W obcym domu

Cykl: Rozdroża (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
literatura piękna
karollllllla

W obcym domu to historia opowiadająca dalsze losy bohaterów Rozdroży, powieści wydanej przez wydawnictwo Muza w październiku 2014. Jest rok 1945, wojna dobiegła końca. Przychodzi czas oczekiwania na powracających mężczyzn. Czas gojenia ran. Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów...

Zosia i Władek, główni bohaterowie książki, w tych pierwszych, powojennych latach, muszą odnaleźć coś jeszcze – siebie. Pobrali się w maju 1939 roku, więc nie mieli czasu na własne szczęście.

Czy uda im się walka o miłość, której tłem jest szara i niejednokrotnie smutna codzienność?

Książka porusza tematy, o których jeszcze do niedawna nie wolno było mówić: obóz na Zgodzie, wywózki górników w głąb ZSRR, to tylko niektóre z tragedii tamtych czasów.

Ale na stronach tej książki czytelnik odnajdzie również nastrój dawnego Śląska. Gwar miejskiego magla, ulice pachnące domowym obiadem i ludzką życzliwość, pomagającą przetrwać najtrudniejsze czasy.

Sabina Waszut, rocznik 1979, związana z Grupą Literyczną Na Krechę. Publikowała między innymi w Magazynie Materiałów Literackich Cegła oraz w Śląskiej Strefie Gender. Laureatka konkursów literackich. Recenzentka. Meldunkiem i sercem chorzowianka. W styczniu 2013 ukazała się książka Isabelle, której jest współautorką, a jesienią 2014 w wydawnictwie MUZA powieść Rozdroża, która w 2015 została nominowana do Nagrody Angelusa.

źródło opisu: http://aros.pl/ksiazka/w-obcym-domu

źródło okładki: http://aros.pl/ksiazka/w-obcym-domu

Piotr Zogała | 2019-09-20
Przeczytana: 20 września 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

+!

ewel70 | 2019-08-28
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Ciekawa opowieść o życiu po wojnie o walki z codziennością.
Zosia i Władek próbują wieść spokojne i poukładane życie, przeplatające się wzlotami i upadkami.
Miła i lekka do czytania choć nie porwała mnie aż tak.

katka_95 | 2019-07-23

Szybko sie czyta z uwagi na ciekawy los mieszkancow Gornego Slaska, jednak akcja jest dosc monotonna i przygnebiajacy

książek: 2083
Julka | 2019-03-11
Przeczytana: 11 marca 2019

Świetna kontynuacja "Rozdroży" - opowieści o śląskiej rodzinie, ciężko doświadczonej w czasie drugiej wojny światowej, która próbuje przystosować się do życia w nowej rzeczywistości. Powieść bardzo dobrze się czyta, w beletrystycznej formie ukazuje i przybliża problemy trudnych lat powojennych, szczególnie na Górnym Śląsku.
Bardzo polecam.

basia | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2018

Słodko-gorzka historia Śląska. Mimo smutnej prawdy czyta się ją jednym tchem.

eduko7 | 2018-07-30
Przeczytana: 13 lipca 2018

Zosia, Waldek i ich najbliżsi muszą się odnaleźć w realiach powojennej Polski. Doświadczają upokorzeń i represji, podobnie jak inni podejrzewani o wrogie działania. Nie decydują się na opuszczenie Śląska, bo jak mówi Zosia:
„Mój dom to te mury, choć spod osiadającego latami pyłu trudno już dostrzec czerwień cegieł, z których powstał”.
Mają świadomość zmian, które dokonały się w ich społeczności lokalnej. Dodajmy niekorzystnych zmian:
„W tym mieście ludzie przestali być dla siebie życzliwi, Każdy jest czyimś wrogiem (…) Ktoś rzucił na mieszkańców zły czas”.
Nie wiadomo, komu można zaufać, a kogo się wystrzegać. Nie dziwi więc fakt, że nowi sąsiedzi, współpracownicy są traktowani z rezerwą. Na szczęście bohaterów wciąż otaczają ludzie, gotowi pomóc na tyle, na ile mogą. Oni sami też wielokrotnie wybawiają innych z małych i dużych kłopotów. Czasem pomoc nadciąga z najmniej oczekiwanej strony. W tych trudnych czasach odchodzi ojciec Zosi, a krótko potem przychodzi na świat ich...

agabg | 2018-06-15
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Sophie, a właściwie Zosia próbuje przetrwać ciężkie powojenne lata na Śląsku wraz z mężem Władkiem i resztą rodziny.
Powojenna historia Polski i Śląska w zwartej formie

Druga część powieści "Rozdroży" przenosi nas w powojenne czasy wojny.
Losy poznajemy Zosi i Włodka trudne ich problemy,dylematy,brak prądu,żywności w czasie złej,okrutnej wojny.
Styl pisarki wspaniały,świetnie napisana historia.
Bohaterowie Zosia i Władek bardzo barwni,ciekawi.
Wciągająca fabuła,szybka akcja i buduje napięcie od samego początku do końca,zdecydowanie w mym klimacie ta książka piękna,poruszająca.

WMagdalena | 2018-05-21

Trudno jest odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, bez względu na pochodzenie, na wyznawane zasady. Znów historia zmusza do dokonania wyborów, znów należy stanąć po którejś ze stron. Sabina Waszut w swoim cyklu przybliżyła wojenną historię Górnego Śląska, której nie poznaliśmy w szkole, Historia sama w sobie przyjemna, a w wykonaniu autorki łatwa i szybka do przyswojenia. Najnowsza powieść pani Waszut to opowieść o oczekiwaniu, stracie, traumach chowanych głęboko w sercu oraz obrazach, które chcemy zapomnieć.

Bohaterowie „Rozdroży” powrócili. Sabina Waszut, autorka związana ze Śląskiem i o śląskiej historii pisząca, powołała do życia bohaterów doskonale ukazujących narodowościową problematykę regionu, która w czasie II wojny światowej odcisnęła wyraźne piętno na losach mieszkańców. „W obcym domu" to kontynuacja ich losów i wnikliwe spojrzenie na powojenną rzeczywistość.

Sophie i Władek Zalescy przeżyli wojenną zawieruchę i odnaleźli się w powojennej Polsce. Szybko jednak okazało się, że i te czasy nie będą dla nich łaskawe. Sophie, choć sama jest żoną Polaka, zmierzyć musi się z nienawiścią do Niemców. Jej rodzina pozbawiona zostaje majątku, a młodzi małżonkowie walczyć będą z ogromną biedą i poniżeniami. Kiedy w małej, zagrzybionej izbie na peryferiach miasta na świat przychodzi córka pary, Władek postanawia walczyć z systemem. Praca w drukarni pozwala mu na drukowanie nielegalnych książek i ulotek, co nie podoba się jego żonie, która pragnie wyłącznie bezpieczeństwa najbliższych....