Taras z uroczynem

Seria: Lemur
Wydawnictwo: Świat Książki
Varanda do frangipani
literatura afrykańska

Smaczny kąsek dla wszystkich, którzy poszukują w literaturze czegoś oryginalnego. Odświeżające połączenie afrykańskiej egzotyki z intrygą sensacyjną, obserwacjami obyczajowymi i nieco czarnym humorem. Ermelindo, skromny cieśla, nie żyje od dwudziestu lat. Niestety, po niezgodnym z tradycją pochówku stał się zbłąkanym duchem. By zaznać ostatecznego spokoju, musi wstąpić w kogoś żywego, kto...

Ermelindo, skromny cieśla, nie żyje od dwudziestu lat. Niestety, po niezgodnym z tradycją pochówku stał się zbłąkanym duchem. By zaznać ostatecznego spokoju, musi wstąpić w kogoś żywego, kto niebawem umrze i zostanie normalnie pochowany. W ten sposób "wchodzi" w Izidine'a - inspektora policji, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa dyrektora miejscowego domu starców...

źródło opisu: [Świat Książki, 2009]

Medellin | 2015-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Nie wiem do końca co w tej książce mi nie grało. Skusiłem się egzotyką, bo jest to moja pierwsza przeczytana książka mozambicka. Jest w niej realizm magiczny i to miejscami świetny, ale nawet on nie wciąga. Zamiast przeczytać tę krótką powieść jednym tchem, męczyłem się nad nią kilka dni. Opisana historia nie przykuła mojej uwagi. Być może jest to wina narracji - można się pogubić w tym kto mówi w danej chwili i w ogóle kto jest kim.

Rosalia_de_Castro | 2014-10-23
Na półkach: 2014, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 22 października 2014

Powieść jest reklamowana jako kryminał z kręgu realizmu magicznego. Akcja toczy się w byłej portugalskiej kolonii w Afryce, w domu opieki dla starców, gdzie pewnego dnia zostały znalezione zwłoki jego dyrektora. Śledztwo prowadzi inspektor policji, w którego ciało wchodzi duch nieżyjącego od 20 lat cieśli Ermelinda. Inspektor może przesłuchiwać świadków jedynie nocą, a na dodatek okazuje się, że każdy z mieszkańców przyznaje się do morderstwa. Nie jest to typowy kryminał, jest to raczej wolno snująca się opowieść o odchodzeniu, o starości, o tym, że nic nie jest takie, jakim się być wydaje... Dla mnie bardziej powieść magiczna, tym bardziej, że toczy się w nieznanym mi kręgu kulturowym. Polecam tym, którzy mają ochotę odkryć coś nowego. Zdecydowanie.

Marlena | 2010-09-13
Przeczytana: 13 września 2010

"To powieść kryminalna, utrzymana w konwencji realizmu magicznego, jest pamiętnikiem zza grobu (..)"

Powieści kryminalnych trochę w swoim krótkim życiu przeczytałam. "Taras z uroczynem" mnie nie zaskoczył, nie poczułam niczego niezwykłego. Ot taka sobie książka. A przyznam się, że po raz pierwszy zetknęłam się z autorem. I myślę, że po raz ostatni, niestety.

Książka jest z jednej strony dosyć trudna. Skomplikowana, między innymi pod względem narracji. W moim przypadku oznacza to, że często się gubiłam kto teraz mówi. A nie lubię tego. Poza tym akcja. Z jednej strony baaardzo powolna, bo niby coś się dzieje, ale tak naprawdę to nie za wiele. Przytułek dla starszych ludzi w starej fortecy czekających na śmierć.. Rozmowy z pensjonariuszami, którzy nie wiadomo czy kłamią, czy zmyślają czy mówią prawdę. A z drugiej strony czasami nie nadążałam za akcją. Nie ma wyraźnie określonych ram czasowych. Coś się dzieje, przyjeżdża młody policjant do fortecy-przytułku by odkryć kto zabił....

Booka | 2010-09-14
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2010

Powieść kryminalna... Ani powieść, ani kryminalna jak dla mnie. Jeśli się uprzeć, to rzeczywiście można stwierdzić, że obraca się w kręgu realizmu magicznego. I chociaż uwielbiam takie klimaty, ta książka mnie wymęczyła. Stylem, językiem i historią.

srebrnanatalia | 2015-05-20
Przeczytana: 2010 rok

...że oryginalna to fakt....

Sylwia Domańska | 2015-06-11

realizm magiczny w afrykanskim wydaniu

corbeau | 2016-07-01
Klaudia | 2016-06-25