Służące do wszystkiego

- Data wydania:
- 2018-10-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 416
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365973818
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Tagi:
- literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja
- Kategoria:
- literatura faktu
- Data wydania:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 416
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788365973818
- Tagi:
- literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja
- Inne
Przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej. Tych, których w przedwojennej Polsce było najwięcej. Zatrudniane przez mieszczaństwo wiejskie dziewczęta zaczynały służbę mając często 15 lat. Nie miały prawa do urlopu i wypoczynku, pracowały od świtu do nocy za grosze.
Joanna Kuciel-Frydryszak zagląda do ich maleńkich pokoików w eleganckich kamienicach, przypatruje się, co robią, gdy mają wychodne, obserwuje je przy kuchennej pracy, współczuje, gdy muszą oddać swoje często nieślubne dzieci.
Ale praca służącej to mimo wszystko awans i dotknięcie lepszego świata. Dla niektórych służba stanie się przygodą życia. Inne w rodzinie chlebodawców znajdą przyjaciół i opiekunów.
W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk, jak i te bezimienne. Zobaczymy je także podczas drugiej wojny światowej, gdy heroicznie będą pomagać swoim chlebodawcom.
Służące do wszystkiego to także opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych nad biedakami. To momentami zabawna, a czasem gorzka lektura. Na pewno zaś ważna.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Zaprenumeruj „Przyjaciela Sług”!
Bo przecież i my dziś korzystamy z pomocy przy prowadzeniu domu. Panie myją okna, okazjonalnie lub regularnie sprzątają, gotują, bawią nasze dzieci, wyprowadzają psy…
Bo przecież i nam się wydaje, że skoro można, to nie musimy – w pracy umyć po sobie kubka, na klatce schodowej zamieść błota, które w słotny dzień przynieśliśmy na butach, zdjąć plecaka z siedzenia w autobusie, gdy inni stoją…
Bo przecież mamy od tego ludzi, a płacąc, możemy wymagać, szanujemy siebie, przebywamy w strefie komfortu i nawet nie przychodzi nam głowy, że to dla kogoś problem…
Ten początek jest nieco dyskusyjny, trochę naiwny, trochę dydaktyczny, trochę (auto)ironiczny, a jednak świadomy. Bo choć rozpoczyna recenzję książki o pewnej grupie zawodowej w czasach nam jednak odległych, to sugeruje, że treści w niej prezentowane całkiem współczesną czkawką mogą się czytelnikowi odbić.
Służące do wszystkiego od czasów dwudziestolecia międzywojennego do okresu tuż po wojnie pracowały przede wszystkim w domach klasy średniej. W prasie zaangażowanej, społecznikowskiej początków wieku nazywane były półniewolnicami, bo odróżniało je od nich tylko to, że same mogły wybrać sobie panów. Zawsze jednak w tym modelu kulturowym były Obcymi, pod każdym względem.
Joanna Kuciel-Frydryszak przygląda się wszelkim aspektom życia służących, dla których – biednych dziewcząt ze wsi, co by nie mówić – służba w mieście była awansem społecznym: pociągiem jechać, po parkiecie drewnianym (choć z przerażeniem) stąpać, potrawy inne niż ziemniaki jeść, do kina (gdy państwo pozwolą) chodzić, nauczyć się czytać. I mimo że prawa służących zostały odziedziczone po zaborach, to niemal tak, jakby ich nie było. A gdy batalia w Sejmie polskim o nie się odbędzie, przepadną i tak.
Służące – takie nieważne, nikt się z nimi nie liczył. Rzadko kto szanował. A przecież stanowiły podstawę domu. Pan butów przed spaniem po nocnych wojażach bez nich by nie ściągnął, a pani obiadu gościom nie podała. Mało tego, kto by posłał łóżka dzieciom, odkurzył wielkie dywany i kamień z imbryków usunął? Panie zawsze wiedziały, co można jeszcze zrobić, bo przecież po co służącej wolne? Co ona mogłaby z nim zrobić?
Smutna to książka. Nie tylko dlatego, że pokazuje ciężką pracę służących, inwigilację, przemoc (w dwie strony skierowaną niekiedy), drobiazgową kontrolę czy wreszcie uprzedmiotowienie, ale też dlatego, że jest ona obrazem wielkiej samotności tych kobiet, społecznej – bo nie miały właściwie wsparcia ze strony instytucji państwowych i kościelnych, i osobistej – bo idąc na służbę, często całkowicie siebie samą poświęcały. Oczywiście, znajdziemy też w książce pełne ciepła wspomnieniowe opowieści o drogich nianiach, ważnych dla dzieci, o służących, dla których znalazło się miejsce w grobowcach pracodawców. Będą przejmujące historie służących, które pamiętały o swoich żydowskich pracodawcach w czasie wojny. Będą i o tych, które weszły do historii. Jednak… to tylko służące. Do wszystkiego. Bardzo polecam.
Justyna Radomińska
Popieram [ 33 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 2 185
- 1 682
- 262
- 163
- 53
- 45
- 42
- 38
- 30
- 24
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Mieszkająca w Ameryce Alice Coleman Schelling, pochodząca z łódzkiej kupieckiej rodziny Hechtkopfów, zapamiętała opowieść o tym, jak jej bab...
Rozwiń...,stosunki prawne i społeczne uległy wprawdzie głębokiej transformacji i dziś wiele sytuacji opisanych w książce nie mogłyby się zdarzyć,...
Rozwiń
Opinie [188]
Lektura tej książki zbiegła mi się czasowo z audiobookiem "Ludowa historia Polski". I bardzo dobrze - bo właśnie w tym drugim ogromnym dziele był rozdział poświęcony służbie i niektóre kwestie się powtórzyły, lub też były ujęte w inny sposób. Zawsze interesowała mnie tematyka ciemiężonego ludu, wielkopańskiej szlachty i rewolucji obyczajowej i stanowej, która w Polsce...
więcejObjętość duża, informacji niewiele. Miałam wrażenie, że autorka stałe opowiada o jednym i tym samym. Ja miałam problem doczytać ją do końca.
Pokaż mimo toFascynująca książka prezentująca bardzo dogłębnie stosunki pomiędzy tzw. klasą pracującą a mieszczaństwem lub ziemiaństwem w Polsce okresu Międzywojnia. Z opowieści o służących wyziera polskie piekiełko: antysemityzm, żarłoczny wpływ kościoła, który wymaga i niewiele daje i odtrąca upadłe członkinie kongregacji, pomiatanie osobami, którym ślepy los rozdał mniej szczęśliwe...
więcej"Służąca poszukuje pracy do wszystkiego, mogę być do pomocy pani lub samodzielną. Mam długoletnie świadectwa i bardzo dobre rekomendacje. Co do wychodni to mnie na tem nie zależy, bo niemam nikogo znajomego, ani rodziny w Warszawie, tylko do domów, chrześcijańskich, mogę pójść. Piękna". – Tego typu ogłoszenia w „Kurierze Warszawskim” zamieszczały sto lat temu Kasie i...
więcejDobrze, że powstają takie książki. Zapomniane światy, nieistniejące już dzisiaj, ale bardzo przecież wyraźne, żyjące w zbiorowej wyobraźni, filmach, książkach. Tutaj spoglądamy na tytułowe kobiety, nakreślone przez autorkę wraz z tłem Polski końca XIX i pierwszej polowy XX wieku. Niektóre znane za sprawą swych sławnych chlebodawców, inne bezimienne.
Pokaż mimo tokawałek historii której cieżko szukać na lekcjach historii
Pokaż mimo toŚwietna książka pokazująca pomijane do tej pory losy ogromnej liczby polskich służących. Na początku nie mogłam się wciągnąć, ale w miarę czytania pochłaniała mnie coraz bardziej. Bogata w fakty, ciekawostki z życia ludzi polskiej kultury, w domach których często pracowały. O wielu sprawach nie miałam pojęcia, niektóre ledwie liznęłam i bardzo się cieszę, że ta pozycja...
więcejCiekawie napisana książka o życiu służby-czyli ubogich wiejskich dziewczyn, które ratując się przed głodem wpadają jak słówka w kompot w niewolniczy system.
Pokaż mimo toPozycja obowiązkowa nie tylko dla antropologów kultury, scenarzystów i powieściopisarzy :) możecie być pewni, ze już na żaden film opowiadający o życiu, choćby przedwojennej klasy średniej, nie spojrzycie już tak samo!
Książka porusza różne aspekty życia polskich służących w dwudziestoleciu międzywojennym. Służba w mieście - a na taką mogli sobie pozwolić nie tylko bogacze, ale i klasa średnia - była dla wielu wiejskich dziewcząt rodzajem awansu społecznego i możliwością finansowej pomocy rodzinie. Niestety taka praca wiązała się najczęściej z wyzyskiem zbliżonym do niewolnictwa. Często...
więcejNigdy nie sądziłam, że problem niewolnictwa realnie dotyczył Polski. Nawet na historii w szkole, choć zawsze myślałam, że były to zajęcia na wysokim poziomie, problemy społeczne były traktowane po macoszemu. W efekcie chyba większość z nas wychodzi ze szkoły mając znajomość wielkiej, męskiej historii, a nie ma pojęcia o zwykłych szarych ludziach, których ta wielka historia...
więcej