Pani Hazel i Klub Rosy Parks

Wydawnictwo: WAM
Miss Hazel and the Rosa Parks League
literatura piękna
Ag2S

Pani Hazel i Klub Rosy Parks to słodko-gorzka opowieść o kobiecej sile i prawdziwej, rodzącej się w bólach przyjaźni. Wzruszająca relacja czarnej służącej i jej białej pracodawczyni. Rewelacyjne konstrukcje psychologiczne postaci, bogate tło społeczne, wydarzenia zrekonstruowane na podstawie relacji świadków (czarnoskórych służących z tamtego okresu). Prześladowania rasowe, lata 50. XX wieku,...

Prześladowania rasowe, lata 50. XX wieku, amerykańskie Południe. Wydaje się, że nic nie może przerwać głębokiej depresji Hazel Graham. Wyrwanej z nizin społecznych kobiecie, która zupełnie nie odnajduje się w rolach żony, matki i członkini lokalnej społeczności tragicznie umiera dziecko. Nagle pojawia się Vida. Czarnoskóra służąca pomaga Hazel wrócić do życia i razem walczą o prawa dla wykluczanych ze względu na kolor skóry mieszkańców Missisipi.

źródło opisu: http://www.wydawnictwowam.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

GochaZet | 2019-07-07
Przeczytana: lipiec 2019

Przejrzysta, sprawnie napisana historia osadzona w latach 50-tych XX wieku na południu USA. Klimatyczna właśnie ze względu na czas i miejsce czas akcji, które determinuje tempo wydarzeń, dla niektórych czytelników może nieco zbyt powolne.Przyjaźń między kobietami i segregacja rasowa to w dużym uproszczeniu główne wątki tej powieści. Chociaż nie rzuca na kolana, ma dużo uroku i pobudza do refleksji. Czyta się naprawdę dobrze. Polecam

magdalena | 2018-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2018

Historia Hazel i Vidy. Dzieli je wszystko, a najbardziej to, że Vida jest murzynką, a Hazel jej białą pracodawczynią. Mimo to między kobietami rodzi się szalona przyjaźń...
To co mi nie do końca pasowało, to objętość. Sporą część książki można usunąć, akcja dzieje się bardzo powoli i usypia czytelnika. Owszem, książka napisana jest bardzo ładnie, ale nie są to Służące, które dosłownie skradły mi serce.

alison2 | 2018-03-07

Prześladowania kolorowych w Ameryce to bardzo wdzięczny temat na poruszający film czy też przejmującą książkę. Niektóre tytuły wywarły na czytelnikach ogromne wrażenie i stały się światowymi bestsellerami. Inne przepadły gdzieś na księgarnianych półkach, choć to wcale nie oznacza, że nie są warte naszej uwagi. Jedną z takich książek jest "Pani Hazel i Klub Rosy Parks".

Hazel Graham jest kobietą z nizin społecznych. Nie może liczyć na pokaźny spadek, nie może pochwalić się dobrym wykształceniem, nie należy również do szczególnych piękności. Kobieta jest jednak tak uparta w dążeniach do wywalczenia sobie lepszego bytu, że w końcu udaje jej się zdobyć serce niejakiego Floyda. Mężczyzna zdaje się być spełnieniem jej marzeń, dzięki niemu ma dom i nie musi martwić się o swoją przyszłość. Jej jedynym zadaniem jest godne prezentowanie męża, szybko jednak okazuje się, że Hazel nie pasuje do wytwornych dam, nie...

Anna | 2017-02-06
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Fanki literatury w stylu "Smażonych zielonych.." czy "Służących" będą miały używanie. Znajdą tu bohaterskie kobiety w męskim szowinistycznym świecie, miłość, przyjaźń i walkę z niewolnictwem.
Książce trochę brakuje tempa akcji, ale jest całkiem fajna.

Soledad | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

Barwna historia oparta na faktach z biografii autora. Postaci ze świetnie zarysowanymi osobowościami, klimat południowych stanów USA oraz walka o prawa, godność, bynajmniej nie tylko czarnoskórych Amerykanów. Dobra lektura, która trzyma w napięciu, ale i przy której odpoczywałam.

Goldie | 2016-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Zupełnie nie czuć tych 500 stron - wciąga totalnie. Bardzo dobrze przedstawione dwie główne bohaterki, choć chwilami brakowało mi pokazania ich motywacji do danego działania. Ciekawe jest to, że są pokazane różne punkty widzenia na segregację rasową - zarówno ze strony czarnych jak i białych. Na szczęście nie ma też szafowania zbrodnią i makabrycznymi scenami, choć oczywiście bez trudnych wydarzeń się nie obeszło. Najbardziej jednak zaintrygowała mnie jedna z postaci pobocznych - pani Pearl, która pojawia się jedynie kilka razy, ale w znaczących momentach i jakby lekko "nakierowuje" akcję na właściwe tory. A jej wypowiedź o potrzebie bezpieczeństwa i o pewnej niestabilności mężczyzn na pewno zostanie mi w pamięci na długo :).

Książka, moim zdaniem, bardzo sprawnie napisana. Ciekawa (przynajmniej dla mnie) tematyka, fajni bohaterowie i dobrze uchwycony klimat Południa lat 50. XX wieku. Jedyne zastrzeżenie jakie mam, to do tłumacza, który widać nie lubi się wysilać i nie zadał sobie trudu, żeby mniej zorientowanego w kulturze i historii USA czytelnika wtajemniczyć. Nie wiem, może nie wszyscy są tak dociekliwi, ale ja musiałam wygooglować kim była Arizona Barker, do której w pewnym momencie porównała się Hazel. Albo o co chodziło z Sally Sunbeam. Może się czepiam, może inni potrafią czytać książki bez rozumienia całego tła kulturowego, ja jednak lubię kiedy tłumacz się trochę wysila i tłumaczy nie tylko słowa, ale też pewne fenomeny kulturowe i obyczajowe charakterystyczne dla danego kraju. Świetnym przykładem takiej właśnie pracy są tłumaczenia książek Camilli Lackberg. Ale wracając do samej książki, fajna i warta przeczytania. Nie potrzebnie porównują ją do genialnych "Służących". Zupełnie inny...

kiniaa_zak | 2016-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2016

Dość obszerna powieść napisana bardzo dobrym językiem, którą się po prostu świetnie i szybko czyta. Jednak jeśli chodzi o samą akcję i fabułę jest ona raczej spokojna i nie wciąga na tyle, by nie móc zasnąć bez przeczytania choć jeszcze jednej karteczki. Lektura nie zrodziła we mnie zbyt silnych emocji, przez co też nie wczułam się tak naprawdę w żadnego bohatera. Zatem nie dzieliłam ich losów, a bardziej biernie się im przyglądałam. Jedyne co, to wkurzał mnie Floyd i te jego motywacyjne powiedzonka. Także książka jest po prostu dobra i przyjemna w odbiorze, ale nie wybitna. Z tej tematyki i gatunku szczerze polecam "Dom służących"- K. Grissom.

Maika | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Od momentu, gdy zobaczyłam okładkę książki wiedziałam, że muszę ją mieć! Miałam bardzo duże oczekiwania i nastawiłam się na niesamowitą lekturę. Tematyka bardzo ciekawa, historia momentami wciągająca, ale zabrakło mi "czegoś". Może oczekiwałam zbyt wiele. Przeczytałam szybko, wciągnęła mnie, ale nie zachwyciła, nie powaliła na łopatki. Książkę polecam, mimo moich subiektywnych odczuć.

soleiasta | 2016-02-01

Jest coś w tej książce co sprawia, że po jej lekturze chcemy więcej. Po jej lekturze siadamy i zaczynamy się zastanawiać, jak kiedyś mogło tak być? Jak to się stało, że człowiek drugiemu człowiekowi był wilkiem. Czego jedni byli lepsi a inni gorsi? Przecież każdy zasługuje na szacunek. Dobrze, że te czasy minęły, choć czasami i teraz brakuje nam tolerancji, jednak nie na taką skalę jak kiedyś.