Przysięga otchłani

Tłumaczenie: Wiktoria Melech
Wydawnictwo: Albatros
Le Serment des Limbes

Paryski policjant Mathieu Durey dowiaduje się, że jego przyjaciel i kolega Luc Soubeyras, również z wydziału zabójstw, próbował popełnić samobójstwo. Otarł się o śmierć kliniczną i w stanie śpiączki leży w szpitalu. Dlaczego posiadający szczęśliwą rodzinę mężczyzna, żarliwy katolik, targnął się na swoje życiea Stresa Nierozwiązana sprawaa Mathieu postanawia pójść tropem ostatniego dochodzenia Luca. Musi sięgnąć w odległą przeszłość. Czternaście lat temu nieznany sprawca utopił w studni małą dziewczynkę. Niedawno bestialsko zabito jej matkę. Przypadeka Ciało kobiety rozłożyło się tylko w połowie, druga połowa została nietknięta. Rytualny morda Luc odkrywa, że podobną metodą zamordowano także inne osoby. Sprawny tych zbrodni twierdzili, że popełnili je z podszeptu diabła.

Marysieńka | 2013-10-23
Przeczytana: 22 października 2013

Już jako dzieci dowiadujemy się o jego istnieniu od rodziców, dziadków a potem, na lekcjach religii od katechetów. Jak jesteśmy niegrzeczni to mówi się nam - znowu skusił cię Diabeł, sami juz jako dorośli, jak zrobimy coś głupiego to mówimy co mnie podkusiło, żeby to robić, chyba Diabeł. Jest więc ta postać obecna w naszym życiu od naszych narodzin aż do śmierci. Diabeł ma wiele twarzy, wiele imion, jest bohaterem wielu ludowych podań i legend, powieści i filmów. Jest też obiektem kultu sekt satanistycznych, inspiratorem dla zbrodniarzy i morderców. Jak wygląda? Nikt żywy go nie widział. Czy istnieje naprawdę? Wg Biblii to Szatan - Diabeł odwieczny antagonista Boga kusił Ewę w Raju przybierając tam postać węża. Diabeł też kusił Jezusa, gdy ten pościł na pustyni. Jednakże zastanawiamy się gdzie on przebywa. Nie bierzemy jednak pod uwagę, że on może tkwić w każdym z nas, że jest drugą, tą gorszą stroną naszej natury i że to od naszej siły zależy, czy dopuścimy go do głosu. Większość...

Ciekawy thriller... nieprawdopodobna historia... dobrze się czyta... dokładnie tak samo, jak w przypadku "Pasażera" tego autora, czytając miałam wrażenie, jakbym układała puzzle, pomału - aż do ciekawego rozwiązania. Ogólnie książka mi się podobała, jednakże mimo wszystko zostanę wierną fanką Cobena i nie do końca zgadzam się, z porównaniem twórczości J.Ch.Grange do H.Cobena dla mnie to zupełnie inna bajka... niemniej jednak książkę polecam, warto przeczytać!

Agro | 2015-03-25
Przeczytana: 25 marca 2015

Mroczny, mocny kryminał z dużym ładunkiem thrillera i dodatkowo misternie utkana fabuła. Nie spodziewałem się. Dobra rzecz. Całkowicie dałem się porwać historii przedstawionej na 600 stronach. Autor genialnie skonstruował pojęcia dobra i zła , w roli głównego podejrzanego obsadził szatana. Przeciwwagę stanowi natomiast „dobry” policjant mający mocne związki z Kościołem i wiarą. W „Przysiędze..” mamy wszystko to co jest potrzebne powieści kryminalnej oraz konkretne elementy thrillera. Czytając miałem czystą przyjemność odkrywania nowych elementów potrzebnych do rozwiązania demonicznych zbrodni i niejednokrotnie ciary na karku.
Pierwsze spotkanie z tym autorem i sukces. Już jestem ciekawy jego innych kryminalnych historii.

SeVIIen Sins | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Mathieu Durey wiedzie ascetyczne życie, jest wiernym chrześcijaninem, ma bogaty zapas doświadczeń, kartezjański umysł i raczej niewiele rzeczy w życiu może go zdziwić. Do czasu, kiedy Luc Soubeyras, jego wieloletni przyjaciel nie usiłował się targnąć na własne życie. Bohater, przejmuje wszystkie sprawy Luc'a i usiłuje dojść, dlaczego ortodoksyjny katolik, mąż i ojciec dwójki dzieci rzucił się do rzeki. Podczas śledztwa natrafia na morderstwa, wykazujące znamiona kultu satanistycznego i trop potwierdzający obecność samego diabła.

To moja trzecia uczta z panem Grange'em, poprzednie dwie odcisnęły gruby ślad w mojej pamięci, nakarmiły moją złaknioną wiedzy potrzebę samodoskonalenia ciekawymi informacjami i wyostrzyły moją fantazję.

Zaczyna się jak typowy thriller. Jest wielowymiarowy bohater, zbrodnia, ofiara i trop. Jak to bywa u Grange'a, musimy ścierpieć ciężki początek, który jednak ma pozytywne zastosowanie na późniejszych kartach powieści, łatwiej nam wejść w skórę naszego...

Lecter | 2014-11-03
Przeczytana: 2014 rok

Kolejna książka Grange i muszę przyznać,że nie jestem tą pozycją zawiedziony.Jest to mój ulubiony autor .Mam pretensje nie do fabuły ale do konstrukcji.Grange ma to do siebie,że każdą książkę świetnie zaczyna.Gdzieś do połowy każda z nich jest bardzo ciekawa. Po połowie autor zaczyna kombinować to umieszcza elementy z fantastyki,praktycznie mało realne i przez to psuje całość utworu. Również elementy końcowe,kulminacyjne nie pasują do całości.Wygląda to tak jakby na siłę autor chciał w pewnym momencie zakończyć książkę. Kolejna jego książka która na dobrą sprawę mogła się zakończyć o wiele wcześniej,można było ją tak nie przedłużać . W sumie nie jest to zła książka ale gdyby nie.te wymienione wyżej elementy ocena byłaby okazalsza.

Gośka | 2011-09-26
Przeczytana: 26 września 2011

Książka sensacyjna przepełniona wątkami religijnymi.Dwóch przyjaciół z seminarium postanawia zostać policjantami.Jeden z nich po latach popełnia samobójstwo lecz zostaje odratowany.Leży w śpiączce.Jego przyjaciel postanawia poznać powód tego czynu.Wszczyna dochodzenie,próbuje dowiedzieć się nad czym pracował Luc.Okazuje się,że nad morderstwem,które wygląda na dzieło szatana.
W książce można znaleźć wszystko: lojalność, wiarę, zwątpienie ,miłość, opętanie.No i oczywiście morderstwa.Wartka akcja,ciekawi bohaterowie.Do ostatniej prawie strony nie wiadomo kto jest winien.Polecam.

Sara | 2014-04-25

Według mnie jest to najlepsza książka tego autora.

Ania | 2013-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 28 czerwca 2013

Ufff w końcu skończyłam 606 stron książki!! Nie powiem, żeby mi szybko czas zleciał przy tej książce, bo się trochę wynudziłam.
"Purpurowe rzeki" była to książka pierwsza tego autora, którą przeczytałam i byłam zachwycona. Drugie podejście czyli "Przysięga otchłani" niestety nie była tak wciągająca, trochę się wynudziłam do połowy książki ale bardzo podobało mi się rozdział V "Luc". W prawdzie to końcówka zadecydowała o mojej ocenie.

Jest to książka z wątkami religijnymi "wojna między Bogiem a Szatanem", cytowane są również ewangelie. Również pojawia się Polak i miasto Kraków.

Mnie książka nie zachwyciła wiec na razie dam sobie spokój z tym autorem, dam mu jeszcze jedną szanse ale nie w najbliższym czasie.

jw23 | 2012-09-18
Przeczytana: 16 września 2012

Kolejna świetna powieść Grange. W porównaniu do tytułów tego autora, ta była najobszerniejsza. Po pierwszych leniwie rozkręcających się 100 stronach akcja nabrała tempa. Główny bohater przenosi się z miejsca na miejsce "zwiedzając" Europę w tym również Polskę. Zakończenie jak zwykle u Grange`a świetne. W twórczości tego autora podziwiam to, że każda jego książka jest inna, nie ma w nich kopiowania pomysłów z wcześniejszych tytułów. Polecam ten tytuł dla miłośników kryminałów i powieści zawierających wątki w stylu Archiwum X.

Mementa | 2013-02-27
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Jedna z moich ulubionych książek. Sporo w niej zwrotów akcji. Jak dla mnie, ciekawa tematyka. Powieść jest napisana w bardzo przystępny sposób,łatwo się czyta,wciągająca. Faktycznie jest co nieco opisów krajobrazów,ale myślę,że jest to konieczne,by stworzyć odpowiednią atmosferę. Gorąco polecam :)