Charlotte

9782070469239
literatura piękna
francuski
Monika Stocka

Ce roman retrace la vie de Charlotte Salomon, artiste peintre morte à vingt-six ans alors qu'elle était enceinte. Après une enfance à Berlin marquée par une tragédie familiale, Charlotte est exclue progressivement par les nazis de toutes les sphères de la société allemande. Elle vit une passion amoureuse fondatrice, avant de devoir tout quitter pour se réfugier en France. Exilée, elle entreprend la composition d'une œuvre picturale autobiographique d'une modernité fascinante. Se sachant en danger, elle confie ses dessins à son médecin en lui disant : «C'est toute ma vie.» Portrait saisissant d'une femme exceptionnelle, évocation d'un destin tragique, Charlotte est aussi le récit d'une quête. Celle d'un écrivain hanté par une artiste, et qui part à sa recherche.

źródło opisu: http://www.gallimard.fr

źródło okładki: http://www.gallimard.fr

kodoga | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Historia biograficzna Charlotte Salomon, młodej malarki, której tragicznymi przeżyciami można by obdzielić wiele istnień. Koszmar jej życia tkwi tak w rodzinie jak i w otaczającym ją świecie i to w szerokim tego słowa znaczeniu. Wystarczy wspomnieć, że urodziła się w 1917 roku w Niemczech, w żydowskiej rodzinie.

Drugi raz zetknęłam się z prozą Davida Foenkinosa i myślę, że mogę już pozwolić sobie na stwierdzenie, że pisarz perfekcyjnie posługuje się oszczędnym w słowa, zdania i emocje stylem, graniczącym niemal z …. milczeniem. Dla mnie to, co autor zrobił z tą biografią zasługuje na ogromny podziw. Książka skupia uwagę na dosłownie każdym zdaniu, bo nie ma tu zdań zbędnych. Mogę wyobrazić sobie, że znalazłoby się kilku pisarzy, których życie Charlotty zainspirowałoby do stworzenia baaaardzo opasłego dzieła , gdy tymczasem Foenkinos zmieścił się ze swoją opowieścią zaledwie na marnych 264 stronach . Ale jakich stronach. W każdym razie ja jestem przekonana, że ta...

Przejmująca lektura.
Mniej znaczy więcej.
Kto nie czytał, niech żałuje.

Przyznaję się bez bicia: nie słyszałam wcześniej o Charlotte Salomon. Wstyd. Po prostu wstyd. Pora nadrobić zaległości.
Mam wrażenie, że w "Charlotte" nie ma ani jednego zbędnego słowa.
David Foenkinos chwyta czytelnika za gardło/serce i nie puszcza aż do ostatniej strony.
Bardzo chciałam wybrać jakiś cytat i przytoczyć go w tej opinii, ale po prostu się nie da - musiałabym przepisać pół książki.
Wybór jest niemożliwy.

Agnieszka74 | 2018-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2018

"Wszystko jest lepsze od apatii.
Nadmiar od pustki.

Kulisy, to jedyne miejsce, gdzie istnieje prawda.

Lubię, żeby obraz wyglądał, jakby sam się namalował.

Ludzie potrzebują rozrywki.
W ten sposób nie widzą rzeczywistości.

Prawdziwą wartością życia jest wspomnienie."

"Charlotte" David Foenkinos.To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i jakże obiecujące, chcę więcej. Książka jest opowieścią o życiu Charlotte Salomon, jest zapisem poszukiwań autora, który zafascynowany obrazami głównej bohaterki postanowił odwiedzić miejsca w których przebywała i porozmawiać z ludźmi z jej otoczenia, dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Jak sam mówi, ogarnęła go obsesja na tym punkcie..
Charlotte Salomon była artystką malarką żydowskiego pochodzenia, urodziła się w zamożnej rodzinie, jej ojciec był znanym lekarzem. Niestety nad jej rodziną wisiało widmo szaleństwa, kobiety od kilku pokoleń popełniały samobójstwa. Jedną z tych kobiet była również matka Charlotte.
Książka jest niesamowicie...

orzech | 2017-10-14

David Foenkinos jest jednym z najpopularniejszych francuskich pisarzy. W Polsce zostało przetłumaczonych kilka jego powieści, i chyba najbardziej znaną jest sfilmowana "Delikatność". Za "Charlotte" autor otrzymał w 2014 roku jedną z najbardziej prestiżowych francuskich nagród literackich "Prix Renaudot", według mnie jak najbardziej zasłużoną.

"Charlotte" to opowieść o Charlotte Salomon, młodej niemieckiej malarce pochodzenia żydowskiego, która w wieku 26 lat zginęła w Auschwitz. Autor opisuje jej niełatwe dzieciństwo i młodzieńcze lata naznaczone piętnem samobójczych śmierci, które dotknęły jej rodzinę, w tym również jej własną matkę. To także trudny okres ze względu na zataczający coraz większe kręgi faszyzm, co zmusza tę jedną z najbardziej utalentowanych studentek Akademii Sztuk Pięknych do przerwania studiów i późniejszej ucieczki na południe Francji.

"Charlotte" nie jest typową biografią o życiu i dziele Charlotte Salomon. Książka jest swoistym hołdem dla wielkiego talentu...

Elżbieta | 2016-10-13
Przeczytana: 12 października 2016

Foenkinos stworzył książkę piękną, chociaż początkowo miał dylemat jak powinien opisać życie Charlotte Salomon....

"Tyle razy usiłowałem napisać tę książkę.
Ale jak to zrobić?
Czy powinienem w niej być obecny?
Czy powinienem zbeletryzować jej historię?
Jaką formę powinna przybrać moja obsesja?
Zaczynałem, próbowałem, potem zostawiałem.
Nie byłem w stanie napisać dwóch zdań jedno po drugim.
Przystawałem po każdej kropce.
W ogóle mi nie szło. Czułem to fizycznie, coś mnie dławiło.
Musiałem zaczynać od nowego akapitu, aby oddychać.

I wtedy zrozumiałem, że tak właśnie należy to napisać."

....i wyszło z tego cudo- melancholijne, artystyczne i dramatyczne.
Jak tu ktoś wcześniej napisał książka jest wzruszającym nośnikiem wiedzy.
Super !

Magdalena | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Przepiękna, poetycka opowieść. O wielkiej samotności bohaterki, wielkim tragizmie wplecionym w losy jej rodziny, złym czasie i miejscu, w którym przyszło jej spędzić swoje niedługie życie.
Życie, czy teatr?

I o ogromnej fascynacji Autora postacią Charlotte, fascynacji pogłębianej podróżami do źródeł, do miejsc gdzie mieszkała, przebywała, malowała i ukrywała się. A wszystko zaczęło się, gdy obejrzał wystawę jej prac: "Życie czy teatr" - zamkniętą w obrazach autobiografię.

Dzięki tej fascynacji powstała biografia tak niezwykła jak "Charlotte" - esencja tragizmu i samotności. Ale jednocześnie niezwykłego piękna, właściwego tylko literaturze najwyższych lotów.

Karolina Olesińska | 2016-10-10

Niesamowita książka. Życie malarki, o której nigdy nie słyszałam. Życie pełne cierpienia i śmierci, z której narodziły się obrazy, pełne wyrazu, wręcz wychodzące z ram. Styl autora na pierwszy rzut oka mnie zaskoczył. Czemu zostawia tyle wolnego miejsca ? To wiersz czy proza ? Dopiero po przeczytaniu tej książki zrozumiałam, że każde zdanie, każda sentencja jest zbyt ważna, by upychać ją w skondensowaną wersje. Polecam ! Z całego serca.

alak | 2016-10-06
Przeczytana: styczeń 2016

Charlotte - miłość, podziw i obsesja prowadzą Foenkinosa śladami artystki, której rysunki opowiadają historię jej życia. Prócz życiorysu Charlotte Salomon wpisuje w swoje dzieła muzykę, która towarzyszy jej od najmłodszych lat, kiedy piękny głos jej matki Franziski, rozbrzmiewał często w rodzinnym domu. Chorobliwa klątwa depresji ciążąca na rodzinie, odbiera kolejnych jej członków, zbyt słabych by poradzić sobie z trudami życia codziennego. Mała Charlotte nic o tym nie wie, również o okolicznościach śmierci matki. Dorasta u boku ojca i macochy Pauli, która jest śpiewaczką operową, chroniącą swoją pasierbicę przed ponurą babcią, załamaniem nerwowym i depresją. Dorosłe życie Charlotte przypadło na okres II wojny światowej, represji nazistów wobec Żydów, czystek, eksterminacji, wysiedleń, ucieczek i obozów koncentracyjnych. Jej osobowość i twórczość zjednywała sobie różnych ludzi, którzy rozpoznali nieprzeciętny talent artystki.
Historia ta została przedstawiona bez obszernych...

marcysia | 2016-09-19
Przeczytana: styczeń 2016

rewelacyjna książka, jedna z moich ulubionych

Sonja | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Jestem roztrzęsiona...
- losami Lotte.
Jestem zachwycona...
- piórem Foenkinosa.
Czytając Delikatność, wiedziałam już, ze mam do czynienia ze wspaniałym pisarzem, ale Charlotte - Arcydzieło!!!

Smutna to historia, bardzo. Ale jak napisana?! Subtelnie, z wyczuciem, autor muska i owiewa słowami życie Charlotte. Charlotte Salomon. Młodej, kruchej, zagubionej, w której tak silnie tkwiła pasja malarstwa.