Obciach

Wydawnictwo: W.A.B.

Drugi tom w cyklu powieściowym Kingi Dunin, który zapoczątkowała dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę powieść familijna Tabu, opowiada o przemocy. Nie jest to jednak tylko przemoc, której bywamy ofiarami lub świadkami. Autorka Obciachu poddała bohaterów bolesnemu doświadczeniu agresji, tej obecnej w nas, którą wypieramy z naszej świadomości lub zbyt łatwo rozgrzeszamy z niej siebie i innych. Z właściwą sobie przekorą i wnikliwością Kinga Dunin montuje swoisty kalejdoskop sytuacji, w jakich przemoc i nasze reakcje na nią tracą swą jednoznaczność. A wszystko to dzieje się w znanych z Tabu dekoracjach, z udziałem znanych nam bohaterów.

Katherina87 | 2012-11-21

Powieściowy świat postrzegany oczyma inteligentnych nastolatków, którzy potrafią wyśmiać wiele świętych wartości dojrzałego życia, może niejednego czytelnika zirytować.

Ola | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

GNIOT.

Rozziie | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013
Berenika | 2015-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2015

Kontynuacja "Tabu". I sytuacja analogiczna - lekkie czytadełko poutykane gdzieniegdzie lekkimi filozoficzno-socjologicznymi rozważaniami. Polecam młodzieży. Niech już lepiej czytają takie książki niż "Zmierzch" czy jakieś inne pamiętniki wampirów ;-)

Aneta | 2017-03-19
Przeczytana: 17 marca 2017

Ta książka jest zła. Źle napisana, momentami nudna i przegadana. Bohaterowie papierowi. Albo nic nie obchodzą, albo tylko irytują. Wizyta Marty u Est po tym, co stało się w akademiku - paskudna. Zakończenie naprawdę żenujące. Nie radzę.

Cape | 2012-02-26
Przeczytana: 20 lutego 2012

"Powieściowy świat postrzegany oczyma pary inteligentnych nastolatków, którzy potrafią wyśmiać wiele świętych wartości dojrzałego życia, może niejednego czytelnika zirytować." Taki opis na okładce zachęcił mnie do zabrania książki do domu. Nie przejęłam się, że to książka dla młodzieży o młodzieży. Byłam wręcz ciekawa tego postrzegania. Poznajemy rodzinę Szumskich a właściwie nastoletnią Martę i jej relacje z rodziną, koleżanką i chłopakiem. Niestety te relacje są powierzchowne a książka przegadana. Wieczne dyskusje do niczego nie prowadzą a postaci pozostają takie jak były na początku powieści. Chciałoby się zacytować klasyka „nic się nie dzieje…”. Liczyłam na coś więcej.

| 2011-11-14
Przeczytana: czerwiec 2008

Współcześnie lepiej czytać Dunin niż Musierowicz.

Zuzanna | 2014-06-20
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka