Sztylet wenecki

Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
PRL, thriller

We własnej willi zostaje zamordowany profesor historii. Milicja powierza jednemu z jego dawnych studentów, Jackowi Joachimowi, zadanie wtopienia się w środowisko rodzinne ofiary i odnalezienia zabójcy. Śledczy, wspomagany przez młodą historyk Ewę, natrafia wkrótce na ślad zaginionego sztyletu weneckiego, unikatowego przedmiotu, którego historia sięga daleko wstecz w rodowodzie profesora i osób z jego otoczenia. Tymczasem słoneczna willa staje się niemym świadkiem rozgrywek pomiędzy znajomymi profesora, z których każdy jest potencjalnym podejrzanym. Kolejne niewyjaśnione i niebezpieczne dla życia śledczych zdarzenia jasno wskazują, że wśród zgromadzonych znajduje się przestępca, który w celu zdobycia tytułowego sztyletu nie cofnie się przed niczym.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

Jacek | 2015-09-29
Przeczytana: 29 września 2015

Skończyłem czytać kilka minut temu. Zwykle daje sobie czas na przemyślenia i nie spieszę się z opinią. Tym razem jest inaczej.
Po przeczytaniu sporej liczby kryminałów, w tym polskich autorów, sięganie po kolejny tytuł, kolejnego twórce wiąże się z ryzykiem przesytu i nudy. Ale na półce w bibliotece znalazłem coś nowego i uznałem, że warto spróbować. Na okładce znaczek i podpis Klub srebrnego klucza. Skojarzyłem z serią kryminałów (w innym formacie) z PRL-u o podobnej nazwie (kluczyk, nie klucz, ale rzeczony klucz taki sam), uznałem jednak, że to odnowienie serii. I dopiero po przeczytaniu całkiem sporej partii książki zauważyłem, że to stary kryminał. Poznałem po słowie "milicjant"... Zapewne nie świadczy to o mojej spostrzegawczości...
Do rzeczy. Książka sygnowana nazwiskiem Joachim (tak się też nazywa narrator) jest bardzo zręcznie napisaną powieścią, właściwie wielowątkową nawet, choć oczywiście motyw zbrodni jest na pierwszym miejscu. Podoba mi się, bo gdyby nie, drobne...

Bed | 2010-12-20
Przeczytana: 18 grudnia 2010

Akcja tej powieści,wydanej niedawno toczy się w PRL. Na kartach książki nie jest on taki siermiężny, jakby się zdawało. Była prywatna inicjatywa, domy z basenem, duże pieniądze. Pewnego dnia w domu pod lipami zamordowano profesora historii. Co było przyczyną zabójstwa? Jego badania nad pechową kolekcją klejnotów z charakterystycznym sztyletem weneckim, maszynopis jego pracy naukowej, jego charakter czy układy z bliskimi? Do śledztwa wyznaczono byłego ucznia profesora, historyka i milicjanta. Taki melanż Bonda i 07 zgłoś się :). Mordercę niełatwo namierzyć w licznym gronie podejrzanych.
Książka lekko napisana, z pewnym dowcipem. Duży plus to historyczne wątki sięgające XVIII w.
Dla wielbicieli kryminału retro, także dla tych co kiedyś lubili Nienackiego :). Warto spróbować.

kargulenka | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

We wcześniejszych opiniach natrafiłam na niezwykle trafne porównanie z Panem Samochodzikiem. Książka napisana dokładnie w tym klimacie przeniosła mnie do magicznych czasów jeżdżących po ulicach syrenek oraz budek telefonicznych z niedziałającymi aparatami. Wielki plus za nastrój minionej epoki i .... oczywiście głównego bohatera. Pewnie niezłe ciacho z niego było:)

cloisters | 2014-07-10

Powrót po latach. Jeden z pierwszych kryminałów, które czytałam jako nastolatka. I wciąż się podoba. Klimat, dialogi, bohaterowie. Kryminały nie muszą być mroczne i ciężkie, jak ta cała literatura Północy.

Ewelinka | 2012-11-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 2012 rok

Czy morderstwo profesora wiąże się z drogocennymi klejnotami? Czy Jacek Joachim wybierze właściwą dziewczynę na aktualną sympatię? Co wydarzyło się w domu pod kasztanami? Co kryła klatka papugi? Czy miłośnicy twórczości Karola Maya mogą mieć niecne zamiary? Odpowiedzi na te pytania znajdują się oczywiście w tej książeczce, którą czytałam wielokrotnie i nie jeden raz jeszcze do niej wrócę.

nicholas | 2011-05-23
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 23 maja 2011

Mozna przeczytac. Ksiazka momentami zabawna. Nie powala na kolana, ale strata czasu tez nie jest:)

kmiters | 2016-09-28
Przeczytana: 30 listopada 2016