Zamki na piasku

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Sandcastle Girls
literatura piękna
Ag2S

Rok 1915. Młoda bogata Amerykanka Elizabeth przyjeżdża do Aleppo w ramach misji humanitarnej, której celem jest dostarczenie żywności i lekarstw, a także niesienie pomocy medycznej uchodźcom ocalałym z Rzezi Ormian. Na miejscu Elizabeth poznaje Armena, młodego ormiańskiego inżyniera, który właśnie stracił żonę i maleńką córeczkę. Wkrótce Armen opuszcza Aleppo i wyrusza do Egiptu, by tam wstąpić w szeregi Armii Brytyjskiej. Rozłąka sprawia, że Armen uświadamia sobie, że jest zakochany w Elizabeth.
Wiele lat później ich amerykańska wnuczka Laura odbiera telefon, pod wpływem którego postanawia zagłębić się w losy swojej rodziny i poznać swoje ormiańskie korzenie. Dzięki temu odkrywa historię o miłości, stracie i bolesnej tajemnicy skrywanej od pokoleń.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Alicja | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Czytałam tą książka i łapałam się często na myśli...to jest dokument, autentyczne wspomnienia. A jednak nie. To świetnie napisana powieść, gdzie główna postać,wnuczka ormiańsko-amerykańskiego małżeństwa,zbierając materiały i pisząc książkę o tragicznych przeżyciach i rzezi Ormian dowiaduje się ile z tych strasznych wydarzeń przemilczał jej dziadek no i też babcia.

Kate | 2018-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2018

Trudno mi ocenić taką książkę...skrytykować...wyłapać niedociągnięcia...bo jest ona pełna bólu...strachu...niesprawiedliwości. Opowiada o rzezi Ormian...krwawym momencie w historii...ale pomimo smutku...bestialstwa...braku człowieczeństwa...historia ta daje promyk nadziei....promykiem tym są przyszłe pokolenia Ormian...promykiem tym jest autor tej książki.

Paulus | 2017-09-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, P-2017/18
Przeczytana: 02 września 2017

"Zamki na piasku" to powieść o zagładzie Ormian dokonywanego w ówczesnym państwie osmańskim przez Turków (w okresie I wojny światowej).
To opowieść zarówno przygnębiająca jak i fascynująca.
Siła walki i chęć przetrwania za wszelką cenę ukazywana przez autora jest zdumiewająca. Armen, Nevart, mała Hauton i inni Ormianie przeżywają piekło na Ziemi. Wygłodzeni, schorowani i poniżeni na wszelkie możliwe sposoby. Pędzeni przez pustynie, która dla większości jest cmentarzem. Nienawiść oprawcy w stosunku do Dobrego Człowieka jest straszna i haniebna.
O ludobójstwie Ormian słyszy się raczej mało, więc tym bardziej warto książkę przeczytać.

Anna | 2017-05-27
Przeczytana: 27 maja 2017

Czytając tę książkę uświadomiłam sobie, jak mało, a niekiedy prawie nic, wiemy o historii i losach innych narodów. W tym przypadku chodzi o naród ormiański, którego eksterminacja rozpoczęła się na mocy rozkazu z 24 kwietnia 1915 roku. Rzeź Ormian jest drugim po Holocauście, najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe na grupie etnicznej w czasach nowożytnych, podczas której mogło zginąć na przestrzeni 18 miesięcy ok. 1,5 miliona osób.

„Zamki na piasku”, jakkolwiek mają w sobie wciągający wątek miłosny, nie są banalnym, ckliwym romansem; to historia przesiąknięta na wskroś bólem, nadzieją, wiarą, pragnieniem przetrwania i poszukiwaniem sensu istnienia. Autor od samego początku tworzy wstrząsającą fabułę, której obrazy intensywnie zapadają w pamięci czytelnika, mimo że nie ma tu opisów drastycznych scen.
Już w pierwszym rozdziale trafiamy do miejsc z wszechobecnym głodem i czyhającą zewsząd śmiercią. Wychudzone ciała upokorzonych ludzi,...

czytamcałyczas | 2017-05-05

Jak mało wiemy,o rzezi Ormian.Jak,mało wiemy,o tragedii narodu z lat 1915-1916.
Turcja do dziś milczy,na ten temat.Szkoda,bo skoro Niemcy,Chorwacji mogli się przyznać do swych zbrodni.Czemu nie naród Turecki ?
Książka,jest opowieścią o tych wydarzeniach.Bohaterka,chcę pomóc ludziom,wie że nie pomoże wszystkim.Ale może części,jest to trudna książka.
Trzeba znać się na polityce bliskowschodniej z czasów pierwszej wojny światowej.
Nie jest to łatwa powieść,do przeczytania w autobusie.
Myślenie jest tu ważne.

akacja76 | 2016-12-28
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Zamki na piasku- wesoła zabawa dzieci, na plaży, może i podczas radosnych rodzinnych wakacji- takie przynajmniej są moje skojarzenia.
Lecz książka nie traktuje o rzeczach błahych, lekkich i przyjemnych. Jest o czymś zupełnie innym.
Jest o przemocy, barbarzyństwie i innych okrucieństwach jakie niesie za sobą wojna i eksterminacja narodu, w tym przypadku Ormian. Jest przypomnieniem a może nieznaną lekcją historii o tragedii Ormian.
Jest przypomnieniem,że Aleppo jest nam, niestety, znane .
Po przeszło 100 latach, po opisywanej tragedii, o Aleppo znów jest głośno. Aleppo jest znane za sprawą konfliktu, przemocy, bólu, tragedii i śmierci ludzi na ogromną skalę, jakie niesie za sobą wojna.

aali | 2016-06-11
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Są wydarzenia w naszej historii, które zakrywa kurtyna milczenia, a do takich wydarzeń należy ludobójstwo Ormian. Zbrodnia popełniona przez Imperium Otomańskie na ludności ormiańskiej w czasie I wojny światowej, nad którą przez lata panowała zmowa milczenia, ze względu na pozycję Turcji na arenie międzynarodowej. W rzezi w której zginęło około 1,5 miliona ludzi.
Właśnie rzeź Ormian stała się głównym tematem powieści Chrisa Bohjaliana "Zamki na piasku". Pełna pasji, ale przepełniona smutkiem i współczuciem opowieść o bestialskiej zagładzie i człowieczeństwie.

Laura Petriosan pod wpływem telefonu jaki otrzymuje, rozpoczyna poszukiwania swoich ormiańskich korzeni, by dowiedzieć się czegoś więcej o swojej babci i ormiańskim dziadku, którzy poznali się w czasie rzezi, a o której sama wie niewiele. Tym sposobem przenosimy się do Aleppo w Syrii, do 1915 roku gdzie w ramach akcji humanitarnej przyjeżdża młoda Amerykanka Elizabeth. Celem misji jest dostarczenie potrzebnej żywności,...

Edrisan | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Cieszę się, że przeczytałam "Zamki na piasku". Uzupełniłam swoje tragiczne braki w wiedzy na temat ludobójstwa Ormian. I potwierdza się psychologiczna prawda widoczna już w odniesieniu do holocaustu, iż o cierpieniach i bolesnych przeżyciach pokolenia dziadków potrafią i chcą mówić głośno wnuki. Polecam.

Gośka | 2016-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 22 maja 2016

Niewiele się mówi na temat rzezi Ormian a przecież dorównuje ona bestialstwom z drugiej wojny światowej. Co ciekawe, w tej powieści, niemieccy żołnierze nie mogą patrzeć na to, co się dzieje. A dzieje się dużo i niestety nie jest przyjemnie. Autor nie skąpił brutalnym opisom, chociaż wykazał się bardzo dużą wrażliwością i jego opisy nie budzą niesmaku a jedynie współczucie. Historia Ormian została sprawnie wpleciona w opowieść o miłości. Miłości trudnej, naznaczonej nieszczęściem, lecz spełnionej. Historia bogatej amerykańskiej dziewczyny i ormiańskiego mężczyzny po przejściach, mogłoby się wydawać, będzie opowieścią jakich wiele Nic bardziej mylnego. "Zamki na piasku" to plastyczna, przepełniona uczuciami opowieść o nieszczęściu ludzi, którzy zostali praktycznie zmieceni z powierzchni ziemi. O kobietach, które umierały z dziećmi na rękach w potwornych męczarniach. O mężczyznach, którzy musieli patrzeć, jak gwałcone są ich kobiety. O dzieciach umierających z głodu i upału....

Ola3105 | 2016-05-08
Przeczytana: 08 maja 2016

Myślę, że książka taka jak "Zamki na piasku" trafia się niezwykle rzadko. Ludobójstwo Ormian to do tej pory temat kontrowersyjny, wzbudzający wiele emocji i mało poznany. Chris Bohjalian w swojej powieści przybliża ten trudny temat, czyniąc to z wyjątkowym wyczuciem. Wstrząsa czytelnikiem, nie epatując jednocześnie brutalnością. Piękno języka "Zamków na piasku" łączy się z okrucieństwem wszechobecnym w opisywanym świecie. Bohaterowie zapadają w pamięć. Autor, wykorzystując postać Laury - pisarki rozwiązującej rodzinną zagadkę - umiejętnie podsuwa czytelnikowi informacje o tym, co wydarzyło się w Imperium Osmańskim w 1915 roku, a także ukazuje życie ormiańskiej diaspory w USA. Trochę bałam się, że będzie to ckliwy romans z historią w tle, ale te obawy okazały się kompletnie nieuzasadnione. Wątek miłosny, choć bardzo istotny dla rozwoju wydarzeń w powieści i napędzający całą akcję, został ukazany w bardzo subtelny sposób i rozczarują się ci, którzy oczekiwali opisów pełnych...