I odpuść nam nasze winy

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Cykl: Komisarz van Leeuwen (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Und vergib uns unsere Schuld
literatura niemiecka

Sprytny psychopatyczny morderca kontra obdarzony siódmym zmysłem gliniarz. To potyczka, która musi trzymać w napięciu. Debiutancka powieść wybitnego niemieckiego dziennikarza, felietonisty "Die Zeit" i "Die Welt" oraz scenarzysty sztuk teatralnych, uznana za wydarzenie literackie roku w Niemczech. W jednej książce zwarto właściwie jakby dwie: powieść kryminalną oraz piękną, a zarazem straszną...

Debiutancka powieść wybitnego niemieckiego dziennikarza, felietonisty "Die Zeit" i "Die Welt" oraz scenarzysty sztuk teatralnych, uznana za wydarzenie literackie roku w Niemczech. W jednej książce zwarto właściwie jakby dwie: powieść kryminalną oraz piękną, a zarazem straszną historię miłości. Oba wątki, miłosny i kryminalny, są ze sobą splecione w mistrzowski, niepowtarzalny sposób. Fischer przedstawia z jednej strony historię ponurego, rytualnego morderstwa, a z drugiej zmaganie się głównego bohatera, komisarza van Leeuwena z chorobą Alzheimera żony. Jest to mistrzowskie studium zbrodni, bezsilności, beznadziejności, zwątpienia i rozpaczy, tłem którego jest malowniczy i piękny Amsterdam.

Ozeusz Ozyy | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Długo nie mogłam sięgnąć po tą książkę. Leżała na biurku, wypożyczona z biblioteki i nawet przez chwilę zastanawiałam się, czy jej po prostu nie oddać.

Jednak spróbowałam. Już po pierwszej stronie wciągnęła mnie do samego końca.
Przenosimy się do Amsterdamu i poznajemy historię okrutnego, wręcz bestialskiego morderstwa dokonanego na nastoletnim chłopcu. Sam opis jest przerażający. Chwilę później zjeżdża się policja i poznajemy głównego bohatera książki- Van Leeuvena. Wraz z głównym bohaterem na stronach książki dążymy do odnalezienia mordercy oraz zapobiegnięcia kolejnym morderstwom. Poznajemy wiele ciekawych osób i historii.
Książka ukazuje nam także drugą stronę naszego bohatera- tą prywatną część, w której zmaga się z ciężką chorobą żony. Bohater usiłuje pogodzić pracę i życie prywatne. Nad życie kocha swoją żonę, ale i bez pracy nie wyobraża sobie życia...
A w pewnym momencie musi dokonać wyboru...

Książka bardzo fajnym, przjyemnym językiem napisana. Nawet momentami...

Adrian Szydlik | 2015-02-19
Przeczytana: 17 lutego 2015

Podchodziłem sceptycznie do tej książki, kryminał z wątkiem miłosnym, ale to własnie wątek miłosny był tutaj w ciekawszy sposób pokazany aniżeli sprawa zabójstw. Bardzo ciekawe też fragmenty pamiętników z Nowej Gwinei, te fragmenty dosłownie pochłaniałem, inne szły dość topornie. Całość mogę ocenić na 7.

AśkaKaśka | 2015-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2015
Karminiano | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Akcja przekomicznie wolna, nic się przez prawie całą książkę nie działo. Jedyne faktycznie ciekawe wątki to te dotyczące komisarza i jego żony. Te wątki kryminalne, które tu występowały (w jakże okrojonej wersji!) są nieciekawe i cienkie - innych słów nie znalazłam. Już myślałam, że mimo wszystko będzie ok, a tu klapa.
Muszę jednak zaznaczyć na plus kreację komisarza. Ten facet od początku do końca mnie oczarował. Być może w przyszłości sięgnę po "I nie wódź nas na pokuszenie" właśnie ze względu na niego.
Czas pokaże, ale jeżeli ktoś poszukuje mrożącego krew wżyłach kryminału z wartką akcją to nie polecam.

daka | 2013-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Trochę przkombinowana jako intryga kryminalna,ale czyta się bardzo dobrze. Szczególnie interesująco pokazany jest wątek bliskiej osoby oddalającej się w chorobę.

canureadmymind | 2010-02-24

gdyby nie zakonczenie to ok.

marrret | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, W posiadaniu.
Przeczytana: 20 grudnia 2011

Według mnie najciekawszym elementem książki był wątek żony głównego bohatera - autor pokazał, jak ciężkie jest życie z osobą chorą na Alzheimera. Poza tym akcja nieporywająca i nie powiedziałabym, że książka trzyma w napięciu. Pomysł całkiem niezły, realizacja niekonieczie udana.

jmj119 | 2011-12-06

ksi??k? czyta?em dawno. Zrobi?a na mnie wra?enie. Zapami?talem tytu?. Polecam.

dama_pik | 2014-02-02

Kryminał, który zrobił na mnie duże wrażenie. Naprawdę świetny.

gacopysz | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016