Numer drugi

Grupa Wydawnicza Relacja
2023-09-27
2023-09-27
Aleksandra Weksej, Karol Buda

Książkę przeczytałam w oryginale i uważam, że to naprawdę piękna i inteligentna historia. Polecam do przeczytania wszystkim, którzy chcieliby poczytać o trudnych emocjach i skomplikowanych relacjach!!

Nieprawdopodobnie realistyczna historia, będąca dowodem na to, że uniwersum Harrego Pottera może być źródłem niewyczerpanych in­spi­ra­cji nawet wiele lat po wydaniu pierwszej książki o nie­zwyk­łym, małym czarodzieju.

Opowieść o tym, jak nieprzepracowane uczucie porażki potrafi na wiele lat pogrążyć młody umysł w bezkresie beznadziei.

Przypadek sprawia, że dwunastoletni Martinn Hill bierze udział w cas­tin­gu do głównej roli w pierwszym z filmów o Harrym Potterze. Na tak zwanej ostatniej prostej pozostają już tylko we dwójkę: on i Daniel Radcliff. Szansę są wyrównane, emocję dawno minęły zenit, ale niestety wygrywa Daniel.

Martin jest załamany, a towarzyszące mu od tej chwili uczucie porażki, wzrasta wprost pro­por­cjo­nal­nie do rosnącej popularności kolejnych filmów, przyjmując rangę paranoi.

Czy bohater poradzi sobie z emocjami, czy doprowadzą go one do obłędu? O tym musicie przekonać się już sami.

Przypadek sprawia, że dwunastoletni...

Książka ta zaciekawiła mnie od razu jak tylko ją pierwszy raz zobaczyłam. Coś nowego - fikcyjna historia chłopca, który o mały włos nie stanął na miejscu Daniela Radcliffe'a. Historia chłopca, który nie został wybrany.

Książka opowiada losy Martina, który za sprawą tego, że jego tata pracował na planach filmowych, został dostrzeżony i wziął udział w castingu do Harry'ego Pottera. No, ale jak wiadomo to nie on został wybrańcem.
Ten punkt kulimnacyjny pokazuje niewyobrażalną sprawę - jak jeden moment (jeden casting, jedno spotkanie...) może wywrócić życia dwóch osób do góry nogami, pokierować ich w dwóch różnych kierunkach...
Dalsza część książki przepełniona jest smutkiem, cierpieniem, mierzeniem się przez Martina z demonami przeszłości.
Jednak fajnie by było, gdyby autor poświęcił trochę więcej uwagi tym emocjom Martina, pogłębić profil psychologiczny, ponieważ w większości sytuacji jest to traktowane dosyć powierzchownie. Książka ta zdecydowanie mogłaby być też dłuższa w moim odczuciu, ta historia ma wielki potencjał, a autor potraktował ją trochę "po łebkach". Aczkolwiek końcówka jest dosyć rozczulającą.

Wiele razy podczas czytania musiałam sobie "przypominać", że to fikcyjna historia z elementami realistycznymi, ponieważ autor tak zręcznie wplata te faktyczne zdarzenia w fabułę.
Podczas lektury nabrałam też takiej swego rodzaju...perspektywy, mianowicie uświadomiłam sobie, że faktycznie kogoś spotkał los taki jak Martina. Wobec tej wszechobecnej poteromanii, która tak naprawdę nigdy się nie skończy, ponieważ historia ta jest nieśmiertelna.
Dla zobrazowania potęgi sagi: właśnie czytam tę książkę w skarpetkach Hufflepuff, na półce naprzeciwko mam całą serię książek HP a obok nich stoją figurki z Kinder Joy...
W książce tej autor zręcznie miesza fakty z fikcją, ale świadomość, że gdzieś żyje ten numer drugi, prawdziwy Martin, jest porażające...
Człowiek po lekturze tej książki, zaczyna zauważać jak niewyobrażalne cierpienie przeżywa każda osoba, która została odrzucona/niewybrana do czegoś na czym bardzo jej zależało...każdy może być tym numerem drugim...

Pomysł super, ale czegoś niestety mi zabrakło, żeby był ten efekt "wow".

⛵⛵⛵⛵⛵/10

Serdecznie zapraszam na:
Instagram @sailing_among_books
Blog https://sailingamongbooks.blogspot.com/

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony mamy tu ciekawą historię, ważne przesłanie i nawiązania do Harry’ego Pottera, którego jestem fanką – ale z drugiej są tu niemal wyłącznie smutne wydarzenia, przez co czytanie czasami było bardzo męczące. Mam wrażenie, że autor nie miał pomysłu na powieść, a wymyślał coraz bardziej dołujące sceny z bohaterem, aby podkreślić przesłanie, które chciał przekazać - szkoda, że ów przesłanie jawi się tylko w paru zdaniach na samym końcu, ostatecznie po zakończeniu lektury odczuwam negatywne emocje zawarte w drugim akcie, a nie powiew optymizmu z zakończenia.

Niestety nie mogę napisać nic dobrego o tej książce. Poza wieloma znanymi faktami z uniwersum Harrego Pottera, właściwie nie wiedziałam o czym czytam. Historia głównego bohatera zarysowana została bardzo pobieżnie, wiemy tylko że wypełniał go żal po utraconej szansie i nawet śmierć bliskiej osoby, czy wyprowadzka do innego kraju, przestawione zostały bardzo płasko, bez emocji, a przecież są to wydarzenia zostawiający trwały ślad na psychice. Totalne rozczarowanie.

Pomijając już fakt, że znaczna część tej historii to opis faktycznych zdarzeń (np. minibiografii osób typu J.K Rowling, które każdy sięgający po tę książkę dobrze zna) przeplatających się z fikcją, co jest bardzo irytujące, to sama historia tytułowego chłopaka przedstawiona jest bardzo pobieżnie. Śledzimy jego losy na przestrzeni 20 lat, ale autor nie zadaje sobie trudu, żeby zagłębić się w jakiekolwiek wydarzenia czy stworzyć wiarygodny portet, więc trudno się przejmować losami Martina. Ta książka została bestsellerem chyba tylko dlatego, że kupiła ją cała rzesza fanów Pottera, ale poza intrygującym tytułem i przyciągającą wzrok okładką - nie ma czytelnikowi zbyt wiele do zaoferowania.

Kurczę, gdyby tutaj bardziej rozwinięte były portrety bohaterów, to mogłabym nawet dać 5 gwiazdek. Może nie jest to historia wybitna, ale jakoś tak mocno trafiła mi w serducho. Nawet jeśli widzę kilka jej wad.

Poczuliście się kiedyś przez jakąś książkę/autora oszukani? Ja tak. Dwa razy. I drugi raz ma miejsce właśnie teraz. 😡

"Numer drugi" brzmiał ciekawie a okładka przekupiła przy zakupie, jeszcze przed premierą i...nacięłam się. Uważam, że ta książka to jeden wielki click bait i skok na kasę. Czemu?

👓 "Numer drugi" to historia chłopca, który bezpośrednio rywalizował z Danielem o rolę Harrego Pottera. Był tym drugim. Największym przegranym. Brzmi ciekawie? Chcielibyście przeczytać jego historię? Śmiało. TYLKO, ŻE CAŁA TA HISTORIA ZOSTAŁA ZMYŚLONA. I nie miałabym nic do tego, gdyby to było w opisie, a nie dopiero w środku książki - po prostu bym nie kupiła - ale no jakoś było trzeba ją sprzedać nie? :)

📑Ale dobra, argumenty. Książka jest cholernie infantylna, ma nieco ponad 200 stron, a przez 60 to historia powstania HP, życia Rowling oraz poznania się rodziców Martina - Numeru Drugiego. Rzeczy, które są w moim odczuciu zbędne przy tej ilości stron. A sam etap np castingów? Potraktowany po macoszemu. Mam wrażenie, że więcej jest tu historii wszystkich dookoła, najmniej Martina.

📚 Będąc obiektywną - był też ciekawy fragment - traumy, znęcania się bliskiego otoczenia nad Martinem. Ale za każdym razem gdy było coś ciekawego z tyłu głowy pojawiało się - przecież to fikcja, co mnie to interesuje. A przecież kupując tę książkę nastawiałam się na prawdziwą historię. Ponadto fikcja fikcją, ale bazując na HP wydarzenia w czasoprzestrzeni powinny być zachowane. Mamy tu np występujący podczas kręcenia filmów konflikt w Ukrainie oraz Birmie jakby na siłę - przypomnę, że Insygnia Śmierci były w kinach w 2011, na długo przed tymi konfliktami. Dodatkowo autor bądź tłumacz umieścili Zamek Czocha jako ten wybudowany i zrekonstruowany! na wierny wzór Hogwartu - gdzie!? Autor/tłumacz nawet nie sprawdzili jak on wygląda, bo pada tekst "schody prowadzące do zamku" - tam nie ma żadnych schodów! Zgadza się tylko to, że są tam imprezy związane z HP. Po co taki zabieg?

📚 czuję się oszukana, uważam że autor liczył na wykorzystanie marki i łatwy hajs. A cena okładkowa 45zl za 230 stron?Jestem na nie.

👓 "Numer drugi" to historia chłopca, który bezpośrednio rywalizował z...

David Foenkinos, wykorzystując światowy fenomen Harrego Pottera, stworzył opowieść o dorastaniu przepełnionym rozczarowaniem, bólem, poczuciem porażki i beznadziei, która chociaż jest fikcją literacką, została napisana tak, że wydaje się być nieprawdopodobnie realistyczna.
Młody Matrin Hill, który towarzyszy ojcu podczas jego pracy na planie filmowym, zostaje zauważony przez producenta przygotowującego się do pracy nad pierwszym filmem z serii Harry Potter. Martin, chociaż nie jest aktorem przechodzi zaskakująco dobrze kolejne etapy castingu, lecz w momencie, gdy rola Harrego Pottera zaczyna być na wyciągnięcie ręki, zostaje obsadzona przez zupełnie innego chłopca. Z roku na rok Harry Potter staje się coraz bardziej popularny, a dziecięcy aktorzy wcielający się w głównych bohaterów serii zyskują życie w blasku fleszy i sławy. Filmowy Harry z dnia na dzień stał się gwiazdą wielkiego formatu,, natomiast Martin został tym, który zawsze będzie żył w cieniu Pottera.

Po przeczytaniu książki "Numer drugi" mam mieszane uczucia. Historia jest napisana bardzo dobrze i bardzo realistycznie. Podczas lektury miałam wrażenie, że czytam prawdziwy pamiętnik Martina Hilla, ale gdzieś w głowie ciągle miałam to, że jest to przecież zupełnie zmyślona postać i fikcyjna sytuacja. Decydując się a lekturę byłam przekonana, że będą to prawdziwe wspomnienia aktora, który tamtego castingu nie wygrał, lub opowieść inspirowana historią prawdziwą, więc gdy przeczytałam zamieszczoną na wstępie informację "(...) a przedstawiona tu fabuła jest całkowicie fikcyjna." poczułam się odrobinę oszukana. Może gdyby w trakcie kampanii promującej książkę od samego początku zostało to wyraźnie zaznaczone moje oczekiwania wobec tej historii byłyby inne, a tym samym odbiór również. Pomimo rozczarowania książkę czytało się bardzo dobrze. Porusza ona ważny temat - stan psychiczny osoby borykającej się z odrzuceniem i poczuciem beznadziei co w dzisiejszych czasach staje się coraz częstszym problemem. Polecam zwłaszcza fanom Harrego Pottera jako swego rodzaju ciekawostkę, ponieważ nie brakuje tu odniesień do prawdziwych wydarzeń, a nawet pojawia się wzmianka o Polsce.

Jak często dajecie się skusić na coś Potterowego? Nowy gadżet, wyposażenie domu, książkę? Od jakiegoś czasu przystopowałam z fandomowymi zakupami, ale do książek okołopotterowych zawsze miałam słabość. Jak zobaczyłam zapowiedź i przeczytałam opis „Numeru Drugiego” pomyślałam sobie „Wow! Tego jeszcze nie było!”. Mój zapał szybko jednak opadł, gdy okazało się, że historia opowiedziana w książce jest fikcją.

Martin Hill to chłopiec, który przez swoje fizyczne podobieństwo do Harry’ego Pottera zostaje wypatrzony przez producenta filmowego i trafia na casting do ekranizacji pierwszego tomu serii o młodym czarodzieju. Niestety na ostatnim etapie wybranym do roli zostaje znany nam Daniel Radcliffe, natomiast życiu tytułowego „Numeru Drugiego” zaczyna towarzyszyć nieustające poczucie porażki.

Od razu zaznaczę, że książka jest obiektywnie dobra i szybko się ją czyta. Opowiada o głębokiej traumie i przedstawia kolejne etapy depresji, łatwo utożsamić się z bohaterem, bo każdy z nas myślę spotkał się kiedyś z uczuciem zawodu, rozczarowania i tą myślą, że „już prawie mi się udało”. Aż ciężko sobie wyobrazić co czują osoby odrzucone w tak dużych produkcjach filmowych, które są później bombardowane na każdym kroku filmami, reklamami czy merchem danego tytułu. Jest to bez dwóch zdań smutna historia, aczkolwiek momentami miałam wrażenie, że Martin jest zanadto umęczany i jak myślałam, że nic gorszego spotkać go nie może to autor zrzucał na niego kolejne nieszczęścia. Osobiście wolałabym też więcej przemyśleń samego bohatera, zamiast wielu opisów postaci pobocznych.

Czy to, że ta opowieść nie jest do końca prawdziwa psuje jej odbiór? Trochę tak, bo jako fanka poczułam się oszukana. Taka informacja powinna pojawić się już w promocji książki, bo jednak zdążyłam się do niej uprzedzić. „Numer Drugi” zawiera faktycznie sporo realnych sytuacji i nazwisk, więc Potterheads znajdą tu coś dla siebie np. jakieś smaczki z castingów. Mimo wszystko podczas lektury miałam odczucie jakby Martin istniał naprawdę, więc jest to dla mnie poniekąd wyznacznik dobrej roboty autora. Ta książka nie zostanie mi na długo w pamięci, ale warto się z nią zapoznać.

Współpraca reklamowa @wydawnictworelacja

• Nowości