Cień góry

Cykl: Shantaram (tom 2)
Wydawnictwo: Marginesy
The Mountain Shadow
Ag2S

Długo oczekiwana kontynuacja Shantaram – brawurowej powieści inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami, która stała się światową legendą. Strach jest jak wilk na łańcuchu. Staje się groźny dopiero, gdy go uwolnisz. Smutek ulatuje w otchłani zapomnienia. Gniew można zabić uśmiechem. Tylko nadzieja wiecznie trwa… Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w Shantaram. Lin stracił dwie...

Minęły dwa lata od dramatycznych wydarzeń opisanych w Shantaram. Lin stracił dwie najważniejsze osoby w życiu – przewodnika duchowego Kadirbaja i miłość życia, Karlę, która została poślubiona przez hinduskiego potentata medialnego. Po kolejnej szmuglerskiej akcji wraca do Bombaju, który zmienił się nie do poznania – za bardzo i za szybko.

Wielu jego przyjaciół ruszyło w dalszą drogę, nowi przywódcy mafijnej siatki prześcigają się w coraz brutalniejszych interesach, a osławiony święty człowiek kwestionuje wszystko, czego Lin nauczył się o życiu i miłości. Teraz musi znaleźć swoje miejsce w mieście zła, które żyje według zupełnie nowych zasad. Nie może opuścić Miasta Wysp – Karla i fatalna obietnica, którą kiedyś złożył, nie pozwolą mu na to.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3513

Miłość z gangsterami w tle

Jeśli „Shantaram” was zachwycił, no to cóż? – nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po „Cień góry”, kontynuację historii Shantarama alias Lina, tego miłośnika bombajskiego półświatka.

Shantaram, który sam siebie w części pierwszej określił mianem rewolucjonisty, filozofa i poety, a był i fałszerzem na usługach mafii, w części drugiej kontynuuje opowieść o własnym uchodźczym losie. Przyświeca jej idea dążenia (czy powrotu) do Początku, który jest punktem zetknięcia się miłości i piękna mającego moc stwarzania nowego świata. Shantaram jest przekonany, że mimo wewnętrznej dzikości świata, związanej z okaleczeniem serca, człowiek może do niego dotrzeć. I o tym jest jego opowieść – o rozpoznawaniu tego, co dla jego wnętrza najważniejsze, o - metaforycznie rozumianym - rozświetlaniu na niebie gwiazd, które na jakiś czas się przed człowiekiem ukryły.

Nieudolnie usiłuję naśladować styl rozważań Lina, które snuje on na wstępie powieści. Rozważania tego typu o prawdzie, miłości, samotności, wartości życia, smutku, śmiertelności, wybaczeniu itd. stanowią stały element każdego niemal rozdziału. Można mieć z nimi kłopot – są głębokim wniknięciem w duchowość człowieka czy tanią pseudorefleksyjną manierą? Wiedząc, że autor tej gangsterskiej opowieści sięga do własnych doświadczeń i przeżyć, uznać, że blisko dziesięcioletni pobyt w Indiach przeorał świadomość tego Australijczyka tak, iż przesiąkł on azjatycką duchowością, której daje teraz wyraz? Przyjąć to jako prawdę? Odrzucić bezdyskusyjnie? Przed czytelnikiem duży dylemat. Mam wrażenie, że większy niż przy „Shantaram”. Nie skąpi ich autor bowiem i w dialogach bohaterów.

A świat przedstawiony? To Bombaj gangsterów, artystów, narkomanów, zagubionych turystów, kelnerów i polityków, zdeprawowanych policjantów, wszelkiej maści niebieskich ptaków. A na tym tle Lin między Lisą, aktualną dziewczyną, i ukochaną Karlą, która stała się już w części pierwszej źródłem wewnętrznego cierpienia. A także Lin wybierający między lojalnością wobec szefa mafii Sanjaya, a trudną i zagrożoną wojnami gangów wolnością i niezależnością. I wreszcie Lin, który nieustannie solidnie obrywa, atakowany przez wrogów, i Lin walczący o przyjaciół z wrogami potężniejszymi niż człowiek, np. używkami. Dużo się dzieje w tym świecie. Choć, jak dla mnie, narracja jakby nie nadąża – zdecydowanie brak jej dynamizmu. Stąd lektura bywała trudna – jak utrzymać uwagę na tak małym druku? Jak nie myśleć, że przydałoby się z każdej strony wykreślić parę zdań?

Bezdyskusyjnie zaś, bez jednego skreślenia, zachowałabym fantastyczną scenę z udziałem Farzada, który przyprowadza Lina do ogarniętej idée fixe rodziny, która rozpruwa ściany domu w poszukiwaniu domniemanego skarbu. I gada, gada, i gada.

Więc jak to jest z „Cieniem góry”?

Wojny gangów, pościgi, bijatyki, zbrodnie, narkotyki, seks, alkohol, miłość i przeróżne inne namiętności – brzmi ciekawie i w zasadzie takie jest. Jednak narracja suto okraszona metaforyczną refleksją może (ale nie musi) zapał do wniknięcia w ten grzeszny świat osłabiać.

Justyna Radomińska

Pirate_Ship | 2018-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2018

„CIEŃ GÓRY” rozczarowuje, jestem mega zawiedziony, tym bardziej że „SHANTARAM” do moja ulubiona książka, co się stało że kontynuacja tej historii tak znacząco odbiega poziomem, nie porywa i jest po prostu nudna i przegadana. Zadaje sobie to pytanie od kilku dni i nie znajduję sensownej odpowiedzi aby usprawiedliwić autora, ta powieść jest wyraźnie słabsza, mniej dynamiczna, bardziej przewidywalna, bez magii i kolorów, zupełnie jakby zabrakło autorowi pomysłu na ciekawą historię.

W „CIENIU GÓRY” brakowało mi przeciwwagi dla czarnych charakterów, za dużo okrucieństwa, morderstw, do tego przygnębiający obraz Bombaju oraz bezwzględne walki o wpływy grup przestępczych, to wszystko stało się nużące i mało interesujące dla mnie. Dopełnieniem tej mrocznej całości były wplatane w treść, refleksje autora na temat życia, samotności, hierarchii wartości czy miłości, które zupełnie nic nie wniosły do powieści, nad czym ubolewam i z przykrością stwierdzam że „CIEŃ GÓRY” nie ma za wiele do...

Anna | 2016-10-19
Przeczytana: 17 października 2016

Miałam wielkie oczekiwania co do tej książki. Pierwsza część "Shantaram" mnie zachwyciła pod każdym względem. Przeczytałam błyskawicznie.To naprawdę opowieść z 1001 nocy nowego tysiąclecia. Opowieść o „człowieku pokoju”, najbardziej poszukiwanym zbiegu w Australii. To również niesamowita opowieść o Indiach. Natomiast "Cień góry" to książka nudna z rozwleczoną fabułą. Główny bohater już nie imponuje, ale drażni.

Renax | 2017-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2017

'Cień góry' ukazał się 2 czerwca 2016 roku w wydawnictwie Marginesy. Gdy była ta premiera, to przygotowywałam się do ślubu i nie miałam czasu jej czytać. Toż to grube tomiszcze.
Potem nastąpił 'boom' czytelniczy mojego posta o 'Shantaram':
'Gregory David Roberts 'Shantaram' - niesamowicie dynamiczna opowieść...'
Codziennie czytają go kolejne 130 osoby. Naprawdę. Już ponad 5 tysięcy wejść jest. Ciągle zastanawiam się nad tym fenomenem...
W każdym razie ludzie mi się zaczęli wpisywać pod postem. Ktoś napisał, że mu się podobała książka, ktoś inny że nie. A jeszcze ktoś napisał, że kupił 'Cień góry' i że jestem temu winna....
No to postanowiłam przeczytać sama i wyrobić sobie własne zdanie.
Miałam wielki nawał książek więc 'Cień góry' zostawiłam sobie na sylwestra. Myślałam, że będę się dobrze bawić...
O ile 'Shantaram' też była grubą książką, to czytając ją straciłam poczucie czasu. Książka mi się naprawdę podobała. Była w tych przygodach Lina jakaś myśl przewodnia, szukanie...

Jarek Zawisza | 2018-01-03
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 20 lipca 2017

Hmmm... Tak sobie czytam te recenzje i klnę się na wszystkie kurhany wschodu, że nie rozumiem czego ludzie chcą od tej książki?
Według mnie nie jest gorsza od "Shantaram". Powiem więcej pierwsza część wcale nie jest lepsza!
Gdyby nie były podzielone na tomy, to z pewnością trudno by było zauważyć jakakolwiek różnicę.
Ba śmiem twierdzić że zdecydowana większość ludzi nie zlokalizowałaby nawet miejsca gdzie jedna historia przechodzi w drugą.

Spytacie dlaczego?

Cóż zwyczajnie to jest ta sama historia!
Po prostu: więcej Karli, więcej Bombaju, więcej Indyjskiego kolorytu, więcej nędzy i więcej zbierania po mordzie przez bohatera. Może też trochę więcej nachalnych poszukiwań oświecenia, jak zwykle po omacku.
Jednak, jest w tych książkach coś co mnie do nich przyciąga.

Zdecydowanie poczytać warto :)

Żona_Pigmaliona | 2017-08-30

Jednak dałam się skusić i przeczytałam drugą część , czyli '' Cień góry '' . Niestety ta część podobała mi się jeszcze mniej niż pierwsza . A więc znowu Bombaj przemytniczo - awanturniczy . Znowu Lin australijski macho , rozbijający się na motocyklu po bombajskich ulicach . Dalej to już tak reasumując w telegraficznym skrócie . Gangi , narkotyki , przemyt , fałszerstwa paszportów , bójki uliczne , handel bronią i dolarami , bomby i polityka , raczej nie ta wielka , wymieszana z miłością ? albo czymś co chce za takową uchodzić . Drętwe dialogi , miejscami miałam wrażenie że '' słucham '' nastolatków bawiących się w dorosłych . To wszystko w otoczeniu kilku płaskich i bez polotu , '' mądrości '' typu ; '' decyzje które podejmujemy to gałęzie drzewa możliwości '' . A jedną z nielicznych cech charakteryzujących to miasto (niewiele ich tym razem wymieniono) a raczej jego slamsy jest zakaz który mówi że kobiety mogą chodzić '' na kupę '' tylko po zachodzie słońca , bo w dzień ktoś...

szczypiorek5 | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Naprawdę chciałam przeczytać tę książkę do końca ale po trzech podejściach odłożyłam ją przeczytaną w połowie. Nie porwała mnie historia walki gangów , nudne, nic nie wnoszące dialogi, opisy bójek itp.
Zabrakło mi choćby cienia duchowej mądrości ,która była w Shantaram , bohaterów ,których mogłabym polubić czy wreszcie podróży po różnych miejscach w Indiach czy Afganistanie. Może książka nie dla mnie a może to nie był jej czas w moim życiu.

Hana | 2017-03-29
Przeczytana: 26 marca 2017

Lubię zamknięte cykle,dlatego siegnęłam po kontynuację Shantaram mimo,że nie podobała mi się ta książka.Przeczytałam to co było do przeczytania i jestem wzruszona do głębi swojego jestestwa. Gangi,mafia,w tym cykliczni zabójcy – nożownicy, wszyscy nieustraszeni, lojalni,szczerzy.A jacy szlachetni!Szczególnie Shantaram.Ten jest po prostu boski w swej prostolinijności,szczerości i uwielbieniu wszystkiego co prawe.Ten kocha,fałszuje,jest paserem a jawi się jako dobry i uczciwy człowiek.Ktoś o nieustraszonej odwadze i honorze przez duże H.A jakie prawdy objawione wygłasza! Cudny jest. To wszystko w książce o bezwzględnych ludziach miłujących szczerość i wierność, którzy zrzucają wrogów z wysokich budynków albo dają na nich zlecenie mordercom lub skazują na inne „przyjemności”.Oba tomy tej historii kupiłabym w ilości hurtowej i rozesłała po więzieniach,by obok Hrabiego Monte Christo, stały się ulubioną lekturą rodzimych rzezimieszków .W zamknięciu czyta się zapewne więcej i te dwa...

geokuba | 2017-01-30
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2017
Przeczytana: 29 stycznia 2017

"Cień Góry" Gregorego Davida Robertsa to kontynuacja jego "Shantaram". O ile "Shantaram" połknąłem w całości bez mrugnięcia okiem i było mi po nim błogo, tak podczas "Cienia Góry" miałem lekkie mdłości.
Książka zdecydowanie o mniejszej sile rażenia, przegadana do granic możliwości i momentami po prostu nudna.
Znowu rzecz działa się w Indiach w Bombaju i jedynie to miasto oraz filozofia tamtejszych ludzi mnie interesowały. Natomiast sama historia związana z walkami gangów oraz perypetiami miłosnymi narratora była taka sobie; działa się bo się działa. Na dodatek wszystko okraszone odautorskimi sentencjami filozoficznymi raczej miałkiej wartości. Chciaciaż zdarzają się też i perełki godne zapamiętania.
Książki słuchałem jako audiobooka w mistrzowskim wykonaniu Filipa Kosiora. Dzięki niemu chyba dotrwałem do końca. Gdybym sam czytał, chyba w połowie bym przerwał.

Dia | 2018-03-28
Przeczytana: 10 marca 2018

Druga część okazała się już dłużyzną, trochę mniej wciągająca i już prawdy jak Paula Coehla zaczęły męczyć. Ja skończyłam tylko z przyzwoitości a nie dlatego,że nie mogłam się oderwać od ksiązki. Mimo wszystko nie Żałuję

Margaret | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Czasem książki nie powinny mieć kontynuacji. Zniknęła magia Shantarama. Czytając często traciłam wątek myśląc o czymś innym. Nudna, proste dialogi, bohaterowie stracili swój indywidualizm i zlali się w jedno, a niezdecydowanie Lina czy kocha czy nie kocha infantylne.