Nocowała ongi chmurka złota

Nočevala tučka zolotaja
8306019806
powieść
beznika

Anatolij Pristawkin (ur. 1931), współczesny pisarz radziecki, znany w Polsce z tomu "Miniaturki" (PAX 1964) i wielu innych wydanych m.in. przez "Iskry", to autor licznych książek, których źródłem jest najczęściej jego własna biografia, zwłaszcza lata dzieciństwa. Przypadły one na okres wojny, a Pristawkin spędził je - o głodzie i chłodzie - w podmoskiewskim domu dziecka, ewakuowanym następnie na Kaukaz, na tereny Autonomicznej Republiki Czeczeńsko-Inguskiej, brutalnie spacyfikowanej z rozkazu Stalina na podstawie oskarżeń miejscowej ludności o kolaborację z Niemcami.
Akcja książki "Nocowała ongi chmurka złota" rozgrywa się właśnie w owym czasie i miejscu, a bohaterami jej są dwaj jedenastoletni bracia bliźniacy, którzy na swych dziecięcych barkach dźwigają cały koszmar wojennych losów, spotęgowany grozą przebywania pośród dzikich gór Kaukazu, gdzie ukryli się nieliczni pozostali tubylcy, bestialsko mordujący w krwawym odwecie napływową ludność, co prowadzi do wielu dramatycznych konfliktów i tragedii zrodzonych z wzajemnej nienawiści. Nowatorska, obrachunkowa powieść Pristawkina otwiera przed czytelnikiem zupełnie nowy aspekt dramatu tamtych czasów, w dodatku widziany oczyma dziecka. jest to obraz wstrząsający - krzywda bowiem rodzi nienawiść i chęć zemsty, te zaś prowadzą do zbrodni i nieuniknionego rozlewu krwi.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: alejka.pl

książek: 1926
Słowianka | 2011-12-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 16 grudnia 2011

GDY PRZEMOC RODZI PRZEMOC
Saszka i Kolka - bracia Kuźmionysze, to: cztery ręce, cztery nogi, dwie głowy i jedna wspólna dusza. Jedenastoletnich braci bliźniaków poznajemy jesienią 1944 roku, gdy walczą o przetrwanie w przepełnionym, podmoskiewskim domu dziecka. Marzeniem dzieci jest to, żeby choć raz, choć na sekundę, dostać się do sanktuarium domu dziecka tj. do krajalni chleba, bynajmniej nie po to aby się najeść, ale żeby nasycić oczy widokiem chleba i poczuć jego oszałamiający zapach. Tylko tyle i aż tyle.
Aby zrozumieć fabułę książki należy cofnąć się do 1936 roku, wtedy to obszar Czeczenii został przez władze Związku Radzieckiego ogłoszony autonomiczną republiką ZSRR, co przyniosło za sobą przymusową kolektywizację, ateizację narodu, a także czystki i mordy dokonywane na elicie i inteligencji kraju. W czasie II wojny światowej część Kaukazu została opanowana przez wojska niemieckie, zwolennicy niepodległości Czeczenii, licząc na pomoc podjęli współpracę z Niemcami. W odwecie...

zuszka | 2013-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja
Przeczytana: 17 listopada 2013

Poruszajaca historia, bardzo prawdziwa, przekonujaca i chwytajaca za serce.

Alicja | 2013-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 06 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"-Tam żołnierz strzelać!- lękliwie wyszeptał Alchuzur.
-A tutaj Czeczeńcy strzelają!- zawołał Kolka.
-Wszędzie źle!- westchnął Alchuzur.- I po co oni strzelać? Ty rozumieć?
-Nie- odpowiedział Kolka.- Myślę, że nikt tego nie rozumie.
-Ale przecież oni duży, oni mądry... Tak?
Kolka nic na to nie odrzekł. Nadchodził wieczór. Patrzyli na górskie szczyty połyskujące na tle nieba i nie wiedzieli, co mają dalej czynić."

amrita | 2012-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Kto wie, gdzie tkwią źródła rosyjsko-czeczeńskiego konfliktu?, dlaczego te narody tak się nienawidzą? co się stało dawno temu na Kaukazie? - autobiograficzna książka Pristawkina wiele wyjaśnia... A jest to historia krwawa i ponura. Wstrząsające!!!

oli | 2013-09-09
Przeczytana: 08 września 2013

Bardzo pięknie napisana książka. Bardzo przejmująca i zapadająca w pamięć.

Joanna Dudek | 2011-05-20
Przeczytana: maj 2011

Znakomity obraz dzieciństwa w ogarniętej wojna Rosji. Zakończenie to majstersztyk

Zari | 2014-05-24
Przeczytana: 23 maja 2014

Niezwykła książka, która porusza i poraża. Nie da się opisać słowami, trzeba przeczytać.

dialectic_chaos | 2017-04-20
lukaszbee | 2017-01-07