Czarne rondo

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.

Czarne rondo to powieść o dramatycznych losach ludności wschodniego pogranicza podczas II wojny światowej. Niepokojeni na przemian przez bolszewików i Niemców, zdezorientowani mieszkańcy wiosek nie ufają już nikomu. Ich gospodarstwa ogołacane są z żywności zarówno przez okupantów, jak i partyzantów. Młodzi przyłączają się do Armii Krajowej, przelewają krew w walce, potem uznani za wrogów Ojczyzny czują się oszukani, odtrąceni. Polska nie worek kartofli, żeby ją przenosić z miejsca na miejsce oto słowa małego chłopca, który nie może pojąć konieczności opuszczenia rodzinnych stron, wcielonych po wojnie do związku Radzieckiego. Wedecki obala utrwalone w świadomości mity, ukazuje problemy dziejowe z punktu widzenia zwykłego człowieka. Opisy walk partyzanckich i obrazy litewskich wsi są pretekstem do rozważań o tym, co dobre, a co złe, które postępki można usprawiedliwić strachem czy głodem, a które należy nazwać po prostu podłością i okrucieństwem. Autor w sposób mistrzowski odmalował lokalny koloryt wiosek Wileńszczyzny. Ludowe wierzenia w diabły, wiedźmy i uroki współistnieją tu z religią katolicką, obok siebie żyją Polacy i Żydzi, ksiądz siada do partyjki szachów z rabinem... Wielkim atutem powieści jest także jej język, oddający całe bogactwo kresowej polszczyzny.

źródło opisu: WAB, 2006

źródło okładki: antykwariatpodkarpacki.pl

Marcin | 2015-02-24
Przeczytana: 01 lutego 2015

Powieść Witolda Wedeckiego to kolejny utwór, który dane mi było przeczytać ostatnimi czasy o lokalnym obliczu II wojny światowej. Tym razem jej akcja rozgrywa się na Wileńszczyźnie (pełnej czarów,mitów oraz zabobonów unoszących się w powietrzu). Może to tylko moje subiektywne odczucie, ale "Czarne rondo" bardzo przypomina mi "Sońkę" I. Karpowicza o której choć nie miałem zbyt dobrego zdania, to w zestawieniu z tą powieścią wypada dużo lepiej. Kilka ciekawych wątków (opisy walk partyzanckich oraz grabieży lokalnej ludności) nie przesłoni trudnego słownictwa regionalnego, które choć oddaje w pełni lokalny koloryt ówczesnych wydarzeń, to z drugiej strony utrudnia odbiór współczesnemu czytelnikowi. Zdecydowanie przydałby się słowniczek na końcu książki albo w przypisach jak miało to miejsce w pozycji wspomnianego autora "Ości".

Magda | 2017-11-01
Na półkach: Strych, Przeczytane