Sztylet wenecki

Jacek Joachim Wydawnictwo: Zysk i S-ka Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Zysk i S-ka
PRL thriller
kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
PRL thriller

Prawdziwy oldskul. Przyzwoita zagadka i doskonały styl. Widać, że autor potrafił pisać, czego niestety nie można powiedzieć o wielu współczesnych autorach kryminałów. Mimo przegadanej końcówki, warto.

Skończyłem czytać kilka minut temu. Zwykle daje sobie czas na przemyślenia i nie spieszę się z opinią. Tym razem jest inaczej.
Po przeczytaniu sporej liczby kryminałów, w tym polskich autorów, sięganie po kolejny tytuł, kolejnego twórce wiąże się z ryzykiem przesytu i nudy. Ale na półce w bibliotece znalazłem coś nowego i uznałem, że warto spróbować. Na okładce znaczek i...

Powrót po latach. Jeden z pierwszych kryminałów, które czytałam jako nastolatka. I wciąż się podoba. Klimat, dialogi, bohaterowie. Kryminały nie muszą być mroczne i ciężkie, jak ta cała literatura Północy.

We wcześniejszych opiniach natrafiłam na niezwykle trafne porównanie z Panem Samochodzikiem. Książka napisana dokładnie w tym klimacie przeniosła mnie do magicznych czasów jeżdżących po ulicach syrenek oraz budek telefonicznych z niedziałającymi aparatami. Wielki plus za nastrój minionej epoki i .... oczywiście głównego bohatera. Pewnie niezłe ciacho z niego było:)

Czy morderstwo profesora wiąże się z drogocennymi klejnotami? Czy Jacek Joachim wybierze właściwą dziewczynę na aktualną sympatię? Co wydarzyło się w domu pod kasztanami? Co kryła klatka papugi? Czy miłośnicy twórczości Karola Maya mogą mieć niecne zamiary? Odpowiedzi na te pytania znajdują się oczywiście w tej książeczce, którą czytałam wielokrotnie i nie jeden raz jeszcze...

Mozna przeczytac. Ksiazka momentami zabawna. Nie powala na kolana, ale strata czasu tez nie jest:)

Akcja tej powieści,wydanej niedawno toczy się w PRL. Na kartach książki nie jest on taki siermiężny, jakby się zdawało. Była prywatna inicjatywa, domy z basenem, duże pieniądze. Pewnego dnia w domu pod lipami zamordowano profesora historii. Co było przyczyną zabójstwa? Jego badania nad pechową kolekcją klejnotów z charakterystycznym sztyletem weneckim, maszynopis jego...

Dyskusje

• Kryminał
  • Kryminały
  • Polska
  • Współczesna
  • Na zimowe wieczory...
  • Nigdzie nie ma, a chcę przeczytać!!!
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Sztylet wenecki