Jeździec na niebie i inne opowiadania

Tłumaczenie: Jerzy Krzysztoń
Seria: Biblioteka Klasyki
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Collected Writings of Ambrose Bierce
horror, groza, opowiadania
horror

Klasyka grozy (zwłaszcza ta XIX wieczna) kojarzy nam się przede wszystkim z przestarzałymi schematami i scenami, których nikt praktycznie już się nie boi. Są jednak takie książkowe horrory, które nigdy się nie "zużyją", zawsze będą aktualne i zawsze będą szokować. Najlepszym tego przykładem jest zbiór opowiadań Ambrose Bierce'a, niesłusznie zapomnianego w Polsce ojca amerykańskiej makabreski i doskonałego satyryka. Historie z tomu "Jeździec na niebie" nie są długie, ale jakże zaskakujące i emanujące zarówno ciętym humorem jak i brutalizmem. Na pierwszy rzut oka mogą one pozorować kruche, pretensjonalne dreszczowce - jednak ich warstwa jest nieco głębsza i wymagająca nieraz od czytelnika znawstwa biografii autora. Jesteśmy świadkami wulgarnych kłótni wiejskich braci, przy których nie jedno oko i ucho odpadło. Poznajemy historyjki pełne wisielców, żywych trupów - pełne grzebania żywcem i przetapiania małych niemowląt na użytkowy olej. A wszystko to okraszone niebywałym, abstrakcyjnym, gorzkim, czarnym humorem. Narratorami opowiadań są bezpośredni zabójcy - więc ich relacje, traktujące najbardziej zwyrodniałe morderstwo jako sprawę błahą, dodatkowo trzęsą naszymi zmysłami. Będąc świadkami zabójstwa czujemy się głęboko zaszokowani obojętnością, a nawet komizmem wypowiedzi bohatera wobec poćwiartowanych zwłok. Ponadto w opowieściach Bierce'a zauważyć można dużą śmiertelność rodziców-morderców. Niewątpliwie element ten zrodził się z trudnego dzieciństwa, jakie przeżywał "pisarz z jaszczurką na ramieniu".

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Przyznaję samokrytycznie, że ja, stary dziad, nigdy nie słyszałem o nim.
Ambrose Gwinett BIERCE /1842-1913/, prekursor „czarnej literatury XX wieku”, twórca powieści grozy wykazywał się wyjatkową beznamiętnością w przedstawianiu sadyzmu i okrucieństwa.
Zdobywszy powyższe informacje przystąpiłem do lektury i .......
....czytałem do świtu, a i potem nie mogłem zasnąć, bo męczyło mnie ostatnie zdanie opowiadania pt „Okno zabite deskami”: /str.89/
„W zębach tkwił kawałek zwierzęcego ucha”.
W zbiorku mamy 22 mini-makabreski, z których każda zajmuje średnio 7 stron. Wszystkie opowiadania są mroczne, posępne, ponure, bez happy-endu i mogą doprowadzić czytelnika do depresji, a więc lektura świetna, lecz tylko dla odpornych psychicznie.

Gapcio | 2014-11-02

Opowiadania z tego zbioru można podzielić na trzy grupy.
Pierwszą tworzą historie wojenne, które stanowią niecodzienne, ale bardzo udane połączenie iście reporterskiej beznamiętności z silnie oddziałującą na czytelnika sugestywnością. Przy tej okazji objawia się Bierce jako świetny literat, nieomylnie uchwytujący zło i absurd zinstytucjonalizowanego odczłowieczenia.
Na drugą grupę opowiadań składają się historie niesamowite, zawierające element nadprzyrodzony bądź jego skuteczną do pewnego momentu imitację. Nie są to teksty złe, ale właśnie przy ich okazji najsilniej ujawnia się zasadniczy mankament krótkich form Bierce'a, czyli przewidywalność, którą łatwiej można by wybaczyć, gdyby autor nie zwykł kończyć większości swych opowieści puentą, czyniąc zaskoczenie zasadą, na której się opierają.
Trzecia grupa, która wypada zresztą najbladziej, to opowiadania humorystyczne, niekiedy wręcz groteski. Jakkolwiek humor Bierce'a ujawniany oszczędnie a niespodziewanie w drugim bloku...

Ania | 2014-10-03
Przeczytana: 03 października 2014

Ten zbiór to prawdziwa perełka.
Krótkie opowiadania utrzymane w bardzo mrocznym i niepokojącym klimacie.
Niezwykle plastyczne, brutalne i beznamiętne opisy.
Chwilami czułam przesyt, a jednocześnie nie mogłam się oderwać.

Linda | 2014-03-04
Przeczytana: marzec 2014

Chodzę co jakiś czas do biblioteki i wybieram książki których autorów znam i mam wrażenie ze nic mnie nie zaskoczy ale co jakiś czas biorę książkę która nikt nie czyta ponieważ albo jest strasznie zakurzona albo mało znana i oto taki przykład gdy zajrzałam do środka zobaczyłam kartkę z biblioteki z której wynikało że ostatnim czytającym był ktoś 1994 roku czyli rok po moim przyjściu na świat pytałam się czy ta książka jest aż tak beznadziejna że od 20 lat nikt jej nie wziął do ręki.
Po przeczytaniu dochodzę do wniosku że jest jak na swój wiek genialna. Sam autor ma ciekawy życiorys, do dzisiaj nie wiadomo kiedy umarł. Co jest zagadką co się z nim stało?
Opowiadania które napisał robią na mnie świetne wrażenie jak na tamte czasy autor przytaczał ciekawe tematy morderstw. Polecam od czasu do czasu wziąć do ręki zakurzoną i nieczytaną książkę:)

Ewelina | 2013-08-08
Przeczytana: 23 lipca 2013

Na tego autora trafiłam po lekturze zbioru opowiadań Edgara Allana Poe, w poszukiwaniu kolejnych klasyków grozy. Wystarczyło przeczytanie pierwszego utworu ( „Przy moście nad Sowim Potokiem”) bym wciągnęła się bez reszty. Każde opowiadanie szokuje brutalnością opisywanych zdarzeń, trzyma w napięciu, do zawsze zaskakującego zakończenia. To właśnie nieprzewidywalność w dziełach Bierce’a najbardziej sobie cenię. W piękny sposób podana porcja horroru powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom gatunku.

luna99 | 2013-07-23

Spodziewałam się przeciętnych opowiadań, ale zostałam pozytywnie zaskoczona. Opowiadania są pełne grozy, lecz nie są oparte na utartych schematach. Autor popisał się wyjątkową wyobraźnią. Niewielu ludzi wymyśliłoby tak straszne, a zarazem pełne czarnego humoru historie. Naprawdę, warto przeczytać.

Agata | 2010-12-26
Na półkach: Przeczytane, Szoah / Wojna

Dla mnie najwartościowsze są opowiadania wojenne Bierce'a. Te historie nie tylko trzymają w napięciu i zaskakują, ale i dają do myślenia. Dla wszystkich tych, którzy szukają uniwersalnych prawd o wojnie, złu, jakie rodzi oraz o ludziach, którzy w stają w obliczu wyborów, z których nie sposób wybrnąć bez szwanku.

mrjobi | 2012-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Zbiór wymagał ode mnie wielu podejść, jedna z nielicznych rzeczy, których nie pochłonąłem "jednym tchem". Każde z opowiadań uderza jak pocisk dużego kalibru.

Komaga | 2013-10-28
Przeczytana: 27 października 2013

Te opowiadania mnie zaskoczyły i poruszyły. Dla utrwalenia niektóre przeczytałam dwa razy. A to mi się jeszcze nie zdarzyło.

Zaskakujące i barwne opowiadania w klimacie makabreski dla czytelników o mocnej psychice. Genialny przedstawiciel swojego gatunku. Polecam wszystkim wielbicielom mocnych wrażeń i przerażających historii.