej zachęcam do przeczytania.
W książce jest wiele precyzyjnych informacji medycznych, napisana jest w sposób przyjemny w odbiorze, ale z zachowaniem metodyki przedstawiania wyników miarodajnych badań.
Naprawdę - dla własnego zdrowia - warto sięgnąć po tą książkę.

drczarny | 2017-06-07

Bardzo wartościowa pozycja dla wszystkich. Trzeba to wiedzieć aby podejmować prawidłowe decyzje dietetyczne oraz dotyczące leczenia siebie i bliskich

lolekanabolek | 2016-09-29
Przeczytana: 02 września 2016

Bardzo ciekawa pozycja. Polecam tym wszystkim, którzy są usystematyzować swoją wiedzę na temat flory bakteryjnej i jej wpływie na nasze zdrowie

tearsens | 2017-07-06

Książkę czyta się jednym tchem, co chwilę trafiając na rewelacje, które albo jeżą włos na głowie, albo zaskakują tak bardzo, że czytającemu odbiera mowę. Zwłaszcza tym, którzy z tematem mikrobiomu i jego wpływu na nasze zdrowie i osobowość (tak!) do tej pory się nie zetknęli. Autorka pisze: „Różne zakamarki ciała zamieszkuje zawrotna liczba stu trylionów mikrobów, należących do tysięcy różnych gatunków - w tym ponad miliard bakterii tylko w jednej kropli płynu w jelicie grubym”. W ludzkim organizmie znajduje się więc około 2,5 kg bakterii! Czyż nie jest to niesamowite? Spróbujcie to sobie wyobrazić. Co więcej, bakterie te wykazują większą autonomię, niż mogłoby się nam kiedykolwiek przyśnić! Podejrzewa się, że w jakimś stopniu mogą wpływać nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz także na zachowanie (np. zachcianki żywieniowe), emocje i podejmowane decyzje.

Warto zadbać o swój mikrobiom, a szczególnie warto zadbać o bakterie naszych dzieci. Nigdy nie jest za późno, by...

bambuska | 2016-11-20

Bardzo dobra książka uświadamiająca znaczenie mikrobiomu dla zdrowia. Must read dla osób z nawracającymi biegunkami, z chorobami z autoagresji, ogólnym złym samopoczuciem (również psychicznym) oraz objawami których nikt nie może zdiagnozować. Polecam ją każdemu, również zdrowym osobom. Dzięki tej książce w końcu udało mi się zrezygnować z cukru. I wcale mi go nie brakuje :) Musiałam zrozumieć pewne mechanizmy, żeby podjąć świadomą decyzję o pożegnaniu węglowodanów prostych. Z jednym tylko się nie zgodzę. Autorka poleca olejek z oregano, a nawet na stronie producenta jest wspomniane, że działa on przeciwbakteryjnie i wyjaławia organizm.

Jotkape | 2016-04-22
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Napisana jasno bardzo dobra książka dla kompletnie niewtajemniczonych w temacie zdrowego żywienia jak i tych już trochę oświeconych. Tym co szukają więcej pozostawia niedosyt niemniej każdy powinien przeczytać.