Nigdzie w Afryce

Wydawnictwo: Marginesy
Nirgendwo in Afrika
literatura piękna
Ag2S

Rok 1938. Walter Redlich, żydowski adwokat spod Wrocławia, emigruje do Kenii. Tuż przed wybuchem wojny dołączają do niego żona z pięcioletnią córeczką. Afryka początkowo wydaje się nieprzyjazna i trzeba czasu, aby ją poznać i zrozumieć. Nie jest to łatwe, zwłaszcza dla Jettle, która traktuje wyjazd jako stan przejściowy i nie zamierza się przystosować. Problemów z zaadaptowaniem się nie ma tylko mała Regina, która w przeciwieństwie do rodziców szybko przesiąka tym miejscem. Zaprzyjaźnia się z tubylcami, rozumie przyrodę i otaczający ją świat.

Redlichowie nie potrafią uwolnić się od poczucia winy wobec bliskich, którzy zostali w Niemczech lub w Polsce. I od tęsknoty za ojczyzną, za rodziną, przyjaciółmi i zwyczajną pracą. Tutaj muszą walczyć z przyrodą i jej kaprysami, z upałem, biedą i poniżeniem.

Nigdzie w Afryce pełna jest dramatów, rozterek i lęków. Ale i marzeń.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133096/nigdzie-w-afryce?idcat=0

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133096/nigdzie-w-afryce?idcat=0

mamas | 2019-06-03
Przeczytana: grudzień 2018

Na historię przedstawianą w szkolnych podręcznikach, tak naprawdę składają się tysiące "małych historii" - pojedynczych ludzkich losów splatających się w przedziwne wzory. Ta książka to opowieść o dość nietypowym losie żydowskiej rodziny, której udało się uciec przed zagładą do Afryki. Inne spojrzenie i na wojnę, i na dominację Europejczyków na czarnym lądzie. Dobrze się czyta.

Malka N | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Książka niesamowita ,genialnie napisana .Zdecydowanie zdobywa miano ulubionej .
Szkoda tylko ,że tak mało mówi się i czyta o Tych którym udało się uciec ,chociaż oni też zapłacili niesamowicie wysoką cenę .

zielonykot | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2018

Bardzo ciekawie opisana historia, świetnie przedstawieni bohaterowie. Drażniła mnie nieco żona Waltera ze swoją infantylnością i trywialnymi rozterkami. Fascynującą postacią jest Regina.No i Owuor! Niesamowicie przedstawiony sposób pojmowania świata. Niesamowite porównania. Tchnęło mi spokojem, prostym rozumieniem rzeczy trudnych, pogodzeniem z tym, co nieuchronne. Polecam bardzo. Świetnie napisana książka!

Monika | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Książka z niewykorzystanym potencjałem. Sam pomysł był świetny, natomiast trochę gorzej z jego realizacją. Zabrakło mi opisów pięknej afrykańskiej przyrody i dynamiki. Rzadko to mówię, ale teraz śmiało twierdzę, że film był dużo bardziej emocjonujący i wzruszający niż lektura powieści.

Hipek | 2018-02-11
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: luty 2018

Nigdzie w Afryce to opowieść o latach emigracji Żydowskiej rodziny do Kenii w czasach nazizmu. Autorka przedstawia przeżycia, obawy, troski, osamotnienie, wyobcowanie jakiego doświadczyli bohaterowie na obczyźnie. Kontekst chronienia się Żydów przed Hitlerem jest ważny w powieści z pewnością z powodów autobiograficznych. Jednak w moim odczuciu Nigdzie w Afryce w mistrzowski sposób przedstawia dylematy emigrantów w ogóle. Autorka pokazuje trudy asymilacji w nowym środowisku i stałą tęsknotę do rodzinnych miejsc, niezależnie od tego jak silnie motywowana była emigracja.

Ponad wszystko, książka jest wspaniała opowieścią o miłości w rodzinie i o przyjaźni. Mocno polecam.

kawa | 2017-12-01

Na jakiś czas przeniosłam się do Kenii za sprawą tejże książki. Opowieść o bezlitosnym wietrze historii, który wywiał bohaterów z ich ziemi i zasadził w obcej, zupełnie nieznanej kulturze. Zderzenie dwóch światów wpływa w sposób nieprzewidywalny na wszystkich - dzieci wrastają mocno w tę ziemię, dorośli nie chcą i nie umieją zapuścić korzeni. Ale czas zmienia to, zaczynają odbierać to miejsce jako namiastkę domu, rodzą się więzi między ludźmi.
Piękne opisy przyrody i mieszkańców Kenii, ich zwyczajów i życia są wielkim atutem powieści.

Alicja | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

"Nasze życie składa się tylko z pożegnań"(str 76)
Wymagająca lektura, skłaniająca do przemyśleń. Prawdziwa historia Autorki, której rodzina zmuszona była wyjechać do Afryki w 1938 roku w związku z nasilającą się falą antysemityzmu.Życie w samotności na farmie, brak środków do życia, wegetacja w oczekiwaniu na cud, strach przed utratą pracy, tęsknota za ojczyzną, coraz gorsze wieści z kraju, gdzie żyła ich rodzina nie służyło dorosłym potęgując narastające stany depresyjne. Nie potrafili odnaleźć się w tym kraju.Żal za utraconą przeszłością powodował ucieczkę w świat marzeń i nieustanny powrót do wspomnień. Natomiast ich dziecko bardzo szybko się zaadoptowało w nowym świecie, polubiło, a nawet pokochało go. Świetne relacje z tubylcami, wyrobienie umiejętności słuchania uszami, oczyma i sercem. Tamtejsi ludzie okazują się sympatyczni, mądrzy, lecz by zrozumieć ich mentalność trzeba było trochę czasu.Wraz z jego upływem nić porozumienia między tubylcami a uchodźcami była coraz...

lanetta | 2017-09-14
Przeczytana: 14 września 2017

Historia Żydów podczas II wojny światowej z zupełnie innej perspektywy. Polecam!

anetapzn | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Nigdzie w Afryce to powieść autobiograficzna niemieckiej pisarki żydowskiego pochodzenia. To opowieść o żydowskich uciekinierach, którzy w 1938 roku, gdy Europą powoli zaczynały wstrząsać niepokoje zwiastujące tragedię, jaką był Holokaust, szukają szczęścia i bezpieczeństwa w Kenii. Tam, tak daleko od rodzinnego domu, rodzina na nowo próbuje zorganizować sobie życie.
Nie jest to łatwa powieść. Pełno w niej smutku, rozterek, zastanawiania się, co by było gdyby, a gdyby jednak zrobić to, czy można było pomóc X etc. Mnóstwo także rozkładania uczuć bohaterów na czynniki pierwsze, tęsknoty za krajem, marzeń.
Dużo rozważań (co absolutnie nie jest wadą), zbyt mało dynamiki (to już uznaję za wadę). Przynajmniej ja tak odebrałem tę książkę.
To dobrze napisana opowieść, ale zbyt melancholijna. Wiem, trudno tego typu książkę przerobić w komedię i nie tego oczekiwałem. Liczyłem po prostu na większą dynamikę, większą ilość opisów Kenii, tamtejszego życia. Zbyt mało Afryki w książce, której...

Demismo | 2017-08-08

"Nigdzie w Afryce" nie jest kolejną książką o Żydach, którzy podczas II wojny światowej byli zmuszeni uciekać, aby uniknąć śmierci w obozach zagłady. "Nigdzie w Afryce" nie jest jedną z wielu takich pozycji - wyróżnia się na tle innych opowieści - porusza inne problemy. Książka Stefanie Zweig opowiada o losie niemieckich Żydów, którzy opuścili Niemcy na początku lat trzydziestych... w obawie przed represjami ze strony nazistów. Nie wiedzieli wtedy, że uciekają przed II wojną światową, obozami zagłady i śmiercią milionów. Szukali szczęścia i bezpieczeństwa w Afryce, mdz. innymi w Kenii. Tak postąpili także rodzice Stefanie Zweig. Kiedy zagłębimy się po lekturze "Nigdzie w Afryce" w biografię autorki - szybko dojdzie do nas, że tak naprawdę mamy do czynienia z nienachalną powieścią autobiograficzną. Bardzo poruszającą, opowiadającą o patriotyzmie, trudnej miłości do ojczyzny, rodzinie, tęsknocie, marzeniach, lękach i wyrzutach sumienia.

Rok 1938. Walter Redlich jest żydowskim...