Chemia między nami. Miłość, seks i naukowe podstawy przyciągania

Tłumaczenie: Anna Klingofer
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Chemistry Between Us: Love, Sex, and the Science of Attraction
chemia, związki, miłość, seks
joly_fh

Świetnie napisana książka, która tłumaczy jak związki chemiczne definiują zachowania związane z seksem, miłością czy tęsknotą. Autorzy poruszają wszelkie tematy dotyczące seksualności człowieka: od homo- czy transseksualności, po masturbację, fetyszyzm, fantazje seksualne, zdradę. Starają się odpowiedzieć na pytania: Jak to się dzieje, że mężczyzna wyznaje miłość swojej żonie, a uprawia seks z inną kobietą? Dlaczego pozostajemy w związku nawet po zakończeniu romansu? Co skłania matki do opieki nad swoimi dziećmi? Co to w ogóle oznacza, że ktoś ma płeć męską albo żeńską?

źródło opisu: Dom Wydawniczy PWN, 2013

źródło okładki: http://www.dwpwn.pl/produkty/816/

żabot | 2013-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Kiedy ujrzałem „Chemię między nami” pomyślałem, że to kolejna książka o seksie i psychologii ewolucyjnej, jakich ostatnio kilka się ukazało, więc może nie warto tracić pieniędzy na czytelnicze powtórki. Ale ciekawość zwyciężyła. I nie żałuje! Oczywiście temat seksu (nie tylko między ludźmi) zajmuje tutaj sporo miejsca, ale ukazany jest w zupełnie innym świetle. Książka Younga i Alexandra to fascynująca wycieczka po meandrach chemii mózgu i jak owa chemia wpływa na nasze zachowania. Nie tylko godowe. Autorzy przedstawiają najnowsze odkrycia neuronauk w kontekście ludzkiego behawioru, nie tylko tego seksualnego, ale też. miłości macierzyńskiej, zachowań społecznych i uzależnień. Wyniki i wnioski, do jakich dochodzą bywają szokujące. Okazuje się, że wystarczą całkiem niewielkie zmiany w dystrybucji kilku hormonów takich jak oksytocyna, wazopresyna czy dopomina w niektórych rejonach mózgu (w stężeniach tych hormonów lub też ilości wrażliwych nań receptorów), żeby diametralnie zmienić...

nydilia | 2013-08-10

Fajne! Naukowe fakty zostały przedstawiony w lekki, zrozumiały sposób. Przyjemnie się czyta, wyniki opisywanych eksperymentów bywają zaskakujące i skłaniają do refleksji, wiele zawartych ciekawostek można z powodzeniem opowiedzieć na spotkaniach w gronie znajomych ;)

Justyna_78 | 2014-11-09
Na półkach: Psychologia/Seks
Przeczytana: 09 listopada 2014

Bardzo ciekawa książka próbująca odpowiedzieć na wiele pytań. Pytanie "Dlaczego kochamy?" jak sami autorzy podkreślają wciąż pozostaje bez odpowiedzi tak jak i pytanie "Dlaczego zdradzamy?". Hipotezy które przedstawili autorzy wydają się nieco przygnębiające, miłość jest uzależnieniem - dosłownie!. Miłość jest efektem działania substancji chemicznych (słyszeliśmy to wielokrotnie) w książce mamy okazję zapoznać się z badaniami nad zwierzętami i okazuje się że mężczyzna podobny jest do nornika ;) autorzy przekonują że od zwierząt różnimy się niewiele

hortu | 2014-08-12
Na półkach: It's Science!
Przeczytana: 12 sierpnia 2014

Miłością ze strony molekularnej od niedawna zacząłem się interesować, lecz ciągle brakowało mi jakiejś lektury wyjaśniającej zależności między hormonami. Artykułów jak i informacje z wikipedii zdecydowanie mi nie wystarczyły. Planowałem wręcz nawet, czy by może kiedyś nie zająć się badaniami w tym temacie i samemu napisać podobnej książki. Do czasu, aż przypadkowo w biblioteczce pewnego użytkownika znalazłem tę książkę. Od razu chciałem ją przeczytać, tak też przeszukałem katalogi pobliskich bibliotek, a że nie była dostępna zdecydowałem się na zakup jej na znanym portalu aukcyjnym.

W skrócie książka wystarczająco wyjaśnia procesy jakie zachodzą u nas podczas miłości, zakochania, uzależnienia, pożądania jak i cudzołóstwa. Styl pisania jest pisana w charakterze ściśle naukowym, lecz jest jest dopasowany, by każdy ciekawy czytelnik był w stanie zrozumieć. Trudniejsze terminy wyjaśnione są w przejrzysty sposób, za pomocą luźnych porównań. Do dodatkowo wszystko jest potwierdzone dosyć...

Vincent | 2015-10-21

Czym jest miłość, w jakich okolicznościach się rodzi oraz jaki mamy na to wszystko wpływ?
Przystępnie napisany, pasjonujący świat uczuć, emocji. Ujęty od strony neurobiologii oraz fizjologii.
Autorzy poruszają temat miłości, nie tylko od strony budowania związków, ale i relacji pomiędzy matką, a dzieckiem. Analizują co się dzieję w mózgu osoby zakochanej i porzuconej. Jak istotny może być naturalny poród czy karmienie, a także jak ważna jest fizyczna obecność i dotyk w kształtowaniu realcji społecznych. Wzięto również pod lupę, wpływ hormonów, na rozwój ciała i umysłu już w łonie matki oraz różnice pomiędzy miłością męską, a kobiecą. Nie zabrakło i problemu uzależnień, tak od drugiego człowieka, jak i substacji odurzających. Ciekawe badania i hipotezy.
Wartościowa wiedza, nie tylko dla badaczy, ale i zwykłych ludzi, którzy chcą wiedzieć coś więcej o naturze miłości, jak i o sobie samym, bądź bliskich.

Blondynaaa | 2016-12-14
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Miałam chyba za duże oczekiwania chemiczne jeśli chodzi o tą książkę. Sądziłam, że będą zawarte w niej ciekawości, którymi można zadziwić chemika. Co prawda, wszystko układa się w fajną całość jednakże tytuł chyba nie pasuje do ogółu. Z książki pamiętam głównie wątki z wazopresyną, oksytocyną, dopaminą i tego typu rzeczami. Niby ciekawe, niby fajnie się czyta i niby można polecić ale gdyby ktoś mnie pytał - to bez szału.

Ruda | 2017-06-03
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Bardzo przystępny język, zabawne, obrazowe porównania i ładna puenta. Książka z gatunku "lekkiej" literatury popularnonaukowej. Gawędziarski styl, zupełnie inny niż np. u Damasio, który ociera się o rozprawę czysto naukową.

Brakowało mi trochę więcej wiedzy stricte neurologicznej, ale czytało się bardzo przyjemnie i można wiele zapamiętać. Polecam na początek przygody z tą tematyką, bo niestety wiele informacji przytoczonych w książce, było dla mnie oczywistych.

Cogaiseoir | 2016-09-11
Na półkach: Ulubione
Przeczytana: 02 września 2016

Jedna z najbardziej błyskotliwych książek tego pokroju, które miałem przyjemność przeczytać. Zabawna, przesiąknięta faktami, do bólu rozkładająca tak wzniosłe uczucie jak miłość czy bliskość na czynniki pierwsze.
Dla mnie jako biochemika wspaniała pożywka :)

madzinek | 2017-08-01
Na półkach: 2017