Vita

Wydawnictwo: W.A.B.
Vita
literatura włoska,
Maniaczytania

W 1903 roku do Nowego Jorku przybija statek z rekordową liczbą włoskich emigrantów. Jest wśród nich Diamante - dwunastolatek, który w majtkach po ojcu ma zaszyte dziesięć dolarów. Towarzyszy mu dziewięcioletnia Vita, która wyobraża sobie, że jest córką sławnego śpiewaka Caruso... Oboje muszą przetrwać w pełnym przejmującej nędzy świecie terroryzowanym przez gangsterów z Mano Nera. Czy znajdzie się tu miejsce na ich nieśmiałą miłość? Czy spełni się marzenie Vity, by byli po prostu happy?

Piękna opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni. Ze skąpych informacji odnalezionych w amerykańskich archiwach autorka wyczarowuje postaci z krwi i kości, obdarzone silnym charakterem, nieustępliwe. Mazzucco zdaje się mówić: przecież tacy właśnie mogli być. Tak inni ode mnie, a zarazem tak bliscy.

"Vita" jest w pewnym sensie przypowieścią o nowym, wymarzonym świecie. Wypełniona hałaśliwymi głosami tworzącego się społeczeństwa, nie pozostaje obojętna na straty i smutki, które są nieodłącznym cieniem imigracji i asymilacji.
"The New York Times Book Review"

| 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Bardzo lubię takie klimaty...
Proza pani Mazzucco jak dla mnie jedna z lepszych,szkoda,że najpierw przeczytałam"Tak,ukochana"-powinnam zrobić odwrotnie-o czym informuję chętnych do przeczytania książek.

Ferula | 2015-07-18

Licząc na emocje niczym z "Ojca chrzestnego" albo pełną pasji sagę rodaczki "Kapelusz cały w czereśniach" można się zawieść, bo Melania Mazzucco obrała sobie zupełnie inny sposób na przedstawienie fabuły. Wszystko tu obraca się wokół próby rekonstrukcji niedalekiej przeszłość własnej rodziny. Reszta jest towarzyszącym, ale istotnym z historycznego punktu, zlepkiem. Krętą drogą, wykorzystując strzępki zasłyszanych opowieści, wycinki z gazet, dokumenty, zdjęcia, czy oryginalne dokumenty, starała się odtworzyć los dwójki dzieci, po części swoich antenatów, które w 1903 r. dotarły z Włoch do Nowego Jorku. Przy okazji tych dociekań pokazała dramatyczne losy najmłodszych emigrantów, wysyłanych do pracy do mitycznego lepszego świata, w którym ich życie miało być znacznie lepsze od niechybnej śmierci głodowej w ojczyźnie.

Dziwna to książka, o wielkiej odwadze i poświęceniu, bezgranicznej miłości i wierności. Ni to powieść, ni pamiętnik, relacja albo sucha analiza. Historia trochę...

allison | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Piękna i wzruszająca opowieść o marzeniach, miłości i rodzinnej przeszłości, którą autorka odkrywa z wielkim zacięciem i w profesjonalny sposób. Całość utrzymana jest w klimacie, który nieodparcie przypominał mi atmosferę panującą w filmie "Dawno temu w Ameryce" w reżyserii Sergio Leone.

Najbardziej poruszyły mnie części opisujące losy włoskich emigrantów-dzieci, które muszą radzić sobie w bezwzględnym świecie dorosłych i szybko odkrywają, że mit o złotej Ameryce to tylko bajka, w którą łatwo uwierzyć, ale która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

W świecie zła, przemocy i biedy małych bohaterów ratuje przed załamaniem przyjaźń i miłość, które dodają im sił i wyznaczają życiowe cele. Bycie szczęśliwym to ich największe marzenie, które jednak trudno zrealizować, gdy jest się wciąż głodnym, okradanym i wykorzystywanym.

Losy tytułowej Vity i jej ukochanego Diamante śledziłam z zapartym tchem, trzymając kciuki za ich przyszłość. Tę poznajemy stopniowo i wraz z bohaterami...

książek: 2052
Tania | 2014-05-21
Przeczytana: 2013 rok

Wzruszająca historia włoskich dzieci wysyłanych w celach zarobkowych, z karteczką na szyi, za ocean na początku XX w.

Powieść bliska życiu, pięknie napisana, dbająca o szczegóły, wiarygodność historyczną i psychologiczną. Wyraziste postacie małych emigrantów w Nowym Jorku łapią za serce.

Polecam.

kinga | 2011-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2011

Przeczytałam "Tak ukochana" i byłam jak zaczarowana, przeczytałam "Taki piękny dzień" i byłam zaintrygowana, nie mogłam odpuścić - przeczytałam i "Vitę".
Melania Mazzucco dla mnie jest na samym szczycie najlepszych pisarek świata. Zawsze świetnie przygotowana, kompetentna, profesjonalistka. Dba o swoich czytelników.

"Od twojej choroby, zakończył lekarz, nigdy się nie uwolnisz. Wyzdrowiejesz, poczujesz się lepiej, będziesz mógł znów pracować, przeżyjesz, ale choroba wróci, zabierzesz ją ze sobą, nauczysz się z nią żyć (...). Przyzwyczaisz się do swojej choroby, będziesz ją znosi, przestaniesz się jej bać, będzie jedyną rzeczą, o której nie będziesz mógł zapomnieć - i w końcu najprawdziwszą częścią ciebie.
Jego choroba nazywała się Ameryka."

"Vita" - powstała z ciekawości, z ciekawości dotyczącej przeszłości, swoich korzeni. Mazzucco z kilku informacji, zdjęć, artykułów, które zdobyła stworzyła wspaniałą historię, dając tym samym rzetelny obraz Ameryki włoskich...

joly_fh | 2014-02-09
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Vita znaczy życie, a powieść Melanii Mazzucco jest podróżą w przeszłość, w poszukiwaniu swoich korzeni. Jest początek XX wieku, z Włoch tysiące ludzi emigrują za chlebem do Stanów Zjednoczonych. Płynie tam również dziewięcioletnia Vita Mazzucco wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, 12-letnim Diamante. Diamante był dziadkiem pisarki. Z jego pobytu w Ameryce zostało zaledwie kilka listów i zapomnianych pamiątek. Z tych okruchów wspomnień wynika, że przeżycia Diamante w Stanach nie należały bynajmniej do kategorii sukcesów. Jego droga tam to porażająca kronika: niewyobrażalna bieda, praca w nieludzkich warunkach, bezwzględność i okrucieństwo bliźnich, tęsknota za najbliższymi, którzy zostali we Włoszech, zawód miłosny. Życie nie szczędziło mu kopniaków. Autorka dokumentuje wstrząsającą przemianę Diamante z żywego, sprytnego chłopca (Diamante jak diament, a diament jest tak twardy, że nic go nie skruszy) w człowieka złamanego. Złamała go Ameryka, ten kraj będący obietnicą szczęścia....

Rita | 2013-09-17
Przeczytana: 21 lipca 2013

"Vitę" można spokojnie opisać w samych superlatywach. Ciekawa historia, dobry styl, ciepło i nutka nostalgii. Tak, klimat książki doskonale oddaje okładka w kolorze sepii.
Przy okazji otrzymujemy też opowieść o wielkiej miłości, przyjaźni, poświęceniu. W tle obraz życia włoskich emigrantów, ludzi, którzy zdecydowali się przepłynąć ocean w poszukiwaniu lepszego życia. Co ich czekało za wielką wodą? Niektóre wątki są znane, chociażby z filmów takich jak: "Ojciec chrzestny" czy "Dawno temu w Ameryce". Ale u Mazzucco bezwzględna mafia to mit, tajemniczy stwór, którym straszy się dzieci i władze. Ktoś wysyła listy z pogróżkami, ktoś wysadza w powietrze restauracje, ale kto? Wiemy tyle, ile bohaterowie, a oni są dziećmi i nie zawsze są doinformowani, nie zawsze też rozumieją co się tak naprawdę dzieje.

Niewątpliwym atutem książki jest nadanie jej rysu reportażu. Autorka prowadzi coś na kształt śledztwa, zagłębia się w rodzinne tajemnice, po to by odkryć przeszłość. Właśnie to...

Książka Melanii dzieli się na trzy części. Przeszłość versus Teraźniejszość, Przyszłość i ponowny powrót do czasów młodości, tak jakby pisarka zataczała wielki krąg. Tam, gdzie wszystko się zaczęło, wszystko też musi się zakończyć. Nie będę zdradzać więcej, dam wam jednak na koniec pewną radę (jeśli dacie się skusić na poznanie cudownej twórczości Melanii Mazzucco): Początki mogą dłużyć tylko tego, kto nie czeka niespodzianki i nagrody za trud poznania, lecz chce mieć wszystko podane jak na tacy w McDonaldzie. Nie ma prostych historii, a ta, mnie osobiście zaczarowała i zainspirowała (do czego? Mniejsza o to). Godna jest uwagi każdego, w kim zasypia wola przetrwania i budzą się egzystencjalne wątpliwości...Polecam :)

Całość tekstu na mojej stronie:

nemezis87 | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 września 2014

Wspaniała powieść na poły oparta na faktach z życia rodziny autorki, na poły fikcyjna. Nie interesuje mnie, co jest tu prawda,co jest kłamstwem, a co domysłem. Interesuje mnie tylko to, że autorka potrafi naprawdę świetnie opowiadać... Historia Vity i Diamante początkowo płynie sobie leniwie jak strumyczek, później okazuje się, że strumyczek potrafi wezbrać i porwać ze sobą wszystko. A styl Mazzucco, nic tylko się zatopić, zdecydowanie zazdroszczę takiej umiejętności operowania słowem.
Świetna powieść: inicjacyjna, o miłości, o spełnianiu marzeń, historyczna... nic dodać, nic ująć

Emilia P-k | 2015-11-27
Przeczytana: 27 października 2015

Ze skrawków opowiadań, dokumentów, zdjęć i własnego śledztwa na temat przodków, koloryzując to wszystko pełną dialogów i opisów fabułą, autorka w bardzo ciekawy sposób opowiada historię swojej rodziny. Uważam, że świetnie rozwiązała problem dziur w drzewie genealogicznym zalepiając je prawdopodobieństwami. Na uwagę zasługuje również to, że książka wiele uwagi poświęca Włochom, emigracji, uprzedzeniom i stosunkom z USA.