Nowy początek przy alei Rothschildów

Tłumaczenie: Anna Kierejewska
Cykl: Rodzina Sternberg (tom 4)
Wydawnictwo: Marginesy
Naubeginn in die Rothschildalle
Anna Kierejewska
Ag2S

„Z dziećmi powróci nadzieja”, mówi Betsy Sternberg, kiedy we wrześniu 1948 roku wraca do starego mieszkania przy alei Rothschildów. Szkody po bombardowaniach zostają krok po kroku usunięte, drzewo wiśni w ogrodzie wciąż stoi, ptaki ćwierkają. Fritz otwiera nową kancelarię, a Erwin dostaje pracę w Domu Amerykańskim. Odnajduje się nawet ich była gospodyni. Pewnego dnia w drzwiach staje Alice,...

Szkody po bombardowaniach zostają krok po kroku usunięte, drzewo wiśni w ogrodzie wciąż stoi, ptaki ćwierkają. Fritz otwiera nową kancelarię, a Erwin dostaje pracę w Domu Amerykańskim. Odnajduje się nawet ich była gospodyni. Pewnego dnia w drzwiach staje Alice, najmłodsza córka, a wraz z nią jej rodzina. Ostatnie lata spędzili w Południowej Afryce, gdzie oprócz apartheidu odzywały się co jakiś czas antysemickie resentymenty. Mimo wszystko udało im się zdobyć niewielką fortunę.

Wojna nie minęła jednak bez śladu. Dla tych, którzy przeżyli, życie nie będzie już takie samo. Przyszłość, bezpieczeństwo – to słowa bez pokrycia. Niemniej wierzą w nowy początek.

Czwarty, ostatni tom sagi rodziny Sternbergów.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Alicja | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

"Człowiek, który wzbrania się przed wspomnieniami, już jest martwy " (str 20), a wspomnienia uparcie wracają wywołując ból, cierpienie i łzy.
Jest to ostatnia część historii rodziny frankfurckich Żydów. Część radosna, będąca ukoronowaniem wszystkich krzyw i niesprawiedliwości jakich ta rodzina doznała w czasach przedwojennych i wojennej zawieruchy.Szkoda rozstawać się z bohaterami, z którymi bardzo się zżyłam i razem z nimi przeżywałam wszystko to, co zgotował im los.Rozpoczyna się rokiem 1948, kiedy reforma walutowa stabilizuje sytuację ekonomiczną i gospodarczą kraju. Na rynku pojawia się coraz więcej artykułów żywnościowych w miejsce dotychczasowych erzaców. Jednak wysokie ceny nie wszystkim pozwalały na ich nabycie. Dążenie do zaspokajania potrzeb materialnych i wielka żądza do nabywania rzeczy, które przez tyle lat były nieosiągalne. Fatalne warunki mieszkaniowe. Jednak z biegiem czasu miasto i jego mieszkańcy podnoszą się z upadku.
Lęk i strach o życie wyniesiony z...

DomowaKsięgarnia | 2016-08-15

Proza Stefanie Zweig urzeka mnie za każdym razem swoją starannością, płynnością i ciepłem. Czterotomowa saga o rodzinie Sternbergów jest historią, do której będę powracać jeszcze nie raz.

Nowy początek przy alei Rothschildów to przepełniona miłością i ciepłem opowieść o nadziei, która zawsze umiera ostatnia, i która pozwala, wbrew zdrowemu rozsądkowi, po prostu dalej żyć.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

Goszarda | 2017-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Przepiękna saga rodzinna!

Historia zamożnej żydowskiej rodziny, mieszkającej we Frankfurcie nad Menem tocząca się przez pół wieku począwszy od roku 1900.

Ten tom opowiada o latach powojennych, gdy życie powoli powraca do normy, chociaż nie pozwala na zapomnienie odniesionych ran w czasie wojny.

CAŁY CYKL - POLECAM!!! POLECAM!!!

kodoga | 2016-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2016
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Ostatni tom sagi Sternbergów. Kilka lat po wojnie. Rodzina, bardzo pokiereszowana, próbuje otrząsnąć się po przeżytych tragediach, obudzić do nowego życia.
W domu przy Alei Rothschildów nic już nie jest takie jak przed wojną, ale znowu jest to to miejsce, własne, gdzie każdy kąt budzi wspomnienia chwil szczęśliwych ale i tych dramatycznych, miejsce, do którego z najbardziej odległych zakamarków świata ciągnie każdego członka rodziny. Wcześniej rozproszonym udaje się znowu zebrać razem. Nie jest łatwo, ale powoli, jeszcze nieśmiało zaczyna kiełkować nadzieja….

Bessie | 2018-08-20
Na półkach: 2017, Przeczytane