Na szpulce niebieskiej nici

Wydawnictwo: W.A.B.
A Spool of Blue Thread
Maria Zawadzka, booker
Ag2S

Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację. „To był piękny, letni dzień…” – w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym, jak ona i Red zakochali się w sobie pewnego lipcowego dnia w 1959 roku. Jednak tym razem zgromadzona w Baltimore rodzina nie słucha tak uważnie jak dawniej. Ich myśli zaprząta ważny problem: kto i jak powinien zaopiekować się coraz starszymi i...

Każda rodzina myśli, że jest wyjątkowa. I może ma rację.
i radości, rywalizacja, sekrety i pozornie nieistotne wydarzenia, które stają się fundamentem naszego postrzegania świata i siebie – Anne Tyler, zdobywczyni Nagrody Pulitzera, tworzy dowcipny i przenikliwy obraz trzech pokoleń. Przy kuchennym stole Whitshanków do głosu dochodzą nadzieje i lęki dobrze znane każdemu czytelnikowi.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Anna | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

„Na szpulce niebieskiej nici” Anne Tyler to rewelacyjna, a nawet powiedziałabym, że wybitna powieść obyczajowa. Autorka jak nikt potrafi oczarować czytelnika historią o zwykłym życiu i zwyczajnych ludziach. Z pozoru. W miarę zagłębiania się w historię bohaterów okazuje się, że nie są oni tak zupełnie zwyczajni. W każdym razie historia życia każdego z nich zasługuje na miano wyjątkowej.
Whitshankowie to amerykańska rodzina zamieszkująca w domu z przeszłością . Autorka w sposób zniewalający opowiada w jaki sposób stał się on ich własnością. Dzieje Whitsahanków nierozerwalnie wiążą się z okazałym domem wybudowanym przez jednego z nich dla zupełnie innej rodziny.
Na szczególna uwagę zasługuje wątek opieki dorosłych dzieci nad coraz starszymi rodzicami. Autorka bardzo trafnie i ze specyficznym humorem pisze o starzeniu się. Tym samym dając czytelnikowi powód do zastanowienia się nad własnym życiem, a także powód do rozmyślań
wybiegając w przyszłość.

„Najlepiej by było,...

kajsa | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

" [...] z głębi półki wypadła nagle szpulka jasnoniebieskiej nici.Wyciągnąłem dłoń,a ta szpulka po prostu się w niej znalazła."

Co za książka! Długi czas historia rodziny Whitshank jakoś nie mogła mnie porwać,wszystko zmieniło się w momencie śmierci Abby,gdy narracja cofnęła się wiele lat do czasów jej młodości,a już z prawdziwą przyjemnością czytałam o jej teściach Juniorze i Linnie Mae-cóż to była za kobieta! Ileż było w niej determinacji,by zbudować rodzinę,mieć wreszcie obok siebie kogoś prawdziwie bliskiego.Było trudno,nawet bardzo,ale udało się.
Co zostało z rodziny po wielu wielu latach,przekonajcie się.

luelle | 2016-05-07
Na półkach: Posiadam 🏠, Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2016

Właśnie skończyłam ją czytać, a już mi brakuje Whitshanków. Zwyczajne życie zwyczajnej rodziny. Pięknie opowiedziana historia nie tylko rodziny Whitshanków jako całości, ale także każdego z jej członków oddzielnie. Właściwie należałoby zdefiniować "zwyczajność". Bo czyż człowiek zmagający się z codziennością nie jest zwyczajny? Czy codzienność nie jest zwyczajna? Jeśli brakuje jakichś fajerwerków, to - wydawałoby się - nie ma o czym opowiadać. A tu fajerwerków brak, a jednak opowieść toczy się przez ponad 400 stron i wcale mnie nie nudziła. Każdy z bohaterów jest inny, wyrazisty, z własną osobowością i własną historią życiową; każdy ma jakąś tajemnicę i drzazgę ukrytą w głębi serca, którą boi się poruszyć, żeby nie cierpieć bardziej i nie narazić przy tym innych na cierpienie. Piękna powieść. Bez wartkiej akcji - przypomina życie... cóż, właśnie zwyczajne życie zwyczajnych ludzi. Polecam bardzo.

Zapraszam do dyskusji i wygodniejszej lektury:

Po "Na szpulce niebieskiej nici" nie sięgnęłabym pewnie gdyby nie okładka (niech utopią się ci, którzy twierdzą, że nie jest ona ważna) oraz informacja o nominacji do nagrody Bookera. Bo sam opis... nie powala. Nie zapowiada niczego niezwykłego. Bo i nie jest to książka niezwykła. Jej siła tkwi w zwyczajności.

„To był piękny, letni dzień…” – w ten sposób Abby Whitshank zawsze zaczyna opowieść o tym, jak ona i Red zakochali się w sobie pewnego lipcowego dnia w 1959 roku. Jednak tym razem zgromadzona w Baltimore rodzina nie słucha tak uważnie jak dawniej. Ich myśli zaprząta ważny problem: kto i jak powinien zaopiekować się coraz starszymi i coraz bardziej schorowanymi rodzicami? Wspólne troski i radości, rywalizacja, sekrety i pozornie nieistotne wydarzenia, które stają się fundamentem naszego postrzegania świata i siebie – Anne Tyler,...

Matt Cobosco | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Trochę mnie dziwi niska nota ogólna (4.75 przed doliczeniem mojej oceny), bo to naprawdę dobra książka. Anne Tyler jak mało kto potrafi kreować wyraziste postaci, które nie mają w sobie ani grama papierowości czy zbędnej ckliwości. Tak jest i w tej książce. Zwykła opowieść o zwykłym życiu z na pozór zwykłymi bohaterami, ale opowiedziana tak, że wszystkie te historie życiowe nabierają blasku. Bardzo polecam!

joly_fh | 2016-05-07
Przeczytana: 02 maja 2016

Rodzina Whitshanków jest pozornie zwykłą amerykańską rodziną. Mieszkają w domu na przedmieściach, prowadzą własną firmę, na wakacje wyjeżdżają zawsze do tego samego domku nad morzem, gdzie przyglądają się, jak zmieniają się ludzie, przyjeżdżający do domku obok... Whitshankowie oczywiście też się zmieniają, kolejne pokolenia przychodzą i odchodzą. Ale bohaterowie, jak każda rodzina mają swoje tajemnice, swoje rytuały, czy historie opowiadane od lat. I o tym właśnie jest ta książka - o tym, jak zmienia się życie, o przeszłości i o teraźniejszości, o tym, że częścią życia jest też odchodzenie. Ciepła i mądra, bohaterowie z krwi i kości, z którymi można się identyfikować, a całość w ogóle nie wydumana. Bardzo przyjemnie się ją czyta. Godna polecenia.

Gabriela | 2016-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Początek książki był dla mnie bardzo interesujący - postaci Abby i Reda, starzejącego się małżeństwa zostały nakreślone przez autorkę tak sugestywnie, że widziałam ich miny, gesty, rutynowe konwencje zachowań. Miałam ochotę być z nimi w ich zwyczajnej codzienności i obserwować ich zmagania z pojawiającymi się problemami. Później powieść w mej ocenie straciła na atrakcyjności - postaci pozostałych członków rodziny nie są już tak wyraziste, soczyste; historia rodzinnego domu nieco rozmywa główny wątek powieści. Brak mi też zakończenia...

Krzysiek | 2017-04-14
frauagata | 2017-03-21
Na półkach: 2017, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 marca 2017
Ogłoszono krótką listę Man Booker Prize 2015

Poznaliśmy dzisiaj tytuły sześciu książek, które przeszły do finału nagrody Man Booker. Wśród nich są aż dwa, które już wkrótce ukażą się w Polsce: "A Little Life" Hanyi Yanagihary oraz „Na szpulce niebieskiej nici” Anne Tyler. Wyda je wydawnictwo W.A.B. Niecierpliwie czekamy na resztę.

Nominacje do Man Booker Prize 2015

Dzisiaj w południe ogłoszono tzw. długą listę książek nominowanych do jednej z najważniejszych nagród literackich, czyli Man Booker Prize. Na liście znajduje się trzynaście tytułów, z których jeden ukaże się już tej jesieni w Polsce – kto wie, może to będzie tegoroczny laureat?