Krótka podróż

Okładka książki Krótka podróż Jacek Joachim
Okładka książki Krótka podróż
Jacek Joachim Wydawnictwo: Estymator Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
Estymator
2022-01-01
1979-01-01
9788367021913
Jacek Joachim Krótka podróż

Warto wspomnieć, że jedno z opowiadań z tej książki − "Brydż" w 1971 zostało przeniesione na telewizyjny ekran jako jedno z przedstawień "Kobry". Reżyserował Henryk Drygalski, a wystąpili m.in. Jerzy Radwan, Czesław Byszewski, Stanisław Michalik, Barbara Rachwalska i hetman Jan Sobieski… yyy… przepraszam: Mariusz Dmochowski

Trzy opowiadania Jacka Joachima o milicjancie Jacku Joachimie. I mała obsesja autora - w każdym jego kryminale jest jakaś Hanka, przy czym są to różne Hanki; jedna z nich to niezbyt serio przez jego alter ego traktowana i notorycznie zdradzana stała przyjaciółka.

Tutaj mamy trzy historie: śmierć jackowego przyjaciela w podwarszawskiej wilii, skomplikowane qui pro quo w Bukowinie Tatrzańskiej i morderstwo pewnego dyrektora-brydżysty. Jak zwykle u Joachima: sprawnie napisane i inteligentne.

Takie klasyczne historie kryminalne w stylu scooby doo. Nic złego, nic świetnego.

Zbiór opowieści milicyjnych "Krótka podróż" autorstwa Jacka Joachima (pseudonim Zbigniewa Kubikowskiego) jest dla mnie o tyle ważną książką, ponieważ była to pierwsza książka kryminalna jaką przeczytałem w życiu. Dopiero po jej lekturze poznałem takich autorów jak Conan Doyle, Agatha Christie, Raymond Chandler czy Dashiell Hammett. "Krótką podróż" czytałem dwukrotnie: pierwszy raz około 2003 (miałem wówczas 13 lat) i drugi raz w 2016. Za pierwszym razem spodobała mi się bardzo i była ciekawym wprowadzeniem do świata literatury kryminalnej. Kiedy drugi raz po nią sięgnąłem, odbywałem podróż Polskim Busem z Gdańska do Wrocławia i starałem się uprzyjemnić czas miłą lekturą. Dwa razy nie da się jednak wejść do tej samej rzeki. Nie mniej jednak uważam, że jest to sprawnie napisany zbiór trzech kryminalnych opowieści, który może przypaść do gustu fanom serialu "07 zgłoś się" czy Teatru Sensacji "Kobry". W tych trzech opowieściach ("Spokojny sobotni wieczór", "Sprawa rodzinna" i "Bridż") autor wprowadza czytelnika w śledztwo z perspektywy Jacka Joachima - tajniaka z Milicji Obywatelskiej (noszący fikcyjne imię i nazwisko autora). Zawarto w nich wszystko to co powieść kryminalna powinna zawierać: zbrodnie, nagłe zwroty akcji, błyskotliwe rozwiązania prowadzonych śledztw oraz romanse. Do moich rąk trafił egzemplarz wydany w 1979 przez wydawnictwo Czytelnik, w ramach serii "Z Jamnikiem" (z tajemniczą głową posągu na okładce). Polecam na długie podróże i na dobry początek !

Kryminał "milicyjny", ale charakterny :-) Dobry język, nienatarczywe nawiązania do ówczesnej rzeczywistości, raczej skupienie na zagadce. Trzech zagadkach, bo jest to zbiór trzech opowiadań. Dobry przerywnik i możliwość przypomnienia zupełnie innego stylu pisania kryminałów.

Całkiem niezłe kryminały. Pomysły na historie bardzo ciekawe. Na początku każdego z dwóch pierwszych opowiadań trzeba się trochę skupić żeby zapamiętać wszystkie wprowadzone przez autora postaci. Całkiem niezła rozrywka, wciągająca, czyta się bardzo szybko.

Trzy opowiadania kryminalne, których bohaterem jest oczywiście Jacek Joachim. Jacek w Krótkiej podróży porusza się własnym fiacikiem. Oczywiście wszyscy mordercy zostają przez niego ujawnieni.

Przyjemne opowiadania na długie zimowe wieczory. Trzy szybkie historie, ale z zaskakującymi zakończeniami. Mimo, że osadzone w czasach PRL to brak w nich siermiężności tamtego okresu.

• Gumka/BHB
  • Kryminał
  • Plany najbliższe
  • KRYMINAŁ/THRILLER/SENSACJA
  • Proza

Dodaj cytat z książki Krótka podróż