Służące do wszystkiego

reportaż
Marginesy
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska służące niewolnica kobieta bieda dominacja Przemoc
Inne

Zaprenumeruj „Przyjaciela Sług”!

Dobrze opowiedziane historie.
Polecam każdemu reportaż.
Bardzo interesująca książka. To kawał historii i czystych faktów.
Czyta się dobrze. Z buzią otwartą z ciekawości, chłonąc informacje napisane bardzo przystępnym językiem.
Dziękuję za kilka dni z tą lekturą.

Dobrze opowiedziane historie.
Polecam każdemu reportaż.
Bardzo interesująca książka. To kawał historii i czystych faktów.
Dziękuję za kilka dni z tą lekturą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobry reportaż, zdecydowanie za rzadko spotykam się z tak rzetelnie napisanymi książkami.
Autorka przytacza masę faktów, masę historii i masę różnego rodziaju materiałów - od zdjęć po wycinki z gazet, wszystko co ważne w prezentowanym temacie. A prezentowany temat, czyli życie służących w międzywojennej Polsce tak naprawdę nigdy wcześniej nie doczekał się żadnego rozgłosu.
Książka Joanny Kuciel-Frydryszak traktuje losy służących bardzo przekrojowo, z wielu ciekawych perspektyw i jest to prawdziwa skarbnica wiedzy.
Gorąco polecam

Rewelacyjna książką pokazująca ciężkie losy służących w Polsce na przełomie XIX i XX wieku aż do końca II wojny światowej. Niesamowite historie ukazane w bardzo przystępnej i ciekawej formie oraz sporo ilustracji wycinków z gazet i zdjęć nadających smaczek całej książce. Bardzo dobra pozycja dla osób interesujących się codzienną historią. Polecam!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawa, oparta na źródłach, książka o kobietach, które na przełomie XIX i XX wieku pracowały jako służące w różnych domach. Determinacja bohaterek, siła i wola przetrwania wzbudzają szacunek.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Historie kobiet-służących, pozwalają zobaczyć chociaż skrawek tego, jak wyglądało życie wielu ludzi w Polsce jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, czyli wcale nie tak dawno.
Nie minęło 100 lat od większości opisywanych tu wydarzeń, a zmiany jakie nastąpiły w społeczeństwie są kolosalne. A może znikome?

Pozycja zdecydowanie warta polecenia, choć nie nazwałabym tego rozrywką. Momentami jest to dość ciężka lektura, a ciężkości przydają jej nie tylko opisane wydarzenia, ale także fakt, że rzeczywiście miały one miejsce. Obecnie ludzie radzą sobie dobrze bez służących. Społeczeństwo przeszło radykalną przemianę. Ale czy to oznacza, że teraz jest dobrze? Stworzyliśmy całe mnóstwo innych problemów, które tak samo wpędzają ludzi w biedę. Jakie książki będą pisane za 100 lat na nasz temat?
„Służące” pozwala na zatrzymanie się na moment i obejrzenie, jak wyglądało życie tak naprawdę zwykłych ludzi. Sposób funkcjonowania w społeczeństwie, odnoszenia się do siebie wzajemnie, cała ta klasowość - coś, co w wielu miejscach już dawno zanikło. A jednak kiedyś było normą i nie dla wszystkich była szansa na to, żeby żyć swobodnie i czuć się wolnym.

Pozycja zdecydowanie warta polecenia, choć nie nazwałabym tego...

Doceniam bogaty research; czytając miałem poczucie chaosu: te same wątki i fakty powtarzają się w książce wielokrotnie w sposób, jakby były wprowadzany pierwszy raz. Czasami w obrębie kilku stron. Daje to poczucie, że autorka zapominała o tym, co przed chwilą napisała.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O tej książce napisano i powiedziano już wszystko. Ja sięgnęłam po nią po "Chłopkach", spodziewając się równie dobrej literatury. I oczywiście się nie zawiodłam! Bardzo ciekawy obraz społeczeństwa, głównie miejskiego sprzed stu lat. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, o których nie miałam pojęcia. Bardzo interesujące były też relacje dotyczące służących znanych postaci ze świata literatury, np. Gombrowicza czy Nałkowskiej. Świetna książka, szczerze polecam!

Cieszę się, że najpierw przeczytałam "Chłopki", bo dało to ogólny wstęp do lektury na temat węższej grupy społecznej - służących. Obie książki dość mną wstrząsnęły i wzbogaciły o wiedzę, którą warto mieć na temat tego, jak wyglądało życie naszych babek czy prababek.
Natomiast jeśli chodzi o sam styl pisania "Służących do wszystkiego", to niestety bardzo mnie zmęczył. Materiał jest aż za bardzo bogaty w prawdziwe historie, nazwiska ciągle się przeplatają, czasem jednemu życiorysowi poświęca się jeden akapit - mi to, przyznaję, robiło mętlik w głowie i miałam problem, by tę książkę skończyć.
Duży plus za wątki dotąd mało znane, na przykład rola służących w wojennych realiach.

O świecie, który już odszedł. I bardzo dobrze. Autorka porusza wiele aspektów tego mało szanowanego zawodu. To przede wszystkim opowieści o prostych, wiejskich kobietach, często analfabetkach, który wędrowały do miast na służbę, aby polepszyć swoje życie. Niewielu z nich się to udało. W znaczącej większości odebrano im wszelką godność, począwszy od zmiany imienia, poprzez koszmarne warunki w jakich żyły, bicie, gwałty aż po niemalże odebranie wolności. Nie bez powodu nazywa się ten proceder "niewolnictwem w białych rękawiczkach".
Doceniam, że autorka popatrzyła na problem wielowymiarowo i opowiedziała też o tych służących, które dopuszczały się równie niegodnych czynów, co "Państwo", ale też o tych bardziej pozytywnych przypadkach, kiedy te dziewczyny znajdowały faktycznie swój drugi dom. Budujące, że dotyczy to w znaczącej mierze służby naszych intelektualistów, głównie pisarzy - Sienkiewicza, Iłłakowiczówny, Nałkowskiej i innych. Z książki wyłania się również obraz polskiego społeczeństwa na początku XX wieku (do wybuchu II wojny światowej),głównie mieszczaństwa. Powszechny antysemityzm, pogarda dla ludzi z innej klasy społecznej, wąskie horyzonty myślowe - wariacje na temat pań Dulskich.
Ciekawa jestem jak traktowana była służba w Polsce dworkowej i mężczyźni, którzy przecież też byli służącymi. Chociaż na pewno nie do wszystkiego. Ciekawa i wartościowa pozycja.

Ciekawa pozycja, natomiast dla mnie trochę chaotycznie napisana. Podczas czytania miałam ochotę ją odłożyć, ale dałam jej szansę w formie audiobooka i przesłuchałam do końca. Autorka na pewno włożyła masę pracy w zgromadzenie materiałów, ale dla mnie struktura książki była (powtórzę się) chaotyczna.

• Reportaż