Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli

Wydawnictwo: Smak Słowa
The Marschmallow Test
psychologia, test, marshmallow
Madziusia07

Badacz pokazuje dziecku słodką piankę marshmallow i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Co zrobi badane dziecko? Jakie będą implikacje tego wyboru dla jego przyszłego życia? Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego,...

Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia: samokontrola nie tylko wiąże się z wyższymi wynikami w testach wiedzy i kompetencji szkolnych, lepszym funkcjonowaniem społecznym i poznawczym oraz większym poczuciem własnej wartości, ale także pomaga nam w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiu celów i przezwyciężaniu bolesnych emocji. Czy siła woli jest wrodzona, czy też można się jej nauczyć?

W swojej nowej, przełomowej książce Walter Mischel opiera się na prowadzonych od dziesięcioleci, rzetelnych badaniach naukowych oraz na przykładach zaczerpniętych z życia, aby zgłębić naturę siły woli. Autor wskazuje umiejętności poznawcze i mechanizmy psychiczne, które ją umożliwiają, i pokazuje, jak można je odnieść do wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w życiu codziennym – od utrzymywania prawidłowej wagi po rzucenie palenia, przezwyciężenie rozpaczy po rozpadzie związku, podejmowanie ważnych decyzji życiowych czy oszczędzanie na emeryturę. Książka ta ma ważne implikacje dla wyborów, jakich dokonujemy w wychowaniu dzieci, kształceniu, polityce publicznej i samorozwoju. Test Marshmallow zmieni nasz sposób myślenia o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

źródło opisu: Smak Słowa, 2015

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Wioleta Sadowska | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

"(...) życie z nadmiarem odraczania gratyfikacji może być równie smutne jak życie, w którym jest go zbyt mało".

Będąc dzieckiem uwielbiałam orzechowe draże. Oddałabym wówczas za nie niemal wszystko. Pamiętam jednak, że otrzymując jakąkolwiek większą kwotę pieniędzy od rodziców, zawsze włączała się w mojej głowie czerwona lampka. Pokusa pójścia do sklepu po pyszne łakocie przegrywała z myślą, iż jeśli odłożę otrzymane kieszonkowe, to po jakimś czasie, będę mogła sobie kupić jakąś książkę. Już wtedy samokontrola powoli stawała się częścią mojej osobowości. Mając więc obecnie okazję poczytania o sławnym na całym świecie teście odraczania gratyfikacji, nie mogłam z niej nie skorzystać.

Walter Mischel to amerykański psycholog niemieckiego pochodzenia. Jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Columbia, oraz autorem ponad dwustu artykułów naukowych. Badacz jest także członkiem Narodowej Akademii Nauk oraz amerykańskiej Akademii Nauk Ścisłych i Humanistycznych. Laureat wielu nagród,...

Zuba | 2016-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2016

O tytułowym teście psychologicznym słyszałam niejednokrotnie. W skrócie: zbadano zdolność dzieci przedszkolnych do powstrzymania się od zjedzenia ulubionego smakołyka w nadziei trzymania w nagrodę dodatkowej porcji. Jak wieść gminna niesie lata po teście stwierdzono, że wykazujące opanowanie i silną wolę przedszkolaki wyrosły na zrównoważonych, odnoszących sukces młodych ludzi pozostających w trwałych satysfakcjonujących związkach, którzy żyli długo i szczęśliwie. Siłą rzeczy nad losem reszty słabeuszy spuśćmy zasłonę milczenia. Ponieważ powstrzymywanie się od dogadzania sobie sobie nie jest moją najmocniejsza stroną, nie paliłam się do lektury.

Kiedy jednak ją zaczęłam, okazało się, że autor wykonał dużo pracy od czasu pierwszego testu marshmallow, przyjrzał się dokładnie wynikom, zmiennym czynnikom i dał nam do ręki porządne kompendium badań nad silną wolą, umiejętnością odraczania gratyfikacji i wieloma umiejętnościami psychologicznymi, które mają w życiu znaczenie.

Przede...

Krzysztof | 2015-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Ależ to dobra książka! Myślałem, że biorę do ręki kolejny poradnik. Okazało się jednak, że Test Marshmallow to książka naukowa, w której Walter Mischel w bardzo przystępny sposób przedstawia teorię będącą zbiorem wniosków z badań przeprowadzanych na przestrzeni czterdziestu lat nad zjawiskiem samokontroli. Inteligenta, spójna, pobudzająca do myślenia i własnych poszukiwań, zmienia postrzeganie nie tylko na mechanizmy ludzkiego zachowania w perspektywie samokontroli, wyznacza kierunek dla polityki edukacji, ale również pozwala spojrzeć na naturę ludzką w innym świetle. Dodatkowo autor na podstawie badań przedstawił strategie umożliwiające kontrolowanie i zmianę niekorzystnego zachowania. Teoria Mischela stanowi kompletną i zamkniętą całość i naprawdę warta jest uwagi.

Autor Testu Marshmallow Walter Mischel jest profesem na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem ponad dwustu artykułów oraz laureatem nagród w nauce i psychologii. Jego badania rozpoczęły się od spostrzeżenia, że wbrew...

lbadura | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Kilka lat temu czytając wywiad z Zimbardo natrafiłem na koncepcje testu Marshmallow. Od tamtego czasu minęło kilka lat. W sklepie gdzie kupuje audiobooki nagle w zeszłym roku pojawił sie powyższa pozycja. Zaciekawiony kupiłem. Słuchanie tego audiobooka zaczynałem i odkładałem na bok kilka razy. W końcu przed kilkoma dniami postanowiłem jeszcze raz przesłuchać bo akurat przez przypadek znowu natrafiłem na koncepcje testu Marshmellow czytając artykuł na portalu Psychology Today.

Test Marshmellow w zasadzie przeszedł nawet do pop kultury. Mozna kupić koszulki z napisem (wersji angielskiej): "Mam powód do dumy. Będąc dzieckiem zdałem test Marshmellow."

Ale właśnie, czy pozytywnie zdany test Marshmellow w wielu sześciu lat oznacza sukces i jest jedynym powodem do dumy, jesli chodzi o szczęśliwe życie?

No właśnie czy jako sześciolatek  zdałbym test Marshmellow? Nie wiem. Czy posiadam odpowiednie geny i czy otoczenie w którym sie wychowywałem jako małe dziecko wykształciło we mnie...

Kasia | 2015-04-09

Lektura "Testu Marshmallow" to fascynująca podróż, prawdziwa gratka dla każdego, kto interesuje się badaniami psychologicznymi, ale też interesująca lektura dla każdego, kto zastana-wiał się nad tajemnicą silnej woli albo słabej silnej woli… Autor opisuje w niej wyniki trwających prawie pól wieku badań. Jego styl pisania, choć rzeczowy i konkretny, w niczym nie przypomina akademickiego żargonu. Książkę czyta się jak świetną powieść.

Akcja „powieści” rozpoczyna się w roku 1968, gdy przedszkolaki postawione w sytuacji po-kusy, siadają przy stole, na którym leży mała pianka marshmallow i słyszą od badacza: „Nie jedz pianki. Jeśli nie zjesz, za 15 minut przyjdę i dam ci następną”. Jak łatwo się domyślić, jedne dzieci zjadały, inne nie. Tu jednak dopiero zaczyna się opowieść. Życie małych przed-szkolaków toczy się dalej, a Michel ze współpracownikami obserwuje, jak ono przebiega. Jak to możliwe, że zjedzenie, lub nie, małego cukierka pozwala przewidywać przyszłość?
powyższy tekst...

olafina | 2016-03-16
Przeczytana: 16 marca 2016

Zawsze gdy gdzieś czytałam opis typu "Ta książka odmieniła moje życie" myślałam sobie - Co za bzdura!!
Teraz powinnam się pokajać przed wszystkimi którzy tak mówili.
Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości, i z lekkiej przekory bo Ja i słowo "samokontrola" nie występowały nigdy w jednym zdaniu, aż do niedawna.
Mniej więcej w połowie książki, odłożyłam ją i oświeciło mnie!
Dotarło do mnie ile "prawd oczywistych" przed chwilą przeczytałam i jak bardzo jestem rozczarowana swoją ignorancją w tej materii.
I tak późnym wieczorem pod koniec lutego postanowiłam zmienić swój sposób życia. Trwa to dopiero dwa tygodnie ale nie zapowiada się na to by miałoby się to zmienić. Nie wiem jakim cudem, ale ta książka do mnie trafiła. Nie rozstanę się z nią już nigdy....

Hmmmm...przeczytałam to co napisałam powyżej, i wiecie co...?
Nie umiem znaleźć odpowiednich słów, na to co zrobiła ze mną ta książka.
Może na kogoś podziała podobnie???

Izoldka | 2017-10-29
Przeczytana: 28 października 2017

Test Marshmallow jest pojęciem znanym mi od dawna i również od dawna chciałam poznać więcej szczegółów związanych z badaniami Waltera Mischela i jego współpracowników. Omawiana książka jest zwięzłym podsumowaniem badań prowadzonych przez dziesięciolecia. Dowiadujemy się z niej o systemach chłodnym i gorącym, które aktywują się u każdego człowieka w innych sytuacjach, i mogą pomagać lub utrudniać panowanie nad sobą oraz odroczenie w czasie gratyfikacji. A co najważniejsze - można nad nimi pracować, ponieważ ludzki umysł jest wyjątkowo plastyczny. Zabrakło mi w tej książce szczegółowego opisu technik zapanowania nad systemem gorącym, które można zastosować u dorosłych ludzi, ale może autor celowo o tym wiele nie wspominał. Ogólnie książka jest wartościowa i warta przeczytania, chociaż ja sama zbyt wielu odkrywczych rzeczy w niej nie znalazłam.

Monika Pawelec | 2015-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

"Badacz pokazuje dziecku słodką piankę marshmallow i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Co zrobi badane dziecko? Jakie będą implikacje tego wyboru dla jego przyszłego życia?"

Wydawałoby się, że chodzi tylko o cukierki, ale zjawisko samokontroli może i powinno być rozpatrywane z wielu poziomów. Tak też uczynił autor książki, który w intrygujący sposób opisał wyniki swojego eksperymentu oraz efekty późniejszych badań.

Myślę, że ta publikacja jest ciekawa również z filozoficznego punktu widzenia. Wyniki eksperymentu, oraz sam proces przeprowadzania poszczególnych badań, może zaintrygować niejednego filozofa.

Badanie przeprowadzone przez Waltera Mischela, nie tylko jest próbą dowiedzenia się czegoś na temat natury ludzkiej. Same wyniki eksperymentu mogą stanowić podpowiedź, jak wychowywać, kształcić dzieci. Oczywiście, autor nie daje jednoznacznej recepty wychowawczej. Jest ona zależna od tego, jakie wnioski...

100NoName | 2018-04-08

O tym, jak dzieci pochłaniające słodycze (buzią lub oczami) pomagają nam zrozumieć, dlaczego chcemy "tu i teraz" i jak zachęcić samego siebie do "tam i potem". Wartościowe, poparte wieloletnimi badaniami autora i jego studentów metody samokontroli.

wildfemale | 2015-05-23
Przeczytana: 23 maja 2015

Z prawdziwą przyjemnością zapoznałam się z tą książką. Cieszę się, w Polsce coraz częściej wydawane są dzieła amerykańskich psychologów społecznych, którzy potrafią pisać o rzeczach bardzo ważnych i skomplikowanych w niezwykle interesujący sposób. Do takich książek należy m.in. przywoływana na kartach recenzowanej pozycji książka Kahnemanna, ale i samo omawiane przeze mnie dzieło.
Mishel kojarzył mi się wyłącznie z terminem "samokontrola" i kuszeniem dzieci piankami marshmallow, ale nie wiedziałam, że autor tak umiejętnie przekłada wyniki swoich (obszernych!) badań na różne dziedziny, od zdolności oszczędzania do najbardziej mnie interesującej psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
Książkę napisano w rygorze naukowym, z bibliografią, ale w niezwykle strawnej formie, zatem mogą z niej korzystać laicy, a nawet można ją śmiało polecać pacjentom w ramach biblioterapii.
Autor, co niezwykle dla mnie, często przytacza nazwiska swoich współpracowników jednocześnie informując jak dalej...