Szczerze oddany Szurik

Wydawnictwo: Philip Wilson

Tytułowy bohater jest nieślubnym dzieckiem niedoszłej baleriny i niespełnionego pianisty. Chłopca wychowują: babcia a dobra, inteligentna, silna kobieta oraz ładna, delikatna, ale zagubiona matka. Szurik wyrasta w atmosferze i...

allison | 2012-08-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

Jestem wierną fanką twórczości pani Ulickiej, więc po tę powieść sięgnęłam bez obaw - i nie zawiodłam się.

Autorka kolejny raz objawiła mi swój wielki talent w kreowaniu postaci literackich. Fascynujące i ujmujące są nie tylko portrety głównych bohaterów; swoje historie mają również bohaterowie drugoplanowi, a nawet epizodyczni. Dzięki temu, że poznajemy często także losy ich przodków, można uznać powieść za panoramę społeczną i historyczną Rosji XX wieku (a właściwie Związku Radzieckiego, bo większość wydarzeń rozgrywa się z tym okresie).

Centralną postacią jest, oczywiście, tytułowy Szurik, jednak sporo wątków dotyczy innych postaci, przede wszystkim związanych z nim kobiet (babci, matki, kochanek i przyjaciółek).
Ta pozornie erotyczna opowieść w rzeczywistości pokazuje niezbyt wesołe realia życia w komunistycznym reżimie. Udręką są komunalne wielorodzinne mieszkania, brak prywatności, inwigilacja w pracy i na uczelni, pustki w sklepach i wszechobecna korupcja.

Mimo tych...

Moni | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Przeczytałam na okładce, że Ulicka jest Czechowem starszej o 100 lat Rosji. Jeśli istotnie to prawda (bo przecież o Rosji wiem niewiele), to nauczyłam się sporo o tym kraju i o mieszkających w nim ludziach. Tak naprawdę, to wyobrażałam sobie i ludzi, i kraj zupełnie inaczej. W wielu aspektach jestem zaskoczona.
Książka o Szuriku pełnym zrozumienia i współczucia dla kobiet oczekujących jego wsparcia, tak naprawdę nieświadomym tego, że kompletnie nie umie kierować swoim życiem, zdanym na wieczne, kobiece kierownictwo, kończy się tak dziwnie, że sama nie wiem co o niej myśleć. Postawiona na ołtarzu, niedościgła Lila ze wspomnień bardziej, niż z prawdziwego już życia, przypadkowa sprawczyni rodzinnej tragedii, ocenia go tak z góry i w moim mniemaniu niesprawiedliwie. Nie ma jego winy w tym, że jest tak szczerze oddany- tak go wychowano.
Wielki plus za żywy, jak pulsujący krwią organizm, język prozy Ulickiej.

I taki, osobiście mnie interesujący, cytat:
"Pił swoją mocną herbatę,...

AleXandra | 2015-05-23

Chociaż książka mi się podoba, utknęłam w połowie, przeładowana nieco wydarzeniami... Mam nadzieję, że gdy już przeczytam wszystkie inne pozycje, które mnie od niej odciągnęły, powrócę by skończyć.

Sybora | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2012