Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli

Wydawnictwo: Smak Słowa
The Marschmallow Test
psychologia, test, marshmallow
Madziusia07

Badacz pokazuje dziecku słodką piankę marshmallow i daje mu wybór: możesz zjeść tę piankę od razu albo zaczekać i dostać dwie pianki za jakiś czas. Co zrobi badane dziecko? Jakie będą implikacje tego wyboru dla jego przyszłego życia? Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego,...

Legendarny test Waltera Mischela, określany mianem testu cukierkowego, dowiódł, że zdolność do odraczania gratyfikacji jest warunkiem udanego, satysfakcjonującego życia: samokontrola nie tylko wiąże się z wyższymi wynikami w testach wiedzy i kompetencji szkolnych, lepszym funkcjonowaniem społecznym i poznawczym oraz większym poczuciem własnej wartości, ale także pomaga nam w radzeniu sobie ze stresem, osiąganiu celów i przezwyciężaniu bolesnych emocji. Czy siła woli jest wrodzona, czy też można się jej nauczyć?

W swojej nowej, przełomowej książce Walter Mischel opiera się na prowadzonych od dziesięcioleci, rzetelnych badaniach naukowych oraz na przykładach zaczerpniętych z życia, aby zgłębić naturę siły woli. Autor wskazuje umiejętności poznawcze i mechanizmy psychiczne, które ją umożliwiają, i pokazuje, jak można je odnieść do wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w życiu codziennym – od utrzymywania prawidłowej wagi po rzucenie palenia, przezwyciężenie rozpaczy po rozpadzie związku, podejmowanie ważnych decyzji życiowych czy oszczędzanie na emeryturę. Książka ta ma ważne implikacje dla wyborów, jakich dokonujemy w wychowaniu dzieci, kształceniu, polityce publicznej i samorozwoju. Test Marshmallow zmieni nasz sposób myślenia o tym, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

źródło opisu: Smak Słowa, 2015

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

gibon80 | 2019-08-30
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

ciekawe, warte uwagi.

Lucyna | 2019-05-16
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2019
Przeczytana: 16 maja 2019

W ogólnym rozrachunku mogę napisać, że to bardzo dobra książka. Sporo ciekawych informacji, wszystkie twierdzenia poparte naukowo, przystępny język i najlepszy wniosek końcowy - wszystko zależy od nas :) Polecam!

Paweł | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Słynny piankowy test, to tylko punkt wyjścia dla ciekawej podróży po obszarach ludzkiego mózgu i zachodzących w nim mechanizmów!
Test Marshmallow to książka, która analizuje dziesiątki (a może nawet setki?) przeprowadzanych przez dziesięciolecia przez autora i wybitnych badaczy eksperymentów nt. działania ludzkiego mózgu, a w szczególności nt. funkcjonowania systemów "chłodnego" i "gorącego".
Książka jest przygotowana bardzo rzetelnie, prowadzi nas tematycznie po różnych zagadnieniach - nie tylko ukazując i analizując wyniki badań, ale także ukazując ich praktyczne zastosowanie. Na koniec (na co liczyłem i co miło mnie zaskoczyło) zebrano, przypomniano i podsumowano wszystkie przedstawione w książce strategie, których zastosowanie pozwoli nam osiągać lepsze wyniki odraczania i ostudzić zapędy od gratyfikowania się natychmiast.

basiaz | 2018-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Ciekawe ale wydaje mi się, że można by napisać dużo krócej.

100NoName | 2018-04-08
Przeczytana: styczeń 2018

O tym, jak dzieci pochłaniające słodycze (buzią lub oczami) pomagają nam zrozumieć, dlaczego chcemy "tu i teraz" i jak zachęcić samego siebie do "tam i potem". Wartościowe, poparte wieloletnimi badaniami autora i jego studentów metody samokontroli.

Izoldka | 2017-10-29
Przeczytana: 28 października 2017

Test Marshmallow jest pojęciem znanym mi od dawna i również od dawna chciałam poznać więcej szczegółów związanych z badaniami Waltera Mischela i jego współpracowników. Omawiana książka jest zwięzłym podsumowaniem badań prowadzonych przez dziesięciolecia. Dowiadujemy się z niej o systemach chłodnym i gorącym, które aktywują się u każdego człowieka w innych sytuacjach, i mogą pomagać lub utrudniać panowanie nad sobą oraz odroczenie w czasie gratyfikacji. A co najważniejsze - można nad nimi pracować, ponieważ ludzki umysł jest wyjątkowo plastyczny. Zabrakło mi w tej książce szczegółowego opisu technik zapanowania nad systemem gorącym, które można zastosować u dorosłych ludzi, ale może autor celowo o tym wiele nie wspominał. Ogólnie książka jest wartościowa i warta przeczytania, chociaż ja sama zbyt wielu odkrywczych rzeczy w niej nie znalazłam.

EwaB | 2017-09-16
Przeczytana: 16 września 2017

Okazuje się, że wiek autora i jego tytuł profesorski mogą być tylko atutem. Świetnie napisana, popularyzatorska książka pokazująca badania psychologiczne prowadzone od 50 lat! I okazuje się, że warto ćwiczyć cierpliwość. Długość czasu oczekiwania na nagrodę w najmłodszych latach wpływa wprost proporcjonalnie na udaną karierę zawodową i stabilny, szczęśliwy związek w dorosłości.Polecam wszystkim rodzicom, a zwłaszcza dziadkom spełniającym wszystkie życzenia najmłodszych.

ganzz_gut | 2017-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Trudno jest recenzować książkę popularno-naukową z dziedziny, w której się samemu pracuje... Z jednej strony widać trochę uproszczeń i uogólnień zależności, które obserwuje się w badaniach eksperymentalnych, na znacznie bardziej złożone życie społeczne. Z drugiej warto zauważyć, że autor - wybitny psycholog, stara się prostym, ale też niebanalnym językiem zintegrować wiedzę z wielu, na prawdę wielu lat badań i to nie tylko swoich. Jednocześnie nie ma tam taniego "poradnictwa" i popularyzacji wiedzy pod hasłem "wiem jak uczynić cię szczęśliwym, a twoje życie lepszym" . Warto porównać choćby z "Paradoksem czasu" Zimbardo, żeby zobaczyć czym różni się rzetelna wiedza, prezentowana w popularno-naukowy sposób od mentorskich recept na "dla każdego".

Najważniejsze, że książka krytycznie spogląda na wnioski, które wynikają z badań nad samokontrolą dzieci obserwowaną w znanym teście Marshmallow. Bo nie jest to (jak czasem się to uogólnia) prosty test predyspozycji do osiągania sukcesu...

Zuba | 2016-12-03
Przeczytana: 27 listopada 2016

O tytułowym teście psychologicznym słyszałam niejednokrotnie. W skrócie: zbadano zdolność dzieci przedszkolnych do powstrzymania się od zjedzenia ulubionego smakołyka w nadziei trzymania w nagrodę dodatkowej porcji. Jak wieść gminna niesie lata po teście stwierdzono, że wykazujące opanowanie i silną wolę przedszkolaki wyrosły na zrównoważonych, odnoszących sukces młodych ludzi pozostających w trwałych satysfakcjonujących związkach, którzy żyli długo i szczęśliwie. Siłą rzeczy nad losem reszty słabeuszy spuśćmy zasłonę milczenia. Ponieważ powstrzymywanie się od dogadzania sobie sobie nie jest moją najmocniejsza stroną, nie paliłam się do lektury.

Kiedy jednak ją zaczęłam, okazało się, że autor wykonał dużo pracy od czasu pierwszego testu marshmallow, przyjrzał się dokładnie wynikom, zmiennym czynnikom i dał nam do ręki porządne kompendium badań nad silną wolą, umiejętnością odraczania gratyfikacji i wieloma umiejętnościami psychologicznymi, które mają w życiu znaczenie.

Przede...

zlewson | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016

Ciekawie i przystępnie napisana książka naukowa z dziedziny psychologii. Wszystkie tezy podparte rzetelnie opisanymi badaniami.
Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, żeby więcej dowiedzieć się o sobie, ale też o innych :)