Powieść kryminalna z akcją w przedwojennym Krakowie. Jest wiosna 1939 roku. W mieście giną żydowscy antykwariusze, a po jego zaułkach kręcą się dziwne osoby: nazistowski szpieg Romanow, hiszpański zakonnik Carlos i sławny nożownik z Warszawy, Maciek Messer. Każdego z nich przysłał inny mocodawca. Wszyscy szukają tajemniczego manuskryptu, ukrytego w Polsce przez Bractwo Alchemików, który może zmienić losy świata... Inteligentna rozrywka, pełna krakowskich smaczków, z intrygą jakiej nie powstydziłby się sam Dan Brown.

źródło opisu: http://kuzminscy.com/

źródło okładki: Świat Książki

basik | 2016-04-04

"Sekret Kroke" dla mnie to wielki niewypał. Kryminał musi mieć ciekawą akcję lub zagadkę, dobrze prowadzone śledztwo, ciekawych bohaterów i wcale nie musi trzymać w napięciu, ale musi wciągać. A tu tego wszystkiego brak.
Dobry pomysł na książkę, natomiast wykonanie to już inna sprawa. To taka powieść szpiegowsko-kryminalna z dużą dawką humoru, która mnie czasami po prostu nudziła, ale byłam ciekawa zakończenia więc brnęłam dalej, żeby się całkowicie rozczarować.
Jedynym plusem są opisy Kazimierza, który doskonale znam i z przyjemnością wędrowałam po jego uliczkach.
Porównanie do książek Browna czy Krajewskiego to też jakieś wielkie nieporozumienie, bo daleko tej powieści i do treści i do stylu pisania tych autorów.

Jacek | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Podoba mi się styl autorów, choć do ideału jeszcze daleko. Wartka akcja, nieźle zarysowane postacie (nie wszystkie, niestety), dobrze wybrany moment historii, ze znawstwem pokazane tło obyczajowe, narodowościowe i polityczne to atuty książki. Zbyt wiele komplikacji i zbiegów okoliczności - to wady. Dlatego trudno mi jednoznacznie podsumować powieść, chyba sensacyjną, państwa Kuźmińskich. Mam też mieszane uczucia wobec zabawy w poszukiwanie sytuacji i osób, zawartych w książce - jak choćby Tomasz Wilmowski czy Carlos Chacal. Z jednej strony zabawa, z drugiej jednak zbyt drażni w powieści w gruncie rzeczy poważnej. A zakończenie? Może zbyt cukierkowe?
Ale dla rozrywki przeczytać można.

nellanna | 2015-10-09

Zaliczam do przeczytane ale nie jest to zgodne z prawdą.
Niby jest spora wiedza i dobry pomysł, genius loci Kazimierza i atrakcyjne czasy oraz środowisko ale... brakuje talentu literackiego. Niestety, choć czasy są takie, że co drugi człowiek stuka w klawiaturę a potem wydaje- to jednak pisarzy z prawdziwego zdarzenia od tego nie przybywa. I podejrzewam, że ta liczba się zmniejsza, paradoksalnie, w dalszym ciągu. Bo pisarze nie lubią byle jakiego tłoku, specyfika ich zajęcia na tym polega. Do stworzenia powieści, która autentycznie wciąga potrzeba czegoś więcej niż wygadania.Tekstowi brak rytmu. czyta się tę książkę tak jak chodzi boso, po kamienistym brzegu. Niektórzy to lubią, na przykład masochiści. Ja- unikam.

astaldohil | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Dobra, acz nieporywająca lektura. Pomijając ciekawie odmalowane tło i liczne, czasem trafione intertekstualne aluzje do mniej, lub bardziej znanych dzieł literackich, filmowych, tudzież muzycznych, "Sekret Kroke" nie ma do zaoferowanie wiele więcej niż zwykłe, tanie czytadło, o którym zapomina się krótko po zakończeniu.

Sugestie podobieństwa "Sekretu Kroke" do dokonań Dana Browna i Marka Krajewskiego uważam za kompletnie chybione. Zagadka tajemniczego manuskryptu nie ma w sobie ani krztyny finezji a sam przedmiot, o który zabiegają specjalni wysłannicy "wielkich tego świata" w ostatecznym rozrachunku sprawia wrażenie nie wartego takiego zachodu.

Nie jest to również kryminał. Owszem, mamy tu intrygę, lecz jest ona dość grubymi nićmi szyta. Bliżej tej książce do powieści szpiegowskiej, czy awanturniczej i jako taka dostarcza pewnej dozy przyjemności, aczkolwiek jest to uczucie pojawiające się w trakcie lektury raczej rzadko. Zwroty akcji nieczęsto zaskakują a samo zakończenie...

asia_32 | 2015-10-30
Przeczytana: 30 października 2015

Kuźmińscy stworzyli całkiem niezły miejski kryminał retro.Tajemniczy manuskrypt,walka szpiegów,piękna dziewczyna i ciekawa zabawa konwencją,w tym kilka nawiązań do Kodu da Vinci Browna i pewnych tekstów z kultowych seriali."Sekret Kroke" to gwarancja dobrej zabawy intelektualnej w jesienny wieczór.Polecam!

ZapomnianaBiblioteka | 2014-01-15
Przeczytana: grudzień 2013

Akcja debiutanckiej powieści Małgorzaty i Michała Kuźmińskich „Sekret Kroke” toczy się kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Do Krakowa przyjeżdża niemiecki szpieg, książę Michaił Romanow. Otrzymuje on zlecenie odnalezienia tajemniczego manuskryptu, który może zmienić losy świata. Manuskrypt chroniony przez Bractwo Alchemików, prawdopodobnie ukryty jest w którymś z antykwariatów na krakowskim Kazimierzu. Romanow ma przed sobą trudne zadanie do wykonania. W tym samym celu bowiem podwawelski gród odwiedzili również dwaj inni poszukiwacze manuskryptu. Jednym z nich jest „przedstawiciel” Watykanu, zakonnik Carlos, drugi to Maciek Messer, słynny warszawski nożownik, wynajęty przez bogatego kolekcjonera zza oceanu.

Więcej na:

Kasia | 2011-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2011

Jestem bardzo zadowolona. Na okładce przeczytałam, że książka jest stylu m. in. Dana Browna. Trochę się przeraziłam, ale na szczęście okazało się, że z dana Browna są tam dwa elementy: krótkie podrozdziały, które rewelacyjnie sprawdzają się jako przeplatane elementy każdego z motywów. Kolejnym elementem jest pomysł na fundament fabuły. Poza tym świetny styl opowiadania, rześki, szybki i dowcipny przypomina trochę powieści amerykańskiego pisarza. Książka jest bogata w liczne aluzje do literatury, sztuki, jest świetnym prezentem dla Krakowian, a czyta się ją tak szybko i bezboleśnie, że rzadko zdarza się aż tak przyjemna lektura. Pomysł z ewangelią wg Józefa trochę mnie zmroził, ale autorzy bardzo sprytnie wybrnęli z tego problemu. Bardzo polecam!

Erast | 2013-07-27

Długo polska literatura sensacyjna/przygodowa czekała na wpasowanie do niej zagadek naszej historii. Ostatnim apologetom takiego nurtu był chyba Z. Nienacki i jego Pan Samochodzik. Mamy w sumie wspaniałą historię, a naśladowców S. Berry'ego czy Vandenberga jak na lekarstwo. Aż wreszcie pojawili się autorzy i zmierzyli z takim gatunkiem. Jak wyszło ?
Fabuła trzyma się konwencji (stara tajemnica, agenci półświatka, SS i Watykan, zaginiony artefakt itp.), niezłe, miejscami świetne dialogi, ciekawa narracja, w sumie jak na debiut wszystko ok, ale bez specjalnych fajerwerków.
Ma ta książka u mnie jednak trzy wielkie plusy. Pierwszy że wreszcie ktoś odważył się wsiąść za taki temat. Drugi to wspaniały, plastyczny, prawie organoleptyczny miejscami opis krakowskiego, przedwojennego Kazimierza. Majstersztyk. Trzeci to gra konwencjami i nawiązaniami do kultury masowej, w jaką wciągają nasz co chwila autorzy. Wkomponowane w narracje lub dialogi odesłania do współczesnej polityki, sławnych...

Cardio | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mówiąc najoględniej, ta książka - mimo ciekawego pomysłu - okazała się kompletnym niewypałem. Tyle zapoczątkowano wątków, które można by zgrabnie rozwinąć, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej byłoby zrozumieć nieznośnego Miszę Romanowa czy Ritę i... Klapa - nic z tego nie wyszło, a czytelnik wie tylko tyle (i to dzięki dokładniejszemu wczytaniu się), że Romanow to wprawdzie z TYCH Romanowów, ale dalszy krewniak, albo że Rita w gruncie rzeczy prostytuuje się, bo lubi i kabluje nazistom również, bo lubi.
Próba konstrukcji fabuły, w której wiele wątków splata się w jeden nie należy do najprostszych, co tutaj niestety widać. Wszystko jest jakieś marne, papierowe, mizerne.
Napompowane rodem z Harlequina opisy intymnych momentów aż śmieszą, a samo rozwiązanie totalnie nie satysfakcjonuje. Dlaczego tego nie robi? Otóż w chwili, kiedy Rebeka odkrywa, o co może chodzić, cudowny i kompetentny Misza nie chce o tym słyszeć. Bo woli patrzeć w jej wielkie, czarne oczy. Gratuluję.
Podsumowując,...

luthien | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Książka doskonała na chłodne zimowe wieczory - niezbyt wymagająca ale równocześnie nienudna :) Plusem pozycji jest ciekawie przedstawione tło (przedwojenny Kraków, nieco napięta atmosfera tuż przed wybuchem II wojny światowej, klimat Kazimierza, którego zasmakować można jeszcze czasem, gdy wie się gdzie i czego szukać) i przyjemna gra, jaką autorzy serwują czytelnikowi - nie ukrywam, że bardzo przyjemnie było odkrywać na kolejnych kartach coraz to nowsze postaci, bohaterów filmowych, odnajdywać znane hasła reklamowe czy nieco sarkastyczne nawiązania do dzisiejszych realiów Krakowa :) Myślę, że równie ciekawie przedstawiałby się film nakręcony na podstawie tej pozycji...

Pionek
    Klątwa Konstantyna
    Śleboda
    Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
New York Times zachęca do lektury polskich kryminałów

New York Times przewiduje, że choć międzynarodowy rynek kryminałów jest zdominowany przez prozę amerykańską, brytyjską i skandynawską, polska literatura kryminalna z pewnością wkrótce przykuje uwagę czytelników z całego świata.