Naznaczeni błękitem. Księga II

Cykl: Kroniki Drugiego Kręgu (tom 1.2)
Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza RUNA

Mówca Słony jest dobrym magiem i niezłym naukowcem, za to problemy rodzinne przerastają go, delikatnie mówiąc. Jeszcze przed momentem miał tylko jedno dziecko, teraz jest ich jakoś więcej, na dodatek to najstarsze dorasta i Tato, ty nic nie rozumiesz! A kiedy półdzika panna ze Smoczego Archipelagu zetknie się z charakternym przybyszem z kontynentu, nad głowę biednego ojca nadpływają czarne chmury. Para dorastających nastolatków pod jednym dachem? Brrr A jeśli nastolatków jest więcej? Na przykład dwudziestu siedmiu? Wtedy należy współczuć spokojnym, kochającym rutynę magom z Zamku Dłoni, gdzie ów straszliwy gang, znany pod nazwą Drugiego Kręgu, terroryzuje okolicę, wymuszając haracze w postaci kandyzowanych fig. O każdej porze dnia możesz podczas spaceru w ogrodzie dostać w głowę piłką lub poślizgnąć się na kulkach do gry.

Powieść nominowana do Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla za rok 2005.

introdukcja | 2014-04-25
Przeczytana: kwiecień 2014

Powieść pozostawiła we mnie mieszane uczucia, bo mimo iż opisuje przygody Kamyka, to jednak porusza cały szeroko pojęty świat dookoła niego. Ciężko mi określić kto tutaj jest głównym bohaterem i gdzie tu jest główny wątek. Wszystko zdaje się być tej samej wagi, a to co stanowiło wcześniej jedynie tło powieści powoli wysuwa się na pierwszy plan.

Choć powieść czyta się dobrze, nie da się ukryć, że wiele wątków zostało niepotrzebnie rozciągniętych i momentami książka, pozbawiona dynamiki zdarzeń, się po prostu dłużyła.
Brak gradacji napięcia spowodował pewien niedosyt i brak tego głosiku w głowie podczas czytania, który wciąż by podszeptywał w podnieceniu: "i co będzie dalej?".

Hersus | 2014-07-13
Przeczytana: lipiec 2014

Najgorsze w czasie czytania cykli książkowych jest oczekiwanie na następny tom. Dlatego najlepszym wyjściem jest zagłębienie się w lekturze, kiedy wszystko zostanie wydane albo będziemy mieli już kilka części. Wiem, że nie zawsze jest taka możliwość. Często trzeba czekać długie lata na kontynuację. Dlatego jestem bardzo wdzięczny mojemu koledze, który był na tyle miły, że pożyczył mi niedokończone jeszcze „Kroniki Drugiego Kręgu”. Ich autorką jest znakomita polska pisarka Ewa Białołęcka, która świetnie udowadnia, że nie liczy się ilość, ale jakość. Nie napisała ona kilku średniej jakości książek, lecz parę będących fenomenami. Spod jej pióra prócz wyżej wymienionej serii wyszła również „Wiedźma.com.pl” (czytałem) oraz zbiór opowiadań „Róża Selerbergu” (planuje przeczytać). Nie o nich jednak chciałem mówić, lecz o drugiej części „Naznaczonych błękitem”.
Kamyk, cudownie ocalony przez Mówcę Słonego, jedynego ludzkiego mieszkańca Jaszczura (jedna z wysp Smoczego Archipelagu) trafia do...

Ivka | 2013-01-31
Przeczytana: 10 marca 2013

Kilka dni temu zrecenzowałam Część pierwszą "Naznaczonych Błękitem". Od razu sięgnęłam po drugi tom. Przygody Kamyka i jego przyjaciół wciągnęły mnie całkowicie.

Kamyk powraca do Lengorchii. Chce zdobyć umiejętności i stać się błękitnym magiem. Jednak nauczyciel, który ma im w tym pomóc jest bezlitosnym tyranem, stosującym kary cielesne. Uczniowie, mimo kłótni między sobą, postanawiają zjednoczyć się i uwolnić od znienawidzonego nauczyciela. Wspólne przygody łączą grupę młodych magów nicią przyjaźni.

Po przeczytaniu tej części, jeszcze bardziej polubiłam cichego, milczącego Kamyka. Początkowa arogancja Promienia i traktowanie wszystkich z góry wkurzało mnie niesamowicie. Po próbie zamachu na jego życie, chłopiec zmienia się nie do poznania. Zyskuje prawdziwych przyjaciół. Cicha i spokojna Myszka, kandydat na Wędrowca, który kiedy trzeba potrafi postawić na swoim także wzbudził we mnie tkliwe uczucia. Nocny Śpiewak nadal rozrabia i wprowadza chaos w pełen zasad i...

Karolina | 2012-07-30
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

Wciagająca :)

daniel90 | 2016-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2016

Trochę lepiej niż pierwsza część. Tutaj jest więcej akcji i realizmu. Więcej są używane moce, chociaż widać, że nie ma głównego wątku i chyba nie będzie.

Kasia | 2014-07-01
Na półkach: Przeczytane, Wbph-filia 16, 2014
Przeczytana: 01 lipca 2014

Losy Kamyka naprawdę mnie wciągnęły. I bardzo chcę poznać jego dalsze losy.

Uważam, że w moje ręce ta książka trafiła zbyt późno, przeczytałam ją będąc już na studiach.

Podobała mi się, owszem, ale mając za sobą już o wiele lepsze pozycje czegoś mi tu brakowało (przychodzi mi tu na myśl reklama jakiś ziarenek smaku, bez których zupa była płaska).

Nie mam nic do zarzucenia postaciom, fabule, samemu pomysłowi czy wartościom poruszanym przez książkę. Brakło mi tu chyba innowacyjności, szczególnie w narracji.

Wiem jednak, że gdybym sięgnęła po książkę mając lat naście, a nie ponad dwadzieścia zrobiłaby na mnie dużo większe wrażenie i kto wie, czy nie zaliczałabym jej do ulubionych. Ostatecznie oceniam ją jako przyjemną. I chociaż nie uważam jej za arcydzieło i sądzę, że jest raczej dla nastolatków niż dla osób po studiach już, to i tak chciałabym przeczytać kolejną część (Czas złych baśni).

seanka | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Jak preferuję science-fiction a unikam fantasy, to tą książkę wciągnęłam błyskawicznie. Strasznie fajnie to się czyta, świat jest czysto i z polotem wykreowany. Może czasem trochę naiwnie i zbyt młodzieżowo, ale opisy postaci i miejsc są napisane tak smacznie, że po prostu czuję jakbym tam była. Dziwne, że ta książka czekała na mnie tak długo a o autorce nic nie wiedziałam (oprócz tego, że takowa istnieje). Po skończeniu pierwszych dwóch części poczułam wielki żal, gdyż nie zdawałam sobie sprawy,że książka ma ciąg dalszy. Fajnie będzie powrócić do starych przyjaciół i znanych miejsc...już za chwilkę bo zaraz otwieram część trzecią!

irbis18 | 2012-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 września 2012

Po zakończeniu edukacji obiecałam sobie,że nigdy nie wezmę do ręki książki polskiego autora\autorki, a tym bardziej go nie polubię.
No i jak widać postanowienie się posypało. :oP

Ps. Była jeszcze Zelman, ale przebieraniec jeden mnie oszukał, bo myślałam, że to Niemka. :oP

malkovic | 2011-02-21
Przeczytana: 2006 rok

Bardzo fajna opowieść o Kamyku i przyjaciołach tylko szkoda, że od kilku lat nie mogę doczekać się ostatniego tomu cyklu....