Nowy początek przy alei Rothschildów

Okładka książki Nowy początek przy alei Rothschildów Stefanie Zweig
Okładka książki Nowy początek przy alei Rothschildów
Stefanie Zweig Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Rodzina Sternberg (tom 4) literatura piękna
Rodzina Sternberg (tom 4)
Naubeginn in die Rothschildalle
Marginesy
2016-07-13
2016-07-13
Anna Kierejewska
Anna Kierejewska

Cudowna proza. Cudowna historia.
Cztery książki o cudownej żydowskiej rodzinie. O bogatych, chudych i strasznych latach dla wyznania Mojżeszowego we Frankfurcie XX wieku. O upadkach i wzlotach, patriotyzmie i jego upadku.
Ta książka jak żadna inna, otworzyła mi oczy na to kim byli żydzi w Niemczech, Polsce i w innych krajach przed II WŚ.
Gotowi walczyć za ojczyznę, za swoją ojczyznę. Nie za Izrael którego nie było, tylko za Niemcy, Austro-Węgry, Danię itp..
Często zastanawiam się jak siła spowodowała że nastąpił holokaust. Tę falę zbrodni w latach trzydziestych i czterdziestych XX w. Jedyne wyjaśnienie to "kłamstwo". Kłamstwo o żydowskich dekownikach, kłamstwo o roznoszeniu chorób, wreszcie kłamstwo o spisku i ogromnym bogactwie. A prawda jest taka, że żydzi byli tak samo jak my i biedni i bogaci, byli patriotami i dekownikami jak NIemiec czy Polak. Każdy z nich chciał przeżyć i czuć się dobrze w swojej ojczyźnie, w miejscu gdzie przyszedł na świat i się wychował.
Najsmutniejsze jest to że historia się powtarza i to "kłamstwo" znów rządzi świtem.

Cudowna proza. Cudowna historia.
Gotowi walczyć za ojczyznę, za...

Historia sklejanej rodziny - siła wybaczania i jednoczenia deficytowych wartości szczególne w obecnych czasach 😞

Czwarte, ostatnie spotkanie z bohaterami. Śledzimy historię tej rodziny przez pół wieku. Teraz mamy czasy powojenne. Wracają do Frankfurtu, udaje im się nawet odzyskać swój dom. Niestety po wojennej zawierusze rodzina już nigdy nie będzie w komplecie. Wspomnienia dopadają w najmniej oczekiwanych momentach. Nawet te szczęśliwe potrafią sprawić ból. Wojna odcisnęła swoje piętno i już nic nigdy nie będzie takie samo. Ale żyć trzeba dalej. Dosyć nostalgiczna ale piękna opowieść o przemijaniu.

Przepiękna saga rodzinna!

Historia zamożnej żydowskiej rodziny, mieszkającej we Frankfurcie nad Menem tocząca się przez pół wieku począwszy od roku 1900.

Ten tom opowiada o latach powojennych, gdy życie powoli powraca do normy, chociaż nie pozwala na zapomnienie odniesionych ran w czasie wojny.

CAŁY CYKL - POLECAM!!! POLECAM!!!

Przepiękna saga rodzinna!

CAŁY CYKL - POLECAM!!! POLECAM!!!

"Człowiek, który wzbrania się przed wspomnieniami, już jest martwy " (str 20),a wspomnienia uparcie wracają wywołując ból, cierpienie i łzy.
Jest to ostatnia część historii rodziny frankfurckich Żydów. Część radosna, będąca ukoronowaniem wszystkich krzyw i niesprawiedliwości jakich ta rodzina doznała w czasach przedwojennych i wojennej zawieruchy.Szkoda rozstawać się z bohaterami, z którymi bardzo się zżyłam i razem z nimi przeżywałam wszystko to, co zgotował im los.Rozpoczyna się rokiem 1948, kiedy reforma walutowa stabilizuje sytuację ekonomiczną i gospodarczą kraju. Na rynku pojawia się coraz więcej artykułów żywnościowych w miejsce dotychczasowych erzaców. Jednak wysokie ceny nie wszystkim pozwalały na ich nabycie. Dążenie do zaspokajania potrzeb materialnych i wielka żądza do nabywania rzeczy, które przez tyle lat były nieosiągalne. Fatalne warunki mieszkaniowe. Jednak z biegiem czasu miasto i jego mieszkańcy podnoszą się z upadku.
Lęk i strach o życie wyniesiony z wcześniejszego okresu nie opuszcza ludzi prześladowanych. Do tego dochodzi odpowiedzialność za osoby, które ocalały z piekła na ziemi. Radosne spotkania, powroty po latach
i towarzyszące im emocje, wzruszenia,łzy i ponowny ból wspomnień.Jest to też książka o wielkiej tęsknocie za domem rodzinnym
i kolejnych nadziejach, spełnionych i niespełnionych marzeniach. O odnalezionym szczęściu, wierze w przyszłość, cieple domowego ogniska, cierpliwości w oczekiwaniu, która została w końcu nagrodzona.

2091

Ostatni tom sagi Sternbergów. Kilka lat po wojnie. Rodzina, bardzo pokiereszowana, próbuje otrząsnąć się po przeżytych tragediach, obudzić do nowego życia.
W domu przy Alei Rothschildów nic już nie jest takie jak przed wojną, ale znowu jest to to miejsce, własne, gdzie każdy kąt budzi wspomnienia chwil szczęśliwych ale i tych dramatycznych, miejsce, do którego z najbardziej odległych zakamarków świata ciągnie każdego członka rodziny. Wcześniej rozproszonym udaje się znowu zebrać razem. Nie jest łatwo, ale powoli, jeszcze nieśmiało zaczyna kiełkować nadzieja….

Proza Stefanie Zweig urzeka mnie za każdym razem swoją starannością, płynnością i ciepłem. Czterotomowa saga o rodzinie Sternbergów jest historią, do której będę powracać jeszcze nie raz.

Nowy początek przy alei Rothschildów to przepełniona miłością i ciepłem opowieść o nadziei, która zawsze umiera ostatnia, i która pozwala, wbrew zdrowemu rozsądkowi, po prostu dalej żyć.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

• Literatura piękna
  • 2016
  • Powieść obyczajowa
  • Przeczytane w 2022
  • Biblioteczka domowa III

Dodaj cytat z książki Nowy początek przy alei Rothschildów