Dzieci z alei Rothschildów

Okładka książki Dzieci z alei Rothschildów Stefanie Zweig
Okładka książki Dzieci z alei Rothschildów
Stefanie Zweig Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Rodzina Sternberg (tom 2) literatura piękna
Rodzina Sternberg (tom 2)
Die Kinder der Rothschildalle
Marginesy
2015-09-16
2015-09-16
Eliza Borg
literatura niemiecka Eliza Borg

Druga część sag niemieckiej rodziny żydowskiej i rozgrywa się w latach1926-1937. Nadal bohaterowie próbują zachować swoje szczęśliwe, kolorowe i pełne dobrej woli życie ( nie pozbawione oczywiście trudności ),ale ciemne chmury rozwijającego się hitleryzmu całkowicie zmieniają ich życie. Widać wysiłek autorki, by jak najlepiej oddać nieludzkość i szaleństwo nazizmu od strony tzw. zwykłych obywateli Niemiec.

Frankfurt. Bardzo ciekawa książka. Świetnie pokazuje atmosferę w Niemczech po dojściu do władzy Hitlera - zwłaszcza z punktu widzenia żydów. Dla mnie to zupełna nowość. Poza tym - jak zwykle - oszczędna lecz interesująca narracja, wciągające przeżycia bohaterów. To chyba będzie jedna z nielicznych serii, które przeczytam w całości:)

II tom cyklu rozpoczyna się w roku 1924, kończy w 1938, czyli rodzina Stenbergów doświadcza tego wszystkiego czego doświadczyli Żydzi w Niemczech po dojściu do władzy Hitlera.

Czytałam wiele książek o Holocauście, ale ta jest chyba pierwsza na jaką się natknęłam o sytuacji Żydów w nazistowskich Niemczech.

POLECAM!! POLECAM!!

POLECAM!! POLECAM!!

"Rzeczywistość to nauczycielka, która nie zna ani litości, ani powściągliwości" (str 244)
Kontynuacja losów frankfurckiej rodziny obejmująca lata 1926-1937. Nasi bohaterowie przedstawieni są bardziej wyraziście, a akcja nabrała szybkiego tempa.Dzieci nestorów rodu są dorosłe i każdy z nich ma jakieś marzenia o świetlanej przyszłości.Moralność, przywiązanie do tradycji, obowiązkowość, pracowitość charakteryzująca starsze pokolenie, była obca młodemu hołdującemu nowym zupełnie odmiennym trendom.Ich naiwność i marzenia o wyrwaniu się na wolność przynoszą bolesne konsekwencje w zderzeniu z rzeczywistością z jednej strony, z drugiej uczą pokory, odporności, stawiania czoła wyzwaniom życiowym i doceniania domu rodzinnego. Rodzice z upływem lat łagodnieją i odstępują od surowych nakazów wychowawczych.Niespełnione marzenia o narodzie żydowskim za czasów cesarza stały się rzeczywistością i powrotem do realiów. Żyd jako ofiara odpowiedzialna za niepowodzenia narodu niemieckiego "Tylko ich obarczano winą za przegraną wojnę, inflację, głód i bezrobocie" (str 30).
Nadchodzi rok 1933, w którym Żydzi już nie mają złudzeń co do przyszłości, spotykając się na każdym kroku z aktami antysemickimi, czystką i wkluczaniem ze społeczeństwa, utratą statusu społecznego.Czasy upokorzenia, zagrożenia, niepewności, obaw i utraty tego nad czym pracowali przez całe życie.Boleją nad okrutną prawdą i starają się stawić czoła trudnościom i niebezpieczeństwom czyhającym na nich. Jednocześnie snują marzenia o powrocie do utraconego życia z utopijną nadzieją na jego poprawę. Wspomnienia ze szczęśliwego dzieciństwa wracają w bolesnym wymiarze wśród wszystkich członków rodziny.To także obraz ogromnej miłości rodzicielskiej, zdolności do poświęceń i chowaniu własnej dumy, by ocalić młodsze pokolenie. I o drugiej wielkiej miłości do ojczyzny, mimo iż odebrała im dumę, godność, poczucie przynależności i ogromne majątki.

2097

Druga część sagi wciągnęła mnie już bez reszty. Ten tom obejmuje okres międzywojnia i drugiej wojny światowej. Opis codzienności żydowskiej rodziny w rosnących w siłę nazistowskich Niemczech jest wstrząsający. Wszystko to, co się tam działo jest oczywiście powszechnie znane z historii, ale kiedy czyta się tę książkę i przeżywa to wszystko wraz z bohaterami czuje się w sposób wręcz dotkliwie namacalny, będące ich udziałem upokorzenie i upodlenia. Rośnie przerażenie na myśl o tym czym (bo przecież nie kim) może stać się człowiek dla drugiego człowieka, sąsiad dla sąsiada.
A najgorsze jest to, że niestety nasuwa się wiele analogii do tego co dziś dzieje się w otaczającym nas świecie….

Sternbergowie próbują z godnością żyć w ukochanym Frankfurcie, który z każdym dniem coraz bardziej ogarnia histeryczny antysemityzm. Ta część jest niewątpliwie lepsza niż pierwszy tom, akcja toczy się dynamicznie. Poszczególne opisy tworzą specyficzną kronikę upokorzenia i to jest przejmujące. Jak na opowieść o rodzinie jednak, o ludziach, którzy ją tworzą, w powieść wciąż brakuje osobowości członków tej rodziny. Nie wiemy naprawdę jacy są - poza ojcem rodu, jego żoną - Betsy, gospodynią Josephą i może trochę - Erwinem, reszta rodziny to jedynie cienie, a ich postępowanie jest niekonsekwentne i mało prawdopodobne psychologicznie. Np. postać Victorii, "najtrudniejszej z córek" - jak mawia jej ojciec, jest kompletnie niezrozumiała. Victoria, która stara się nie zauważać rzeczywistości wkoło niej, poprzez przyjaźń z przypadkową starszą panią, zostaje brutalnie z rzeczywistością skonfrontowana. Mimo to, nawet wtedy, gdy jej mąż jest już w Holandii i mogłaby do niego z dziećmi dołączyć, konsekwentnie odmawia. Nie dowiadujemy się dlaczego, wciąż tylko wspomina się, że Victoria odmawia, a ją samą autorka trzyma na uboczu. Podobnie rzecz ma się z Clarą. Podobno jest odważna i harda. Podobno, bo w sumie objawia się nam jedynie od czasu do czasu: autorka wkłada jej w usta złośliwości.
Zatem, tak jak w pierwszej części, dobrze ukazane są niektóre aspekty życia bogatej rodziny żydowskiej w hitlerowskich Niemczech. Powieść kuleje, jeśli chodzi o charakterystykę postaci, w zasadzie jedynie je zarysowuje. Przeczytam kolejną część, bo jestem ciekawa, jak się potoczą losy Sternbergów, ale ogólnie nie polecam.

Ciekawe spojrzenie na historię niemieckich Żydów przed II wojną światową. Wciągająca opowieść. Polecam.

Opowieść o pewnej rodzinie. Żydowskiej rodzinie... pełna ciepła i elegancji opowieść godna przeczytania

💥💥💥💥💥💥💥💥

💥💥💥💥💥💥💥💥

• Ebooki
  • 52/2016
  • Sagi
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Dzieci z alei Rothschildów