Król w Żółci

Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The King In Yellow; The Maker of Moons; The Mystery of Cho­ice
horror
Michał

Zdaniem H. P. Lovecrafta „Żółty Znak” Chambersa to jedna z najlepszych opowieści grozy wszech czasów. A zdaniem S. T. Joshiego cały cykl czterech opowieści „Król w Żółci” to kamień milowy w dziedzinie horroru. Robert W. Chambers (1865-1933) był pisarzem bardzo płodnym i bardzo popularnym w rodzimych Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Ale dzisiaj jego powieści i nowele zostały...

Robert W. Chambers (1865-1933) był pisarzem bardzo płodnym i bardzo popularnym w rodzimych Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku. Ale dzisiaj jego powieści i nowele zostały zapomniane. Poza cyklem „Król w Żółci”.

Łączy te historie tajemnicza księga - pomysł, który zainspirował potem H. P. Lovecrafta do stworzenia legendarnego „Necronomiconu”.

A współcześnie odwołania do tekstów Chambersa znaleźć można w kultowym już serialu „Detektyw” (True Detective).

Poza tytułowym cyklem zbioru znajdziemy w tej edycji trzy inne nowele grozy: „Księżycowy Starzec”, „Posłaniec” i „Miły wieczór” - reprezentatywne dla twórczości Chambersa.

źródło opisu: Wydawnictwo C&T, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie - gabj

książek: 2063

Mam dość wysoko ustawioną poprzeczkę, jeśli chodzi o wszelką grozę - jak dotąd żaden autor nie pobił mojego ukochanego Lovecrafta... Oprócz niego jedynie Connolly i Bradbury potrafili mnie naprawdę zachwycić i przerazić - "Październikowa kraina" i "Nokturny" to pozycje, do których wracam wielokrotnie, tak samo często jak do twórczości Samotnika z Providence.

Postanowiłam w końcu zgłębić Bibliotekę Grozy w poszukiwaniu kolejnych perełek. Na pierwszy ogień poszedł "Król w żółci".

Mam niejaki problem z oceną zbiorku opowiadań Chambersa jako całości - uważam, że ich poziom jest bardzo nierówny. Najbardziej oczarowały mnie "Maska" i "Żółty znak" - genialne pomysły, ciarki na plecach, poczucie psychicznego dyskomfortu. Natomiast w pozostałych historiach powtarzała się ta sama sytuacja: naprawdę rewelacyjne pomysły zostały opisane tak, że momenty wspaniałe przeplatały się z nużącymi, rozwleczonymi i zupełnie niepotrzebnymi. To sprawiało, że część grozy ulatywała i pozostawało lekkie...

SeVIIen | 2015-10-28
Przeczytana: 28 października 2015

Far From Any Mainstream

Tomik opowiadań Robert’a Chambers’a dzieli się na siedem, niekiedy luźno ze sobą powiązanych opowiadań. Z reguły nie przepadam za takimi przeskokami, ale autor nie jest wirtuozem w kreowaniu postaci, więc nie czułem z bohaterami imersji. Ubogie osobowości zadośćuczyniły mi opisy, sprawnie poprowadzona narracja, ze zdawkowo podnoszonym napięciem. Ani razu nie odczułem, że trzymam w rękach ponad stuletni, naszpikowany archaizmami papirus. Niestety, największym atutem odbiorcy ,,Króla W Żółci” jest cierpliwość. Autor zanim mnie wchłonął, wpierw mnie zmielił i wypluł na chodnik. Przeciętny wstęp w postaci ,,Naprawiacza Reputacji”, rekompensuje niezły ,,Zółty Znak ” i w końcu znakomity ,,Posłaniec”.

Okultyzm, rytuały i klątwy są tutaj motywami przewodnimi. Autor perfekcyjnie kreuje XIX wieczne, zabobonne miasteczka i tworzy swoje przesiąknięte psychodelizmem uniwersum. Wiele motywów jest niedopowiedzianych i autor nas zmusza do ich samodzielnej interpretacji....

Karolina | 2015-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2015

O tomiku opowiadań i autorze jak większość dowiedziałam się z genialnego serialu True Detective. Dodatkową zachętę stanowiła informacja, zgodnie z którą Richard Chambers był inspiracją dla niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie opowiadań grozy H.P. Lovecrafta. Było warto? Jasne!

Należy jednak na początku zaznaczyć, że uczeń (Lovecraft) znacząco przerósł mistrza. Tym niemniej cztery opowiadania należące do serii Króla w Żółci są przesiąknięte tajemniczą atmosferą powodującą u czytelnika uczucie pewnego dyskomfortu. Może nie od razu, nie podczas samej lektury, ale już pod osłoną nocy, gdy niekontrolowana wyobraźnia bezkarnie tworzy obrazy i reaguje na wszelakie bodźce, niepokój zaczyna się sączyć do bezbronnego umysłu. Dobrą grozę poznaję właśnie po problemach z zasypianiem i/lub przenikaniem lektury do świata moich snów.

Pozostałe opowiadania, choć wybrane jako najbardziej reprezentatywne, już nie posiadały moim zdaniem takiego ładunku. Nie były jednak złe. Być może czytałam...

wujo444 | 2014-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Rozumiem wydawnictwo, które próbuje skorzystać z okazji i zareklamować książkę znanym serialem, który do niej nawiązuje. Niestety, jedno z drugim ma niewiele wspólnego, przez co sporo osób sięgających zapewne ją zjedzie, oczekując po XIX-wiecznych opowiadaniach grozy współczesnego kryminału.

Ale nawet podchodząc do Króla w Żółci z należytym mu respektem, można się nimi trochę rozczarować. Nie jest to Lovecraft, choć momentami autor uderza w podobne tony i każdy choć odrobinkę zaznajomiony z mitologią Samotnika z Providence, odczuje dreszcze na wspomnienie Hastura czy Carcosy. Przy czym motywy te pojawiają się tylko w pierwszych 4 tekstach, stanowiących mniejszą połowę tomu. Resztę wydawca uzupełnił trzema opowiadaniami z późniejszych tomów Chambersa, zastępując kilka mniej ważnych opowiadań (również nie powiązanych z tytułem na okładce) z oryginalnego The King in Yellow, uznając je za "bardziej reprezentatywne dla pisarza" - nawet jeśli to prawda i są one lepsze od usuniętych,...

Grot | 2015-11-02

Najlepiej mi przypadły opowiadania:Naprawiacz reputacji oraz Żółty znak.Już pierwsza opowieść ma porażający bon mocik na wstępie - Nie drwijcie z szaleńców ich szaleństwo po prostu jest starsze niż nasze...ot cała różnica

Generalnie czytając Chambersa czuć zbieżności z Poe'm,Lovecraftem ze względu właśnie na motyw szaleństwa,ponadto obecność epizodów kościelnych może budzić skojarzenia z twórczością MR Jamesa.

Co mi się nie podobało? Przede wszystkim sądze, że niektóre teksty Chambersa są po prostu za długie,przekombinowane.Dotyczy to zwłaszcza Księżycowego starca.Nie jestem zwolennikem zbyt wielu elementów fantasy w horrorach,wtedy zanika gdzieś poczucie strachu,w jakimś tam stopniu "realności" tego co czytamy a groza zmienia się w bajke.Właśnie w tym dziadku księżycowym za dużo było tych Xinów,kuenów itp.W pewnym momencie cieżko było się połapać w hierarchii tych klanów.
W sumie nawet nie to jest najgorsze,u Lovecrafta jakoś mi te Yog-sothoty tak bardzo nie przeszkadzają ale...

Lalkarka | 2014-05-10

Szczerze mówiąc spodziewałam się czegoś więcej. Po Chambersa sięgnęłam po obejrzeniu "Detektywa", poza tym cenię sobie Bibliotekę Grozy wydawnictwa C&T, ale spośród wszystkich przeczytanych przeze mnie książek z serii wypada niestety dość blado.

"Króla w żółci" można podzielić na dwie części, na pierwszą składają się opowiadania związane z tytułowym królem, pozostałe trzy to niezwiązane ze sobą opowieści niesamowite. Pierwsza część jeszcze się broni, czuć delikatny powiew grozy, przykuwa uwagę złowieszcza księga, przyprawiająca ludzi o szaleństwo i aż chciałoby się, żeby autor bardziej uchylił rąbek tajemnicy otaczającej króla w żółtych łachmanach i Carcosę (szczerze mówiąc, największe wrażenie zrobiły na mnie początki opowiadań, będące niby wyimkami z księgi).

Reszta opowiadań jakoś się jednak rozsypuje, miałam wrażenie, że bardziej pobrzmiewa w nich fantastyka niż groza. Poza tym w każdym z nich w pewnym momencie napięcie po prostu siada. Do pewnego stopnia czyta się dobrze,...

michal3 | 2016-09-26
Przeczytana: 22 września 2016

Jedna zasadnicza kwestia: książka Chambersa to horror. Nie taki, po którym będziemy się bali. Jest to pozycja, która nas zaciekawi, zaskoczy, a może i nami wstrząśnie. Na cykl "Króla w Żółci" składa się siedem opowiadań (cztery stanowiły inspirację dla twórcy serialu "Detektyw"). Każde przeczytałem z wielkim zainteresowaniem i za to chyba należy się Chambersowi medal. Potrafi wzbudzić w Czytelniku prawdziwe zainteresowanie. Każdego bohatera spotykają rzeczy uznawane za nadprzyrodzone. Stykają się z nienazwanym, próbują sobie z tym poradzić i różnie to im wychodzi. Fanów Kinga pewnie "Król w Żółci" zawiedzie. Nie ma tutaj przerażających klaunów czy psychopatycznych morderców. Są za to zjawiska wymykające się ludzkiemu pojmowaniu. I chociażby dlatego warto.

Elleonnass | 2017-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2017

Po lekturę "Króla w Żółci" sięgnęłam dodatkowo zachęcona poleceniem mistrza Lovecrafta. Po przeczytaniu kilku recenzji zdałam sobie również sprawę, że zbiorem tym inspirowano się przy tworzeniu słynnego serialu. Moja ciekawość była więc doprawdy ogromna.

Naprawiacz reputacji - 7/10
Maska - 8,5/10
W Smoczym Dworze - 5,5/10
Żółty znak - 8,5/10

Opowiadania z cyklu "Króla w Żółci" ocenię razem: spodobał mi się pomysł - tajemniczy utwór, którego lektura doprowadza do utraty zmysłów. Fragmenty tekstu cytowane przed każdym utworem dodatkowo ciekawiły. Opowiadania różniły się zarówno fabułą, jak i formą - autor zdawał się jednak mieć stworzoną historię, zamysł, którego moim zdaniem nie rozwinął do końca. Narratorzy operują niedopowiedzeniami, na tyle, że parokrotnie podczas czytania przemykało mi przez głowę pytanie: "co ja czytam?". Chętnie przeczytałabym większą liczbę opowiadań w tej konwencji - by uchylić jeszcze rąbka tajemnicy upiornego dramatu.

Księżycowy Starzec -...

Dominik | 2015-04-09

Przyznam się szczerze, że z niemałym trudem przebrnąłem przez ten "straszny" zbiór opowiadań... Skusił mnie fakt, iż Lovecraft okrzyknął Chamberowskiego "Króla w żółci", "najlepszą opowieścią grozy wszech czasów" - jeśli mistrz nadnaturalnego horroru tak twierdzi, to nie może to być nieprawdą... Chyba byłem zbyt łatwowierny. Dodatkowo na mą zgubę przemawia to, iż jestem "uzależniony" od "Biblioteki grozy" wydawnictwa C&T. Także musiałem przeczytać ją w "odpowiednim" czasie, zwlekając jak najdłużej z lekturą, sądząc że trafiła mi się prawdziwa perełka w której rozsmakuje się tak, jak Obeliks w dzikach... Pomimo sporej ilości Lovecraftowskich motywów w stylu Necronomiconu, książka była zwyczajnie nudna. Pierwsze opowiadanie było całkiem niezłe i sądziłem, iż w miarę dalszego czytania będę trafiał na coraz to lepsze i klimatyczne teksty. Nic bardziej mylnego... Mało znaczące przydługie opisy, płaskie postaci i charakterystyczny "autorski fetysz" do wszystkiego co francuskie...

AshEater | 2014-09-23

Jak wiele innych osób, sięgnęłam po tą książkę po (trzykrotnym!) obejrzeniu świetnego serialu True Detective. Na dodatek miałam świadomość, że opowiadania tego pisarza były inspiracją i jedną z ulubionych lektur H.P.Lovecrafta, którego twórczość uwielbiam.

Mamy tu opowiadania grozy, dla mnie jednak nie były zbyt straszne. Na pewno plusem jest tajemnicza atmosfera tych dzieł. Większość akcji wiąże się z fantastycznymi, tajemniczymi bóstwami i krainami ( tak samo dzieje się u Lovecrafta ).

Myślę, że warto przeczytać, chociażby po to, żeby wiedzieć kim inspirował się Lovecraft. Fani serialu True Detective nie dowiedzą się jednak niczego o Królu w żółci i Carcosie.