W chmurach

Up in the Air
978-83-247-1698-2
powieść
Elbereth

Błyskotliwa powieść o współczesnym świecie i ludziach, którzy pod fasadą siły i dystansu do innych kryją rozterki i potrzebę uczuć. Ryan, doradca ds. zwolnień, spędza większość życia w samolotach, latając służbowo po Ameryce. W chmurach zawiera znajomości, które przydają się nie tylko w biznesie. Wkrótce zdobędzie upragniony milion mil, przyznawanych przez firmę wyjątkowym klientom. Jednak...

Jednak Ryan ma wrażenie, że jest śledzony. Może ktoś chce inwigilować "idealnego pasażera", a może to tajemnicza korporacja, w której ubiega się o pracę? Świetna psychologia, wątek sensacyjny i obraz dzisiejszej cywilizacji zachodu. Na podstawie książki powstał film z udziałem George'a Clooneya.

nadzieja1925 | 2016-05-24
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 25 maja 2016

Facet, który żyje w samolotach. Jego celem jest zgromadzenie milion mil lotniczych, nadal nie rozumiem po co. Czasem mu odwala, ma jakieś halucynacje. Połyka tabletki. Rodzinę z jednej strony ma w dupie, z drugiej jakoś się o nią troszczy. Spotyka na swojej drodze dziwne kobiety i wydaje książkę o biznesie. Z tego co zrozumiała żyje ze zwalniania ludzi. Podróżuje od hotelu do hotelu, od jednego lotu do drugiego, nie rozumiem po co był jakiś plan. Jego życie i tak jest niemiłosiernie nudne. Ale ciągle żywiłam nadzieję, że następna strona będzie lepsza... niestety tak nie było.

Nie wiem już czy to ja nie zrozumiałam tej książki, czy ta książka jest niezrozumiała. Czytając opis jakoś bardziej byłam zachwycona niż czytając ją. Zdecydowanie dno.

Monika | 2010-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2010

Książka bardzo zawiodła pokładane w niej nadzieje. Gwiazdka tylko ze względu na "sceny samolotowe" (uwielbiam latać!).

bananowakrowa | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 maja 2014

Wielkim cierpieniem było czytanie tego. Nie wiem właściwie, czy chodzi o styl pisania, czy o fabułę. Wiem tylko, że największą przyjemność sprawiało mi odliczanie stron, ile zostało mi do końca.

Elbereth | 2010-04-08
Przeczytana: kwiecień 2010

Wciągająca, dobrze napisana, przyjemnie się czytało. Autor próbuje wystawić diagnozę nowoczesnemu społeczeństwu, i jest to diagnoza dość pesymistyczna.

Fragment mojej recenzji: "Bohaterowie sprawnie posługują się korporacyjnym żargonem, wręcz nadużywają go, jakby chcieli w ten sposób ukryć swoje zagubienie i niezrozumienie otaczającej rzeczywistości. Obowiązuje zasada: nawet kiedy dzieje się coś ważnego, lub niewytłumaczalnego, najlepiej zachować spokój i nie okazywać zdziwienia; należy przyjąć postawę "nad wszystkim panuję". (...) Wszyscy bohaterowie są trochę zblazowani, trochę cyniczni i zgorzkniali, ale wydaje się, że to tylko poza, swoisty konwenans obowiązujący w nowoczesnym świecie. Tak silny jednak, że widoczny również w wewnętrznych monologach bohatera, które poznajemy dzięki pierwszoosobowej narracji."

Całość tutaj: http://pierwsze-wrazenia.blogspot.com/2010/04/w-chmurach.html
Z chęcią poznam Wasze komentarze.

Polecam także zapoznać się z filmem Reitmana - nie...

manfred | 2011-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2011

dla mnie niezrozumiała.Przeczytałam ją w całości tylko dlatego,że podróż powrotna z urlopu strasznie się przeciągała i była o wiele dłuższa niż się spodziewałam, a żadnej innej książki ani gazety nie było pod ręką. Ponadto mimo wszystko chciałam zrozumieć działania bohatera,ale mi się to nie udało. Moim zdaniem chaotycznie napisana i dal wytrwałych

azja | 2010-09-10
Przeczytana: wrzesień 2010

korporacyjny bełkot

kasiamkala | 2014-01-31

Amerykańska powieść drogi, a droga biegnie ... jak dla mnie trochę za daleko od mojego świata ale polecam tym, którzy nie cierpią swojej pracy (zgodnie z recenzją na okładce) - przymierzam się do obejrzenia filmu uwielbiam George'a Clooneya.

| 2014-09-04
Na półkach: Przeczytane, 09. 2014
Przeczytana: 03 września 2014

Książka i film ni jak mają do siebie. Widoczne jest lekkie podobieństwo, jednak główny bohater książki ma inne priorytety, marzenia, kobiety...

Pestilentia | 2013-10-06

Dziwna książka. Kilka interesujących motywów, ale pewne wątki sprawiały wrażenie zaczętych i porzuconych. Szkoda.

pikolowet | 2013-02-20

A oile pierwsza połowa książki była dla mnie absolutną rewelacją, o tyle drugą połowę czytałem prawie miesiąc - trudno było cokolwiek zrozumieć