Przysięga otchłani

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Le Serment des Limbes

Paryski policjant Mathieu Durey dowiaduje się, że jego przyjaciel i kolega Luc Soubeyras, również z wydziału zabójstw, próbował popełnić samobójstwo. Otarł się o śmierć kliniczną i w stanie śpiączki leży w szpitalu. Dlaczego posiadający szczęśliwą rodzinę mężczyzna, żarliwy katolik, targnął się na swoje życiea Stresa Nierozwiązana sprawaa Mathieu postanawia pójść tropem ostatniego dochodzenia Luca. Musi sięgnąć w odległą przeszłość. Czternaście lat temu nieznany sprawca utopił w studni małą dziewczynkę. Niedawno bestialsko zabito jej matkę. Przypadeka Ciało kobiety rozłożyło się tylko w połowie, druga połowa została nietknięta. Rytualny morda Luc odkrywa, że podobną metodą zamordowano także inne osoby. Sprawny tych zbrodni twierdzili, że popełnili je z podszeptu diabła.

Marysieńka | 2013-10-23
Przeczytana: 22 października 2013

Już jako dzieci dowiadujemy się o jego istnieniu od rodziców, dziadków a potem, na lekcjach religii od katechetów. Jak jesteśmy niegrzeczni to mówi się nam - znowu skusił cię Diabeł, sami juz jako dorośli, jak zrobimy coś głupiego to mówimy co mnie podkusiło, żeby to robić, chyba Diabeł. Jest więc ta postać obecna w naszym życiu od naszych narodzin aż do śmierci. Diabeł ma wiele twarzy, wiele imion, jest bohaterem wielu ludowych podań i legend, powieści i filmów. Jest też obiektem kultu sekt satanistycznych, inspiratorem dla zbrodniarzy i morderców. Jak wygląda? Nikt żywy go nie widział. Czy istnieje naprawdę? Wg Biblii to Szatan - Diabeł odwieczny antagonista Boga kusił Ewę w Raju przybierając tam postać węża. Diabeł też kusił Jezusa, gdy ten pościł na pustyni. Jednakże zastanawiamy się gdzie on przebywa. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że on może tkwić w każdym z nas, że jest drugą, tą gorszą stroną naszej natury i że to od naszej siły zależy, czy dopuścimy go do głosu. Większość...

książek: 1907

Ciekawy thriller... nieprawdopodobna historia... dobrze się czyta... dokładnie tak samo, jak w przypadku "Pasażera" tego autora, czytając miałam wrażenie, jakbym układała puzzle, pomału - aż do ciekawego rozwiązania. Ogólnie książka mi się podobała, jednakże mimo wszystko zostanę wierną fanką Cobena i nie do końca zgadzam się, z porównaniem twórczości J.Ch.Grange do H.Cobena dla mnie to zupełnie inna bajka... niemniej jednak książkę polecam, warto przeczytać!

Agro | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Mroczny, mocny kryminał z dużym ładunkiem thrillera i dodatkowo misternie utkana fabuła. Nie spodziewałem się. Dobra rzecz. Całkowicie dałem się porwać historii przedstawionej na 600 stronach. Autor genialnie skonstruował pojęcia dobra i zła , w roli głównego podejrzanego obsadził szatana. Przeciwwagę stanowi natomiast „dobry” policjant mający mocne związki z Kościołem i wiarą. W „Przysiędze..” mamy wszystko to co jest potrzebne powieści kryminalnej oraz konkretne elementy thrillera. Czytając miałem czystą przyjemność odkrywania nowych elementów potrzebnych do rozwiązania demonicznych zbrodni i niejednokrotnie ciary na karku.
Pierwsze spotkanie z tym autorem i sukces. Już jestem ciekawy jego innych kryminalnych historii.

SeVIIen Sins | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Mathieu Durey wiedzie ascetyczne życie, jest wiernym chrześcijaninem, ma bogaty zapas doświadczeń, kartezjański umysł i raczej niewiele rzeczy w życiu może go zdziwić. Do czasu, kiedy Luc Soubeyras, jego wieloletni przyjaciel nie usiłował się targnąć na własne życie. Bohater, przejmuje wszystkie sprawy Luc'a i usiłuje dojść, dlaczego ortodoksyjny katolik, mąż i ojciec dwójki dzieci rzucił się do rzeki. Podczas śledztwa natrafia na morderstwa, wykazujące znamiona kultu satanistycznego i trop potwierdzający obecność samego diabła.

To moja trzecia uczta z panem Grange'em, poprzednie dwie odcisnęły gruby ślad w mojej pamięci, nakarmiły moją złaknioną wiedzy potrzebę samodoskonalenia ciekawymi informacjami i wyostrzyły moją fantazję.

Zaczyna się jak typowy thriller. Jest wielowymiarowy bohater, zbrodnia, ofiara i trop. Jak to bywa u Grange'a, musimy ścierpieć ciężki początek, który jednak ma pozytywne zastosowanie na późniejszych kartach powieści, łatwiej nam wejść w skórę naszego...

Lecter | 2014-11-03
Przeczytana: 2014 rok

Kolejna książka Grange i muszę przyznać,że nie jestem tą pozycją zawiedziony.Jest to mój ulubiony autor .Mam pretensje nie do fabuły ale do konstrukcji.Grange ma to do siebie,że każdą książkę świetnie zaczyna.Gdzieś do połowy każda z nich jest bardzo ciekawa. Po połowie autor zaczyna kombinować to umieszcza elementy z fantastyki,praktycznie mało realne i przez to psuje całość utworu. Również elementy końcowe,kulminacyjne nie pasują do całości.Wygląda to tak jakby na siłę autor chciał w pewnym momencie zakończyć książkę. Kolejna jego książka która na dobrą sprawę mogła się zakończyć o wiele wcześniej,można było ją tak nie przedłużać . W sumie nie jest to zła książka ale gdyby nie.te wymienione wyżej elementy ocena byłaby okazalsza.

McRap1972 | 2016-12-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Świetna powieść Grange'a. Poszła w zaskakującym kierunku. Gdyby nie nawał pracy przeczytałbym pewnie w jeden lub dwa dni.
Fabuła mroziła krew w żyłach. Zdecydowanie polecam.

Gośka | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Książka sensacyjna przepełniona wątkami religijnymi.Dwóch przyjaciół z seminarium postanawia zostać policjantami.Jeden z nich po latach popełnia samobójstwo lecz zostaje odratowany.Leży w śpiączce.Jego przyjaciel postanawia poznać powód tego czynu.Wszczyna dochodzenie,próbuje dowiedzieć się nad czym pracował Luc.Okazuje się,że nad morderstwem,które wygląda na dzieło szatana.
W książce można znaleźć wszystko: lojalność, wiarę, zwątpienie ,miłość, opętanie.No i oczywiście morderstwa.Wartka akcja,ciekawi bohaterowie.Do ostatniej prawie strony nie wiadomo kto jest winien.Polecam.

Sara | 2014-04-25

Według mnie jest to najlepsza książka tego autora.

AshiNa | 2016-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2016

Luc. Wspaniały policjant, dobry mąż i ojciec, a także żarliwy katolik. Dlaczego taki człowiek, który powinien być szczęśliwy, zawierzając przy tym swoje losy Bogu, miałby popełnić coś tak okropnego jak samobójstwo?

Książka jest niesamowita. Od pierwszych jej stron dałam wciągnąć się w przerażającą historie, za którą stał Diabeł. Geniusz zła, który posłużył się człowiekiem, aby szerzyć swoją działalność na Ziemi. Na szczęście dobrą stronę mocy reprezentował nieugięty policjant, który dążył wytrwale do rozwiązania zagadki i poskromienia bestii. Udało się mu dopiąć swego, mimo potknięć,za które musiał zapłacić wysoką cenę.

Jest to druga książka Grange'a, którą przeczytałam do tej pory i niedługo zabieram się za następne. Uwielbiam książki, które niemal przez cały czas trzymają w napięciu. Ta książka taka właśnie jest, mrożąca krew w żyłach. Polecam :)

Ania | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Ufff w końcu skończyłam 606 stron książki!! Nie powiem, żeby mi szybko czas zleciał przy tej książce, bo się trochę wynudziłam.
"Purpurowe rzeki" była to książka pierwsza tego autora, którą przeczytałam i byłam zachwycona. Drugie podejście czyli "Przysięga otchłani" niestety nie była tak wciągająca, trochę się wynudziłam do połowy książki ale bardzo podobało mi się rozdział V "Luc". W prawdzie to końcówka zadecydowała o mojej ocenie.

Jest to książka z wątkami religijnymi "wojna między Bogiem a Szatanem", cytowane są również ewangelie. Również pojawia się Polak i miasto Kraków.

Mnie książka nie zachwyciła wiec na razie dam sobie spokój z tym autorem, dam mu jeszcze jedną szanse ale nie w najbliższym czasie.