Kamienie przodków

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Ancestor Stones
znaika

Plantacja kawy w Rofathane należy do Ciebie. Ciągle jest. Po otrzymaniu tego listu Abie wyjeżdża z Londynu do Afryki, by przejąć posiadłość swojego zmarłego dziadka. Na miejscu spotyka jego cztery córki: Mariamę, Hawę, Serah i Asanę.I tu zaczyna sie historia...Historia każdej z nich...

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Monika | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Nie wątpię wcale w to, że "seria z miotłą" to wartościowe powieści. Niestety, ja zawiodłam się na kolejnej. Nie chcę powiedzieć, że to zła książka. Chcę tylko powiedzieć, że jest to książka kompletnie do mnie nietrafiająca. Szkoda.

adorable | 2012-11-18
Przeczytana: 16 listopada 2012

Książki należące do Serii z miotłą to powieści intrygujące, nieraz prowokacyjne i nakłaniające do przemyśleń. Są to utwory pisane przez kobiety, skierowane głównie do płci pięknej, ale przypuszczam, że mężczyźni również znaleźliby w nich coś dla siebie. Owa seria cechuje się fantastycznymi okładkami oraz fabułą, która porusza ważne życiowe kwestie. Do tej pory udało mi się przeczytać jedynie Ból kamieni [moja opinia TUTAJ]. Na szczęście nadszedł czas na kolejną powieść o podobnym tytule, czyli Kamienie przodków autorstwa Aminatty Forny - pisarki, dziennikarki i producentki programów telewizyjnych dla BBC, urodzonej w Sierra Leone i mieszkającej w Wielkiej Brytanii.

Mieszkająca w Londynie Abie przybywa do Afryki, gdzie znajdują się kawowe plantacje Kholifa Estates, należące do jej zmarłego dziadka. Przed kobietą staje poważne wyzwanie - musi zająć się plantacjami, gdyż jest jedyną spadkobierczynią,...

Olina | 2011-12-14
Na półkach: Posiadam, Sprzedaż, Przeczytane

Książka długo swoje odleżała na półce zanim się za nią zabrałam. "Seria z miotłą" to książki trudne, których nie da się przeczytać na jednym wdechu. Je trzeba przeżyć, rozsmakować się w nich i przede wszystkim zrozumieć. Wtedy jest sens ich czytania. Tak samo jest z tą pozycją. Każdy rozdział to nowe rozmyślania, przeżycia, doświadczenia tak różne od naszych. Mamy możliwość poznać inną kulturę, ich zwyczaje i tradycje. Czas książce poświęcałam wieczorem, kiedy mogłam się na niej tylko skoncentrować i przenieść w świat tak odległy dla mnie i nieznany. Polecam wszystkim którzy są ciekawi innych kultur.

Kobieta_Stamtąd | 2011-03-25

Jestem naprawdę zachwycona tą książką. Każda z bohaterek różni się od pozostałych, niektóre wzbudzają sympatię i podziw, inne mniej, ale każda jest fascynująca i snuje historię wartą wysłuchania. Opisy afrykańskiej przyrody oraz atmosfery, panującej w rodzinnych stronach sióstr są niezwykle sugestywne i poetyckie, bardzo piękne. Uważam tą książkę za niezwykłe kobiecą, ale nie w sensie lekkiego, romantycznego czytadła dla znudzonych pań domu. To naprawdę mądra i pełna emocji książka, która spodobałaby się także mężczyzną, jest jednak przeciągnięta tajemniczym pierwiastkiem kobiecości; tej dzikiej, tańczącej pod otwartym niebem, magicznej plemiennej kobiecości, która potrafi usidlić i fascynować.

Interesujące jest obserwowanie nie tylko bohaterek i ich zmagań z codziennością – często mocno niecodzienną w naszym rozumieniu tego słowa – ale także i ich otoczenia. Świat, w którym żyją, wciąż się zmienia, do wiosek wkraczają biali, wymuszając zmiany które nie koniecznie są dobre....

fiszunia | 2011-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2011

Aminatta Forma to urodzona w Sierra Leone i mieszkająca w Wielkiej Brytanii pisarka, dziennikarka i producentka programów telewizyjnych dla BBC, głównie o Afryce. Kamienie przodków to druga powieść Autorki, wydana i przetłumaczona na wiele języków, a pierwsza jaką miałam przyjemność czytać.

No właśnie „przyjemność” to chyba jednak nienajlepsze słowo, no ale zacznijmy od początku. Abie to najmłodsza, mieszkająca w Anglii, latorośl z rodziny Kholifa. Po tym jak dowiaduje się, że została jedyną spadkobierczynią plantacji kawy, które niegdyś należały do jej dziadka, wyrusza do Afryki, aby obejrzeć swoje dziedzictwo. Na miejscu spotyka swoje cztery ciotki (a teraz uwaga, skupcie się!) – córki czterech z jedenastu żon dziadka, z których każda opowiada jej swoją historię. I wszystko byłoby w porządku, gdyby Autorka zachowała jakąkolwiek logikę w tych opowieściach, tymczasem wszystko jest tak wymieszane, że już po paru stronach nie wiemy kto jest kim, o kim aktualnie czytamy, co...

Dorota | 2013-03-18
Przeczytana: 17 marca 2013

Jak różnie toczą się losy w jednej rodzinie. Różnorodność zwyczajów, wierzeń, możliwości, szans życiowych. Wszystko znajdziemy w tych opowieściach. I jeszcze czas. Od 1923 roku do 2003 - zmiany, kolejne pokolenia, spojrzenie dzieci i dorosłych. Kobiece spojrzenie, kobiecy los.

sprezynkabp | 2016-05-04
Przeczytana: 04 maja 2016

Przeplatające się losy czterech kobiet. Bardzo ciekawa -pięknie opisująca nieznany mi kontynent. Natomiast forma mnie nie przekonuje. Losy bohaterek są przeplatane. Niestety, przed przeczytaniem każdego rozdziału musiałam cofnąć się, aby przypomnieć sobie daną kobietę. Nie jest to lektura na jedną noc, wymagająca skupienia. Ale warta przeczytania.

minbeat | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Po każdej książce spodziewam się dużych wrażeń, bez tego nie ma przyjemności czytania. Tutaj tego nie doznałam, te historie nie ruszyły mnie z miejsca ani o centymetr. Może inni się zachwycą, ale ja jednak nie.

skrytka_kulturalna | 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 lutego 2013

Narratorkami i głównymi bohaterami książki są cztery kobiety. Poetycko napisana książka, subtelnie pokazująca zmiany zachodzące w Afryce w XX. Niestety - chwilami wieje nudą.

Iris | 2012-10-15

Świetna. Nie spodziewałam się, że będzie tak dobra. Seria z miotłą to naprawdę dobre książki warte przeczytania.