Służące do wszystkiego

reportaż
Marginesy
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja
Inne

Oficjalne recenzje i

Zaprenumeruj „Przyjaciela Sług”!

Link do recenzji

4018 120 152

Wnikliwe studium sytuacji białych niewolnic w Polsce początku XX wieku.
Służące - poniżane, pozbawione praw, godności i nawet podstaw normalnego życia dziewczyny/kobiety bez których te, mieniące się "damami" nie potrafiłyby żyć. Nie miały swojego kąta do spania, pracowały całe dnie, bez chwili wytchnienia, bez urlopu, bez przyzwoitego wynagrodzenia. Były do wszystkiego, nieodzowne w każdym domu ( który bez ich tytanicznej pracy nie mógłby funkcjonować) a mimo to nieszanowane, traktowana jak rzecz, jak miotła lub balia do prania.
Książka doskonale pokazuje codzienne, beznadziejne życie panien służących, jest głosem i jednocześnie hołdem dla tych tysięcy bezimiennych Maryś i Antosi tak wykorzystywanych a potem wyrzucanych.
Brawo dla autorki, za wnikliwe poznanie i przestawienie nam tematu służących do wszystkiego. Polecam!

Wnikliwe studium sytuacji białych niewolnic w Polsce początku XX wieku.

Bardzo ciekawa pozycja ukazująca zapomniany czy niechciany świat Polski z podziałami na tych co żyją i tych co służą. Dobrze napisana. To co imponuje mi najbardziej to research jaki autorka wykonala do tej ksiazki

Wsiąknijmy w tę opowieść i cofnijmy się do wieku XIX. Zamożne rodziny są w stanie utrzymać kilkuosobową służbę. Jest lokaj, sprzątaczka, kucharka. W okresie wojny i po wojnie przejmuje wszystkie zadania "Marysieńka", która jest od wszystkiego. Najlepiej, aby owa "Marysieńka" była młodą katoliczką, nie zainteresowaną zamążpójściem, ani sobotnimi wyjściami do kina.

Ta książka jest piękna, bo historie, które zostały przedstawione są bardzo żywe. Autorka skrupulatnie zebrała losy wielu kobiet, które pielęgnowały obcych ludzi całymi latami, a potem kończyły służbę, stawały się nikomu niepotrzebne i rozpływały się. Rodziny, u których pracowały nie są w stanie przypomnieć sobie jak te kobiety nazywały, skąd pochodziły i kim w ogóle były....

Ta...

Książka jest typu nonfiction. Ale o czasach dość archaicznych, sięgających końca XIX wieku. Traktuje o życiu polskich służących. Początkowo myślałam, że będzie to lektura bardzo nudna i martwiłam się, jak dam radę ją przeczytać. Ale w miarę posuwania się do przodu, stawała się coraz ciekawsza. Wciągnęły mnie losy pomocy domowych, prawo jakie je wtedy obowiązywało i różne autentyczne historie z idź udziałem. Książkę przeczytałam w dwa dni i daję jej ósemkę.

Trochę kronika czasów, trochę parapitaval, trochę anegdotek/ciekawostek o służących Sienkiewicza, Wyspiańskiego, Dąbrowskiej, Gombrowicza i kilku jeszcze. Ta książka to interesujące opracowanie na nieznany temat. Skala służby w przedwojennej Polsce jest zaskakująca. Książce brakuje jednak spójności narracyjnej, stylistycznej. Takie rozrzucone fragmenty, historie sklejone mniej czy bardziej przypadkowo. Mam wrażenie, że połowa książki to przegląd artykułów z ówczesnej prasy - trochę sytuacji kryminalnych, trochę skandali obyczajowych. Brakuje szerszego tła społecznego, ledwo zarysowanego w książce, sprowadzone w zasadzie do oczywistej tezy, że biedne kobiety ze wsi i szanowane Państwo Mieszczaństwo z miast. To za mało. Po lekturze pozostaje tylko, że prababcia Angeli Merkel była polską służącą.

Spodobał mi się fakt, że autorka skupiła się na pewnym okresie czasowym przełomie między wojennym jak i lekko po wojnie. Wiele istotnych informacji jest poparte wycinkami z gazet są też fotografie. Służąca, któż to taki był- no właśnie pracownik od wszystkiego. Państwu robić się nie chciało, a stać ich nie było na więcej pracowników. Poznajemy losy wielu kobiet ciężko pracujących i zmagających się z wieloma trudami. Świetna książka

Mało ciekawy temat - myślałam, bo co można napisać o służących? Niepiśmienne w większości, więc pozostawiły po sobie niewiele wspomnień. Z drugiej strony pamiętałam służących z lektur szkolnych: "Granicy" Zofii Nałkowskiej, "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej czy choćby Gerwazego i Wojskiego z "Pana Tadeusza". To były ciekawe i świetnie nakreślone osoby. Ale to przecież była literatura piękna, a nie tzw. literatura faktu.
Joanna Kuciel-Frydryszak totalnie mnie zaskoczyła. Od pierwszych stron jej opowieści o przedwojennych służących nie mogłam oderwać wzroku. Szczegółowo, wnikliwie, metodycznie, wsparte wieloma przykładami, ale nie nudne. Dużo opowieści, przekazów z pierwszej ręki, z gazet, i ze wspomnień służących (jednak sporo się zachowało, a w każdym razie autorka dotarła do tych informacji). Świetnie przedstawiona nie tylko praca gospoś domowych, ale także z dużym wyczuciem nakreślone relacje i niuanse zależności pomiędzy państwem a służbą. Jak to wiele też mówi o naszych narodowych cechach. Bardzo ciekawe ostatnie rozdziały dotyczące stosunków z Żydami, czasów wojennych i powojennych. Od początku do końca świetna relacja. Daje nowe spojrzenie, zdecydowanie zmienia horyzonty myślenia o dawniejszych, ale też współczesnych czasach. Polecam!

"Zadanie domowe" z klubu dyskusyjnego dwa tygodnie spędziło na półce. Jakoś nie mogłam się przemóc. No bo jak można na temat służących napisać ponad 400 stron. A tu od pierwszych stron taka niespodzianka. Świetne studium -zawodu- służby- niewolnictwa? Wszystko zależało od domu i gospodarzy. Od 11 letnich dziewczynek zmuszonych przez rodziców lub los, po sędziwe kobiety, pracują jako służące najczęściej do wszystkiego. Mieszkają u Państwa, często w uwłaczających warunkach, często wykorzystywane seksualnie, właściwie bez życia prywatnego. Jednak jest i druga strona medalu - służące traktowane jak członkowie rodziny, szanowane i uwielbiane. Nie sposób poruszyć wszystkich strun, które tworzy autorka. Jednocześnie kapitalna atmosfera dwudziestolecia międzywojennego i lat późniejszych. Domy znanych postaci: Sienkiewicz, Dąbrowska, Wyspiański i inni. Polecam z całego serca.

Porusza niezwykle ważną tematykę - kobiet, które robiąc prawie że wszystko, były dla społeczeństwa praktycznie nikim. Szkoda tylko, że tak ważna i bogata treść przedstawiona została w mało interesującej formie. Tematy się powtarzały, a z czasem całość nużyła.

Materiały zebrana w bardzo obszernej ilości, wiele cennych przemyśleń, tylko forma zbyt toporna i nieuporządkowana.

Genialna książka o nierówności społecznej i niewolnictwie w Polsce aż do końca II WŚ. "Pańskość" możnych, a nawet średnio zamożnych Polaków i ich wywyższanie się ponad biedotę pochodzącą od folwarcznego chłopa jest wprost przygnębiająca. Fakt, iż w Polsce, nie tak jak w Europie Zachodniej, potrzebny był aż dramat wojny i komunizm, aby odmienić los najniższej klasy społecznej, niestety bardzo źle świadczy o naszej kulturze i rozwoju cywilizacyjno-społecznym naszego narodu. To bardzo przykre. Szczerze polecam i chylę czoła przed autorką, która podjęła się tego trudnego do "wydobycia na światło dzienne" tematu.