Charlotte

Wydawnictwo: Sonia Draga
Charlotte
Bożena Sęk
Ag2S

NAGRODA GONCOURTÓW: POLSKI WYBÓR 2014 Charlotte to przejmujący portret wyjątkowej kobiety, wspomnienie tragicznego losu, a zarazem opowieść o poszukiwaniu. Poszukiwaniu śladów artystki przez pisarza, którego fascynacja przerodziła się w obsesję. Ta książka opowiada o życiu Charlotte Salomon, artystki malarki, która w wieku dwudziestu sześciu lat, będąc w ciąży, straciła życie w obozie...

NAGRODA GONCOURTÓW: POLSKI WYBÓR 2014
Ta książka opowiada o życiu Charlotte Salomon, artystki malarki, która w wieku dwudziestu sześciu lat, będąc w ciąży, straciła życie w obozie koncentracyjnym. Wychowała się w Berlinie w rodzinie naznaczonej tragedią samobójczych śmierci. Kiedy do władzy doszli naziści, jej rodzina doświadcza coraz większego wykluczenia z kolejnych sfer życia. Charlotte wyemigruje do Francji, zostawiając w kraju ukochanego…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Przejmująca lektura.
Mniej znaczy więcej.
Kto nie czytał, niech żałuje.

Przyznaję się bez bicia: nie słyszałam wcześniej o Charlotte Salomon. Wstyd. Po prostu wstyd. Pora nadrobić zaległości.
Mam wrażenie, że w "Charlotte" nie ma ani jednego zbędnego słowa.
David Foenkinos chwyta czytelnika za gardło/serce i nie puszcza aż do ostatniej strony.
Bardzo chciałam wybrać jakiś cytat i przytoczyć go w tej opinii, ale po prostu się nie da - musiałabym przepisać pół książki.
Wybór jest niemożliwy.

Magdalena | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Przepiękna, poetycka opowieść. O wielkiej samotności bohaterki, wielkim tragizmie wplecionym w losy jej rodziny, złym czasie i miejscu, w którym przyszło jej spędzić swoje niedługie życie.
Życie, czy teatr?

I o ogromnej fascynacji Autora postacią Charlotte, fascynacji pogłębianej podróżami do źródeł, do miejsc gdzie mieszkała, przebywała, malowała i ukrywała się. A wszystko zaczęło się, gdy obejrzał wystawę jej prac: "Życie czy teatr" - zamkniętą w obrazach autobiografię.

Dzięki tej fascynacji powstała biografia tak niezwykła jak "Charlotte" - esencja tragizmu i samotności. Ale jednocześnie niezwykłego piękna, właściwego tylko literaturze najwyższych lotów.

kodoga | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Historia biograficzna Charlotte Salomon, młodej malarki, której tragicznymi przeżyciami można by obdzielić wiele istnień. Koszmar jej życia tkwi tak w rodzinie jak i w otaczającym ją świecie i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Wystarczy wspomnieć, że urodziła się w 1917 roku w Niemczech, w żydowskiej rodzinie.

Drugi raz zetknęłam się z prozą Davida Foenkinosa i myślę, że mogę już pozwolić sobie na stwierdzenie, że pisarz perfekcyjnie posługuje się oszczędnym w słowa, zdania i emocje stylem, graniczącym niemal z …. milczeniem. Dla mnie to, co autor zrobił z tą biografią zasługuje na ogromny podziw. Książka skupia uwagę na dosłownie każdym zdaniu, bo nie ma tu zdań zbędnych. Mogę wyobrazić sobie, że znalazłoby się kilku pisarzy, których życie Charlotty zainspirowałoby do stworzenia baaaardzo opasłego dzieła , gdy tymczasem Foenkinos zmieścił się ze swoją opowieścią zaledwie na marnych 264 stronach . Ale jakich stronach. W każdym razie ja jestem przekonana, że ta...

Sonja | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Jestem roztrzęsiona...
- losami Lotte.
Jestem zachwycona...
- piórem Foenkinosa.
Czytając Delikatność, wiedziałam już, ze mam do czynienia ze wspaniałym pisarzem, ale Charlotte - Arcydzieło!!!

Smutna to historia, bardzo. Ale jak napisana?! Subtelnie, z wyczuciem, autor muska i owiewa słowami życie Charlotte. Charlotte Salomon. Młodej, kruchej, zagubionej, w której tak silnie tkwiła pasja malarstwa.

orzech | 2017-10-14

David Foenkinos jest jednym z najpopularniejszych francuskich pisarzy. W Polsce zostało przetłumaczonych kilka jego powieści, i chyba najbardziej znaną jest sfilmowana "Delikatność". Za "Charlotte" autor otrzymał w 2014 roku jedną z najbardziej prestiżowych francuskich nagród literackich "Prix Renaudot", według mnie jak najbardziej zasłużoną.

"Charlotte" to opowieść o Charlotte Salomon, młodej niemieckiej malarce pochodzenia żydowskiego, która w wieku 26 lat zginęła w Auschwitz. Autor opisuje jej niełatwe dzieciństwo i młodzieńcze lata naznaczone piętnem samobójczych śmierci, które dotknęły jej rodzinę, w tym również jej własną matkę. To także trudny okres ze względu na zataczający coraz większe kręgi faszyzm, co zmusza tę jedną z najbardziej utalentowanych studentek Akademii Sztuk Pięknych do przerwania studiów i późniejszej ucieczki na południe Francji.

"Charlotte" nie jest typową biografią o życiu i dziele Charlotte Salomon. Książka jest swoistym hołdem dla wielkiego talentu...

BIETKA | 2016-05-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2016

Foenkinos to nie Dostojewski i nie aspiruje do tej roli. On raczej muska otchłanie duszy, niż ją drąży, muska je melancholijnie, delikatnie - Le Figaro

Istotnie, książka ma melancholijny, dramatyczny klimat i artystyczną aurę.
Tytułowa bohaterka, Charlotte Salomon, niemiecka malarka żydowskiego pochodzenia wyrosła w kulturalnym Berlinie, w rodzinie naznaczonej piętnem samobójstw.
- " Zgubny atawizm był zbyt silny. Korzenie drzewa genealogicznego przeżarte złem".
Życie miała stosunkowo krótkie, ale bogate w miłość, artystyczne doznania, twórcze emocje, dramatyczne wydarzenia.

Pisarz wyznaje, że Charlotte i jej życie zainspirowało go do napisania tej powieści, a żródłem, z którego czerpał treść jest jej autobiograficzne dzieło pn. " Życie? Czy teatr?"
Mnie, do sięgnięcia po tę książkę, zainspirowały zachwycające opinie na jej temat. Zdumiona byłam tylko tym, że została napisana...wierszem.
W miarę upływu fabuły, Autor wyjaśnia dlaczego tak się stało.
Przez wiele lat szukał dla niej...

Muminka | 2016-03-02
Na półkach: Przeczytane, 2016, Wyzwanie 2016
Przeczytana: 01 marca 2016

Odmienna od poprzednich powieści autora, w nowatorskiej formie, oszałamiająco smutna historia młodej malarki, Charlotte Solomon. Na własne nieszczęście urodziła się w czasie pierwszej wojny światowej i tragicznie zginęła w 1943 r. zagazowana w obozie koncentracyjnym. Wydaje się że w jej przypadku szaleństwo szło w parze z geniuszem. Siostra matki, po której dostała imię, jak 18latka targnęła się na swoje życie. Ponieważ Franziska tak bardzo była z nią związana, przeżyła tę śmierć boleśnie. Krótki żywot artystki, uznanej za wielki talent, ale napiętnowanej ze względu na żydowskie korzenie jest opisany z wielka atencją i uwielbieniem, melancholijnie i epigramatycznie. Foekinos jest mistrzem krótkiej frazy, pojedyncze zdania nierozwinięte oddają esencję walki o uznanie i życie. Każda strona pulsuje podskórnymi emocjami, opisane wydarzenia z życia kobiety wzruszają i wywołują egzystencjalny smutek i lęk, ale mają też katartyczne właściwości. Piękna poetycka o powieść o czasach pogardy,...

David Foenkinos to jeden z niewielu pisarzy współczesnych , który nie przynudza.
Jego krótkie ,lekkie i zabawne książeczki napisane niezwykłym stylem są nagrodą dla tego kto do nich zajrzy .
Wielu autorów jest niemożliwie rozgadanych, cierpi na słowotok.
Te zdania wielokrotnie złożone ,jedno za drugim ciągnące się jak syberyjski pociąg – końca nie widać.
Ta książeczka jest dowodem na to ,że można stworzyć coś fascynującego za pomocą krótkich zdań pojedynczych następujących po sobie w doskonałej harmonii.
Asceza i minimalizm z jednoczesną intensywnością czytelniczych doznań.
Uwielbiam takie literackie perełki .
CHARLOTTE to powieść inna niż wcześniejsze dzieła Fenetikosa.
Nie ma w niej uśmieszków ,ironii- nic dziwnego .Historia życia bohaterki tej opowieści ,postaci autentycznej, nie jest wstanie wzbudzić choć jednego uśmiechu.
Charlotte Salomon malarka żyjąca w czasach ,w których takim jak ona nie wolno było żyć.
Jak by tego było mało naznaczona dziedziczną chorobą ...

Elżbieta | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Foenkinos stworzył książkę piękną, chociaż początkowo miał dylemat jak powinien opisać życie Charlotte Salomon....

"Tyle razy usiłowałem napisać tę książkę.
Ale jak to zrobić?
Czy powinienem w niej być obecny?
Czy powinienem zbeletryzować jej historię?
Jaką formę powinna przybrać moja obsesja?
Zaczynałem, próbowałem, potem zostawiałem.
Nie byłem w stanie napisać dwóch zdań jedno po drugim.
Przystawałem po każdej kropce.
W ogóle mi nie szło. Czułem to fizycznie, coś mnie dławiło.
Musiałem zaczynać od nowego akapitu, aby oddychać.

I wtedy zrozumiałem, że tak właśnie należy to napisać."

....i wyszło z tego cudo- melancholijne, artystyczne i dramatyczne.
Jak tu ktoś wcześniej napisał książka jest wzruszającym nośnikiem wiedzy.
Super !

alak | 2016-10-06
Przeczytana: styczeń 2016

Charlotte - miłość, podziw i obsesja prowadzą Foenkinosa śladami artystki, której rysunki opowiadają historię jej życia. Prócz życiorysu Charlotte Salomon wpisuje w swoje dzieła muzykę, która towarzyszy jej od najmłodszych lat, kiedy piękny głos jej matki Franziski, rozbrzmiewał często w rodzinnym domu. Chorobliwa klątwa depresji ciążąca na rodzinie, odbiera kolejnych jej członków, zbyt słabych by poradzić sobie z trudami życia codziennego. Mała Charlotte nic o tym nie wie, również o okolicznościach śmierci matki. Dorasta u boku ojca i macochy Pauli, która jest śpiewaczką operową, chroniącą swoją pasierbicę przed ponurą babcią, załamaniem nerwowym i depresją. Dorosłe życie Charlotte przypadło na okres II wojny światowej, represji nazistów wobec Żydów, czystek, eksterminacji, wysiedleń, ucieczek i obozów koncentracyjnych. Jej osobowość i twórczość zjednywała sobie różnych ludzi, którzy rozpoznali nieprzeciętny talent artystki.
Historia ta została przedstawiona bez obszernych...