Syn

Okładka książki Syn Philipp Meyer
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Okładka książki Syn
Philipp Meyer
7,5 / 10
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2016
Wydawnictwo: Czwarta Strona powieść historyczna
608 str. 10 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
The Son
Wydawnictwo:
Czwarta Strona
Data wydania:
2016-10-12
Data 1. wyd. pol.:
2016-10-12
Liczba stron:
608
Czas czytania
10 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379763993
Tłumacz:
Jędrzej Polak
Tagi:
Amerykanie Dziki Zachód Indianie niebezpieczeństwo odmiana losu powieść amerykańska relacje rodzinne saga USA uczucie walka o przetrwanie wspomnienia XIX w. życie codzienne
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Teksas na trzy sposoby



1956 14 299

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
1112 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
414
414

Na półkach:

Wielopokoleniowa saga pt. "Syn" Philippa Meyera ze względu na swoją objętość czekała na swój czas od dawna w mojej biblioteczce. Nareszcie nadeszła pora na nią.

Akcja dzieje się na amerykańskim Dzikim Zachodzie od XIX w., od czasów, gdy Komanczowie napadali na osady białych, by pozyskiwać skalpy i porywać jeńców, do czasu XX-wiecznego bumu naftowego. Historię życia rodziny McCullogh poznajemy z perspektywy trójki bohaterów.
Pod nieobecność ojca rodziny Komanczowie zabijają kobiety i porywają chłopców. Jeden z nich na lata staje się jeńcem, ale również ulubieńcem indiańskich kobiet, gdy ich mężczyźni wyjeżdżają z osad.
Na początku XX w. Peter McCullogh opowiada o konflikcie Teksańczyków z Meksykanami, o twardych zasadach tamtych czasów, o samosądach oraz przymykaniu oczu przez urzędników i sądy na wszechobecne zbrodnie.
Jeanne z kolei wspomina swój bunt wobec ojca, który za wszelką cenę chce zachować swoje ranczo i nierentowną hodowlę bydła, a może sobie na to pozwolić tylko dlatego, że ma pieniądze pochodzące z szybów naftowych od lat należących do rodziny.

Z kart książki wyczuwa się wartość rodziny. Z drugiej strony niesamowite było dla mnie określanie swoich przodków nie jako ojciec, dziadek czy pradziadek, a mianami typu "Pułkownik" lub "wyklęty". Być może za sprawą dylematów, które mają ci mężczyźni. Jeden do końca nie wie, kim jest - białym czy czerwonym, ranczerem czy wojownikiem, a może włóczęgą. Drugi uczynił wiele zła ludziom, których znał i lubił. Zdanie innych liczyło się jednak bardziej niż wartości, którymi chciałby się kierować.
W tej powieści ważne jest również dziedzictwo - ziemia posiadana w Teksasie od momentu przygarnięcia jej w XIX w. po moment, gdy staje się brzemieniem i wkłada się w nią więcej niż uzyskuje.
Nie można zapominać, że to książka o Ameryce - o jej historii, przelanej krwi rdzennej ludności, zajmowaniu terytoriów przez ludność napływową z Europy, o zmianie opinii Indian na temat białych z powodu zachowań Meksykanów i wreszcie o robieniu fortuny.
Dla mnie istotnym wątkiem były też losy kobiet, z którymi zwykle nikt się nie liczył. Nawet gdy uzyskały prawo do głosowania, były postrzegane jako ludzie niższego sortu. Narodziny dziewczynek ojcowie traktowali jako nieszczęście dla siebie i rodziny. Owszem, dbano o ich podstawowe wykształcenie, ale dla wszystkich było wygodnie, gdy siedziały cicho na swoim miejscu i rodziły chłopców, nie wychylały się, nie pokazywały pazurków, ale przede wszystkim nie wypominały jakichkolwiek niedociągnięć czy błędów mężczyzn.

Książka jest na pewno jedyna w swoim rodzaju. Dla mnie jednak zbyt długo i za bardzo przegadana. W dzisiejszych czasach wydaje mi się, że autorzy powinni wziąć pod uwagę czytelnika i wieczny brak czasu, który jest bezcenny. A na taką epopeję potrzeba go bardzo dużo.

Wielopokoleniowa saga pt. "Syn" Philippa Meyera ze względu na swoją objętość czekała na swój czas od dawna w mojej biblioteczce. Nareszcie nadeszła pora na nią.

Akcja dzieje się na amerykańskim Dzikim Zachodzie od XIX w., od czasów, gdy Komanczowie napadali na osady białych, by pozyskiwać skalpy i porywać jeńców, do czasu XX-wiecznego bumu naftowego. Historię życia rodziny...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 226
  • Przeczytane
    1 535
  • Posiadam
    357
  • Teraz czytam
    53
  • Ulubione
    52
  • 2018
    35
  • 2019
    23
  • Audiobook
    21
  • Literatura amerykańska
    18
  • 2017
    17

Cytaty

Więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Philipp Meyer Syn Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także