W cieniu zbrodni

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
I Skuggan av ett brott
zbrodnia, morderstwo, tajemnica
Aga

Książka opowiada o zbrodni stulecia w Szwecji, która na wiele pokoleń naznaczyła losy rodziny von Sydowów hańbą, wstydem i bólem. W roku 1932 Friedrik von Sydow zamordował swojego ojca Hjalmara oraz dwie służące, po czym zastrzelił żonę i siebie. Autorka próbuje odkryć przyczynę tragedii, szkicując portrety wszystkich uwikłanych w nią członków rodziny. Trudno sobie wyobrazić osobę bardziej odpowiednią do przeprowadzenia takiego śledztwa: Henschen jest bowiem wnuczką zamordowanego Hjalmara von Sydowa oraz siostrzenicą mordercy - Fredrika.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

neta | 2013-10-17
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2009

Niespotykana lektura!
Przejmująca, a jednocześnie w barwny sposób opowiedziana.
Poza całą niesamowitością samej treści, zadziwia również szczegółowo odmalowane tło obyczajowe i polityczne trudnych lat międzywojennych, pełnych niepokojów społecznych i nadciągających strajków robotniczych w Szwecji.
Pozycja godna polecenia, jako zupełnie inne od klasycznego spojrzenie na kryminał, dla jego wielbicieli; ale także dla osób, które nie zaczytują się szczególnie tym gatunkiem, z powodu inności, która ją charakteryzuje.

Kaklucha | 2013-03-18
Przeczytana: 17 marca 2013

Opowieść o korzeniach zbrodni. Wnuczka relacjonuje historię, która przed laty doprowadziła do morderstwa. Bardziej powieść obyczajowa niż kryminał.

Choć spodziewałam się czegoś bardziej beletryzowanego, książka mnie nie zawiodła. Helena Henschen przedstawia nam bolesną historię swojej rodziny, naznaczonej tragicznym zdarzeniem sprzed kilkudziesięciu lat. Prowadzi śledztwo, które daje raczej marne rezultaty, bo morderstwa dokonane przez jej wuja stanowiły tabu dla jej matki i otoczenia. I tak autorka skazana jest na spekulacje... Najbardziej poruszający jest koniec, gdzie pisarka stara się odtworzyć niemalże minuta po minucie ostatnie chwile życia Frederika i Sofie. Ten fragment ma moc, bo udało mu się wzbudzić we mnie zarówno grozę, jak i współczucie dla fatalnego końca bohaterów.

Pucka69 | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

Wszystko dzieje się w niej tak leniwie. Informacje na temat zbrodni są tak skąpe. Przez całą książkę "bałam się" że niczego się nie dowiemy. A jednak ...

Magdalena | 2011-11-29
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2012

Wymęczona

mimbla5 | 2014-06-23
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Lektura nieco męcząca. Sądząc z opisu można spodziewać się Bóg wie czego, ale w praniu okazało się, że całość jest mocno, hmmm, wymęczona. Ani to czysta sensacja, ani rzetelne studium psychologiczne, coś pomiędzy, ale co może być między tymi dwoma typami literatury?

krecik03 | 2013-05-28
Przeczytana: 28 maja 2013

Pozostawiła po sobie książkowego kaca, sprawiła, że nie mogłam przestać czytać, wciągnęła w swój świat. Jak najbardziej na plus.

olaf2009 | 2013-11-06
Przeczytana: 2009 rok

oparta na autentycznych wydarzeniach, czyta się jak kryminał

Catherine19 | 2016-08-08
PannaMarple | 2016-05-25