W ramionach gwiazd

Cykl: Starbound (tom 1) | Seria: Moondrive
Wydawnictwo: Otwarte
These Broken Stars
Ag2S

"Jedno jego spojrzenie wystarczy, by rozpalić we mnie krew. Zdaje mu się, że nie widzę, jak wyciąga rękę w moją stronę i jak powstrzymuje się w ostatniej chwili. Jest niecierpliwy, ale potrafi się hamować – chce mnie odzyskać, ale czeka. Myśli, że mamy czas." Ikar, największy prom kosmiczny w całej galaktyce, rozbija się podczas rejsu. Jedyni ocaleni to Lilac – córka najbogatszego człowieka w...

Ikar, największy prom kosmiczny w całej galaktyce, rozbija się podczas rejsu. Jedyni ocaleni to Lilac – córka najbogatszego człowieka w całej galaktyce, i Tarver – młody bohater wojenny, który nie należy do elity. Muszą zjednoczyć siły, by wrócić do domu i rozwiązać zagadkę tajemniczych wizji, jakie zaczynają ich nękać.
Wkrótce rodzi się między nimi uczucie. Jednak w świecie, z którego pochodzą, ich związek jest skazany na potępienie. Czy mimo to nadal będą chcieli opuścić planetę?

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Natalia-Lena książek: 2631

Po prostu kosmos

Kosmos jest dla twórców kopalnią pomysłów. Wśród trendów filmowych i czytelniczych, które pojawiają się i znikają, on zdaje się nieporuszony. Walka o przetrwanie, najazdy obcych, dorastanie, romans, zbrodnia, podróż w nieznane, ratowanie planety, diagnozowanie człowieczeństwa, naukowe dywagacje o podróżach międzyplanetarnych; każda grupa widzów i czytelników ma galaktykę skrojoną na swoją miarę. I tak od lat.

Zarówno wśród nie tak dawno wydanych oraz dopiero zapowiadanych książek można wymienić: „Illuminae” Amie Kaufman i Jaya Kristoffa, „Inherit the Stars” Tessy Elwood, „On the Edge of Gone” Corinne Duyvis, „Beyond the Red” Avy Jae, „Hold Back The Stars” Katie Khan, „Mirror in the Sky” Aditi Khorana, „The Loneliness of Distant Beings” Kate Ling, „Pitch Dark” Courtney Alamedy, „Facsimile” Vicki L. Weavil, „Starflight” Melissy Landers, „Unearthed” Amie Kaufman i Meagan Spooner. I tak przez następne lata.

Wymieniana dwukrotnie Amie Kaufman, autorka rozmiłowana w kosmicznych historiach, stanowi połowę duetu odpowiadającego za trylogię „Starbound”. „These Broken Stars” zapowiadane w Polsce jako „W ramionach gwiazd”, to powieść młodzieżowa z elementami space opery i romansu. Kaufman i Spooner wrzucają czytelnika w sam środek międzyplanetarnej podróży – a tak dokładniej to trafiamy na prom Ikar, imponujący, największy statek jaki do tej pory nosiła galaktyka. Na pokładzie przebywa cały przekrój społeczeństwa, od celebrytów i bogaczy, przez polityków i żołnierzy, aż na zwykłych robotnikach kończąc. W tym tłumie znajduje się również Lilac, dziedziczka niewyobrażalnej fortuny i oczko w głowie swojego ojca oraz Tarver, odznaczony medalami żołnierz, który do tej pory tłumił rebelie na odległych planetach. Ich ścieżki krzyżują się przypadkiem na bankiecie i poza tym krótkim spotkaniem nie powinni liczyć na nic więcej. Uprzywilejowana, niemal arystokratyczna pozycja Lilac ma wiele mrocznych stron, które komuś takiemu jak pochodzący z ludu Tarver mogą przynieść zgubę. Jednak przewrotny los (a może coś bardziej złowieszczego?) sprawia, że te dwie osoby, które pod żadnym pozorem nie mogą być ze sobą, zostają na siebie skazane. Ikar rozbija się na obcej planecie, grzebiąc ciała pasażerów. Lilac i Tarver cudem uchodzą z życiem, ale dla nich to dopiero początek walki…

Lilac LaRoux i Tarver Merendsen. Księżniczka i żołnierz. Blichtr i plac boju. Ona jest córką najbogatszego człowieka w galaktyce, on został bohaterem wojennym. Znamy takie historie; spotykają się dwa światy, a to oczywiście rodzi zakazany romans. Czy te opowieści mogą jeszcze ciekawić? Mogą, jeśli tylko są tak świetnie opisane jak w „W ramionach gwiazd”. Pozornie schematyczny scenariusz miłości łączącej dwa światy, w rękach Kaufman i Spooner nabiera uroku. Opis może sugerować „insta-love” czyli cukierkową i dozgonna miłość od pierwszego wejrzenia. Tego mocno się obawiałam i dlatego zwlekałam z sięgnięciem po „W ramionach gwiazd”. W tym przypadku raczej nie możemy mówić o natychmiastowym zauroczeniu. Autorki stopniowo rozwijają relację Lilac i Tarvera, która jest mocno powiązana nie tylko z ich obecnymi przeżyciami, ale także z doświadczeniami z przeszłości. Do tego związku można się w pełni przekonać, tak jak z czasem przekonują się do siebie bohaterowie. Sylwetki Lilac i Tarvera również mogą zapowiadać powtórkę z rozrywki zamkniętą w wyżej wymienionych hasłach. Bogata, rozpieszczona jedynaczka, która w dziczy będzie bała się… złamanego obcasa. Zaprawiony w bojach żołnierz, który natychmiast się w niej zakocha, pomimo paskudnego charakteru. Tyle że… to nie jest prawda. Kaufman i Spooner stworzyły interesujących bohaterów, których ukształtowała przeszłość. Żyją z konsekwencjami podjętych niegdyś decyzji, skrywają tajemnice i wszelkie schematy noszą jak maski. Autorki wyszły od najbardziej typowych sylwetek, jakie tylko można znaleźć w literaturze Young Adult, po czym zaczęły eksperymentować, uwiarygadniając te charaktery, dodając im indywidualnych rys. To kolejny dowód na to, że nawet najbardziej wyświechtane elementy powieści młodzieżowych można poddać renowacji.

Obawiałam się lektury „W ramionach gwiazd” z jeszcze jednego powodu: romans i para nastolatków przedzierająca się przez pustkowie. To z jakiegoś powodu zasugerowało, że czeka na mnie brnięcie z punktu A do punktu B okraszone zachwytami, westchnieniami i miłostkami. Przyszła mi nawet do głowy myśl „co takiego ciekawego może wydarzyć się po drodze”? Jednak skoro autorki rozprawiły się z moimi poprzednimi obawami, to chyba w tym przypadku nie było inaczej? I tak, i nie. Rzeczywiście podstawą historii jest podróż, Lilac i Tarver przemierzają planetę w poszukiwaniu ratunku i faktycznie spotkamy po drodze trochę miłostek, ale z drugiej strony – dużo naiwności było w moim myśleniu, że nie da się tego ciekawie opisać. W trakcie podróży mnożą się kolejne pytania dotyczące feralnego lotu, prawdziwej roli bohaterów, ich przeszłości oraz przyszłości i miejsca, w którym się znaleźli. Brnięcie szybko zamienia się w przygodę. Choć tempo akcji może nie należy do najszybszych, a na wszelkie twisty i dramatyczne zwroty trzeba trochę poczekać, to spójny i plastyczny język duetu Kaufman&Spooner, interesujący bohaterowie i wiszący nad nimi niepokój kreują wciągającą opowieść, z którą trudno było mi się rozstać. Otrzymałam sporo odpowiedzi, ale nadal mam wiele pytań związanych ze światami, które wprowadzono do „W ramionach gwiazd”. Na szczęście pisarki nie zamierzają opuścić tej części kosmosu: drugi i trzeci tom mają rzucić nowe spojrzenie na wszelkie konflikty i wplątanych w nie bohaterów.

Może to zabrzmi osobliwie, ale wśród moich skojarzeń dotyczących powieści, najsilniejsze jest połączenie „Titanica” Camerona z serialem „The 100” Rothenberga. Nie jest to hasło, które umieściłabym na okładce książki albo wykorzystała w kampanii promocyjnej, bo nie rozciąga się ono na całą historię, ale z pewnością uwypukla pewne elementy. Chyba wszyscy (większość?) znają historię Jacka Dawsona i Rose DeWitt Bukater, których w trakcie tragicznego rejsu połączyło wielkie uczucie. On był artystycznie utalentowanym nikim, ona była piękną, bogatą i nieszczęśliwą arystokratką żyjącą w złotej klatce. Nie powinni się spotkać, a już na pewno nie powinni się pokochać. Wypisz wymaluj – Lilac i Tarver. Ikar staje się dla bohaterów takim Titanikiem. Olśniewający, wielki, obiecujący niezwykłą podróż. Gdy prom kosmiczny rozbija się na obcej planecie, wkraczamy w klimaty znane właśnie z „The 100”. Nieznane, groźne otoczenie skrywające sekrety staje się wyzwaniem dla bohaterów, którzy muszą walczyć o przetrwanie. Nieposkromiona natura staje się tłem dla rozwijających się relacji, ale wszelkie zauroczenia w takich okolicznościach muszą radzić sobie nie tylko ze złamanymi sercami. Jak już mówiłam, ta mieszanka skojarzeń nie rozciąga się na całą historię, bo Kaufman i Spooner idą drogą własnej wizji. A, „W ramionach gwiazd” i „Titanic” mają jeszcze jeden punkt wspólny: i jedno, i drugie sprawiło, że się wzruszyłam. Tego się zupełnie nie spodziewałam, bo początkowo nie odebrałam historii Lilac i Tarvera jako tej, która będzie w stanie zakręcić łzą w oku. Najwyraźniej zżyłam się z bohaterami mocniej, niż chciałabym się do tego przyznać.

Zwlekałam z sięgnięciem po „W ramionach gwiazd” – a nie powinnam. Obawiałam się zderzenia ze wszystkimi drażniącymi elementami literatury młodzieżowej, a znalazłam, cóż… gwiazdę? Z pewnością pierwszy tom trylogii pióra Amie Kaufman i Meagan Spooner może pretendować do tego tytułu. O wielu powieściach mówi się, że są wciągające – ta mnie pochłonęła, tak samo jak entuzjastycznie przeze mnie przyjęte „Six of Crows” Leigh Bardugo. To zupełnie odmienne światy, ale przyjemność płynąca z lektury była taka sama.

Wsiadajcie na pokład (choć może niekoniecznie promu o nazwie Ikar), zapnijcie pasy i przygotujcie się do podróży na obcą planetę. Zalecam zapoznanie się z podręcznikiem do survivalu wsuniętym w oparcie fotela stojącego przed wami. Ci, którzy boją się latać, mogą oderwać swoje myśli przy lekturze romansu. Pani w trzecim rzędzie wolałaby horror? Dreszczyk emocji również zapewnimy.

Po prostu kosmos.

Natalia Lena Karolak

Jestem odrobinę rozczarowana, spodziewałam się młodzieżowego sci-fi z jakimś wątkiem romantycznym, niestety sci-fi było niewiele, za to romansu cała książka. Myślałam, że historia będzie czymś na kształt „W otchłani” Beth Revis, ale niestety, zabrakło rozmachu i polotu.

Lilac i Tarver, ona bogata, on żołnierz. Należą do innych światów, jednak przyszło im razem dzielić tragiczne chwile, kiedy statek, którym przemierzają galaktykę, rozbija się.

Początek mnie nie zachwycił, historia rodem z Titanica, tyle że tutaj amant przeżył katastrofę i musi męczyć się z księżniczką dalej. Całość rozwijała się naprawdę w interesującym kierunku, była jakaś tajemnica do odkrycia, relacja Tarver-Lilac nie była niczym szczególnie odkrywczym, ale ładnie opisana, tyle, że oczywista, jak w filmie Sześć dni, siedem nocy. Nie przeszkadzało mi to jakoś specjalnie, dopóki między bohaterami było czuć napięcie. Szkoda tylko, że kiedy już coś się wyklarowało, to iskierki ekscytacji zgasły, odpłynęły razem z...

Natalia-Lena | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

[ http://room6277.blogspot.ie/2016/02/these-broken-starsw-ramionach-gwiazd.html ]

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu. Niby wszystko było ciekawe i szybko się czytało, ale czegoś mi brakowało. Po opisie z tyłu książki spodziewałam się, że kiedy oboje wylądują na nieznanej planecie to naprawdę będą musieli walczyć o przeżycie. A na swej drodze spotkają kosmiczne potwory, krwiożercze rośliny itp. A tu właściwie tylko podróżowali do wraku promu i próbowali rozwiązać zagadkę głosów. Co do zakończenia to mimo, że jest w miarę satysfakcjonujące to jak dla mnie za szybkie. Oczywiście mam też pytania. Jak to możliwe, że nowoczesny prom jakim był "Ikar" tak po prostu się rozpadł? I to akurat na tej dziwnej planecie. Ponadto zginęło ponad 50 tysięcy ludzi i nic? Nikt nie bada tej sprawy? A Lilac tak łatwo się z tym pogodziła. Tylko pogroziła tatusiowi paluszkiem i zabroniła mu krzywdzić jej ukochanego. Naprawdę spodziewałam się większych przygód.

Virginia | 2016-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2016

"To, jak cię widzą, zależy tylko od ciebie."

Tytuł ten nie dawał mi spokoju, już od dnia swojej premiery w Polsce. Jednakże zawsze było mi z tą książką nie po drodze. Jednak w końcu trafiła do mych rąk. Jestem pozytywnie zaskoczona, historią jaką stworzył duet autorek. Choć przyznam, że książka ma kilka słabych momentów, przez które miałam ochotę ją odłożyć z powrotem na półkę. Mimo wszystko historia Tarvera i Lilac mi się podobała.

Największy prom kosmiczny w całej galaktyce, rozbija się na obcej planecie. Jedyni ocaleni to Lilac i Tarver. Ich światy zupełnie się różnią. Ona - córka najbogatszego człowieka w całej galaktyce. On - nienależący do elity, młody bohater wojenny. Muszą zjednoczyć swoje siły, aby przetrwać i wrócić do domu. Tajemnicza planeta wydaje się być przyjazna do czasu, gdy zaczynają ich nękać dziwne wizje.

Pomimo przeciwności losu pomiędzy bohaterami rodzi się uczucie. Czy dadzą sobie szansę? Czy ich miłość przetrwa po powrocie do domu?

Książka raz dwa...

Ligeria | 2016-03-07

Powiem szczerze że kiedy koleżanka pożyczyła mi tą książkę, byłam do niej nastawiona dosyć sceptycznie. Żenująca okładka i opis nie wzbudzały we mnie zbyt wiele entuzjazmu.
Początek jest rzeczywiście bardzo nużący i pierwszy raz od dawna chciałam odłożyć książkę na samym początku historii. Główna bohaterka wydawała mi się rozkapryszoną córeczką tatusia, która na wszystkich patrzy z góry. Nie potrafiłam wbić się w tę historię.
Na szczęście po pewnym czasie akcja rozkręciła się a Lilac pokazała swój prawdziwy, skrywany przed światem charakter. Nie mniej jednak nie odczuwałam żadnych emocji w czasie czytania. Nie byłam zaintrygowana, nie drżałam o to co będzie dalej. Po prostu przekręcałam kolejne kartki.
Najciekawszym wątkiem były dla mnie urywki z przesłuchania Tervora, które dodawały całej historii pewnej aury tajemniczości. Ale było ich zbyt mało by utrzymać moje zainteresowanie na dłużej.
Nie jestem w stanie zrozumieć porównań do Titanica, które obijały mi się o uszy. To...

Gorąco polecam pierwszy tom serii Starbound wszystkim fanom science fiction, fantastyki oraz Young Adlut. Przy tym tytule, pomimo powolnego początku, nie da się nudzić. Wzbudza ona szereg przeróżnych uczuć, czasem bawi, wzrusza, z pewnością szokuje. Niezwykle udany debiut, który potrafi zaskakiwać i przykuwać uwagę.

Książkomania | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Wśród gwiazd.

Amie Kaufman i Meagan Spooner połączyły siły i wspólnie stworzyły trylogię Starbound. Każda część to inny świat, inna historia miłosna, ale wspólny wróg. Pomysł wydaje się ciekawy, jednak wiadomo, że pierwsze wrażanie jest najważniejsze. „W ramionach gwiazd” to właśnie nasze pierwsze wrażenie, nasze pierwsze spotkanie ze światem gwiazd. To powieść, która uzależnia i otwiera przed nami drzwi do innego, bardzo intrygującego świata pełnego emocji, niezwykłych przeżyć i akcji, które sprawiają, że na moment zapominamy oddychać.

„Ciemność wiruje wokół mnie, zmęczenie niemal zwala mnie z nóg. Zamykam oczy i opieram się ręką o ścianę. Nie stać mnie na to, by stracić nadzieję.”

Lilac LaRoux jest córką najbogatszego człowieka w całej galaktyce. Tarver Merendsen to młody bohater wojenny, który swoją odwagą i umiejętnościami zdobył tytuł majora i rozgłos, dzięki czemu ma wstęp na wyższe salony. Tam poznaje Lilac, na pokładzie, który ulega katastrofie. Tylko Lilac i Tarver...

ZaczytanaMajka | 2016-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2016

Odkąd zobaczyłam okładkę książki nie mogłam o niej zapomnieć. Dziewczyna w zielonej sukience, gwiazdy i on - chłopak, którego pragnie chwycić za rękę. Sama okładka dostarczyła mi wielu emocji i zapragnęłam przeczytać tę książkę. A kiedy już dostałam fragment wiedziałam, że to literatura dla mnie. Co z tego, że młodzieżówka. „W ramionach gwiazd” to zupełnie inna książka, to po prostu kosmos! Od pierwszych chwil zostałam pasażerem statku podczas kosmicznej podróży po galaktyce. Ponadto stałam się wiernym obserwatorem wszystkiego co dotyczy dwójki bohaterów, którzy od samego początku mimo że różni ich wszystko i są jak ogień i woda. To tak naprawdę los zrobił im psikusa i skazał na siebie. Przypadek? Być może, a co jeśli tak miało być? I takie jest ich przeznaczenie?

Autorzy: Amie Kaufman, Meagan Spooner
Tytuł: W ramionach gwiazd
Cykl: Starbound #1
Wydawnictwo Otwarte
Strony: 488
Premiera: 2 marca...

TINA | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Brak mi słów by opisać co ta książka zrobiła z moim sercem, emocjami i jak bardzo mną wstrząsnęła...
Niesamowita odwaga bohaterów zrodzona z własnej woli, woli przetrwania. Troska o dobro drugiej osoby, które obudziło głębokie uczucia, prawdziwe i szczere... O tym właśnie opowiada Historia Lilac i Trevora. Jest to najpiękniejsza i najbardziej tragiczna opowieść jaką zdarzyło mi się czytać ostatnimi czasy. To historia dwóch obcych sobie osób, których katastroficzne położenie pcha do poznania swoich granic wytrzymałości.
Nie jestem w stanie zacząć czytać kolejnej książki, bo moją głowę zasiedliły opisy fauny i flory innego świata. Wybitna pozycja dla smakoszy fantasy, przygody i romansu... Perełka na półce! Jak dla mnie 10 to mała ocena! Ona zasługuje na miano mistrzostwa! Już czekam na kolejny tom...ah... Teraz mogę sobie westchnąć z zadowoleniem :) polecam bardzo!

Funa | 2016-06-25

"Wiem, że ze mną pogrywa, tyle że nie znam zasad, a ona trzyma w ręku wszystkie karty. A jednak myślę: do diabła z tym. Jakimś cudem nie obchodzi mnie, że przegrywam. Jeśli ona zechce, jestem gotów już teraz się poddać".

W końcu mogę napisać opinię tej książki. Od początku premiery "W ramionach gwiazd" wiele razy chciałam ją kupić, ale skończyło się tylko na chceniu. Teraz nareszcie przeczytałam e-boooka i mogę powiedzieć, że nie jest to to, czego się spodziewałam.

Główna bohaterka Lilac jest bardzo fajna. Od razu ją polubiłam i rozumiałam, że nie chce skrzywdzić innych i dlatego ich od siebie odpycha. Kiedy nadchodzi dzień katastrofy Ikara i Lilac zostaje zaciągnięta do kapsuły ratunkowej z Tarverem, chłopakiem którego usilnie starała się od siebie odepchnąć nie wiem jak ma się zachowywać. Zdecydowała nadal udawać niezależną i bezduszną tylko po ty, by zniechęcić do siebie majora. Już się jej wydaje, że on tak ją nienawidzi, że na pewno nic do niej nie poczuje, ale... Tarver tak...