Mrok

2015-07-24
Kresy historia obyczaje

Przerwałem na 95str.

Przerwałem na 95str.

Wybierzmy się w podróż. Nie magiczną, a jednak bardzo barwną i przenoszącą nas w czasy, gdy Wilno i Lwów były elementem terytorium naszego państwa. Te piękne i jedyne w swoim rodzaju miasta są często tłem dla różnych pozycji literackich, od romansów po kryminały. Mają swoje tradycje i zapadają w pamięć równie łatwo, jak nasz małopolski Kraków, czy dawna spokojna Warszawa. Kresy to przecież miejsce, za którym tęsknił także Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki i warto o nim pamiętać w ten odmienny sposób – jako miejsce obrośnięte tradycją i wypełnione piękną, dziką przyrodą, które ma też swoje mroczne strony, jak każde inne.

Więcej na zukoteka.pl

2029

Publikacja wybitnego prozaika, autora bestsellerowej powieści "Dom pod czerwoną blachą", która starała się o literacką nagrodę Nike. Powieść psychologiczno-obyczajowa. Podobnie jak w swojej dotychczasowej twórczości autor powraca do świata dawnych Kresów Rzeczpospolitej.Tyle dowiadujemy się z okładki.

Świat tutaj przedstawiony chyli się ku upadkowi,to tęsknota za dawno utraconym dziedzictwem które minęło bezpowrotnie.
Poznajemy miejscowe legendy i obyczaje.
Życie miejscowych notabli, a także życie zwykłych zjadaczy chleba.Ich poglądy, zachowania, stosunek do innych, a także opinie o wszelkich aspektach życia.
Niezwykle obrazowo przedstawione opisy przyrody a także domostw to największy plus tej książki.
Pisana pięknym językiem, potoczyście i ze swadą.
Sama przyjemność obcować z tak pięknie nakreśloną książką.
Sama historia, opowiadająca o życiu pewnej rodziny, również skłania do sięgnięcia po tę powieść.
Książka zamknięta w książce, najprościej można to określić.
Z jednej strona historia jakich wiele, obyczajowa, pełna dramatów zwykłych ludzi, ich trosk, radości, prostego życia.
Z drugiej strony opisuje świat który dawno odszedł, pozostał we wspomnieniach, obrósł legendą i jawi się jako mityczny świat, który kto wie, czy istniał.

Ze swojej strony polecam.
Dziękuję Wydawnictwu Bellona za udostępnienie mi tej pozycji.

Świat tutaj przedstawiony chyli się ku upadkowi,to tęsknota za dawno...

• Kresy
  • Historyczne