Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta

Okładka książki Hajland. Jak ćpają nasze dzieci Maria Banaszak, Agata Jankowska
Hajland. Jak ć... Maria Banaszak, Aga...

Okładka książki Czasem czuły, czasem barbarzyńca Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
Czasem czuły, ... Tomasz Kwaśniewski,...
Okładka książki Pułapki przyjemności Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Pułapki przyje... Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg Maria Mazurek, Jerzy Vetulani
Bez ograniczeń... Maria Mazurek, Jerz...

Wyobraż sobie czytelniczko, że idziesz za rękę po parku z meżczyną swojego życia. Jest sobotnie popołudnie, słońce grzeje a ptaszki ćwierkają. Z naprzeciwka idzie pijany facet który bez żadnego powodu uderza cię w twarz i padasz na ziemię. Co robi Twój mężczyzna? Pyta się pijanego jegomościa dlaczego miał zły dzień że aż Ciebie uderzył i jak może mu pomóc.

To jest książka promująca taki wzorzec męskości który musi uważać, żeby przypadkiem nie zaciął rozporkiem swojej waginy, który znajdzie dziesięć określeń na swoją seksualnośc i emocjonalnie podchodzi do tak prozaicznych czynności jak przetkanie zatkanego sedesu. Bardzo odradzam.

To jest książka...

Książka z pewnością jest wartościowa pod kątem poruszanych tematów. Dzięki ruchom feministycznym kobiety wyzwalają się ze stereotypów, pozwólmy na to i mężczyznom.
Zdecydowanie jednak denerwuje mnie prowadzenie rozmowy przez Panią Agatę Jankowską. Nie wiem czy był to zabieg celowy, czy nie, ale takiej hipokryzji i braku wrażliwości zdecydowanie nie spodziewałam się u dziennikarki poruszającej tematy społeczne. Większość z jej kwestii, to nie były nawet pytania, a jedynie mniej lub bardziej zaowalone obraźliwe powtarzanie stereotypów.
Książkę uratował swoimi odpowiedziami Pan Michał Pozdał, ale i tak zdecydowanie za dużo miejsca poświęcone było prostowaniu argumentów, o których każda wrażliwa istota wie, że są bez sensu. Widać było wysiłek, żeby pozostać możliwe neutralnym i nie oceniającym, aczkolwiek momentami sam trochę zapuszczał się na manowce kontrstereotypów.
W związku z powyższym nie czuję, żeby którykolwiek z poruszonych tematów był wyczerpany, albo chociaż skonkludowany w sensowny sposób.
Ocenę pozostawiam stosunkowo wysoką że względu na istotność tematów, które książka porusza i kilku kwestii, które Pan Michał przemycił, a które cieszę się, że przeczytałam na tym etapie swojego życia.

Mało odkrywcza. Kiedy sięgałem po tę pozycję, życzeniowe myślenie brzmiało, żeby dowiedzieć się czegoś nowego w tym zakresie. Tutaj pomimo dużej ilości poruszonych zagadnień, wszystko co było poruszone, było już opowiedziane, są to fakty na ogół szeroko znane i rozumiane - od obopólnej zgody i społecznego aspektu seksu do indywidualnych potrzeb każdego człowieka, z naciskiem na inkluzywność.
Momentami ciężko przebrnąć przez zagadnienia ze względu na przytaczane przykłady do poruszanego tematu, które niewiele wnoszą do dyskusji (a taka jest forma tej książki). Choć sami autorzy dobrzy w swej dziedzinie, tak nie poleciłbym tej pozycji i nie sięgnąłbym do niej ponownie.

Powracałem do niej wielokrotnie a ukończyłem właśnie teraz. Stwierdzam, że jak zazwyczaj (każda książka) pojawiła się w odpowiednim dla mnie czasie. Siermiężny język dodał pikanterii oraz ukazał prawdę. Świetna pozycja dla obojga płci. Można się wiele nauczyć, choć myślało się, że już więcej wiedzy odnośnie okładkowych tematów nie potrzeba. Kłótliwy dialog między autorami jest zarówno figlarny jak i niekiedy męczący - to jedyny sporny dla mnie atut tej książki.

Rewelacyjny poradnik dotyczący męskiej seksualności, choć czasami przemknęły również informacje dotyczące kobiet :). Polecam każdemu !

Rozczarowałam się tą pozycją; liczyłam na to, że dowiem się czegoś zaskakującego na temat mężczyzn, ale książka jest - tak jak ktoś wcześniej już napisał - mało odkrywcza.
Czytało się ją szybko, ale jednocześnie była trochę męcząca.
Skupia się na obalaniu mitów, autorzy czasem się sprzeczają.
Pan Pozdał ma przykład swojego byłego klienta na każdą okazję i zagadnienie, ale miałam wrażenie, że były to przykłady najczęściej skrajne.

Czytało się ją szybko, ale jednocześnie była trochę męcząca.
Skupia się na obalaniu mitów, autorzy czasem się sprzeczają.

Książka o mężczyznach i nie tylko dla mężczyzn.
Obala mity, rozprawia się ze stereotypami i otwiera oczy na wiele spraw.
Forma wywiadu sprawia, że czyta się ją błyskawicznie i naprawdę warto, bo porusza szalenie ważne tematy: wychowanie chłopców, homoseksualizm, starzenie się, postrzeganie roli matki, pojmowanie ojcostwa, temat masturbacji wśród dzieci, pornografii. I to, o czym się nie mówi — temat gwałtu na mężczyźnie i męskiej prostytucji.

Książka o mężczyznach i nie tylko dla mężczyzn.
Obala mity, rozprawia się ze stereotypami i otwiera oczy na wiele spraw.

Obowiązkowa lektura dla każdego mężczyzny w każdym wieku i... jego partnerki, matki, siostry, żony czy przyjaciółki. Bardzo dobrze poprowadzana rozmowa. Uświadamiająca w wielu obszarach: męskiej seksualności, poczuciu bycia męskim i podejściu do kreowanych przez świat stereotypów.
Wciągająca ale też zmuszająca do refleksji nad sobą, swoim życiem, wychowaniem i relacjami z bliskimi nam osobami. W kilku miejscach musiałem się zatrzymać i "przetrawić" to co czytam.
Na długo zostanie ze mną i na pewno będę do niej wracał jak do samego przepytywanego - Michała Pozdała.

Musiałam kupić używamy egzemplarz bo nie sposób dostać nowego wydania. A szkoda! Książka jest naprawdę dobra. Autorzy obalają wiele stereotypów i nawet taka stara baba jak ja czegoś się dowiedziała!

Lekka, wciągająca i szokująca. Autor obala mity i błędne postrzeganie męskości oraz mężczyzn. Uważam, że to bardzo dobra pozycja dla kobiet, które chcą lepiej poznać i zrozumieć męski świat.

• Psychologia
  • Seksuologia

Dodaj cytat z książki Męskie sprawy. Życie, seks i cała reszta