Daniel Stein, tłumacz

Okładka książki Daniel Stein, tłumacz Ludmiła Ulicka
Okładka książki Daniel Stein, tłumacz
Ludmiła Ulicka Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Mistrzowie Prozy literatura piękna
Mistrzowie Prozy
Daniel sztajn, perewodczik
Świat Książki
2012-05-20
2012-05-20
Jerzy Redlich
literatura rosyjska

Okładka książki Mistrzowie opowieści. O kobiecie. Od Virginii Woolf do Agnieszki Szpili Chimamanda Ngozi Adichie, Margaret Atwood, Ingeborg Bachmann, Lucia Berlin, Dino Buzzati, Radka Denemarková, Tove Jansson, Han Kang, Selma Lagerlöf, Clarice Lispector, Sándor Márai, Herta Müller, Charlotte Perkins Gilman, Edgar Allan Poe, Cora Sandel, Agnieszka Szpila, Ludmiła Ulicka, Virginia Woolf, Marguerite Yourcenar, Oksana Zabużko
Mistrzowie opo... Chimamanda Ngozi Ad...
Okładka książki Kiedy już będzie normalnie Aleksander Bacziło, Olga Bieszlej, Daria Bobylewa, Leonid Józefowicz, Leo Kaganow, Kiriłł Kutałow, Leja Lubomirska, Andriej Pawliczenko, Ludmiła Ulicka, Tatiana Zamirowska
Kiedy już będz... Aleksander Bacziło,...
Okładka książki Granta 149: Europe - Strangers in the Land Katherine Angel, William Atkins, Tash Aw, Ken Babstock, Melitta Breznik, Anne Carson, Marie Darrieussecq, Marie Darrieussecq, Lara Feigel, Bruno Fert, Laurent Gaudé, Alicja Gęścińska, Romesh Gunesekera, Colin Herd, Michael Hofmann, Srecko Horvat, Joseph Leo Koerner, Daisy Lafarge, Nam Le, Nicola Lo Calzo, Tom McCarthy, Andrew Miller, Caroline Albertine Minor, Peter Mishler, Antonio Muñoz Molina, Ulf Karl Olov Nilsson, Orhan Pamuk, Sigrid Rausing, Jacqueline Rose, Elif Shafak, Ludmiła Ulicka, Adam Weymouth
Granta 149: Eu... Katherine Angel, Wi...
Okładka książki Short Stories in Russian Brian James Baer, Jurij Bujda, Julij Daniel, Jewgienij Griszkowiec, Aleksander Iliczewski, Julia Kissina, Siergiej Łukjanienko, Ludmiła Pietruszewska, Dina Rubina, Władimir Sorokin, Ludmiła Ulicka
Short Stories ... Brian James Baer, J...

Sprostać wyzwaniu

Do tej książki robiłam chyba trzy podejścia i nadal uważam, że było ciężko. O ile forma listów/kartek z pamiętnika przypadła mi do gustu, tak skakanie w czasie, przestrzeni i pomiędzy bohaterami było dla mnie męczące. Czułam się zagubiona, a przez to trudno było mi złapać rytm. W dodatku historia nie była na tyle porywająca, żeby popłynąć jej nurtem, w rezultacie szybko się nudziłam lekturą.

Koniecznie doczytaj do końca

Koniecznie doczytaj do końca

Za bardzo emocjonalna, osobista, ale też poglądowa na kulturę różnych środowisk religijnych, to działa na plus.

Dobra książka.

Dobra książka.

Wszystko bardzo dobrze rokowało. Niezmiernie przypadła mi do gustu forma książki - zbiór listów, wspomnień, depesz, wywiadów, dzienników bohaterów, którzy w różnym stopniu dominują w poszczególnych jej partiach. Przeplatają się tu między sobą wątki, losy ludzi, a wszystko to ma pewien łącznik, którym bez wątpienia jest Daniel Stein.
Ta fikcyjna postać wzorowana była na prawdziwym Danielu Oswaldzie Rufeisenie, polskim Żydzie, który został katolickim duchownym, a na dodatek postanowił wyjechać do Izraela, by tam organizować kościół rzymskokatolicki. Cóż za niesamowita mieszanka znaczeń i wykluczeń, a wszystko to tkwiło w jednym człowieku. Uczynienie takiej postaci głównym bohaterem książki było bardzo ryzykowne. Sytuacje i historie (nawet najbardziej nieprawdopodobne) dziejące się w życiu, bardzo kiepsko wypadają w literaturze: płasko, sztucznie, niemożliwie.
Ulicka wielokrotnie dała tego przykład w opisywanej książce. O ile wspomnienia wojenne Daniela, który ratował Żydów z getta są interesujące i prawdopodobne, to dalsze opowieści o nim stają się nieznośnie afektowane, opisujące człowieka bez wad. Nie jest to najmocniejszy zarzut. Dużo gorzej wypadają przelewające się przez karty powieści przekonania autorki, która wkłada je w usta kolejnych bohaterów. Bardzo dużo tutaj przemyśleń religijnych, odautorskich rozwiązań i komentarzy, przez co czasem jest tu zbyt wiele publicystyki, czasem egzaltacji i nieznośnej pretensjonalności. By mówić o pewnych kwestiach trzeba mieć wielki talent i jeszcze większą wiedzę. Autorce tego zabrakło.
Daniel Stein nazwany jest tłumaczem i nie chodzi tu bynajmniej o talent lingwistyczny. Poprzez swoje zawodowe (czy też powołaniowe) doświadczenia jest on łącznikiem między światami: agnostycznym, arabskim, żydowskim i katolickim. Jak trudny to dialog widać po perypetiach księdza Steina. Jednakowoż bardziej obrazowe byłoby oszczędne (w sensie poglądów i słów) opisanie tych zagadnień. To, co niedopowiedziane i zostawiające pole wyobraźni jest bardziej wyszukane, ciekawsze, tajemnicze. Gdy wciąż musimy przedzierać się przez tyrady poszczególnych bohaterów, czar pryska, książka staje się nużącym, męczącym obowiązkiem.
Szkoda, ponieważ z technicznego i konstrukcyjnego punktu widzenia powieść ta miała potencjał.
Akcja rozrzucona po całym świecie (Czechy, Boston, Izrael, Litwa, Rosja, Polska, Watykan),różnorodność i mnogość bohaterów, co daje wiele możliwości w budowaniu charakterów, są potencjałem, który nie broni się w obliczu fabuły, zbyt ciężkiej, by stać się interesującą.
Co do treści: losy Daniela Steina, chłopaka, który przeżył wojnę, ratował pobratymców z getta, potem wstąpił do klasztoru, wyjechał do Izraela, gdzie musiał mierzyć się z brakiem zrozumienia i trudnościami. Wciąż otaczają go ludzie, mniej lub bardziej z nim związani: para lekarzy, których uratował z emskiego getta, dziewczynka, która przyszła na świat w partyzanckim lesie, a także siostra zakonna w kryzysie powołania, czy młoda Niemka pragnąca odkupić winy dziadka hitlerowca. Wszyscy ci ludzie ulegają czarowi Daniela, który przez całą powieść powoli odsłania przed czytelnikami kulisy swego życia.

buchbuchbicher.blogspot.com

Ta fikcyjna postać wzorowana była na...

Bardzo ciekawe losy żydów narodowści polskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej i ukraińskiej. Dużo rozważań religijno filozoficznych - taki tygiel religijny, który mniejscami nie był dla mnie zbyt zrozumiały ( może przez braki wiedzy choćby na temat prawosławia). Niemniej jednak nie byłam w stanie przestać czytać, bo ciagnęło mnie do tej ksiazki. Jak dla mnie bardzo ciekawa lektura.Polecam !

Ps. W tym wydaniu trochę zbyt mała czcionka co może nieco utrudniać czytanie.

Książka jest swego rodzaju literackim kolażem, składają się na nią wspomnienia, rozmowy, nagrania, listy. Wszystko niby okruch rozbitego lustra, w którym przeglądał się Daniel Stein, tłumacz. Nie byłem w stanie oderwać się od jej czytania. Wygodne drobne fragmenty pozwalały sycić się treścią, niczym pojedynczymi łykami wody. Dla mnie ta książka jest opisem nieustannego zmagania się człowieka z przeciwną mu rzeczywistością. W Danielu Stein obrazuje się powiedzenie, że: „mężczyzna to takie zwierze, które pada i stale podnosi się, dopiero śmierć go zatrzymuje”. Obok powikłanych losów głównego bohatera Żyda, który tłumaczył dla gestapo na Białorusi, zmienił wyznanie na katolicyzm, a następnie zmagał się z władzami Izraela o funkcjonowanie gminy chrześcijańskiej. Nie chcę stworzyć tu spoilera, zresztą nie da się tej książki opowiedzieć, trzeba ją koniecznie przeczytać.
Autorka – Ludmiła Ulicka – wzbogaca dodatkowo swoją opowieść o wiele szczegółów dotyczących skomplikowanych stosunków religijnych na terenie Palestyny. Ciekawe watki spotkania głównego bohatera z Janem Pawłem II.
Książka dla mnie wybitna. Gorąco polecam, mimo objętości czyta się świetnie.

Fantastyczna, mądra i świetnie napisana rzecz!

Fantastyczna, mądra i świetnie napisana rzecz!

Pisana w nietypowy sposób; składa się z wielu punktów widzenia przedstawionych w formie listów, nagrań rozmów, urzędowych pism i zapisków w dzienniku na przestrzeni wielu lat. I w ten sposób wyłaniają się niezwykłe historie niezwykłych ludzi powiązanych z tytułowym Danielem Steinem. Wciągająca i pięknie napisana.

Czytałam tę książkę z wielką ciekawością.
Pięknie napisana i czyta się bardzo lekko, choć treści są często wstrząsające. Historia jednego człowieka zawsze powiązana jest z losami wielu ludzi....jedni powiedzą to los tak sprawił, inni tak zapisane było w gwiazdach a ja mówię to nasze przeznaczenie, Bóg pisze historię naszą na liniach krzywych naszych przeżyć...nadzieja jest konieczna by iść do przodu....
warto ją przeczytać, nie wiem jak jest przetłumaczona ja mam ją w oryginale i jest świetna

Czytałam tę książkę z wielką ciekawością.

• Literatura rosyjska
  • II wojna światowa