W obcym domu

Okładka książki W obcym domu Sabina Waszut
Okładka książki W obcym domu
Sabina Waszut Wydawnictwo: Muza Cykl: Rozdroża (Sabina Waszut) (tom 2) literatura piękna
Rozdroża (Sabina Waszut) (tom 2)
Muza
2015-09-23
2015-09-23

Drugi tom wojennych losów bohaterów Rozdroża

Drugi tom wojennych losów bohaterów Rozdroża

Życie pisze najlepsze historie. Trzymam kciuki za bohaterów. Jeszcze tom 3.

Życie pisze najlepsze historie. Trzymam kciuki za bohaterów. Jeszcze tom 3.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"...Zamykam przeszłość, chowam ją głęboko, ale nigdy nie zniszczę..."

Jakże ważne i piękne słowa Sophie podsumowują drugi tom cyklu " Rozdroża".

W książce poznajemy dalsze losy Zosi w latach 1945-50. Czasu oczekiwania na powracających mężczyzn i gojenia ran zadanych przez radzieckiego "wyzwoliciela".
Zosię i Władka historia znowu zmusza do dokonywania trudnych wyborów, życia w powojennej biedzie, w obcym zagrzybionym mieszkaniu borykaniu się z trudną codziennością. Doświadczają osobistej tragedii po śmierci dziecka, ironii powojennego losu, który miał być lepszy. Czytamy o wywózce górników w głąb ZSRR, obozie na Zgodzie, prześladowaniu ludności pochodzenia niemieckiego i niepoprawnej politycznie, fałszowaniu referendum i rzeczywistości. Razem z bohaterami szukamy prawdy o nich samych, uczestniczymy w ich dojrzewaniu do własnego szczęścia.

Czy uda im się zbudować rodzinne szczęście w niełatwej rzeczywistości?

Moim zdaniem drugi tom jest tak samo dobry jak pierwszy. Tragedię życia w powojennej Polsce autorka osładza opisami magicznego nastroju dawnego Śląska. Książka emanuje śląską gwarą, opisami obyczajów śląskich okraszonych lokalną kuchnią. Mamy wrażenie, że słyszymy gwar śląskich ulic i podwórek, czujemy zapach niedzielnego obiadu, widzimy codzienną życzliwość Ślązaków, odczuwamy głębie przyjaźni i miłości bohaterów.
Zdecydowanie POLECAM!

"...Zamykam przeszłość, chowam ją głęboko, ale nigdy nie zniszczę..."

Jakże ważne i piękne słowa Sophie podsumowują drugi tom cyklu " Rozdroża".

Zosię i Władka historia znowu zmusza do dokonywania trudnych wyborów,...

Świetna książka. W swojej normalności ma coś niezwykłego. Polecam.

Świetna książka. W swojej normalności ma coś niezwykłego. Polecam.

Pochłonęłam tę książkę równie szybko jak część pierwszą i zaraz pomyślałam o dalszych losach bohaterów. Juz dawno nie podobała mi się tak książka obyczajowa, opowiadająca o ludzkiej codzienności. Odnajduję w niej swoje myśli i uczucia pomimo tego, że żyję w innych czasach. Polecam!

"W obcym domu" to powieść opowiadająca dalsze losy bohaterów cyklu Rozdroża autorstwa Sabiny Waszut. Akcja rozpoczyna się w roku tysiąc dziewięćset czterdziestym piątym, a kończy w tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym.

Zosia i Władek są na początku wspólnego życia. Dopiero wchodzą w ten nowy świat, a już nie jest im lekko. Brak szans i czasu na różowe okulary, bo powojenna rzeczywistość nie ma litości dla nikogo. Głód, niepewność jutra, fatalne warunki lokalowe, jawna nienawiść do Niemców, ciągła szarpanina o każdy kolejny dzień nie pomagają w cieszeniu się bliskością, jednak młodzi robią wszystko, co w ich mocy, aby trudy życia nie zniszczyły ich miłości. Wbrew wszystkiemu Zalescy mają też powody do radości, a największym jest malutka córeczka Gosia, która przychodzi na świat w suterenie, w której przyszło im żyć. Władek wplątuje się w niebezpieczną walkę z panującym systemem, którego nienawidzi.

Przez kolejne strony tej historii po prostu się płynie. Czytelnik nie tylko czyta o bohaterach, ale spędza z nimi czas, jakby był obok. Autorka świetnie opisała tło historyczne oraz emocje towarzyszące relacjom międzyludzkim po wojnie, trudne sytuacje, które spotykały Niemców takich jak Zosia. Ten tom uzmysławia czytelnikowi, że zakończenie wojny wcale nie stało się końcem ludzkich dramatów.

Jeśli sięgniecie po ten tom, czeka Was dopracowana i wyjątkowa opowieść o zwyczajnym życiu i ludziach, którzy mogliby mieszkać za ścianą. Jak najszybciej zabieram się za trzeci tom. Jestem ciekawa finału tej historii.

Drugi Tom cyklu rozdroża, lata 1945-50, jest moim zdaniem tak samo dobry jak pierwszy. Losy Zosi, jej rodziny I przyjaciól w pierwszych latach po wojnie. Znów, tak jak przy pierwszym tomie, musialam sięgnąć po zródla historyczne, ponieważ momentami trudno mi było uwierzyc w pewne rzeczy. A jednak autorka odrobila lekcje z historii I tlo historyczne jest bardzo, a czasem okrutnie prawdziwe. Polecam I sięgam po tom trzeci.

Na półkach: , , , , , ,

Po przeczytaniu pierwszej części miałam niedosyt .Kontynuacja opowieści Zosi i jej rodziny zdecydowanie bardziej mnie wciągnęła,opowiada ich losy po zakończonej wojnie.

Ocena na wyrost w związku rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę, chciałem dać 8 gwiazdek, dla mnie ocena taka 7,5 gwiazdki.
"Zamykam przeszłość, chowam ją głęboko, ale nigdy nie zniszczę. To pudło będzie z nami tam, dokąd zaprowadzi los. Bo rodzina, aby mieć siłę, musi znać swoją historię. Dobrą i złą, z chwilami szczęści i godzinami smutku. Trzeba pamiętać, bo bez tej pamięci nie istniejemy."

Cykl „Rozdroża” Sabiny Waszut - to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki . Do przeczytania tego cyklu zachęciły mnie pozytywne opinie recenzentów i oczywiście wojna i miejsce – Górny Śląsk oraz problemy tego regionu po plebiscycie. Temat zapowiadał się obiecująco. Jednak
po przeczytaniu pierwszego tomu czułam pewien niedosyt, jak dla mnie zbyt powierzchownie opowiedziana historia. Myślałam, że kolejny tom autorka bardziej się postara. Niestety kolejny tom przeczytałam bez szczególnego zachwytu i bez szczególnych emocji. I na tym skończę ten cykl.

• 2016
  • 2017
  • Z wojną w tle

Dodaj cytat z książki W obcym domu