Plaga samobójców

Okładka książki Plaga samobójców Suzanne Young
Okładka książki Plaga samobójców
Suzanne Young Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Program (tom 1) fantasy, science fiction
Program (tom 1)
The Program
Feeria Young
2015-09-23
2015-01-01
2013-04-30
Andrzej Goździkowski
dystopia samobójstwo literatura amerykańska miłość nastolatków depresja

Bardzo intrygujący pomysł, jednak autorka niestety nie poszła w stronę dystopii czy psychologii lecz w stronę romansu młodzieżowego... Przez co wyszło sztampowo, nierealistycznie i mało przejmująco. Jednak mimo wszystko, jak na young adult była to czytalna lektura.

2052

Podobało mi się zdecydowanie mniej niż dwa tomy prequelu i cieszę się, że zdecydowałam się na akurat taką kolejność. Plus za przedstawienie na czym polega cały ten program i za fakt, że stanowi to jednak większą część fabuły. Nie do końca za to podoba mi się, jak wielką rolę odgrywa tu romans... Wiem, że sam faktu uczuć i wspomnień odgrywa tu ogromną rolę, a związek Sloane i James stanowi siłę napędową... w sumie wszystkiego. Ale gdzieś tam w głębi chciałabym więcej programu, więcej tej części dystopijnej i więcej mroku.

Ale nie mogę odmówić tego, że ta książka przeokropnie wciąga i ciągle nie mam dosyć :D

📖🐲
DNF. Próbowałam dotrzeć do 50 strony, ale nie jestem w stanie się do tego zmusić i robię niedoczytanie na stronie 44. Książka koszmarnie mnie nudzi, nie wciągnęłam się i nic mnie nie obchodzi, co będzie dalej. A to raczej słabo, jak na książkę o epidemicznych samobójstwach nastolatków, czyli temacie naprawdę hardkorowym. Przykro mi, ale ta opowieść najwyraźniej nie jest dla mnie.

📖🐲

Bardzo dobry pomysł. szkoda tylko, że tak słabo zrealizowany. Bohaterowie bardzo płaski, ich świat wewnętrzny nędzny. A przecież głównym tematem jest depresja.

Naprawdę fajny pomysł na książkę, ale (tak jak w poprzednich komentarzach) wykonanie gorsze. Jeśli autorka porusza już taki trudny temat jakim jest depresja i samobójstwo, to powinna umiejętnie go ograć. Bo tutaj robi on zwyczajnie jako tło do romansu, jest przedstawiony nie dość, że błędnie to w dodatku małostkowo. Wystarczyłoby trochę bardziej skupić się na wątkach programu, epidemii, mocniej rozbudować relacje chociażby z rodzicami a nie tylko te miłosne i już byłoby to lepsze dzieło. Niemniej jednak czytało się szybko i lekko, każdy musi sam zdecydować, czy to jest coś, czego szuka. Mnie niestety do kolejnej części już nie ciągnie.

niesamowita koncepcja alternatywnej rzeczywistości

niesamowita koncepcja alternatywnej rzeczywistości

Według mnie fabuła miała naprawdę duży potencjał, z którym autorka nie do końca sobie poradziła.

To nie jest jakoś wybitna pozycja (i nie spodziewałam się tego po niej). Jednak zawiodła nawet moje niezbyt wysokie oczekiwania. Okazuje się bowiem, że nie jest to książka na gust dystopijnej powieści na młodzieży - to romans z ciekawym tłem (mającym swoje wady). Nie sądziłam, że główny wątek "Plagi samobójców" będzie skupiał się na związku Sloane aż tak bardzo. Wytrąciło mnie to z równowagi; zwłaszcza, że na wiele tekstów i scen związanych z życiem miłosnym Sloane przewracałam oczami ("tylko ja naprawdę go znam", "jesteście sobie przeznaczeni" i takie tam sentymentalne bzdury).

Ogromnym minusem jest fakt, że autorka uczyniła depresję (lub coś do niej podobnego) chorobą, którą można się zarazić. To krzywdzące i stygmatyzujące dla osób, które rzeczywiście żyją z depresją (nie wspominając o tym, że objawami depresji był smutek, czarne ciuchy i chęć odebrania sobie życia - depresja ma różne oblicza, nie tylko takie). Jeśli jednak przyjmiemy ten krzywdzący pomysł na to, że depresją da się zarazić, to autorka nie spełnia swojego zadania w kreowaniu swojej rzeczywistości. Bo jak depresja zaraża? Drogą kropelkową? Przebywaniem zbyt długo z kimś zarażonym? No jak? Logika Programu i jego metody leczenia też są mocno naginane, ale chociaż mniej więcej objaśnione czytelnikowi*czce.

Bohaterowie mnie w dużej mierze irytowali:
James i te jego cwaniackie odzywki. Potem też huśtawki nastrojów.
Sloane i jej ciągły płacz (podziwiam jednak za ducha walki)
Lacey - świetna postać, ale epizodyczna (wolałabym poczytać o jej historii, a nie historii Sloane)
Realm - uczucia jakie żywię do tego kolesia są skoooomplikowane. Wciąż jednak wolę jego niż Jamesa.
W końcu rodzice tych dzieciaków... Ich to może lepiej zostawię bez komentarza.

Styl w jakim pisze autorka jest prosty, ale przyjemny. Idealny na przeładowane pracą/nauką dni, gdy chce cię po prostu odprężyć.

Czy warto sięgać po tą pozycję? Jeśli pragnie się czegoś lekkiego, to można. Jeśli jednak ma się alergię na romanse; główną bohaterkę, z którą wszyscy chcą się przespać; kiepskie traktowanie poważnego tematu jakim jest depresja oraz zbytnie skupianie się na oczach i "przystojności" ukochanego głównej bohaterki... to nie warto.

Pomysł na książkę jest świetny, ale wykonanie trochę gorsze. Naprawdę irytował mnie motyw związku Jamesa i Sloane oraz tego jak prawie każdy chłopak na nią leciał, i chciał z nią uprawiać seks. Wolałabym żeby tego wątku było mniej, a więcej konkretów epidemii oraz Programu. Niestety odnoszę wrażenie, że wątek samobójców ma służyć tylko za ciekawe tło dla romansu.
Poza tym tłumaczenie jest okropne. Książka chyba nie przeszła korekty, bo czytając ją raziły mnie po oczach błędy, powtórzenia jakiś słów (np. a wtedy wtedy on coś tam) itp.
Bohaterzy strasznie podobni do tych z tomu 0 i 0,5. Tam również męczyło mnie to, że fabuła opiera się na związku głównych bohaterów bardziej niż na epidemii. Może po prostu wiąże się to z moją nie chęcią do romansów ostatnio.
Naprawdę uważam, że pomysł na książkę jest super, ale wykonanie według mnie takie sobie. Myślę, że może kiedyś wrócę do tej książki ze względu na jakiś bohaterów drugoplanowych (bo za tymi pierwszoplanowymi średnio przepadam).

Poza tym...

Ta książka zdecydowanie zbyt długo leżała na mojej półce niezauważona.
Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam.

Ta książka zdecydowanie zbyt długo leżała na mojej półce niezauważona.
Bardzo pozytywnie się zaskoczyłam.

• 2016
  • 2015