Adrian Mole. Szczere wyznania

Cykl: Adrian Mole (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.
The True Confessions of Adrian Albert Mole
978-83-7414-628-9

Inne wydania

I pomyśleć, że jeszcze niedawno Adrian pisał wiersze o tuńczykach! Teraz wydoroślał i wszystko się zmieniło: nie jest już nieopierzonym, lekceważonym poetą - jest dorosłym, lekceważonym poetą. Nie porzucił mimo to życia intelektualisty; wciąż patrzy z pogardą na ludzi o niskich czołach, mówi o sobie "nihilistyczny egzystencjalista" i nosi jedną skarpetkę białą - na znak swej wewnętrznej czystości, drugą zaś czarną - jako symbol zła, które w nim drzemie.
Praca nie zaspokaja jego ambicji, a rodzina tradycyjnie przyprawia o depresję: matka romansuje z podejrzanym młodzieńcem i odgraża się, że ucieknie za nim do Amazonii, siostrzyczka kocha psa bardziej niż brata. Do tego wszystkiego Pandora ponownie wystawia jego miłość na próbę. To nie tak Adrian wyobrażał sobie dorosłość, ale teraz przynajmniej może otwarcie mówić o tym, co go najbardziej interesuje, czyli, rzecz jasna, o seksie.
Trzecia część dziennika Adriana Mole'a nie traci nic z brawury i dosadności poprzednich, zyskuje za to na ostrości satyry i głębi obserwacji społecznych.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2005

źródło okładki: http://wab.com.pl/?ECProduct=375

Evik | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Adrian Mole nie jest mężczyzna, o jakim marzę. I nie chodzi o to, że nie zdał matury, ale o jego obsesję seksualną.

Cenię Adriana za to, ze lubi czytać. Wybaczam mu to, że nie lubi J. Austen. Oj, drogo zapłacił za wyrażenie swojej opinii na temat twórczości tej jednej z najbardziej znanych angielskich pisarek.

Książka składa się z trzech części.
Pierwszą z nich jest dziennik Adriana Mole.
Drugą - dziennik Susan Lilian Townsend
Trzecią - dziennik Margaret Hildy Roberts.
"Niestety, nie wiadomo, kim była Margaret Hilda Roberts ani co się z nią stało" - pisze we wstępie autorka.
Sądzę, że większość czytelników bez trudu odgadnie, kim była Margaret Roberts ;)

Mimo mojej antypatii do bohatera przeczytam jego dalsze dzieje.

aktorka246 | 2014-04-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Ta część to jakaś pomyłka. Nie podobała mi się. Niby jest to forma dziennika,ale na pierwszych stronach Adrian ma 16 lat na następnych 18,20 i tak dalej. To nie jest ten Adrian którego pokochałam. Dodać trzeba też, że w książce pojawiają się dwa nowe dzienniki. Szkoda bo chciałam dowiedzieć się jak poszła Adrianowi mała matura bo w tym roku.
Nie polecam choć przeczytam następną część bo mam nadzieje,że autorka się opamiętała i wróciła do starego Adriana
PS Ten opis w internecie to nie wiem skąd wzięli bo połowy z tych rzeczy wypisanych tam nie ma.

Ania | 2014-12-19

Właściwie przeczytałam tylko kilkanaście pierwszych kartek bo odepchnęła mnie ich tematyka. Choć pierwsza moja reakcja to chęć przebrnięcia przez tę pozycję mimo wszystko.

Nimmo | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 lutego 2014

"Sekretny dziennik" i "Męki dorastania" czyli część 1 i 2 serii miały formę pamiętników, miało to swój urok i sens. A "Szczere wyznania" (część 3), ... no cóż.
Niby poezja Adriana stała się bardziej wysublimowana:
"Pospólstwo stało za szybą,
Wpatrzone w światła i kwiatki,
We wnętrze przyjazne i ciepłe
Jak łono dwudziestolatki."
:)))
Niby niezamierzona autoironia osiągnęła szczyty:
"Zrobiłem tylko jeden błąd - w rubryce "płeć" wpisałem "ospowata", zamiast "mężczyzna"."
:)))
Niby w nieskrępowany sposób wyraża swoje opinie na temat literatury:
"Powieści Jane Austen to tandetne romansidła, czytane wyłącznie przez bezmózgie, skretyniałe snobki."
:)))
A mimo to całość sprawia wrażenie zbioru niewykorzystanych pomysłów lub odrzutów z dwóch pierwszych części, a w najlepszym wypadku (i najbardziej prawdopodobnym) naprędce zebranego materiału, bo ... urywały się telefony od wydawcy że już najwyższy czas wydać trzecią część a termin ustalony w kontrakcie mija za parę dni.

Polecam ......

Natalia Bachryj | 2012-05-28
Przeczytana: maj 2012

Niczym mnie nie zaskoczyła, lekka książka, dalsze losy Adriana, nie były już aż tak zabawne ponieważ chłopak dorósł.
Jedyne zaskoczenie to bohaterowie, jest ich więcej na co tytuł nie wskazuje.
Książka lekka i znośna. Wcześniejsze części są lepsze.

W tej części Adrian zaczął mnie już denerwować. Na początku śmieszne i sympatyczne było jak martwi się różnymi, dziecinnymi problemami i miewa różne rozterki. Teraz liczyłam, że zmieni się chodź trochę w rozważnego, dorosłego człowiek, ale w tej części Adrian tylko dorósł, nie wydoroślał.
Dodatkowo nie otrzymałam odpowiedzi na różne, dręczące mnie pytania. Wstrzyknięto mi jednak sporą dawkę irytującego, ciągłego rozmyślania nad seksem.
Punkty przyznane za wciąż wysoki komfort czytania i ciekawy styl tekstu, a także za moje oczekiwanie w napięciu "co będzie dalej", które jednak wzięło się raczej dzięki dwóm, poprzednim tomom. Tak poza tym, to bez polotu.

Holly__Golightly | 2013-10-04
Przeczytana: 04 października 2013

Fragmenty dzienników Mole'a i drugiej dziewczynki perfekcjonistki przypadły mi do gustu,było wiele momentów gdzie śmiałam się do rozpuku.
Niestety tego samego nie mogę powiedzieć o wrażeniach autorki z zagranicznych podróży,myślałam że umrę z nudów,wstawione jako zapychacz w celu zwiększenia objętości książki.

Puma | 2014-09-22
Przeczytana: 19 września 2014

Ostatni raz z Adrianem Molem spotkałam się kilka lat temu, ale nawet po tak długim czasie czytam jego dziennik z uśmiechem na twarzy. Chociaż przyznam szczerze, że wolałabym aby cała książka została poświęcona Adrianowi, bo części Susan Lilian Townsend i Margaret Hildy Roberts nie przypadły mi do gustu.

Asiabl | 2014-03-09

Uwielbiam te ksiazki.Zawsze rozbawia mnie i poprawia mi humor.

Aleksandra | 2013-11-05

Adrian Mole dorastał razem ze mną. I razem wkraczaliśmy w wiek dorosły.
Sue Townsend wspaniale przedstawia świat widziany z perspektywy Adriana w każdym wieku.
Polecam.

Zmarła Sue Townsend, autorka dzienników Adriana Mole'a

W czwartek 10 kwietnia w wieku 68 lat zmarła Sue Townsend,  brytyjska pisarka, autorka popularnych książek o Adrianie Mole'u. Jej pełne angielskiego humoru książki wywarły wpływ na całe pokolenie Brytyjczyków.