Ekspedycja Kolitz

Cykl: Ewa Zakrzewska (tom 1) | Seria: Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
klasztor, wykopaliska

Lata osiemdziesiąte XIX wieku. Cysterski klasztor w niemieckiej miejscowości Kolitz powoli popada w ruinę. Do zniszczenia kilkusetletnich murów starają się nie dopuścić przysłani z Berlina fachowcy, wśród których jest Otto Kleist. Młody historyk rusza śladem zmarłego przed laty ojca i rozpoczyna w Kolitz prywatne poszukiwania. Zamierza odkryć sekret budowli, podejrzewając, że ma on związek z rodzinną tragedią. Ponad sto lat później tropem tajemnicy sprzed wieków podąża kilkoro archeologów. Rozwiązanie zagadki wydaje się bliskie... Jednak nie tylko klasztor ma coś do ukrycia. Gdy teraźniejszość coraz mocniej splata się z przeszłością, bieg wydarzeń komplikują nietypowe zainteresowania poszukiwaczy, podjęte kiedyś błędne decyzje i kobieta, której trudno się oprzeć.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

"Ekspedycja Kolitz"to nie kryminał, to powieść sensacyjno-obyczajowa, chociaż trup i morderstwo jest, ale popełnione przed laty.
Podczas prac wykopaliskowych w klasztorze cystersów, grupa archeologów natrafia na pamiętnik napisany przez pod koniec XIX wieku, przez Ottona, który starał się odkryć sekret tego klasztoru, który doprowadził do rodzinnej tragedii( bardzo ciekawy pamiętnik, chociaż ciężko się go czyta)
Niestety sam został zamordowany, a jego szczątki wraz z planem klasztoru znaleźli archeologowie i teraz oni próbują rozwiązać tą tajemnicę.
Pomysł na książkę bardzo ciekawy, trochę gorzej z wykonaniem. Niektóre sceny niepotrzebne, odbiegające od tematu, albo wykład na temat historii zakonu cystersów i jego historii długie i nużące.
Gdyby nie te niepotrzebne dłużyzny, akcja byłaby bardziej ciekawa, chociaż muszę przyznać, że czytałam tą książkę z zainteresowaniem.
Duża plejada postaci, też jak dla mnie za długa, bo każdy ma tu swoją historię która odbiega od tematu.
Końcówka...

Jacek | 2015-10-14
Przeczytana: 11 października 2015

Powieść jest z tych wciągających, ale to jeszcze nie powód, by oceniać nadmiernie wysoko. Przede wszystkim początek na poły historyczny, na poły sensacyjny zachęca, po czym pada zupełnie, bo autorka przenosi się do współczesności. Dlaczego jednak nie używa współczesnej nazwy Kołbacz - nie wiem (dla niedowiarków - proszę przeczytać opis klasztoru, a następnie obejrzeć fotografie). Gdyby jeszcze masowo pojawili się mieszkańcy, to dałoby się zrozumieć. Jednakże w powieści ledwie pojawiają się bardzo nieliczni autochtoni, bowiem fabuła dotyczy prawie wyłącznie grupy przybyszów. A to, że w Kołbaczu nie znaleziono skarbów - nie ma chyba w beletrystyce znaczenia.
Największą grupą zawodową są archeolodzy, którzy specjalizują się w wielu dziedzinach nauk, w tym historii. Z całym szacunkiem - studia historyczne i archeologiczne nie są identyczne. Przy okazji przydługie informacje wstępne o historii miejsca są podane w sposób niezmiernie sztuczny. Podobnie zresztą jak przedstawienie ekipy...

desaparecido | 2013-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2013

Książkę kupiłem na wyprzedaży za 5 zł i mniej więcej tyle jest warta. Opis na okładce zachęcający, jednak zawartość już niekoniecznie. Rozbudzone nadzieje na ciekawą historię więdną definitywnie jakoś tak w połowie książki.

biedronka826 | 2011-02-03
Przeczytana: 2010 rok

Czytając tą książkę pomyślałam...wątek podobny jak w Panu Samochodziku...tajemnica klasztoru cysterskiego...grupa studentów na czele z archeologiem prowadzi wykopaliska wokół klasztoru...znajdują szczątki zabitego człowieka, a pod płytą w kościele jego dziennik...wtedy się zaczyna szukanie skarbu i wyjaśnianie zagadki. Książka ta zawiera nie tylko wątek sensacyjny. Nie ma tu ciągłych zwrotów akcji, nie trzyma w napięciu, ale ma coś w zamian.
Ciekawy opis bohaterów tych drugoplanowych też,ich rozterki, a także relacje jakie miedzy nimi się tworzą. Bohaterowie na pozór wydają się zupełnie inni niż są w rzeczywistości. Dla mnie ciekawą postacią jest ksiądz - a czemu? Sprawdźcie sami, myślę że warto.

Wielu znajdzie w tej książce coś dla siebie, trochę sensacji, wątek obyczajowy i trochę intrygi na koniec. Podobało mi się że sensacja i obyczajowość nie są oderwane od siebie a dopełniają się - dlatego dobrze czyta się tę książkę.

Monika | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Książka z serii lekkich, łatwych i przyjemnych — do przeczytania w jeden wieczór. Zaliczyłabym ją do powieści sensacyjno-przygodowych w klimacie książek o Panu Samochodziku. Prolog i Epilog przenosi nas w lata 80. XIX wieku i aż prosi się, żeby tę historię nieco rozbudować. Akcja właściwa to lata współczesne i prace grupy archeologów w ruinach starego klasztoru w Kolicach. Trochę historii, trochę wątku miłosnego, trochę wątku awanturniczo-przygodowego, a wszystko napisane lekkim piórem. Miła odskocznia od poważniejszej lektury i nic poza tym.

Aneta | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Jest w tej książce coś, co wciąga, zachęca do czytania jej dalej. Może to, że czytelnik ma nadzieję, że końcu coś zacznie się dziać?

Główny wątek utworu, prace archeologiczne w cysterskim klasztorze w Kolicach, tajemnica, zagadka - już to bardzo dużo obiecuje czytelnikowi. Jednak czytelnik, który lubi rozwiązywać zagadkę razem z bohaterami, czasem się bać, a czasem być o krok od bohaterów, zawiedzie się.

Już od pierwszych zdań, wydaje się, że historia opowiedziana na kartach powieści będzie po prostu romansem, historią miłości, trudnej miłości, czy związku. Otóż On- Piotr, zaprasza do pomocy swoją dawną koleżankę ze studiów, Ewę. Z czasem okazuje się, że łączyło ich coś więcej. I chyba żadne z nich jeszcze się z tym nie uporało, mimo upływu wielu lat. Być może mieli szanse na poukładanie wszystkiego od nowa, ale jak to w klasycznych dramatach bywa, pojawia się ktoś trzeci, student Piotra - Robert. Jego relacje z panią antropolog stają się coraz bardziej zażyłe, co denerwuje...

ZapomnianaBiblioteka | 2013-10-19
Przeczytana: 16 września 2013

„Klub Srebrnego Klucza” to jedna z kultowych serii kryminalnych wydawanych w latach PRL-u. Do 1991 r. powieści ukazywały się nakładem wydawnictwa „Iskry.” Po kilkunastoletniej przerwie reanimacji serii podjęło się wydawnictwo Zysk i S-ka. Do 2012 r. wydano około trzydziestu pozycji. Trochę wznowień takich klasyków jak Helena Sekuła czy Krzysztof Kąkolewski oraz kilkanaście premierowych książek. Wśród tych ostatnich są trzy powieści Katarzyny Rygiel. Przeczytałem pierwszą z nich pt. „Ekspedycja Kolitz.”

Muszę się przyznać, że przed sięgnięciem po tę książkę miałem spore wątpliwości. Zerknąłem bowiem na bibliografię Autorki i z nutką niepokoju przeczytałem tytuły dwóch jej debiutanckich powieści „Pod powiekami” oraz „Miłość i samotność.” Moja obawa wzmogła się po znalezieniu informacji, że Katarzyna Rygiel fascynuje m.in. się powieściami współczesnych pisarzy iberyjskich i latynoamerykańskich. To zupełnie obcy dla mnie powieściowy świat, który kojarzy mi się bardziej z romantycznymi...

filak | 2016-07-03

Książka zawiera wiele elementów, które lubię - jest stary pocysterski klasztor na pomorzu Zachodnim i ekipa archeologów i poszukiwanie skarbu z przeszłości i całkiem fajny wakacyjno-przygodowy klimat z domieszką różnych ciekawostek (z zakresu archeologii, antropologii i historii). Całość została zgrabnie połączona i naprawdę nieźle się czyta.

Jedynym minusem jest mocno przerysowane, jedno-workowe przedstawianie ludzi chodzących z wykrywaczem - jako półświatek i gnane chęcią zysku hieny rozkopujące archeologiczne stanowiska. Momentami ten wątek brzmi aż groteskowo - np. jeden z bohaterów ze zgrozą myśli, jak zareagowałaby jego matka, gdyby wiedziała, że TO robi...

P.S. Dla panów ewentualnym dodatkowym minusem może być dość rozbudowany wątek romansowy. ;)

Agula | 2012-06-08
Przeczytana: 22 lipca 2012

Czytam...
i czytam...
i skończyć nie mogę...

Kasia Kalbarczyk | 2015-02-17

Wzmianka o archeologach na tropie tajemnic sprzed wieków i fakt, że autorka skończyła archeologię zachęciły mnie wystarczająco by kupić tą książkę, jako że sama akurat studiuję ten kierunek. Miałam nadzieję na poważne potraktowanie tematu i nie bawienie się w jakieś pseudoarcheologie. Może wymagania miałam nieco wyższe, ale książka i tak poległa. Więcej było w niej romansu niż kryminału, a zakończenie z archeologami odkrywającymi skrzynię ze złotem sprawiło, że miałam ochotę rzucić ją w kąt. Czekałam już tylko na odnalezienie szczątków tyranozaura pod tym kościołem...