Dziewczyna, która chciała się zemścić

Tłumaczenie: Beata Walczak-Larsson
Cykl: Ewert Grens & Sven Sundkvist (tom 2)
Wydawnictwo: Albatros
Box 21
Philip

"Gęsty od emocji i wstrząsający realizmem opisywanych wydarzeń bestsellerowy thriller pary najpopularniejszych, obok Stiega Larssona i Henninga Mankella, szwedzkich autorów powieści kryminalnych. Prawa do sfilmowania tej i innych książek Roslunda i Hellströma zakupił producent trylogii Millenium. Lydia Grajauskas, Litwinka zwabiona do Szwecji obietnicą intratnej pracy, zostaje sprzedana do domu publicznego i zmuszona do pracy w charakterze prostytutki w zamożnej dzielnicy Sztokholmu. Mija kilka lat. Skatowana przez swojego „właściciela” Lydia trafia do szpitala. Tam podejmuje próbę odwetu. Z pomocą z branży wchodzi w posiadanie broni, bierze zakładników i zamyka się z nimi w prosektorium. Sytuacja zagęszcza się z minuty na minutę, padają strzały, są pierwsze ofiary. Akcją odbicia zakładników dowodzi doświadczony inspektor policji Ewert Grens – mężczyzna, dla którego czas zatrzymał przed dwudziestoma pięcioma laty. Wtedy właśnie jego dziewczyna, młodziutka policjantka, została zaatakowana przez bandytę. Pełna radości życia kobieta w jednej chwili stała się pozbawioną świadomości inwalidką, wymagającą stałej opieki pielęgniarskiej. Jej oprawca, Jochum Lang, właśnie wychodzi na wolność. A Grens, który nie wyzbył się myśli o zemście, już na niego czeka... W rezultacie prowadzonych pertraktacji Lydia zgadza się wymienić zakładników na Bengta Nordwalla, policjanta ożenionego z Rosjanką i znającego język rosyjski, a prywatnie – przyjaciela Grensa. Dlaczego zależy jej właśnie na nim? Zbyt późno Grens zrozumie, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi, pozna przerażającą prawdę o torturach, gwałtach i handlu żywym towarem, w które zamieszane są osoby z jego najbliższego otoczenia..."

Anika | 2013-11-26
Przeczytana: 24 listopada 2013

Nie mogłam dać tej książce mniej niż 10 punktów bo wbiła mnie po prostu w fotel. Powieść nie jest typową sensacją, czy kryminałem. Moim zdaniem to bardziej dramat społeczno- psychologiczny, swoisty reportaż o wykorzystywanych w sex-biznesie młodych dziewczynach. Autorzy dogłębnie poznali problem handlu "żywym towarem" i wiedzą, o czym piszą. Serwują czytelnikowi lekturę mocną i brutalną, ale jakże prawdziwą. Bardzo polecam.

Marduk | 2016-07-06

Szwedzi, a może raczej ogólnie – Skandynawowie potrafią pisać - i tu pozwolę sobie użyć takiego stwierdzenia jak 'kryminały obyczajowe', jak mało kto. Najlepszym przykładem niech będzie rzeczona książka duetu Roslund/Hellstrom. Nie jest to pierwsza powieść tych panów, jaką czytałem, więc doskonale wiedziałem czego mogę spodziewać się po kolejnej odsłonie perypetii inspektora Grensa. I dostałem dokładnie to czego oczekiwałem.
Wątki kryminalne, które stopniowo się przeplatają; a do tego tło obyczajowe. Ważne, ale nie najważniejsze (czego np. nie dało się powiedzieć przy „Nosie Pinokia” Perssona, niestety…), po prostu idealnie umiejscowione w fabule książki. W książkach tego szwedzkiego duetu, a przynajmniej tych, które do tej pory przeczytałem, istnieje idealna symbioza między przywołanymi przeze mnie wątkami. To powoduje, że ich książki się naprawdę czytają, nie nudzą.
„Dziewczyna, która chciała się zemścić” nie odbiega na chwilę od ustalonego wzorca, więc wszystkim miłośnikom...

Madi | 2015-10-24
Przeczytana: 24 października 2015

Kolejny szwedzki kryminał ,który wpadł mi w ręce i kolejny udany.
Ostatnio odnoszę wrażenie,że Szwedzi zdominowali kryminalny rynek.
Książka jest bardzo ciekawa, z ciekawą fabułą i wartką akcją,ani przez moment nie zwalnia tępa i do końca trzyma w niepewności.
Mocna i brutalna powieść oparta na realiach.
Narkotyki,handel żywym towarem,przemoc ,prostytucja ,zastraszanie-wszystko to jest straszne,wstrząsające,ale jak rzeczywiste.

vandenesse | 2012-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 lutego 2012

Brutalna, odrażająca - brudna rzeczywistość. Narkotyki, gwałt, sadyzm, zboczenie - opisane dosadnie, bez litości, bez znieczulenia dla czytelnika. Już od pierwszych rozdziałów mamy próbkę, czego doświadczają młode dziewczyny, które uwierzyły w piękną rzeczywistość i wielką kasę czekającą na nie na przykład w Szwecji – wszystko takie proste, na wyciągnięcie ręki... Wystarczy uwierzyć i wsiąść na prom.
Lydia musi robić przeokropne rzeczy, jest upokarzana, bita, godzi się na wszystko. Gdy ląduje w szpitalu ze zmasakrowanym ciałem, z odłażącymi strzępami skóry po biczowaniu, podejmuje decyzję i zaczyna realizować plan, którego zakończenie może być tylko złe.
Inspektor prowadzący dochodzenie to Ewert Grens – rzadko zdarza mi się, żeby postać tak strasznie mnie irytowała i wkurzała. Wydał mi się sztuczny a poza tym w postaciach gliniarzy szukam raczej bezwzględnej uczciwości. Tu niestety mamy źle pojmowaną lojalność wobec bliskich, którzy i tak okazują się gó... warci.
Mimo wszystko...

Agro | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Mocny kryminał za którym stoi brutalna rzeczywistość handlu żywym towarem. Autorzy doskonale oddają emocje , bez pardonu pokazują jak młode dziewczyny bardzo łatwo stają się po prostu rzeczą którą można kupić , używać , zdeptać ,zapomnieć ..opluć ..Tym bardziej to brutalne kiedy uświadamiamy sobie że sceny z książki rozgrywają się w środku Europy , wydawałoby się cywilizowanym bezpiecznym świecie ..i tak każdego dnia..
Wydaje mi się że kryminał to tylko forma nośnika mającego na celu głębiej przybliżyć tematy ciężkie i trudne szerszej publice . Duet pisarzy zrobił to doskonale. Jest treściwie , dosadnie i bardzo mrocznie .
Pierwsza część książki ma dużego kopa , w drugiej jest spokojniej ale za to pełno niuansów i wglądu w psychikę bohaterów. Zakończenie – dla mnie bez zastrzeżeń . Na końcu jest rozdział o tym jak powstała powieść..Bardzo szkoda że te tematy nie są czystą fikcją..

Adrian | 2015-09-30
Przeczytana: 29 września 2015

Brudna, mroczna, zła. Czytając momentami wyobrażałem sobie opisywany świat jedynie w czarno-białych barwach z przeważającą ilością koloru czarnego. Kawał dobrego kryminału, w którym autorzy zadbali o realizm i brutalnie szczere przedstawienie problemu "handlu żywym towarem ze wschodu" w Szwecji. Polecam wszystkim, którzy lubią odkrywać ciemną stronę życia wielkich miast.

Gośka | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

To druga książka napisana przez szwedzkich autorów, którą miałam przyjemność przeczytać i już teraz wiem na pewno, że ich styl mi absolutnie odpowiada.

Powieść opowiada losy kobiet podstępem zwabionych do Szwecji, zmuszanych biciem i gwałtami do uprawiania prostytucji.

"Każdego dnia musiała przyjąć dwunastu. Czasami przychodziło ich jeszcze więcej, nigdy mniej. Bo wtedy Dimitr albo ją bił, albo wchodził w nią przemocą tyle razy, ile brakowało do wyrobienia normy, tylko w odbyt."

Gehenna Lydii i jej przyjaciółki Aleny trwała trzy lata. Trzy lata upokorzeń, bicia, poniżania. Trzy lata życia na krawędzi utraty zmysłów.Pewnego dnia Lydia trafia do szpitala po ciężkim pobiciu. Wstrząśnięty lekarz odkrywa na jej plecach ślady po chłoście. Lydia praktycznie nie ma skóry na plecach. Alenie udaje się uciec.

Jakie jest więc zdziwienie policji,gdy tak zmasakrowana, młoda kobieta obezwładnia ochroniarza i bierze pięciu zakładników uzbrojona w pistolet i materiały wybuchowe. O co jej...

Anna | 2015-03-20
Przeczytana: 20 marca 2015

Bardzo dobry kryminał. Historia mocna, wstrząsająca, w wielu momentach przeraża. Poparte dziennikarskimi doświadczeniami realia świata przestępczego, zmuszania kobiet do prostytucji. Ciężko zrozumieć, chyba się nie da zresztą, do jakich niewyobrażalnych okrucieństw gotowi są handlarze, pośrednicy - dla pieniędzy. Finał książki wcześniej odgadłam, ale do samego końca miałam nadzieję, że się mylę. Polecam, raczej czytelnikom o mocniejszych nerwach.

Sowia | 2012-10-23
Przeczytana: 22 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W utworze poruszone są tematy tabu, o których się na głos nie mówi, o których ludzie nie wiedzą. Ale takie dramaty się rozgrywają. Handel żywym towarem jest jednym z nich. Naiwne młode dziewczyny, które szukają lepszego życia są wykorzystywane w obcym kraju. Zabierane są im paszporty i rzeczy osobiste, zamykane są w domach. Co jeśli jedna wyrwie się z szeregu i postanowi się zemścić?

A koniec mnie tak rozczarował jak nigdy w żadnej książce. Najwyraźniej panowie postanowili, pokazać wszystko czarno na białym, bez wazeliny, jak to w większości przypadków handlu żywym towarem wygląda. Ja jednak po cichu liczyłam, że bohaterkom się uda.

MadziaR | 2010-11-07
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2010

Bardzo dobra książka o handlu żywym towarem. Budzi silne emocje i daje do myślenia. Mam wrażenie, że czytając trzeba stanąć po którejś stronie, by wniknąć w świat przedstawiony w książce. Dużym plusem "Dziewczyny, która chciała się zemścić" są wyraziści bohaterowie i fabuła, która cały czas trzyma w napięciu oraz zaskakujące zakończenie. Polecam, ponieważ książka oparta jest na faktach - handel żywym towarem niestety wciąż cieszy się ogromną popularnością i jest prostym sposobem zarobienia ogromnych pieniędzy.