Wszystkie ziarna piasku

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

Sahara Zachodnia, ostatnia afrykańska kolonia i – jak mawiają sami Saharyjczycy – największe więzienie świata. Szesnaście lat wojny między partyzantami Frontu POLISARIO a wojskami marokańskimi i dwadzieścia pięć lat negocjacji nie przyniosły rozwiązania konfliktu. W jego wyniku połowa rdzennej ludności uciekła do Algierii i mieszka w obozach uchodźców. Druga żyje pod brutalną marokańską okupacją. Dzieli ich zbudowany przez Marokańczyków „mur wstydu” – fortyfikacja wojskowa, od której większy jest jedynie Wielki Mur Chiński. Tymczasem organizacje międzynarodowe, powołane by bronić pokoju na świecie, zdają się cierpieć na ciężki przypadek hipokryzji i przewlekłej niemocy.

Gdy Bartek Sabela jechał do El Aaiún, stolicy okupowanej Sahary Zachodniej, instrukcja, którą otrzymał od saharyjskich aktywistów, brzmiała: „Nie rozmawiaj z nikim dłużej niż czterdzieści sekund, nigdy nie podawaj żadnych szczegółów, miejsc, nazwisk”. Musiał kłamać, by przedostać się przez granicę, a ukrywając się przed marokańską policją, obserwował, jak wygląda życie w okupowanym mieście. Pojechał również na drugą stronę muru, na Terytoria Wyzwolone kontrolowane przez partyzantów walczącego o niepodległość POLISARIO. I do Algierii, gdzie przez wiele tygodni mieszkał w obozach dla saharyjskich uchodźców – jedynym w swym rodzaju w pełni zorganizowanym państwie na wygnaniu.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

muszka_aguszka | 2019-05-01
Przeczytana: 28 kwietnia 2019

Poważny, odważny i rzetelny reportaż, który ujawnia przykrą prawdę o znieczulicy na ludzkie cierpienie panującej wśród krajów oficjalne uchodzących za prodemokratyczne i walczące o poszanowanie praw człowieka. Obrazem okupowanej Sahary Zachodniej Bartek Sabela uświadamia czytelnika o hipokryzji ONZ oraz rządzy pieniądza i władzy panoszącej się w Europie... Niestety, wszystko dla zysku, korzyści, wpływów.
Polecam bardzo, każdy powinien ją przeczytać.

Miśka | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Aktualizacja: Tyle mogłam zrobić https://mobile.twitter.com/Dominika_Jot/status/1101401337252794370

Proszę Was, czytajcie tę książkę. Niech ktoś o tym wie, niech ktoś o tym pamięta. Co innego można zrobić?
Co zrobić?

książek: 1962
Kamila | 2019-02-15

"Sahrawi mawiają, że pierwsza szklaneczka herbaty jest gorzka jak życie, druga słodka jak miłość, trzecia łagodna jak śmierć."
O istnieniu Sahary Zachodniej dowiedziałam się w zeszłym roku, zaczęłam czytać i zgłębiać ich historię - tak podobną do naszej Polskiej.
Ale książki długo nie mogłam zacząć, bałam się tego rozdzierającego bólu, na który nie ma pomocy. Kiedy już ochłonęłam a przede wszystkim dojrzałam nie mogłam się już od niej oderwać. W dalszym ciągu nie potrafię zrozumieć co tam się dzieje i dlaczego świat przymyka na to oczy. Jestem pełna podziwu dla dzielnych Sahrawi i ich wiary w przyszłość kraju. Sahara Zachodnia to jedyny kraj na emigracji, czy to się kiedyś zmieni? Na razie nic na to nie wskazuje.
Książka to kawał dobrej reporterskiej roboty, polecam, moim zdaniem to lektura obowiązkowa.

Gabi Zet | 2019-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2019

To nie jest najłatwiejsza lektura, głównie ze względu na tematykę. Z tego też względu jest to książka ważna i potrzebna, bo w Polsce o Saharze Zachodniej się właściwie nie mówi. Wiele osób nigdy nie słyszało o tym państwie ani o marokańskiej okupacji, pełnej brutalności i łamania praw człowieka. Sabela podróżował po okupowanej Saharze oraz po terenach zajętych przez POLISARIO, gdzie mieszkają chyba najlepiej zorganizowani uchodźcy na świecie. Rozmawiał z mieszkańcami, partyzantami, byłymi więźniami. Nie unikał niewygodnych tematów, a do tego przeprowadził bardzo dokładną analizę historyczną całej sytuacji. W efekcie powstał reportaż, który powinien się stać lekturą obowiązkową dla każdego, komu słowa "Sahara Zachodnia" nic nie mówią. W końcu uświadomienie szerszej opinii skali problemu to pierwszy krok, by coś zmienić. A po lekturze "Wszystkich ziaren piasku" mam szczerą nadzieję, że Saharyjczykom uda się doczekać wymarzonych zmian...

archiwista_cyklista | 2019-01-08
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Oczywiście nie Bliski Wschód, ale mi pasuje tematycznie,

Anna | 2019-01-02
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Fantastyczna książka. Bardzo dobrze napisana, sprawia wrażenie bardzo rzetelnej. "Sprawia wrażenie", bo nie znam faktów, nie umiem ocenić na ile jest prawdziwa, ale ufam Autorowi.

Niesamowity, smutny i zupełnie niezrozumiały jest dla mnie fakt, że Polska ze swoją historią walki o niepodległość nie uznała Sahary Zachodniej za niezawisłe państwo.

Równie smutny jest fakt, że małe państwa są pozostawione bez opieki ONZ. Duże rządzi, małe bez szans. A przecież powinno być odwrotnie.

Bardzo, bardzo ciekawa książka.

andrutka | 2018-12-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019

Strasznie mieszane uczucia mam po tej książce. Miejscami tak nudna, że przeskakiwalam strony a jak tylko kończą sie opisy historyczne i autor wprowadza swoje przeżycia jakby wszystko nagle nabiera barw i czyta się z pełną piersia.

mysipyszcz | 2018-09-28

Temat ciekawy, niezbyt dobrze znany, wiec na pewno warto się zapoznać. Szkoda jednak, że problem Saharyjczykow opisany został jedynie z perspektywy jednej strony - ich samych. Może to razić/drażnić. Niektóre fragmenty nieco przydługie, przez co traci się orientację w historii bohaterów.

Quilinus | 2018-06-05
Przeczytana: styczeń 2018

Przez pierwszych kilkanaście stron obawiałem się, że mam do czynienia z kolejną publikacją typu: pojechałem na miesiąc do Afryki i opowiem wam jak tam jest.

Na szczęście Sabela przygotował się do swojej publikacji i na stronach Wszystkich ziaren piasku znajdziemy niezwykle ciekawy opis sytuacji panującej w Saharze Zachodniej - państwie/obszarze, który google maps oddziela od Maroka przerywaną linią - historia tej kreski jest niezwykle smutna i zmusza do refleksji (między innymi nad sensem ONZtu i polityką zagraniczną Francji).

Do minusów muszę zaliczyć... ludzkie uczucia pana Sabeli. Jeżdżąc na tereny Sachary Zachodniej i słuchając opowieści Saharyjczyków - ofiar marokańskiej polityki - stracił reporterski dystans do całej historii. Zabrzmi to może brutalnie, ale jeśli Marokańczycy budując fortyfikacje w praktyce wygrali konflikt, oznacza to, że była to dobra strategicznie decyzja, a nie chowanie się za murem wstydu.

panna_uriana | 2018-02-23

Na tę książkę ostrzyłam sobie zęby od momentu, gdy tylko ujrzałam ją w księgarni. Naiwnie liczyłam, że wkrótce będzie i w mojej bibliotece, więc nie będę musiała jej kupować. Ale pomimo upływających miesięcy wciąż nie znajdowałam jej w katalogu, co jest smutnym dopełnieniem historii Sahary Zachodniej. To kraj okupowany przez Maroko i nieuznawany przez większość świata, zepchnięty na margines społecznego zainteresowania. I nawet panie bibliotekarki nie widzą sensu w zamawianiu tej książki dla czytelników. Nie wiedzą, jaką fantastyczną lekturę ignorują.

Na wstępie muszę przedstawić Wam autora – Bartek Sabela to z wykształcenia architekt, który po latach pracy w zawodzie stwierdził, że nie sprawia mu to już satysfakcji i nie tego szuka w życiu. Postanowił zostać reporterem. Tym, co mnie najbardziej uderzyło we „Wszystkich ziarnach piasku”, jest mrówcza praca, jaką wykonał, przekopując materiały źródłowe, by przedstawić burzliwą historię Sahary Zachodniej. Bartek zna angielski,...