Powrót do domu

Tłumaczenie: Magdalena Jatowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Die Heimkehr
978-83-247-0472-9

Wybitna powieść jednego z najlepszych współczesnych pisarzy niemieckich rozgrywa się przez ostatnie pół wieku. Łączy zaskakującą historię rodzinną z wytrawną psychologią i refleksjami natury moralnej. Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który wraca z Syberii do domu i zastaje żonę u boku innego. Próbując po latach...

Peter Debauer, prawnik i intelektualista, przeczytał w dzieciństwie fragment książki o niemieckim żołnierzu, który wraca z Syberii do domu i zastaje żonę u boku innego. Próbując po latach zidentyfikować powieść i jej autora, nieoczekiwanie odkrywa tajemnicę swych rodziców i poznaje ukochaną kobietę.

Prywatne "śledztwo" każe mu – i nam – zastanowić się nad sensem dobra, zła, odpowiedzialności za słowa i za czyny, i nad miłością, która nie wszystko usprawiedliwia.

książek: 2095
niebieska | 2011-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2011, 2013
Przeczytana: 01 marca 2011

Ta książka naprzemiennie mnie pociągała i odpychała. Skłaniała do myślenia i wzruszeń, wywołując emocje od zachwytu po znużenie.
Fascynowała mnie tak bardzo że chciałam ją przeczytać natychmiast a zarazem szkoda mi było tak szybko się z nią rozstawać.
Relacja niezwykle głęboka i szczera, podobnie jak w "Lektorze "a jednak to zupełnie inna książka i inna historia, napisana jednak z podobną znajomością psychiki i natury ludzkiej.
Piękna proza.

Fretkowniczka | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Nie rozumiem, po co niektórzy z uporem maniaka streszczają wszystkie przeczytane przez siebie książki? Chodzi chyba o wystawienie opinii, a nie podawanie innym czytelnikom na talerzu gotowej treści? A już powalające jest dla mnie opisywanie "w skrócie" takiej prozy jak "Lektor" czy "Powrót do domu". Mierzcie siły na zamiary. To, że reżyserom udaje się z takiej prozy wyłonić historię na dobry film i dobrze go nakręcić nie oznacza bynajmniej, że dzieło takie ogranicza się zaledwie do owego wątku. A pisanie o nim z takimi detalami spłyca jego wartość niemiłosiernie.
Polecam wszystkim ceniącym ambitną prozę. Dużo refleksji i filozoficznych rozważań, ale w przystępnej formie.

Muminka | 2014-02-05
Przeczytana: 02 lutego 2014

Narrator wodzi czytelnika za nos. Z jednej strony jedna czwarta książki to refleksje nad fikcyjną (?) opowieścią o żołnierzu niemieckim, który wracając po latach z rosyjskiej niewoli dowiaduje się, że został uznany za zmarłego. Okazuje się, że żona wyszła za innego mężczyznę, spodziewa się jego dziecka. Oczywiście bohater wyznający zasadę że wszystko już było odnajduje paralelizm tej historii i Odysei. Jest redaktorem w jednym z wydawnictw i analizuje tę historię na wielu płaszczyznach. Jednocześnie zaczyna badać swoją przeszłość gdy odkrywa, że matka go okłamała i nigdy nie była mężatką, a biologiczny ojciec jest nieznany. Próba konfrontacji z matką odgrzebuje bolesną przeszłość i obnaża spustoszenia, jakie wywołała druga wojna światowa. Rozrachunek z przeszłością prowadzi go do snucia refleksji nad ludzką moralnością w ogóle, próby mitologizowania swoich początków oraz dywagacji o kolejnych osobach czy zdarzeniach. Trochę niespójna fabuła, miejscami nużąca i bardzo...

Małgorzata48 | 2012-06-25
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Mit Odyseusza, powracającego do domu po latach tułaczki wojennej, przewija się w powieści kilkakrotnie. Współczesne losy bohatera stale nawiązują do przeszłości wojennej, do czasów jego wczesnego dzieciństwa.
Bohater, to młody niemiecki intelektualista, urodzony w czasie wojny, wychowywany był tylko przez matkę. O ojcu wiedział tyle,że zaginął, Matka nie opowiadała mu o nim wiele, podobnie jak dziadkowie, rodzice ojca, u których spędzał każde wakacje we Szwajcarii. Bohater trafia na manuskrypt powieści (szkicu powieści) o powrocie z wojny mężczyzny ( ojca?) Zafascynowany mitem współczesnego Odyseusza tropi losy tego manuskryptu. Kiedy okazuje się, że autorem jest jego ojciec, naukowiec jedzie do USA, do Nowego Yorku , odszukuje go, zapoznaje się z nim , ale nie ujawnia, że jest jego synem. Incognito uczestniczy w kontrowersyjnych zajęciach ojca na uczelni.
Ojciec będąc znanym naukowcem, filozofem - etykiem poddaje grupę młodych ludzi, swoich studentów, zadziwiającej próbie...

Dotka76 | 2012-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Nie ma porównania z doskonałym "Lektorem".
Jednak nadal w stylu autora, który lubi spojrzenie w głąb.
Raczej nie dla fanek Judi Picoult.

Anna | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

no niezła, chociaż wbrew temu o czym opowiada, trochę bezbarwna

Helena | 2012-08-08
Przeczytana: 31 lipca 2012

Zmusza do niezłego wysiłku intelektualnego, bo rozważania głównego bohatera w zderzeniu z faktem odnalezienia w Ameryce swojego nazistowskiego ojca i filozoficzne próby usprawiedliwienia (?) tego co się działo w latach II wojny światowej budzą wewnętrzną dyskusję z własnymi pogladami na tę sprawę. Jedyny lekki wątek to historia miłosna Petera i Barbary, a także – ciekawie zarysowany okres odnowy państwa niemieckiego po upadku muru berlińskiego. Książka zostaje w pamięci.

klaramorfina | 2011-06-20
Na półkach: Niemiecka, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2011

książka jak najbardziej warta przeczytania.

| 2010-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2010

Taka sobie, fanom historii Niemiec i filozofii powinna się podobać.

książek: 1919
Vinga | 2016-11-29