horror
Grot

PIĘĆ OPOWIEŚCI GROZY MISTRZA GATUNKU Poza tworzeniem historii spod znaku grozy H.P. Lovecraft zajmował się również poprawianiem opowiadań z tego gatunku na zlecenie. A jedną z jego klientek wiosną bądź latem 1932 roku została Hazel Heald. Wynik tej współpracy to pięć historii, o których S.T. Joshi w monumentalnej biografii „H.P. Lovecraft” pisze: „jest bardzo mało prawdopodobne, by jedynie je...

PIĘĆ OPOWIEŚCI GROZY MISTRZA GATUNKU

Wynik tej współpracy to pięć historii, o których S.T. Joshi w monumentalnej biografii „H.P. Lovecraft” pisze: „jest bardzo mało prawdopodobne, by jedynie je wykańczał albo tylko proponował zmiany, które przeprowadzała Heald. Większość z nich, a może wszystkie, została oparta wyłącznie na podstawie planów ramowych i napisana niemal w całości przez Lovecrafta. Trzeba podkreślić, że pośród wszystkich tekstów poprawianych przez Lovecrafta prace pisane dla Heald są najbliższe autorskim utworom” (w tłum. Mateusza Kopacza).
W nowym przekładzie Katarzyny Maciejczyk tych pięć opowieści to: „Człowiek z kamienia”, „Koszmar w muzeum”, „Skrzydlata śmierć”, „Z bezmiaru eonów” i „Koszmar na cmentarzu”

źródło opisu: Paweł Marszałek

źródło okładki: Paweł Marszałek

"...po głowie chodziły mu niejasne, niezwiązane myśli o muzyce sfer i nieznanym, niedostępnym życiu obcych wymiarów, napierających na nasze."

Właśnie taką grozę lubię. Pięć opowiadań, każde zupełnie inne, oryginalne, i każde jest dla mnie małym arcydziełem. Właśnie taki niepokój lubię czuć, jaki we mnie wywołały - drobne ukłucia lęku pomieszane z fascynacją...

Lovecraft jest według mnie niedoścignionym mistrzem wszelkiej grozy i nikt mu nigdy nie dorówna. Jego pomysły, wizje, klimat, którego z niczym nie da się porównać - uwielbiam to! Nie ma tu banału, "zwykłych" duchów czy upiorów.Jest o wiele więcej - rzeczy jeszcze straszniejsze, nienazwane i zadziwiające...

Może ja mam dziwny gust, ale twórczość Samotnika z Providence jest dla mnie czymś wyjątkowym i najukochańszym, i niezmiennie fascynującym. Potem zawsze czuję się jak oczadziała, jakbym naprawdę znalazła się w zupełnie innym świecie, w którym to wszystko jest możliwe... I mogę to powtarzać bez końca.

Jeśli lubicie takie...

Grot | 2016-05-03

Solidny tomik grozy. Wprawdzie nie ma tu tak genialnych opowiadań jak „Zew Cthulhu” , lecz warte uwagi i pomysłowe są te opowieści. Jest to specyficzny tomik, będący wynikiem współpracy przedwojennego mistrza horroru H.P. Lovecrafta oraz Hazel Heald. Z jednej strony czuć elementy charakterystyczne dla twórczości HPLa (mitologia Cthulhu), a z drugiej oryginalne zarysy fabuły.

Warto zwrócić uwagę na wysokiej klasy ilustracje, oddające klimat klasyki grozy. Cieszę się, że Biblioteka Grozy ponownie ma godne oprawienia graficzne, co było już widoczne w ostatnim tomiku „Widzialne i niewidzialne” Bensona.

Co do opowiadań w bieżącej książce kultowej serii wydawnictwa C&T. „Człowiek z kamienia” to taki melodramat grozy z iście szekspirowskim zakończeniem. W „Koszmarze z muzeum” stykamy się z muzealną grozą. Nie brakuje odwołań do mitologii Cthulhu, a także psychologicznych zaburzeń osobowości. „Skrzydlata śmierć” to opowieść o opętanym rządzą zemsty naukowcu. Całość zabarwiona medyczno –...

Tomek | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Horror
Przeczytana: 27 lipca 2016

"Koszmary" to pięć krótkich opowiadań H.P. Lovecrafta napisanych przy współpracy z Hazel Heald. Krótko o każdym z nich.

"Człowiek z kamienia" - 8/10
Pomysł i wykonanie ciekawe, dobre stopniowanie napięcia.

"Koszmar w muzeum" - 8/10
Pomysł genialny, choć opowiadanie było czasem rozwleczone, przez co dużo traciło.

"Skrzydlata śmierć" - 9+/10
Pomysł i wykonanie genialne.

"Z bezmiaru eonów" - 7/10
Pomysł świetny, ale zbyt rozwleczone.

"Koszmar na cmentarzu" - 9/10
Na duży plus narracja i klimat.

jacek1758 | 2017-01-26

Lovecraft ... i wszystko jasne. Nawet w wersji niepełnej smakuje dobrze.

Lola Janetta | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Mam niedosyt, ale to nie jest minus!
Fantastycznie poprowadzona narracja, trzymająca w napięciu fabuła i niespotykany nastrój grozy zbudowany na zwykłych ludzkich przywarach, które każdy posiada, te negatywne cechy osobowości, gdy życzy komuś jak najgorzej, ale jednak w większości przypadków nasze fantazje pozostają w sferze mar sennych, a tu te koszmary są żywe i opatrzone niebanalną otoczką.

Monika | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016
Paula | 2018-10-06

Bardzo klimatyczne opowiadania, mają w sobie to coś co rozsiewa w Twoim wnętrzu niepokój, a zarazem nie możesz się oderwać od kolejnego opowiadania.
Moje pierwsze spotkanie z Lovecraftem i myślę, że nie ostatnie ;)

Najbardziej podobały mi się : "Człowiek z kamienia" i "Skrzydlata śmierć".

Filip Rybka | 2016-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2016

Oceniam na średnią ocenę, bo to jednak nie mój gust zdecydowanie, powieść tego typu... ;) A książka prezent na urodziny, to przeczytałem całą

wew lad | 2018-05-12

Nie jest to jakiś nadzwyczajnie dobry zbiór, ale jako przerwa od jakichś cięższych i dłuższych książek jest idealny.

Erzaw | 2017-12-26

Opwowiadania współtworzone przez Mistrza, tylko dla wiernych fanów.