Jądro dziwności. Nowa Rosja

Wydawnictwo: Czarne
Nothing Is True and Everything Is Possible: The Surreal Heart of the New Russia
literatura faktu
Ag2S

Bandyta z duszą artysty, zawodowe podrywaczki, opasane dynamitem Czarne Wdowy, Nocne Wilki – obrońcy świętej Rusi na motorach, oligarchowie rewolucjoniści, modelki o skłonnościach samobójczych, niedoszły reżyser, który z wyżyn Kremla pociąga za sznurki w politycznym teatrze lalek: witajcie w surrealistycznym sercu Rosji w XXI wieku, w jądrze dziwności. W kraju, który obejmuje dziewięć stref...

W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów, gdzie odcięte od świata wioski, w których ludzie wciąż czerpią wodę z drewnianych studni, współistnieją z mieniącymi się błękitnym szkłem i stalą wieżowcami nowej Moskwy, jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Degamisz | 2017-03-01
Na półkach: Reportaż, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2017

Rosja mnie jakoś do siebie przyciąga i fascynuje. Bardzo lubię o niej czytać książki czy oglądać filmy, zarówno dokumenty i reportaże jak i fabuły, współczesne jak i historyczne. Tym chętniej sięgnąłem po „Jądro dziwności”.

Nie do końca mnie ta książka przekonała. Po kilku pierwszych stronach mój entuzjazm i ciekawość opadły bo nie spodobał mi się sposób w jakim autor o tym kraju opowiada. Bowiem Rosja widziana jego oczami to jak jakiś „freak show”, jeden wielki absurd zamieszkały przez ludzi wyjętych żywcem z jakiegoś wypaczonego skeczu Monty Pythona spod moskiewskiego kołchozu. Nie podobało mi się to, w jego relacji Rosja to kraj dziwolągów.

Miałem wrażenie, że chwilami Pomerantsev jest za bardzo subiektywny, a ja wolę reportaże w których autorzy są obiektywni, pokazują to co widzą bez zajmowania konkretnego stanowiska. A w „Jądrze dziwności” autor może nie wprost, ale jednak między wierszami daje do zrozumienia, że jeśli czegoś nie potępia to w najlepszym wypadku to...

zuszka | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Rosja
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Zanim zabrałam się za pisanie swojej opinii na temat książki przeczytałam kilka opinii czytelników. Nie mogę oprzeć się pokusie, żeby nie zacytować Bartosza: „W wielu umieszczonych tutaj recenzjach pojawia się krytyczny ton:„Hugo-Bader to to nie jest”.
No nie jest. I całe szczęście, bo sięgając po książki różnych autorów oczekuję od każdego z nich czegoś, co ich wyróżnia spośród innych.
Można dyskutować o tym, ile nowego o Rosji wnosi „Jądro dziwności”, ale czy taka dyskusja nie jest pozbawiona sensu? Ja sama nie znalazłam w niej niczego nowego, czym Rosja by mnie zaskoczyła, ale znalazłam dobry styl i ciekawe spojrzenie na przedstawianą rzeczywistość.
Książka dotyka różnorodnej problematyki współczesnych Rosjan. Również różnorodna jest społeczność, którą autor przedstawia czytelnikom.
Nie zabrakło tu osobistych dygresji autora, odniesień do jego rodziców i dzieciństwa, którego część spędził w Rosji.
Mimo tego, że autor raczej w sposób rzeczowy i chłodny przedstawia problemy...

almos | 2015-08-15
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Kolejna to książka o nowej Rosji w której autor opisuje kraj w ciągłym i bezowocnym procesie poszukiwania tożsamości, kraj bez żadnych stałych wartości, w którym Kreml cynicznie manipuluje całym narodem, a każda autentyczna postawa okazuje się pozą: „„Wszystko jest kwestią PR” stało się ulubioną frazą nowej Rosji.” Ważna i głęboka książka, mimo dłużyzn i mniej ciekawych fragmentów.

Autor wyemigrował z Rosji do Anglii jako dziecko, po latach wrócił do Rosji Putina, i pracował jako producent telewizyjny, dawało mu to unikalną okazję aby oglądać i komentować współczesną Rosję jednocześnie będąc wewnątrz i zewnątrz systemu.

Styl książki jest znakomity, wręcz brawurowy, duża w tym zasługa tłumaczki, pani Igi Noszczyk. Dlatego obficie będę podpierał się cytatami.

Opisuje autor Rosję jako kraj zagubiony, bez tożsamości, gdzie nie ma stałych wartości, jest tylko ruch i zmiana: „Rosja widziała tak wiele światów, które w zawrotnym tempie zastępowały jeden drugi – od komunizmu, przez...

książek: 1969

Świetne reportaże, historie indywidualne przeplatają się z trafiającymi w sedno syntezami opisującymi mechanizmy rządzące Rosją, państwem, którego autor (lub jego rozmówcy) określają jako symulakrum demokracji lub postmodernistyczną dyktaturę. Autor pracował przez dekadę w rosyjskich mediach – miał więc sporo czasu na dojście do tego, o co tak naprawdę w tym systemie chodzi.

Nie ma co się pocieszać, że Rosja to stan umysłu (wyświechtany frazes, za którym nie przepadam, bo w takim razie jak określić dajmy na to Polskę, przecież to też stan umysłu), i na szczęście u nas tak nie ma. „Nadszedł czas, by Rosja powstała z kolan” – ulubione hasło rosyjskiego prezydenta brzmi znajomo, a czas pokaże, w którą stronę podryfuje Polska (a może cała planeta), czym się staniemy. Jeszcze zatęsknią ci, którzy tak bardzo nie szanują demokracji, jeszcze zatęsknią choćby za jej niedojrzałą formą, gdy posmakują wariant demokracji w wersji kremlowskiej. A w tej wersji, w której wszelkie instytucje...

Adrian F | 2017-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2017

Czytając tę książkę odnosiłem wrażenie, jakbym oglądał jakiś reportaż robiony przez państwową TV, który powstał na początku lat 90tych. Poza tym sposób myślenia autora zdradza, że pochodzi on z Europy Zachodniej. Gdyby nawet nie napisał, że jest z Londynu, bardzo łatwo można byłoby to wydedukować. Dla ludzi, którzy szukają potwierdzenia, że Rosja to dziwny kraj niewątpliwie znajdą tutaj mnóstwo potwierdzeń swojej teorii. Natomiast moim zdaniem ta książka jest napisana nieco sensacyjnie na zasadzie szukania drzazgi w oku brata, nie dostrzegając belki w swoim. Kilka ciekawych historii z życia zarówno bogatych jak i biednych Rosjan, ale nie powiedziałbym, że jest to jakaś rewelacja. Jeśli ktoś jest zainteresowany poważnym traktowaniem tematu życia w Federacji Rosyjskiej myślę, że znajdzie lepsze pozycje niż "Jądro dziwności".

Kamila Kujawa | 2015-08-09
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Wydawnictwo Czarne i Rosja. To musi być hit, no przynajmniej dla mnie - wielbicielki Rosji i książek wydawnictwa Czarne.
I momentami rzeczywiście jest to hit, i to są te momenty, gdy autor rzetelnie przedstawia rosyjską rzeczywistość nie siląc się na własną refleksje.
Kilka wartych uwagi rozdziałów opowiada o życiu postaradzkich piękności w świecie zachodniego modelingu, sekt w Rosji czy zawodowych łowczyń bogatych facetów. Reszta, dotycząca nowych mediów w Rosji i refleksje o Moskwie snute przez autora nie są ani ciekawe ani nie wnoszą nic nowego.
Pozycja tylko dla wielbicieli Rosji. Hugo - Bader bowiem to to nie jest. ;)

Darkiz | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Ogólnie ma swoje plusy i minusy ! Warto przeczytać można się dowiedzieć dużo interesujących rzeczy !Niektóre mogą rozbawić ,niektóre przerazić ?
Dobrze się czyta więc nic tylko czytać ;)

Pierogi_i_Pączki | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Reportaży o Rosji jest bez liku, większość skupia się na tym co odmienne i dziwne. "Jądro dziwności" nie odbiega zbytnio od tych schematów.
Pomerantsev jest ciekawym autorem, Brytyjczykiem rosyjskiego pochodzenia, który spędził w Rosji 10 lat pracując dla rosyjskiej telewizji. Jego książka to w większości relacje "behind the scenes" z kręcenia rozmaitych programów i dokumentów.
Pomerantsev jest bardzo krytyczny wobec Rosji Putina, ale o nim samym pisze raczej mało. Książkę czyta się szybko. Jednak nie ma tu w zasadzie nic specjalnie nowego - korupcja, polityczna kontrola mediów, sekty i wielkie pieniądze. Ciekawe są fragmenty o architekturze Moskwy.
Dobra wakacyjna lektura, polecam.

keskese | 2016-11-30

Zdecydowanie najbardziej przegadana "reportażowa" pozycja z Czarnego, z jaką do tej pory się zetknęłam, jednak wciąż nadająca się do przeczytania. Szkoda, że lekko zawiodłam się akurat na tym tytule, bo i dotyka szczególnie interesującej mnie tematyki. Groteskowość Rosji fascynuje i odrzuca jednocześnie; niestety autor pod koniec wyraźnie skupia się jedynie na historii pewnej modelki i sekty. Oczekiwałam chyba czegoś więcej; większego przekroju osób, wydarzeń, anegdot, sytuacji i wniosków pozostawionych do wyciągnięcia czytelnikowi. Książka poprawna.

JanKos | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 lipca 2016

Największa krzywdę tej książce wyrządziły osoby odpowiedzialne za okładkę i tłumaczenie tytułu (porównajcie z tytułem oryginału i edycją anglojęzyczną). Tak jakby w środku kryła się obietnica odpustowo-jarmarcznego wizerunku Rosji. Takiego, nad którym z politowaniem można się uśmiechnąć, będąc jednocześnie przekonanym o swojej lepszości i dobrym guście. Tłumaczę to chyba tylko jakimś kompleksem i wynikającą z niego chęcią wyśmiewania się z czyichś złotych zębów w sytuacji, gdy nie widzi się brakującej jedynki u siebie i w nadziei, że właśnie takie opakowanie sprzeda się najlepiej. A czasami po prostu mniej znaczy więcej. Piszę o tym, bo ta książka nie zasługuje, żeby ocenić jej zawartość po okładce. To nie jest zestaw powierzchownych obrazków z dzisiejszej Rosji. Autor, urodzony co prawda w Kijowie, ale wychowany w Wielkiej Brytanii, odkrywa przed czytelnikiem świat gdzie wszystko jest pi-arem, gdzie media zgodnie czuję się kreatorem rzeczywistości, gdzie poziom rozdwojenia jaźni...