Dom przy Alei Rothschildów

Tłumaczenie: Anna Kierejewska
Cykl: Rodzina Sternberg (tom 1)
Wydawnictwo: Marginesy
Das Haus in die Rothschildalle
Anna Kierejewska
literatura piękna
Ag2S

Frankfurt, 1900 rok. Betsy, inteligentna, racjonalna i młoda kobieta oraz jej mąż Johann Isidor, rzutki przedsiębiorca z niemałą fortuną, wprowadzają się do domu przy alei Rothschildów 9. Są szczęśliwi, mają dziecko. Wkrótce przyjdą na świat kolejne. Nie minie jednak wiele lat, gdy na powierzchni harmonijnej sielanki pojawią się pierwsze oznaki zbliżającej się katastrofy… Wybucha I wojna...

Wybucha I wojna światowa. Zmienia ona życie Niemców, a w szczególności tych pochodzenia żydowskiego, którzy od nowa muszą uporządkować swój świat i zrewidować wartości, którymi się dotąd kierowali.

Stefanie Zweig otwiera drzwi do niezwykłego świata. Pozornie dobrze znanego, a jednak odległego – do świata, w którym rozgrywa się niezwykle barwne i ciekawe, choć naznaczone trudnymi wyborami życie bohaterów. Dzięki wyobraźni, dbałości o historyczny szczegół i głębokiemu poczuciu człowieczeństwa ta bestsellerowa autorka przedstawia losy żydowskiej rodziny mieszkającej we Frankfurcie do 1917 roku.

Dom przy alei Rothschildów – pierwszy tom sagi rodzinnej – staje się symbolem czasu, który na nowo określił bieg historii Europy.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

pryska | 2019-04-09
Przeczytana: 24 marca 2019

to raczej opowiadanie niż powieść... na tyle "zgrabne", że kupiłam kolejne części :)

Ala | 2018-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 17 października 2018

Nie wiem jak ocenić tę książkę. Tak rozwlekłej i nostalgicznej powieści dawno nie czytałam. Niemcy tuż przed I wojną światową . Zwykła średnio zamożna rodzina żydowska . Autorka do granic wytrzymałości rozczula się nad każdym najdrobniejszym aspektem życia opisując każdy detal wyposażenia, ubrania, codziennych rytuałów.Zdecydowanie nie jest to książka akcji, ale ma swój starodawny klimat. Dla wytrwałych i miłośników cesarstwa.

Dotka76 | 2018-05-30
Przeczytana: 27 maja 2018

Frankfurt 1900. Piękna narracja, elegancja i moja ulubiona epoka:) Czego chcieć więcej?
Czytałam z ogromną przyjemnością.

Goszarda | 2017-04-06
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Dzieje zamożnej żydowsko-niemieckiej rodziny we Frankfurcie.
Książka rozpoczyna się w roku 1900.

I tom świetny; czasem tylko akcja baaardzo spowalnia - domyślam się że autorka chce oddać w danym momencie atmosferę podniosłej chwili, ale na mnie to tak nie działa...

Ale POLECAM! POLECAM!

Zaczytana | 2017-02-20

Chyba spodziewałam się czegoś lepszego, ale nie jest najgorzej. Dziwnie się czyta książkę, w której prawie w ogóle nie ma dialogów...

Alicja | 2017-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2017

Pierwsza część sagi o niemieckiej rodzinie pochodzenia żydowskiego, tocząca się w latach 1900-1917 we Frankfurcie za czasów cesarza Wilhelma II.Prawie idealna rodzina mieszkająca w nowym domu, żyjąca w dobrobycie i dostatku, wiodąca spokojne, uporządkowane, przewidywalne życie do czasu wybuchu I Wojny Światowej. Opisy miasta z tamtych lat, wyposażenia mieszkania, zmianach dokonujących się w przyrodzie wraz z nastaniem kolejnych pór roku.Losy poszczególnych bohaterów potraktowane zostały wybiórczo. Śledzimy raczej ich przemyślenia, stosunek do otaczającej rzeczywistości, problemy z jakimi się borykają.Dorastanie pod ochronnym kloszem stworzonym przez rodziców i pragnieniu wyrwania się z niego na wolność. Niedostrzeganie rzeczy znajdujących się w codziennym otoczeniu, relacji rodzinnych,aż do zaistnienia jakiego wydarzenia, które otwiera im oczy. Nerwowa atmosfera przedwojenna i życie i zmagania w wojennej rzeczywistości. Jak z dnia na dzień w obliczu wojny zmieniają się priorytety...

kodoga | 2016-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2016
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Akcja pierwszego tomu sagi, której bohaterem jest rodzina niemieckich Żydów, rozgrywa się na początku XX wieku a kończy ją I wojna światowa. Książka bogata w szczegóły mieszczańskiego życia w tamtych latach, dość ciekawie kreśli obraz epoki, który siłą rzeczy pokazany jest z punktu widzenia wspomnianych niemieckich Żydów. Obrazy okresu wojennego oglądamy oczami nie żołnierzy a ich rodzin, co odróżnia książkę od tyłu innych, wydanych w ostatnich latach w związku ze stuleciem jakie minęło od tego okrutnego czasu.
Dla mnie pewnym minusem jest dość nikłe - jak na sagę- związanie czytelnika z bohaterami, po których autorka trochę jakby się prześlizguje, zdecydowanie większy akcent kładąc na uwypuklenie tła, co zresztą samo w sobie jest wcale interesujące.

Agnieszka | 2016-10-04
Przeczytana: 26 lipca 2016

Pierwsza część sagi rodzinnej, którą przeczytałam jako ostatnią. Z tej perspektywy widzę, jak bardzo zmienili się bohaterowie pod wpływem wydarzeń na początku XX wieku.

nulla | 2016-07-06
Przeczytana: 02 lipca 2016

Lubię sagi rodzinne, zwłaszcza te leniwe i niespieszne. Lubię też okres przedstawiony w książce, fascynuje mnie tematyka pierwszej wojny światowej, ciekawią mnie losy żydowskich rodzin w Niemczech. I wszystkie te tematy w "Domu przy Alei Rotschildów" się znalazły, a mimo to nie mogę powiedzieć, że jest to dobra książka.
Narracja przeładowana epitetami, opisami, drobiazgami. Odnoszę wrażenie, że autorka tak się skupiła na drobiazgowym przedstawianiu realiów epoki, że zabrakło jej czasu lub serca do wyraźnego zarysowania postaci, wyposażenia ich w jakieś wyraźne cechy charakteru. Dostałam dwa tomy, więc przeczytam dalszy ciąg, ale w sumie nie polecam.

Książka która jest "pożyteczna" czyli taka, która nie robi krzywdy czytającemu, nie otumania fałszywymi wydarzeniami, bo oparta jest o tło historyczne lat 1900-1917. Czyli w rezultacie oprócz ciekawej fabuły, mamy jeszcze ogląd sytuacji społecznej i politycznej w tle, to jest rozwojowe dla każdego czytelnika. Polecam wszystkim, dla których czytanie nie jest tylko składaniem liter.