Wichura w Hawanie

Cykl: Mario Conde (tom 2) | Seria: Kryminał Kubański
Wydawnictwo: Znak
Vientos de cuaresma
literatura kubańska, Hawana

Kolejna część kubańskiego kryminału jednego z najsłynniejszych pisarzy Hawany. Posępny porucznik Mario Conde, nie stroniący od cygar i alkoholu, wyjaśnia zagadkę zabójstwa młodziutkiej nauczycielki chemii z hawańskiego liceum. Okrutne morderstwo nie ma podłoża rabunkowego, dziewczyna wydaje się mieć nienaganny Życiorys i zaplecze finansowo partyjne ze strony wysoko postawionego ojczyma....

Kolejna część kubańskiego kryminału jednego z najsłynniejszych pisarzy Hawany.

Posępny porucznik Mario Conde, nie stroniący od cygar i alkoholu, wyjaśnia zagadkę zabójstwa młodziutkiej nauczycielki chemii z hawańskiego liceum. Okrutne morderstwo nie ma podłoża rabunkowego, dziewczyna wydaje się mieć nienaganny Życiorys i zaplecze finansowo partyjne ze strony wysoko postawionego ojczyma. Kolejne poszlaki nie dają jednak jednoznacznych odpowiedzi na stawiane pytania, co gorsza odkrywają coraz mniej wiarygodną prawdę.

Akcja rozgrywa się w zniszczonej rewolucją Hawanie, gdzie w prowadzeniu śledztwa przeszkadza niestandardowo postępującemu porucznikowi tropikalna wichura oraz zauroczenie seksowną panią inżynier grającą na saksofonie. Związek z Kariną okaże się wprawdzie niemożliwy, ale dostarczy pikantnych opisów scen erotycznych.

Padura wykorzystuje również formę powieści detektywistycznej do ukazania społeczeństwa kubańskiego lat 80. i codziennego życia w zniszczonej rewolucją Hawanie. Zupełnie innego od tego, które ukazuje państwowa propaganda turystyczna. Książki Padury zapraszają do zapoznania się z PRL-em a la cubana, a przy okazji do skosztowania szklaneczki kubańskiego rumu...

źródło opisu: [Wydawnictwo Znak, 2009]

Kasia | 2015-04-07
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

"I nadszedł ostatni akt stworzenia, po sześciu dniach, W których Bóg - eksperymentując ze wszystkim, co tylko można sobie wyobrazić - stworzył z niczego niebo i ziemię, rośliny i zwierzęta,rzeki i lasy, a nawet samego człowieka, nieszczęsnego Adama, natomiast stworzenie kobiety musiało być pomysłem doskonalszym i bardziej relaksującym, poczynając od stworzenia ewy, która pokazała, że jest o wiele mądrzejsza i i kompetentniejsza od Adama. Dlatego kobiety znają odpowiedź na wszystko, mają zawsze rację, podczas gdy ja mam zaledwie jedną jedyną pewność i jedną wątpliwość: jestem zakochany, ale w kobiecie, której nie potrafię poznać."
Czyż nie trzeba uwielbiać bohatera tej książki, autora zacytowanych rozważań, policjanta prowadzącego śledztwo?
a jeżeli dodatkowo na ulicach Hawany pojawia się polski fiat, to książka zyskuje kolejną gwiazdkę.
Poza tym to kryminał toczący się na ulicach Hawany, którą nieodmiennie polecam odwiedzić.

Magdalena Szyszka | 2011-09-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 września 2011

Wiosna, panie poruczniku
Druga część hawańskiego cyklu Leonardo Padury rozgrywa się wiosną, podczas Wielkiego Postu, któremu towarzyszy silny wiatr. Jest to całkiem niezła oprawa
dla melancholijnego porucznika Mario Conde, który będzie musiał rozwiązać sprawę zabójstwa pewnej młodej i powszechnie lubianej nauczycielki. A skoro wiosna,
to musi być także nowa miłość.

Porucznik Conde jeszcze raz zacznie wracać myślami do swoich czasów licealnych, do starych przyjaciół, którzy albo się gdzieś rozjechali, albo bardzo pozmieniali,
chociażby chudy Carlos, który obecnie porusza się na wózku inwalidzkim i jest coraz grubszy. Wspomnienia powrócą, ponieważ zamordowana nauczycielka uczyła
w jego starej szkole, której mury siłą rzeczy będzie musiał odwiedzić. A może by tak, po staremu, zapalić chyłkiem papierosa w szkolnej toalecie? A może
by tak wymknąć się niepostrzeżenie swoją dawną trasą, choć przecież nikt przed nim już nie zamknie głównej bramy.

Podobnie jak w poprzedniej części,...

Katalina | 2010-10-23
Przeczytana: 08 sierpnia 2010

To już drugie spotkanie z Mariem Conde i dodam,że bardzo udane.Detektyw z zacięciem filozoficznym potrafi zaczarować czytelnika i zabrać go na spacer ulicami gorącej Hawany. No i to przepiękne zdjęcie na okładce, które dodatkowo urzeka.

Annna | 2011-09-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadane
Przeczytana: 20 września 2011

Fajnie opisana Havana i zwyczaje Kubańczyków, klimat palonych cygar i upijania się rumem. Jeśli zaś chodzi o fabułę i akcję, to bardzo marnie, więcej po książki Padury raczej nie sięgnę.

Miśka | 2016-02-16
Na półkach: Mam na półce, Przeczytane