Dom przy Alei Rothschildów

Okładka książki Dom przy Alei Rothschildów Stefanie Zweig
Okładka książki Dom przy Alei Rothschildów
Stefanie Zweig Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Rodzina Sternberg (tom 1) literatura piękna
Rodzina Sternberg (tom 1)
Das Haus in die Rothschildalle
Marginesy
2015-06-03
2015-06-03
Anna Kierejewska
Anna Kierejewska

Książka ta daje czytelnikowi wgląd w postawy społeczne przed i w trakcie 1 Wojny Światowej w II Rzeszy Niemieckiej.
I nie chodzi tu bynajmniej o społeczeństwo wyłącznie żydowskie, choć książka przedstawia dzieje rodziny zasymilowanych niemieckich Żydów. Są tam zarówno Żydzi, Niemcy jak również, polscy robotnicy sezonowi. Których brak z powodu wojny odczuło całe społeczeństwo II Rzeszy, Gdyż zarówno Polacy, Niemcy jak i żydzi z obu narodów, walczyli w tym czasie na froncie.
Niestety asymilacja jest tym trudniejsza, im się posiada większy majątek.
A wrogów szuka się jak zwykle, wsród "innych".

Zapoznajemy się z dziejami niemieckiej bogatej rodziny żydowskiej w okresie 1900-1917. Pomysł sagi określiłabym jako nostalgiczny hołd złożony kulturze życia i mentalności mieszczańskiej, którą zakończyła druga wojna św. Cała narracja przesycona jest ciepłem, wiarą w dobro i życie rodzinne, które może być ostoją miłości . Całość trochę przesłodzona, ale czyta się bardzo przyjemnie.

Jak już zaczęło być wciągające, to się skończyło. Fajne czasy, dla mnie temat mocno interesujący - żydowska rodzina, początki XXw, ale jakoś bez swady. W zasadzie niewiele się w książce dzieje, niby jak w normalnym życiu. Czekałam cały czas na to coś, ale nie doczekałam się.

Książka ciekawa pod względem historycznym i obyczajowym początku XX wieku i okresu pierwszej wojny światowej z perspektywy zamożnej rodziny żydowskiego przedsiębiorcy Sternberga. Nie oceniam jednak zbyt wysoko tej pozycji literackiej, ponieważ przez pierwszą połowę ledwie przebrnęłam. Nie jestem miłośnikiem szczegółowych przewlekłych opisów i bardzo leniwej akcji. Dopiero od połowy i przełomowych wydarzeń rodzinnych zaczyna się robić ciekawiej. Nie lubię nie kończyć rozpoczętych książek, dlatego dotrwałam do końca i nie żałuję. Aspekt historyczny jest bardzo ciekawy, a także akcja nieco nabiera rumieńców. Polecam wszystkim miłośnikom historii okresu 1900-1917 roku.

Wyzwanie LC na marzec (wg tagow)

Wyzwanie LC na marzec (wg tagow)

* Lato 1914
Stojąc na balkonie berlińskiego zamku cesarz Wilhelm II oznajmia: " Do ręki wciska nam się miecz. Nie znam już żadnych partii ani wyznań; dziś wszyscy jesteśmy niemieckimi braćmi i tylko niemieckimi braćmi".
* 27 września 1914
18-letni Otton Wilhelm Samuel Sternberg, ochotnik, pisze z frontu do rodziców mieszkających we Frankfurcie list: "W Rosz Haszana odbyło się nabożeństwo ... Gdy będziecie do mnie pisać przyślijcie mi ... i wasze zdjęcie".
* 9 listopada 1914 rodzina otrzymuje zawiadomienie: "Państwa syn zginął na polu chwały. Oddał życie za cesarza i ojczyznę. Mogą być Państwo z niego dumni".
Wielkie Niemcy i 18-letni niemiecki Żyd, I wojna światowa. Dla wielu żydowskich rodzin za czasów cesarstwa to była ich ukochana ojczyzna, która miała ich nigdy nie wykluczyć. A jednak ...
* rok 1916
W Niemczech spis Żydów. Należało sprawdzić, czy przelewają krew za Niemcy. Spis zasiał ziarno nienawiści. Henriette Furth napisała wiersz "Spis Żydów". To II zwrotka:
"Dziś na zliczacie. To nie do zniesienia.
Cośmy uczynili, że tak czynicie nam?
Kto wam dał prawo pytać o wierzenia?
Gdy obowiązku przyszedł dzień spełnienia
Bez pytań w bój za kraj poszedł każdy sam".

Stanęło ich do walki 12 tysięcy.

To powieść życia. Jeśli życie płynie leniwie, leniwie dobry pisarz o nim opowiada. Jeśli życie przyspiesza, to i książkę czyta się szybciej. Jeśli w życie wkracza wojna ... wystarczy jedna śmierć. Niczego mi w tej części nie zabrakło. Dodatkowo wzmacniają ją fragmenty dwóch wierszy. Brawo dla autorki, choć się o tym nie dowie.

* Lato 1914
* 27 września 1914

to raczej opowiadanie niż powieść... na tyle "zgrabne", że kupiłam kolejne części :)

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Tak rozwlekłej i nostalgicznej powieści dawno nie czytałam. Niemcy tuż przed I wojną światową . Zwykła średnio zamożna rodzina żydowska . Autorka do granic wytrzymałości rozczula się nad każdym najdrobniejszym aspektem życia opisując każdy detal wyposażenia, ubrania, codziennych rytuałów.Zdecydowanie nie jest to książka akcji, ale ma swój starodawny klimat. Dla wytrwałych i miłośników cesarstwa.

Frankfurt 1900. Piękna narracja, elegancja i moja ulubiona epoka:) Czego chcieć więcej?
Czytałam z ogromną przyjemnością.

Czytałam z ogromną przyjemnością.

Dzieje zamożnej żydowsko-niemieckiej rodziny we Frankfurcie.
Książka rozpoczyna się w roku 1900.

I tom świetny; czasem tylko akcja baaardzo spowalnia - domyślam się że autorka chce oddać w danym momencie atmosferę podniosłej chwili, ale na mnie to tak nie działa...

Ale POLECAM! POLECAM!

Dzieje zamożnej żydowsko-niemieckiej rodziny we Frankfurcie.
Książka rozpoczyna się w roku 1900.

Ale POLECAM! POLECAM!

• Ebooki