Trans w Hawanie

Wydawnictwo: Znak
Máscaras
literatura kubańska, Hawana
malinowy_rum

W centrum Hawany zostają znalezione zwłoki młodego mężczyzny ubranego w piękną czerwoną suknię. Zamordowany okazuje się synem wpływowego dyplomaty. Jest gorąco. Porucznik Mario Conde nie ma ochoty pracować, wychodzić na ulicę, chwytać przestępców. Interesuje go jedynie rum i chłód ciała nowo poznanej partnerki. Sprawa zabójstwa wyrywa go jednak z objęć kochanki. By odkryć sprawców zbrodni, policjant musi zanurzyć się w sam środek światka transwestytów i homoseksualistów. Niepisanym królem jest tam Alberto Marques, dramaturg, gwiazda kubańskiego teatru, ofiara zamieszek politycznych, które zepchnęły go na margines ludzkiej uwagi i pamięci.

Conde jest nim zafascynowany. Opowieści o paryskiej rewolcie '68 roku, Sartrze, literaturze i sztuce jedynie na pozór nie mają nic wspólnego z zabójstwem młodego mężczyzny. Wydaje się, że śledztwo utknęło w martwym punkcie. Conde jest coraz bardziej zmęczony i zniechęcony, zaczyna mieć dość pracy w policji i coraz częściej myśli o powrocie do pisarstwa. Wtedy odkrywa, że dzień, w którym został zamordowany chłopak, nie został wybrany przypadkowo - Dzień Przemienienia Pańskiego...

Bohater hawańskiej serii kryminalnej Padury, porucznik Mario Conde, to człowiek o złożonej osobowości, pełen wątpliwości i kompleksów. Jest zaprzeczeniem stereotypu macho, w dodatku niespełnionym pisarzem, który przypadkiem został zwerbowany do szkoły policyjnej. Mając za sobą dwa nieudane małżeństwa, wybiera towarzystwo rybki bojownika, szklaneczki rumu i cygara, prowadząc śledztwa w niebanalny sposób.

źródło opisu: [Znak, 2010]

Było gorąco. Zdecydowanie zbyt ciepły wiatr przyklejał do spoconego ciała drobiny niesionego swym porywem piasku i brudu. Było duszno. Mario Conde, rozczarowany wszystkim, co do tej pory go spotkało i zniechęcony do wszystkiego, co może jeszcze przyjść policjant nie miał już ochoty pracować. W taki upał nie powinno się pracować wcale... a jednak. W Lesie Hawańskim leżały zwłoki. Młody mężczyzna w krwistoczerwonej kobiecej sukni nie musiał się już martwić gorącem. W zasadzie nie przejmował się już niczym. Nie czuł więc, że zebrani ponad nim mają delikatny problem. "Skoro mamy już morderstwa popełniane na transwestytach, możemy się uważać za rozwinięty kraj".

Padura na literacką scenę wprowadza porucznika Conde nie po raz pierwszy. "Trans..." jest trzecią częścią cyklu Cztery Pory Roku, jednak od poprzedniczek, bo następczyni jeszcze się w Polsce do tej pory nie pojawiła, odróżnia ją zdecydowanie mroczny klimat i dużo intensywniejsza analiza podejmowanych tematów. Fakt, że w...

Kasia | 2015-05-01
Na półkach: Biblioteka, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 maja 2015

Najtrudniejsza z serii w Hawanie Leonarda Padury.
Analiza, przemyślenia, jest też historia morderstwa transwestyty i przyjaźni Mario Conde i Chudego. Ale już dużo mniej obrazów Hawany. Raczej systemu osaczającego człowieka z każdej strony. i nie wiesz do końca kto jest kim, ale wiesz, że ONI wiedzą wszystko.
Właśnie widzę, że książka współgra z moją kolejną lekturą OFIARA 44, wynikająca z obejrzenia filmu SYSTEM.
Kiepsko czyta się w komunikacji - wymaga większego skupienia i analizy.

Elżbieta | 2015-07-27
Przeczytana: 24 lipca 2015

Ten rodzaj opowiadania historii kryminalnej nie należy do moich ulubionych.To niech będzie moją opinią, innym może odpowiada,należy próbować.

Ladybirdd | 2016-04-25
Eguzkia | 2015-06-10